Šta je novo?

PVC i ALU stolarija iskustva i preporuke

@deka u akciji jel možete da stavite listu PVC profila i okova po kvalitetu i klasi (A klasa, B klasa, C klasa)?

Da znamo orijetnaciono šta treba birati u okviru budžeta a šta treba zaobilaziti......hvala unapred.
 
Poštovani, kao i svi na ovoj temi, vrlo je nezahvalno praviti liste šta po meni valja i šta ne valja. Vrlo lako može da se desi da dobra ili najbolja serija nekog manje poznatog bugarskog, poljskog ili turskog proizvođača bude bolja od bazične ili srednje serije nekog zvučnog nemačkog proizvođača.
Pokušajte da uporedite ovu branšu sa recimo auto industrijom. Neki srednji ili slabiji modeli Audija ili Mercedesa ne mogu da se mere i porede sa nekim vrhunskim modelima nekog Hyundaija ili Toyote.
U svakom slučaju, kao što stalno pišem, staklo je 85 % prozora, i ono je najbitnije. Profil i okov jesu bitni, ali ne toliko.
Takođe, veoma je bitno ko Vam i kako napravi prozore, i još važnije, kako ih ugradi.
Ali, od svega je najvažnije da imate iskrenu preporuku od nekog bliskog Vama.
Na žalost, ne postoji univerzalna formula i realna i objektivna rang lista.
 
Dobar dan, planiram da menjam prozore jer izmedju ostalog moram da postavim inverter klimu iznad specificnog prozora jer je u stanu bas hladno ili sada bas vruce iako ima centralno grejanje, losa je izolacija ali i prozori... Interesuje me da li bih mogao da zahtevam da se skrati prozor u visinu i koliko a da ne uticem na njegovu funkcionalnost? Mera prozora je 140v x 120š i kutija iznad do plafona. Stavio bih onda spoljašnju kutiju roletne da dobijem na prostoru iznad prozora.
Da obuhvatim jos jedno pitanje kako tacno uzeti mere starog prozora i poslati upit firmama jel ima neko neki link da mi prosledi, jer od ove drvene lajsne ne znam tacno koliko iznosi, sa njom je 120cm. Hvala
IMG_20230720_134336.jpg
IMG_20230720_134344.jpg
IMG_20230720_134407.jpg
 
@BSM123
Unutrašnja jedinica se ne može montirati uz sam plafon. Trebaće vam bar 400mm za to zajedno sa njom. Ako ima slab protok vazduha lošije radi.

Jel ne postoji ni jedni drugo mesto na zidu gde bi se klima postavila? Šta je sa onim zidom iznad vrata desno?

Probajte da izmerite prozor izvana, ali svakako će firma koja bude ugrađivala da dođe i pregleda mesto ugradnje i uzme tačne mere. Za cenu 10-20mm gore dole ne igra ulogu.
 
Poslednja izmena:
@BSM123
Unutrašnja jedinica se ne može montirati uz sam plafon. Trebaće vam bar 400mm za to zajedno sa njom. Ako ima slab protok vazduha lošije radi.

Jel ne postoji ni jedni drugo mesto na zidu gde bi se klima postavila? Šta je sa onim zidom iznad vrata desno?

Probajte da izmerite prozor izvana, ali svakako će firma koja bude ugrađivala da dođe i pregleda mesto ugradnje i uzme tačne mere. Za cenu 10-20mm gore dole ne igra ulogu.
Hvala na odgovoru. Nazalost ovo je jedina pozicija da bi klima imala smisla i duvala ka hodniku gde je spavaca i dnevna, desno od prozora bi duvala u kuhinju. Znam da mora da bude 10cm od plafona zbog protoka vazduha, neki majstori su mi rekli da je minimum 35cm. Ako je prozor sada do roletne 140cm, razmisljao sam da mozda stavim 130x120, ako mozes a ako ne, onda120 x 120 samo ne znam da li ce prozor sa tolikim otvorom biti dobro fiksiran ili da izbegavam to...
 
Složio bih se sa skoro svim.
Moj predlog je da skratite prozor po visini koliko god treba da Vam komotno stane unutrašnja jedinica. To će Vam uraditi moler sa gips kartonom uz odgovarajuću izolaciju.
Onda, umesto jednokrilnog, stavite dvokrilni prozor, jer je bitno funkcionalniji u ovoj veličini. Prozor gurnite na spoljnu ivicu, kako bi stavili roletnu sa spoljnom kutijom, koja neće smetati klimi.
Iskusan majstor će se lako izboriti sa ovim izazovima, i oni su odgovorni za mere koje treba da uzmu.
Nemojte brinuti o funkcionalnosti, sve će biti u redu. Dve vertikale i jedna horizontala se normalno ankerišu, dok gornja spuštena horizontala će ionako biti od čeličnih podkonstrukcijskih profila za gips karton, tako da će prozor i gore može normalno da se ankeriše.
 
Ja ne znam ko vam je dao savet gde da se klima postavi, ali vam je dao pogrešan. Klima se postavlja u prostorijama u kojima se najviše boravi.
Ne znam koja je veličina prostorija i koju jačinu ste planirali da postavite, ali moj savet vam je da ćete imati bolje performanse ako postavite multi split klimu (npr. jedna vanjska 5kW i dve unutrašnje) nego jednu od 5kW. Ako to niste u mogućnosti, stavite je samo u dnevnoj. Svakako će se i ostale prostorije hladiti.
Prozor se može postaviti bilo koje veličine, samo ako se dosta smanjuje mora se napraviti konstrukcija na koju će se pričvrstiti.
 
Ja ne znam ko vam je dao savet gde da se klima postavi, ali vam je dao pogrešan. Klima se postavlja u prostorijama u kojima se najviše boravi.
Ne znam koja je veličina prostorija i koju jačinu ste planirali da postavite, ali moj savet vam je da ćete imati bolje performanse ako postavite multi split klimu (npr. jedna vanjska 5kW i dve unutrašnje) nego jednu od 5kW. Ako to niste u mogućnosti, stavite je samo u dnevnoj. Svakako će se i ostale prostorije hladiti.
Prozor se može postaviti bilo koje veličine, samo ako se dosta smanjuje mora se napraviti konstrukcija na koju će se pričvrstiti.
Par ljudi i ja sam sam zakljucio poziciju jer ne volim da sedim u prostoriji gde direktno hladi klima nego da je u pitanju hodnik iz kog moze ulaziti u ostale prostorije, sve ostale pozicije nekako nemaju smisla. Hvala svakako na sugestiji
Ja ne znam ko vam je dao savet gde da se klima postavi, ali vam je dao pogrešan. Klima se postavlja u prostorijama u kojima se najviše boravi.
Ne znam koja je veličina prostorija i koju jačinu ste planirali da postavite, ali moj savet vam je da ćete imati bolje performanse ako postavite multi split klimu (npr. jedna vanjska 5kW i dve unutrašnje) nego jednu od 5kW. Ako to niste u mogućnosti, stavite je samo u dnevnoj. Svakako će se i ostale prostorije hladiti.
Prozor se može postaviti bilo koje veličine, samo ako se dosta smanjuje mora se napraviti konstrukcija na koju će se pričvrstiti.
Složio bih se sa skoro svim.
Moj predlog je da skratite prozor po visini koliko god treba da Vam komotno stane unutrašnja jedinica. To će Vam uraditi moler sa gips kartonom uz odgovarajuću izolaciju.
Onda, umesto jednokrilnog, stavite dvokrilni prozor, jer je bitno funkcionalniji u ovoj veličini. Prozor gurnite na spoljnu ivicu, kako bi stavili roletnu sa spoljnom kutijom, koja neće smetati klimi.
Iskusan majstor će se lako izboriti sa ovim izazovima, i oni su odgovorni za mere koje treba da uzmu.
Nemojte brinuti o funkcionalnosti, sve će biti u redu. Dve vertikale i jedna horizontala se normalno ankerišu, dok gornja spuštena horizontala će ionako biti od čeličnih podkonstrukcijskih profila za gips karton, tako da će prozor i gore može normalno da se ankeriše.
Nisam siguran da bi mogao prozor da se gurne ka spoljnoj strani jer je bocno crvena cigla ali provericu vec sa majstorima kad se budem upustio u proces. Sad treba pravilno da uzmem mere i posaljem par upita. Men isu svi prozori 110, 120, 140. Mislio sam da bude jednokrilni al verujem da je bolje i skuplje da budu dvokrilni, 140 nije uopste u funkciji, iza vrata je tako da cu njega zasigurno ostaviti jer se retko koristi, ovaj 120 sa slike cu razmotriti da podelim i eventualno kuhinjski 110 na dva.
 
U prethodnim postovima je napisano da unutrasnja kutija roletne u velikoj meri negira zvucnu izolaciju koju pruzaju troslojni prozori. Kod mojih prozora postoji betonski zid (greda) debljine 10-12cm koja sa spoljne strane prekriva unutrasnju kutiju roletne. Da li ovo menja nesto u smislu zvucne izolacije u pozitivnom smislu ili ne? Podrazumeva se da se prostori izmedju kutije i grede lepo zapune pur penom ili odgovarujicim materijalima.

Pozdrav za deku u akciji, svaka cast na znanju i zelji da to podelite sa ljudima na forumu. Da li kojim slucajem imate iskustva za firmama iz Nisa i eventualno preporuku?

Hvala
 
Možda upadam u pogrešnu temu, ali pretpostavljam da ima iskustva neko, s obzirom da se radi o prozorima.

Ovako, prozor spavaće sobe mi je okrenut ka nekom istoku - u jednom trenutku pred leto sunce kada izlazi, puca direktno u prozor, pa nekad i meni u lice. U sobi imam projektor, pa sam zbog njega uzeo i zavese koje blokiraju svetlo - u tamno sivoj boji. Onda krene leto, sunce izađe, zavesa zatvorena, piči sunce, greje zavesu, zavesa greje sobu. I to u jutrima kada je već vrućina, postaje zaista nepodnošljivo za spavanje. Dakle nekad sunce izađe i pre 5 sati, ugreje sobu i ubija već u 6 sati, ne može se spavati normalno.

Očigledna opcija su spoljašnje roletne, ali hajde neka to bude poslednja opcija. Šta bi drugo pomoglo? Prva pomisao je da između prozora i sivih zavesa stavim bele zavese, da reflektuju svetlost, pa da se manje greje. Druga pomisao je bila da stavim reflektujuće folije na prozor, mada mi je to malo bezveze jer je prozor okrenut ka dvorištu u bloku zgrada, pa će verovatno nekome da puca u prozor (mada i nama nekad puca od drugih komšija, ali hajde, da ne budem baš i ja g***o). I treća ideja je da nakačim rolo zavese.

Pretpostavljam da je najbolja opcija roletna, ali bih možda prvo nešto jednostavnije probao.
I da, promena boje trenutne zavese ne dolazi u obzir, mora biti tamna zbog ostatka sobe, inače se ne uklapa.
 
Poštovani,
Hvala Vam na odgovoru, planirano je troslojno staklo 4x16x4x16x4
Dobro veče,

Imam još jedno pitanje koje se odnosi na dvokrilni prozor. Naime, da li je bolje raditi prozor sa T prečkom ili jedno krilo da bude okretno nagibno a drugo pomoćno?
Hvala vam unaprijed
Lijep pozdrav
 
Dvokrilni prozor sa putujućom prečkom tj sa pomoćnim krilom ima čist, lepši pogled i veći otvor. Ako stavljate roletne i komarnike, moraju preko celog prozora.
Kod dva jednokrilna prozora koje deli jedna T prečka, možete staviti roletne i komarnik samo na jedan prozor. Nedostatak ovakvog prozora je kad se otvore oba krila, pogledu smeta ta vertikala.
Dihtovanje isto, cena ista.
 
Poznato je da PVC ima bolje performanse u odnosu na aluminijum, ali da li se ovo odnosi i na zvucnu izolaciju ili samo na termicku?
Koliko vidim u specifikacijama zvucna izolacija je skoro identicna izmedju ovih pvc i alu profila.

Rehau GENEO
Toplotna izolacija Uw do 0,61 W/m²K
Zvučna izolacija Rw = 47 dB

Rehau SYNEGO
Toplotna izolacija Uw do 0,65 W/m²K
Zvučna izolacija Rw = 47 dB

Veka SOFTLINE 82 AD
Uf value up to 1.1 W/(m²K)
Sound insulation Rw up to 47 dB

Veka SOFTLINE 76 MD
Uf value up to 1.1 W/(m²K)
Sound insulation Rw up to 47 dB

Alumil SMARTIA S67
REDUKCIJA ZVUKA 45 dB

Alumil SMARTIA M11000
REDUKCIJA ZVUKA 47 dB
 
Pozdrav za deku u akciji, veoma je lepo sto zelite da podelite vase znanje s ljudima, a imate ga poprilicno. Sta mislite o kombinaciji :
profil Iskra-Deceuninck Belgijski sa tri diht gume, i duplo staklo 24mm Solar 4+16argon+4niskoemisiono C.G. Premium. Ne bih na tri stakla jer zahteva kvalitetniji (skuplji) profil zbog tezine.
dimenzije prozora su 195x140 i da li ce to staklo imati bar priblizan energetski efekat kao troslojno.
 
Poznato je da PVC ima bolje performanse u odnosu na aluminijum, ali da li se ovo odnosi i na zvucnu izolaciju ili samo na termicku?
Koliko vidim u specifikacijama zvucna izolacija je skoro identicna izmedju ovih pvc i alu profila.

Rehau GENEO
Toplotna izolacija Uw do 0,61 W/m²K
Zvučna izolacija Rw = 47 dB

Rehau SYNEGO
Toplotna izolacija Uw do 0,65 W/m²K
Zvučna izolacija Rw = 47 dB

Veka SOFTLINE 82 AD
Uf value up to 1.1 W/(m²K)
Sound insulation Rw up to 47 dB

Veka SOFTLINE 76 MD
Uf value up to 1.1 W/(m²K)
Sound insulation Rw up to 47 dB

Alumil SMARTIA S67
REDUKCIJA ZVUKA 45 dB

Alumil SMARTIA M11000
REDUKCIJA ZVUKA 47 dB
Poštovani, i termo a i zvučna izolacija skoro isključivo zavise od staklopaketa, jer je staklo skoro 90 % prozora.
Moram da primetim da je ovo što ste naveli, bar pola neistina.
Recimo Veka i Alumil 11000 sigurno.
Ove vrednosti zvučne izolacije (oko 45 dB) mogu da se dobiju samo sa ozbiljnim troslojnim staklom, uz korišćenje specijalnih antifonskih folija.
 
Pozdrav za deku u akciji, veoma je lepo sto zelite da podelite vase znanje s ljudima, a imate ga poprilicno. Sta mislite o kombinaciji :
profil Iskra-Deceuninck Belgijski sa tri diht gume, i duplo staklo 24mm Solar 4+16argon+4niskoemisiono C.G. Premium. Ne bih na tri stakla jer zahteva kvalitetniji (skuplji) profil zbog tezine.
dimenzije prozora su 195x140 i da li ce to staklo imati bar priblizan energetski efekat kao troslojno.
Za profil Iskra od Deceunink-a nikad nisam čuo, ali ako već ima 3 dihtung gume, predviđeno je da može i troslojno staklo da stane.
Težinu stakla i krila drži okov, koji bi trebalo da nosi do 130 kg (onaj bolji).
Argument da ne može troslojno zbog profila govori da profil nešto nije u redu.
U istom profilu se dobija od 35 do 50 % bolji rezultat sa troslojnim staklom u odnosu na dvoslojno, za ceo prozor.
Naravno, zavisi od kvaliteta staklo paketa.
 
Jedno pitanje za @deka u akciji.
Kupili smo novi stan, ali nismo zadovoljni zvucnom izolacijom.
U pitanju je aluminijumska stolarija, nisam siguran za profil. Proizvodjac je Alumil, mislim 11000. Staklo dvoslojno obicno (4+16+4).
Jasno je da je neophodno ugraditi novi staklopaket, pronasao sam varijantu sa antifon folijom i asimetricnom debljinom stakala ali je dosta deblji: 44.2mm za dvoslojni i 55.2 za troslojni staklopaket.
Da li je moguce promeniti samo staklopaket bez promene rama prozora?
Ako ne, da li postoji mogucnost da se promene samo prozori a ram (stok) ostane.

Hvala!
 
Hvala na odgovoru. Ponuda je od Sunce Marinkovic za profil, okov je Siegenia Titan AF sa staklom 4float+16 argon+ 4 C.G. premium i to bi bilo 1.3W\m2K. E sad moje razmisljanje (nestrucno) da li bi bolje bilo da prvo staklo bude Solar a ne Float i da time se priblizim energetski troslojnom ali za manje pare.
 
@deka u akciji ili neko drugi, hitno mi treba pomoc jer danas odlucujem o ugradnji prozora. Imam ponudu za REHAU, profil peto komorni, okov WIN HAUS protiv provalni, staklo četri godišnja doba punjeni agronom.
Mi smo hteli VEKA profil, ali ovo je majstor po preporuci a radi samo ovakve prozore. Molim odgovor sto pre, hvala.
 
@deka u akciji ili neko drugi, hitno mi treba pomoc jer danas odlucujem o ugradnji prozora. Imam ponudu za REHAU, profil peto komorni, okov WIN HAUS protiv provalni, staklo četri godišnja doba punjeni agronom.
Mi smo hteli VEKA profil, ali ovo je majstor po preporuci a radi samo ovakve prozore. Molim odgovor sto pre, hvala.
Ako je po preporuci, samo napred. Sve ponuđeno je vrlo solidno i korektno.
 
Vrh