Šta je novo?

PSP Farman West 65 - [ Multifunkcionalni kompleks - 152.437 kvm ]

Vele Svaka cast na hrabrosti da kupish stan u izgradnji koji je sa tako malim stepenom izgradjenosti a po tako visokoj ceni za sadasnji momenat stanja trzista nekretnina.
Koju cenu si ispregovarao po m2?

Pozdrav
 
To je i za mene veliko pitanje, da li ta cena od 1900e/m2 odgovar lokaciji i ekonomskom stanju u kome se Srbija nalazi.
 
Malo je manje od 1900 eur/m2, ali je to cena sa PDV-om. Kada se odbije 8% izadje oko 1750 eur,sto nije tako lose,s obzirom na kvalitet gradnje. Nadzor im je vrhunski, a materijali odlicni. Kao sto se vec pricalo bice centralno grejanje i hladjenje na gas, sam podesavas koliko i toliki ce i racuni dolaziti. Sto se tice izgradnje, rok je do 31.12. da ce biti gotove tri zgrade. U pitanju je takodje projektno finansiranje od strane Intese i Hypo, tako da ne moze, a da se ne izgradi u roku. Cena po meni nije velika, ako imate u vidu da kvadrat stana u zgradi iz 1960-70.god. kosta sada min.1600 eur/m2. i to oko Fontane, kod Juge je to i skuplje, tako da mislim da je to dobra investicija. I ako bude u nekoj buducnosti tu i gradnja UMP, jos bolje. Mislim da ce ovaj deo biti odlican sto se tice pozicije. A ekonomsko stanje ce se, nadam se, poboljsati. Kakvo je bilo stanje pre 2 godine kada je kvadrat bio 2500 eur? Isto lose, pa se kupovalo sumanuto. Eto toliko od mene :)
 
vele":1z5yfh5w je napisao(la):
Malo je manje od 1900 eur/m2, ali je to cena sa PDV-om. Kada se odbije 8% izadje oko 1750 eur,sto nije tako lose,s obzirom na kvalitet gradnje. Nadzor im je vrhunski, a materijali odlicni. Kao sto se vec pricalo bice centralno grejanje i hladjenje na gas, sam podesavas koliko i toliki ce i racuni dolaziti. Sto se tice izgradnje, rok je do 31.12. da ce biti gotove tri zgrade. U pitanju je takodje projektno finansiranje od strane Intese i Hypo, tako da ne moze, a da se ne izgradi u roku. Cena po meni nije velika, ako imate u vidu da kvadrat stana u zgradi iz 1960-70.god. kosta sada min.1600 eur/m2. i to oko Fontane, kod Juge je to i skuplje, tako da mislim da je to dobra investicija. I ako bude u nekoj buducnosti tu i gradnja UMP, jos bolje. Mislim da ce ovaj deo biti odlican sto se tice pozicije. A ekonomsko stanje ce se, nadam se, poboljsati. Kakvo je bilo stanje pre 2 godine kada je kvadrat bio 2500 eur? Isto lose, pa se kupovalo sumanuto. Eto toliko od mene :)

Pa vidim Belvil se reklamira za 1550 neto, sto izadje 1674 sa tih 8%. OK, ne znam koliko je ovde gradnja superiorna ali je Belvilova lokacija verovatno malo bolja, a i useljavas se odmah. A i zivis u kompletiranom naselju od starta, tako da su ovde ipak malo zacenili. Barem po meni. No dobro, misljenja su sigurno razna.
 
vele":2dvsu49b je napisao(la):
Sto se tice izgradnje, rok je do 31.12. da ce biti gotove tri zgrade.

Које године ? :rolleyes:

vele":2dvsu49b je napisao(la):
Cena po meni nije velika, ako imate u vidu da kvadrat stana u zgradi iz 1960-70.god. kosta sada min.1600 eur/m2. i to oko Fontane,
Велика цена, пријатељ је пре месец дана пазарио гарсоњеру од 38 м² у Студенској улици у згради са четири спрата, паралелна са улицом (код вртића) за 1.400 евра м². Зграда је баш из тог периода који наводиш.
 
Kod ulica igmanska veze dimitrijalu i bulevar u visini stajalista sredacka novogradnja sa garaznim mjestom liftom 1700e mk a u staroj gradnji bez gar mjesta 1550e 1600e :)
 
ma i nije ovo toliko losa cena za m2, jedina je zackoljica sto cenu poveca garazno mesto i terasa koja se racuna kao 0.5m2
 
Pozdrav svima!

Ja sam takodje uzela stan u Westu. Da li je cena dobra ili ne ce zavisti od toga da li ce kvalitet gradnje biti taj koji je prezentovan, a mislim da hoce jer ako prve tri zgrade ne odrade kako treba tesko da ce posle prodati ostale. Imajuci u vidu cene starih stanova, ja mislim da je cena od ispod EUR 1900/m2 ok. To sto se kvadrat terase placa kao pola kvadrata stambenog prostora je isto u redu jer u mnogim drugim novim stanovima terasu naplacuju isto kao i kvadrat stana. Ja licno sam se i opredelila za ovaj stan jer mi se izmedju ostalog jako svidela terasa tako da mi nije zao da platim, jer mislim da cu je dosta koristiti.

Sto se Belvila i cene od 1550 eur neto tice, to postoji samo na reklami, zvala sam da pitam, cene su znatno vise, a i prijateljica mi je rekla da je bila kod njih i da joj je receno da postoji samo 1 stan sa tom cenom, koji je jako los. Pritom mislim da ce West biti znatno kvalitetniji od Belvila.

Ja nesto ne verujem da ce to biti gotovo do kraja godine, mada obzirom da je projektno finansiranje i da su im sredstva odobrena barem nece biti problema oko para, sto je u Srbiji najveci problem. Takodje sam cula da uskoro pocinju da rade u 3 smene, pa mozda i ubrzaju gradnju.
 
bravo Pegi, pa tako treba :) Sto se tice Belvila, ja isto zvao da pitam sta se nudi za 1550 + PDV , dobio odgovor da su u pitanju cetvorosobni stanovi. Sto se tice kvadrature koju sam ja hteo oko 50-55m2, dobio sam odgovor da je cena , ah vidi, ni manje ni vise nego 1850 + PDV!!!! Za Studenjak sa siporex blokovima, ne hvala. Sto se tice pozicije oni koji zive na N.Bgd znaju da je WEST mnogo bolja lokacija. Drugar mi radi u Telenoru, i kaze kako radnici rade i danju i nocu, cak i pre neki dan po onoj celodnevnoj kisi. Sto se tice zavrsetka gradnje svih 11-12 zgrada, ocekuje se zavrsetak za 2 godine, a posle ide poslovni centar i kula. A imam drugara i u Napredu koji su im dali kran, kaze da, recimo, rupica ne sme da bude u betonu kada ga izlivaju, ili rade ponovo. Mislim da to nesto vredi,zar ne?
U svakom slucaju, mislim da se nisu zeznuli oni koji su vec pazarili stanove, cena moze samo jos da skoci, posto ce se tu sigurno jos mnogo toga izgraditi. Evo preko puta se gradi centrala Raiffeisen banke,npr. A sa strane Tosinog bunara jos neke gradnje. Bice to lepo jos kada povezu sa UMP.
 
E da, sto se tice Studentske ulice, ja da sam hteo jeftin kupio bih i u Borci, Ovci... Nemojmo biti smesni, pa zgrade iz Studentske bez lifta, iz 1965. cini mi se. To je prvi blok zgrada izgradjen posle paviljona. Jedno je kada se kupuje nov stan, a nesto sasvim drugo kada kupujete stan u zgradi staroj 50 godin. Bitna razlika cini mi se. Da ne pricam o renoviranju... Al', ko sta voli :/ , i naravno, ko koliko moze u ovo vreme.
 
:laugh: :laugh: :laugh: Ne znam kakav ce im na kraju biti kvalitet i kad ce da zavrse ali evo izgleda se trude oko PR-a.

Realno gledano, glavna prednost ovog naselja je sto ce ipak biti novogradnja, a u Beogradu je takva ponuda siromasna. Zato se poredjenja sa Belvilom namecu.

(1) Lokacija Belvila je realno bolja, zbog bolje saobracajne povezanosti a vece udaljenosti od pruge, a i zbog vece blizine reke. Nekada sam i sam ziveo na Novom Beogradu, i ovo je moj utisak, radje bi se uselio u Belvil nego u ovaj blok.

(2) Meni je iskreno Belvil manje ruzan i stambene mase su razbijenije tako da manje prozora gleda u nekakav budzak, sto je sindrom koji ovde zavijaju u oblandu "duha starog Beograda u Novom Beogradu". U pitanju su jednostavno gusce nagurane zgrade i to je to.

(3) Nadam se da ce ispostovati to da kvalitet gradnje zaista bude bolji ovde ali ni to nije gotova stvar, a ako nesto nije gotova stvar i to ulazi ili treba da udje u cenu. Sa druge strane, postoji nesto sto se zove "time value of money" a i cinjenica da covek treba da zivi NEGDE dok se ne useli u stan. Belvil je gotov a ovo nije i verovatno ce se useljavati tek za godinu dana, tako da svako ko kupuje mora da uracuna koliko mu vredi koriscenje tog kvadrata tokom te jedne godine. Moja licna cifra bi bila negde oko 100 evra za cekanje od godinu dana, placanje unapred, itd.

(4) Sto se tice rasporeda stanova, to je slicno, s tim sto kome se svidja ogromna terasa, njemu ce se vise svideti ovo nego Belvil. Mada su meni ove terase prilicno nefunkcionalne po dimenzijama, predugo a preusko.

Onima koji su uplatili zelim sve najbolje, dakle, da dobiju kvalitet koji im je obecan, ali ja se licno ne bih zaletao. Pogotovo sto ni Belvil jos nije prodat cak i uz te reklamne cene od 1550, a vidim jos reklamiraju stan od 67,1 kvadrata uz garazno mesto za 103.999 neto, dakle treba jos pljunuti pare i za poreze.

Na kraju daleko od toga da ovde "navijam" za Belvil, mislim da ce i oni morati jos da smanjuju cene. A kako trenutno i sam razmisljam da uzimam nesto u Beogradu, iskreno bih isao na neki objekat a la ono u Santicevoj, a vidim gradi se nesto dosta interesantno i u Svetozara Miletica blizu luke. Jeste i to blizu pruge ali tuda prolazi puno, puno manje vozova, a ta lokacija je ipak na samo 5 minuta hoda od Bajlonija.

Ili nesto oko Bulevara, i tamo se gradi. Da li neko zna kakav je status Harmony Apartments, i u kojoj su oni fazi? Meni bi recimo cene koje se ovde pominju bile prihvatljive (ne povoljne, nego prihvatljive za razmisljanje) za tu lokaciju i tip zgrade, dok se ovde po meni zalecu sa ovim ciframa. Ja im ne bih dao vise od 1500 neto a 1600 sa svim porezima i dazbinama. Moje skromno misljenje.
 
btw ja ako bih želeo da kupim stan u westu, sačekao bih da se zgrada izgradi i onda kupio stan. cene mogu da idu samo na dole. takav je sličan slučaj bio i sa belvilom. stalno su govorili još malo pa nestalo. evo dve i po godine posle još ima stanova.

a recimo ako neko stavi tih 100 soma kolko mu minimum treba za stan na štednju godinu dana, za to vreme može dobiti 6 soma evra čisto i onda kupiti još par kvadrata više.


elem najbolje rešenje (finansijski) je uopšte ne kupovati stan nego iznajmljivati. sad se može naći stan oko 100 kvadrata bilo to belvil, vračar i nešto slično za oko 500 evra. a ti stanovi koštaju oko 200.000 soma. da bi ih neko kupio na kredit treba da plaća ratu debelo preko soma.
 
Sto se tice "time value of money" ljudi su to uzeli u obzir tako da cena nije ista ako placas unapred ceo iznos tako da taman za tu kamatu dobijes jeftiniji kvadrat. Takodje, cene sa sajta nisu skroz fixne tako da se uz neko cenkanje, vezu, ili slicno moze dobiti i povoljnija cena, ne znatno, ali ipak povoljnije. Takodje, ima ljudi koji su platili unapred dok je jos bio samo ogradjen plac i dok je sve bilo dosta neizvesnije, ja sam cekala da gradnja izadje iz zemlje i da mi banka potvrdi da im je odobreno projektno finansiranje, tako da mislim da realno rizik nije veliki.

Sto se teme iznajmljivanje vs. kupovina stana tice, tu se ne slazem da je bolje iznajmljivati, jer su to bacene pare. Ja npr trenutno imam stan od 46 kvadrata, podigla sam pre 5 godina subvencionisani kredit, uz samo 5% ucesca, povratila PDV, dobila sam dobru kamatu, i sada trenutno taj stan mogu (i hocu cim se West zavrsi) da izdam tako da sigurno pokrijem mesecnu ratu i jos nesto i da mi ostane, barem dok EURIBOR ponovo ne poraste. E sad, kredit koji podizem za West mi je znatno nepovoljniji, ali opet mislim da bih i uprkos tome mogla stan da izdam i da pokrijem dobar deo rate, iako ne planiram da ga izdajem vec da zivim u njemu.

Sto se tice zbijenosti gradnje u Westu, to jeste tacno, ali ja sam zato birala stan koji je na visokom spratu i koji ne gleda direkt u druge zgrade, sto je opet prednost veceg izbora ako se stan kupuje unapred, jer onaj ko bude cekao da se zavrsi sigurno nece imati toliki izbor.

Belvil mi uopste nije za poredjenje, jer je kvalitet dosta los, cak i stanovi koje nisu jos prodali su poceli da se "raspadaju", tako da ja licno nikada ne bih kupila takav stan. Mogu samo da zamislim kako ce ti stanovi izgldati za 10 godina. Dobro, sa druge strane niko mi ne garantuje da ce u Westu kvalitet biti bolji, ali uz ugovor ipak ide i tehnicka specifikacija gde su se obavezali na odredjen kvalitet gradnje.
 
default/laugh default/laugh default/laugh Ne znam kakav ce im na kraju biti kvalitet i kad ce da zavrse ali evo izgleda se trude oko PR-a.

Moras im ipak dati priznanje , dok vecina gleda kako da otalja radni dan ovi iz Westa bar pokusavaju na sve nacine da zarade platu

@vele
cena moze samo jos da skoci

Tesko, trend sadasnjih cena nekretnina je blagi pad. A za dalji rast moras ocekivati ili priliv deviza putem privatizacije ili neke investicije, a ja ni jedno ni drugo ne vidim.Cak ako bi se i privatizovao EPS mi sa tim parama ako ne izvrsimo reforme mozemo samo zamrznuti ovo stanje na par godina. Ali kad tad lupicemo glavom o zid i sto vise cekamo bice teze.

@MilisaV

tesko da mozes proci sa 100k , treba ti bar pri sadasnjim cenama 110k da se skupis ili 125k, a to vec donosi godisnji prihod od 7k

2) Meni je iskreno Belvil manje ruzan i stambene mase su razbijenije tako da manje prozora gleda u nekakav budzak, sto je sindrom koji ovde zavijaju u oblandu "duha starog Beograda u Novom Beogradu". U pitanju su jednostavno gusce nagurane zgrade i to je to.

Tu zbudzenost bi mogli eliminisati kad one dve centralne zgrade ne bi ni gradili, tada bi funkcija terase dosla do izrazaja i vredela bi svaku ulozenu paru, ovako ako je razmak izmedju zgrada 12-15m one gube svoju funkciju, jer ces stalno biti na meti komsiskih pogleda, ili ti drugacije receno videce sta ti je u tanjiru.A da manjak kvadrature nadomeste povecanjem po jedan sprat na ostalim zgradama.
 
Ali teta zaklina neda vise spratova ako pogledate recimo budvu ili neke djelove starog bg razmak je fantastican sve zavisi iz kog se ugla posmatra.Bitno je da zgrade budu kvalitetne :)
 
direktor":dx5647ik je napisao(la):
Ali teta zaklina neda vise spratova ako pogledate recimo budvu ili neke djelove starog bg razmak je fantastican sve zavisi iz kog se ugla posmatra.Bitno je da zgrade budu kvalitetne :)


Ocekivao sam ovakav odgovor ;)

ali svi zaboravljaju jednu cinjenicu, u starom gradu, Budvi ili bilo kom delu sa uskim ulicama, ni jedna terasa ne gleda u tudji zid ili drugu terasu, trebali su onda samo staviti prozore i mirna backa :grand:
 
Za budvu gresis tamo sve gleda u sve uzmes dasku od 4m i mozes da setas po budvi par km da nesidjes sa zgrada koliko su je upropastili :p
 
Hehe,to zvuci ko neka scena iz Bagdada u 1001 noci.

Nego,koji su rokovi za prvu fazu izgradnje Westa 65?Nisam pratio nesto rokove oko ovog projekta.
 
vise podseca na"assassin creed"

na pocetku je bio mart, kad sam se ja raspitivao bio je avgust a sad koliko vidim 31.12 za ove tri zgrade a za ostale u fazonu 2 godine, samo mi se to cini nerealno
 
Commandant Carlos":jh4uf5g4 je napisao(la):
ima li novih slika o napretku.

i da li je neko skoro bio u prodaji da se raspita o trenutnoj situaciji




Evo najsvezijeg stanja, od danas popodne :


w3076.jpg



w3077.jpg



w3078.jpg



w3079.jpg



w3080.jpg



w3082.jpg



w3083.jpg



w3084.jpg
 
Pegi":2tnx26fj je napisao(la):
Sto se tice "time value of money" ljudi su to uzeli u obzir tako da cena nije ista ako placas unapred ceo iznos tako da taman za tu kamatu dobijes jeftiniji kvadrat. Takodje, cene sa sajta nisu skroz fixne tako da se uz neko cenkanje, vezu, ili slicno moze dobiti i povoljnija cena, ne znatno, ali ipak povoljnije. Takodje, ima ljudi koji su platili unapred dok je jos bio samo ogradjen plac i dok je sve bilo dosta neizvesnije, ja sam cekala da gradnja izadje iz zemlje i da mi banka potvrdi da im je odobreno projektno finansiranje, tako da mislim da realno rizik nije veliki.

Sto se teme iznajmljivanje vs. kupovina stana tice, tu se ne slazem da je bolje iznajmljivati, jer su to bacene pare. Ja npr trenutno imam stan od 46 kvadrata, podigla sam pre 5 godina subvencionisani kredit, uz samo 5% ucesca, povratila PDV, dobila sam dobru kamatu, i sada trenutno taj stan mogu (i hocu cim se West zavrsi) da izdam tako da sigurno pokrijem mesecnu ratu i jos nesto i da mi ostane, barem dok EURIBOR ponovo ne poraste. E sad, kredit koji podizem za West mi je znatno nepovoljniji, ali opet mislim da bih i uprkos tome mogla stan da izdam i da pokrijem dobar deo rate, iako ne planiram da ga izdajem vec da zivim u njemu.

Sto se tice zbijenosti gradnje u Westu, to jeste tacno, ali ja sam zato birala stan koji je na visokom spratu i koji ne gleda direkt u druge zgrade, sto je opet prednost veceg izbora ako se stan kupuje unapred, jer onaj ko bude cekao da se zavrsi sigurno nece imati toliki izbor.

Belvil mi uopste nije za poredjenje, jer je kvalitet dosta los, cak i stanovi koje nisu jos prodali su poceli da se "raspadaju", tako da ja licno nikada ne bih kupila takav stan. Mogu samo da zamislim kako ce ti stanovi izgldati za 10 godina. Dobro, sa druge strane niko mi ne garantuje da ce u Westu kvalitet biti bolji, ali uz ugovor ipak ide i tehnicka specifikacija gde su se obavezali na odredjen kvalitet gradnje.

Ja bih ponovo izveo te racinice. Mislim da je sa jedne strane dugovati pare i vracati kredit sa nasim kamatama a u isto vreme sa druge strane imati stan i izdavati ga super-neracionalno.

Slazem se sa Milisavom da u stanarini ne mozes da na tu vrednost stana povratis ono sto bi dobio na orocene pare, plus nemas glavobolje sa stanarima, odrzavanjem, itd. A to sto mozes da dobijes na orocene pare je manje nego sto ti cepaju kamate na ono sto dugujes. Da nije tako, sve banke bi bankrotirale. Na kraju ni porez na nekretnine nije mala stavka i ja mislim da ce ova nasa lopovska drzava sve vise i vise da dere vlasnike stanova. Sa te tacke mi je jasno da imas stan u kome zivis ali imati druge stanove iz kojih ne izvlacis puno a sve vise placas u porezima i za odrzavanje postaje sve vise iracionalno.

Elem u isto vreme imati kapital i dugovati je nesto sto ne mogu da razumem. Ono sto mi je jeasno je da:

(1) Ako imas i svoj stan u kome zivis i visak kapitala, taj kapital naravno u nesto ulazes. Pri cemu je imanje stanova koje iznajmljujes drugima jedna od najgorih investicija u nasim uslovima, zbog nepovoljnog odnosa stanarina prema cenama nekretnina.

(2) Ako od prilike imas kapitala da ti podmiri stan u kome zelis da zivis, lepo kupi takav stan bez kerefeka pozajmljivanja sa jedne strane a drzanja kapitala na nekom racunu ili u stanu koji iznajmljujes sa druge strane. Dakle cim se uselis gledas da sto bolje prodas druge nekretnine koje imas i vratis ceo kredit da te banke vise ne cerupaju.

(3) Ako nemas dovoljno para da pokrijes svoj stan, gledaj da dugujes sto manje - tako sto ces prodati sve garsonjere ili drugo sto imas da bi banci platio sto manje u kamatama do trenutka dok ne otplatis stan.

Dok god ne otplatis stan ti ga zapravo NEMAS, tako da kad za njega nesto dugujes glavna misija treba da ti bude otplatiti po sto kracem postupku. Nema tu puno mudrosti i ko misli da moze da nadmudri banke i trziste je jednostavno naivan.
 
JohnyBgood, tvoje razmisljanje ima smisla ako govoris uopsteno o situaciji u Srbiji.

Medjutim, lepo sam napisala da sam dobila dobre uslove na prvi kredit, tako da sa kamatom od 2.5% (da, dobro si video, 3M euribor +1.9%), ti nije tacna racunica da me banke vise cepaju na kamate nego sto mogu da dobijem na orocenju. Tako da za koliko god da izdam stan, sa svim porezima, problemima sa stanarima (ne bih ga svakom ni dala ali stan je odliican tako da cu ga izdati sigurno nekome koga znam) on ce uvek sam placati svoju ratu.

U isto vreme, kako i sam kazes, ja zapravo "NEMAM" taj stan, tako da sve i kad bih ga prodala (a vec sam imala nekoliko ponuda) i vratila pare banci ne bi mi ostalo mnogo. Na ovaj nacin sam zivela u stanu 5 godina, i nakon sto mi istekne kredit mi ostaje ceo stan. Uopste nije naivno i iracionalno, zar ne?!

Viska kapitala trenutno nemam, ali cim ga budem imala, svakako cu gledati da vratim kredit na stan u West-u jer mi taj kredit nije toliko povoljan.
 
Pegi":1u1y4e00 je napisao(la):
JohnyBgood, tvoje razmisljanje ima smisla ako govoris uopsteno o situaciji u Srbiji.

Medjutim, lepo sam napisala da sam dobila dobre uslove na prvi kredit, tako da sa kamatom od 2.5% (da, dobro si video, 3M euribor +1.9%), ti nije tacna racunica da me banke vise cepaju na kamate nego sto mogu da dobijem na orocenju. Tako da za koliko god da izdam stan, sa svim porezima, problemima sa stanarima (ne bih ga svakom ni dala ali stan je odliican tako da cu ga izdati sigurno nekome koga znam) on ce uvek sam placati svoju ratu.

U isto vreme, kako i sam kazes, ja zapravo "NEMAM" taj stan, tako da sve i kad bih ga prodala (a vec sam imala nekoliko ponuda) i vratila pare banci ne bi mi ostalo mnogo. Na ovaj nacin sam zivela u stanu 5 godina, i nakon sto mi istekne kredit mi ostaje ceo stan. Uopste nije naivno i iracionalno, zar ne?!

Viska kapitala trenutno nemam, ali cim ga budem imala, svakako cu gledati da vratim kredit na stan u West-u jer mi taj kredit nije toliko povoljan.

Tek sada mi nista nije jasno, ti znaci imas dva kredita, prvi koji je dosta povoljan i drugi koji nije bas tako povoljan?! Sa malo otplacene glavnice i u jednom i u drugom? U Americi je upravo tako puno naroda puklo, misleci da su kuce i stanovi "sigurna investicija" kojoj nikada nece padati vrednost. Samo se nadam da nas ne pogodi jos veca kriza od ove u kojoj smo, good luck!
 
Vrh