Šta je novo?

Promena vremenske zone Srbije

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=895187#p895187:9pfkrhnj je napisao(la):
Пантограф » Pon Nov 01, 2021 10:45 am[/url]":9pfkrhnj]
И по мени је тако. Постоји и оно - "хоћемо као и сва Европа" - ми смо малко искомплексиранији у том смислу од Грка (што је понекад и корисно, да је полуострво Касандра у Нишавском или Расинском округу, плаже би биле трипут чистије него код оних аљкаваца доле).

Помему изнад Парадокс Поље Париз, тамо је лети дан до 11 увече и баш су супротан екстрем у односу на нас. Али мени је то њихово много бољи екстрем од овог нашег. У Србији стварно прерано смркава, а решење није да се опет ради од 7 до 3, јер је то потпуно непродуктивно радно време и уз то убија друштвени живот, пошто мора прерано да се оде у кревет ако ће да се устане у 5.30 (не само на западу, него и у СССР-у се радило од 9 до 5 и то је, уз евентуално ово моје од 8 до 16 једино нормално).
Apsolutno se slažem. I s time za Pariz. Da im jeste ekstrem suprotan od našeg, ali je podnošljivi nego ovo ovako.

A baš sam juče otišao tri strane teme unazad i video moj stari post iz 2018 gde sam opet lepo rekao: jesam od onih koji smatraju da se valja ugledati na Evropu u svemu što valja (i pridružiti im se, ali to je druga tema, neću sad o tome). Ali slepo kopirati sve redom, i svrstavati sebe u neke kategorije gde ne pripadamo, i ubeđivati sebe da je i dalje dan a napolju noć, samo da bi se dodvorili Berlinu... to je stvarno previše.

I da, naravno, to proletarijatsko radno vreme 7-15h je stvar prošlosti.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=895189#p895189:dal3a2s6 je napisao(la):
astrodule » Pon Nov 01, 2021 10:49 am[/url]":dal3a2s6]Treba stvari da gledamo iz ugla onih kojih ima najviše.

Kada većina ljudi spava?
22-6?
23-7?
24-8?

Prema njima treba podesiti vreme.
Naravno. A takve stvari se utvrđuju upravo anketama, istraživanjima i referendumima.

A ne autističnim ponavljanjem ''Ali ne, mi smo CET. Ali... CET. Ali CET kaže da smo svi od Balkana do Pirinejskog poluostrva jedna velika srećna porodica i da zato jedni treba da imamo sunce duže u dan a neki ćete da budete u crnilu već u 16h.'' (Neki ćemo se vratimo a neki ćete izginete)
 
Odmah treba biti svestan da naša vlast nema intelektualne kapacitete za neku originalnu odluku, a korisnu.

Realno, koliko smeta taj jedan potencijalni sat razlike za biznis sa okolnim zemljama?

Mada, šta mi ovde pričamo kada većina ljudi ne shvata zašto koristimo Julijanski kalendar i misle da je to neki simbol Pravoslavlja (odlutah malo).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=895210#p895210:o3dkexmk je napisao(la):
astrodule » Pon Nov 01, 2021 11:12 am[/url]":o3dkexmk]
Realno, koliko smeta taj jedan potencijalni sat razlike za biznis sa okolnim zemljama?
Falim te bože, mislio sam da sam jedini koji se pita i ne shvata šta je to toliko strašno da u 21. veku preko žice Srbin kome je 11h razgovara i radi sa Francuzom kome je 12h.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=895187#p895187:1s5pkllx je napisao(la):
Пантограф » 01 Nov 2021 10:45[/url]":1s5pkllx]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=895177#p895177:1s5pkllx je napisao(la):
Bender Rodriguez » 01 Nov 2021 10:27 am[/url]":1s5pkllx]Prosto, povezaniji smo i više zavisimo od ex-YU zemalja zapadno od nas nego od susednih zemalja istočno. Tako da kapiram da nije zgodno menjati sat kad se ide u te zemlje a i ljudi s obe strane granice rodbinski i poslovno povezani žele da budu u istoj zoni.

To je ujedno i jedini validan argument u korist ostanka u CET na koji sam naleteo na celoj ovoj temi.
И по мени је тако. Постоји и оно - "хоћемо као и сва Европа" - ми смо малко искомплексиранији у том смислу од Грка (што је понекад и корисно, да је полуострво Касандра у Нишавском или Расинском округу, плаже би биле трипут чистије него код оних аљкаваца доле).

Помему изнад Парадокс Поље Париз, тамо је лети дан до 11 увече и баш су супротан екстрем у односу на нас. Али мени је то њихово много бољи екстрем од овог нашег. У Србији стварно прерано смркава, а решење није да се опет ради од 7 до 3, јер је то потпуно непродуктивно радно време и уз то убија друштвени живот, пошто мора прерано да се оде у кревет ако ће да се устане у 5.30 (не само на западу, него и у СССР-у се радило од 9 до 5 и то је, уз евентуално ово моје од 8 до 16 једино нормално).

Е овде је кључ свега. Кажеш то радно време је непродуктивно и убија друштвени живот јер људи морају раније да легну...

А чек мало, како је то ишта друкчије од овог? Укупна количина времена остаје иста. Ако помериш уз то све за сат, да имаш више светлости, сва радна времена и све навике ће се аутоматски прилагодити временом. Ово би било ко кад бих сад рекао да ако кренем негде 15 минута раније, имаћу 15 минута мање у животу, да ће то време испарити.

Значи друштвени живот у смислу кме кме смејаће ми се људи на интернету јер идем да спавам у 11 иако то дође буквално исти ђаво као њима 12. Неће то тако моћи господо
 
Hajde da budem pošten: Po Tviterima se priča ovih dana da je Direkcija za vreme i dragocene metale pripremila predlog Vladi Srbije da se trajno zadrži letnje računanje vremena.
Teorijski, ovo znači da ostajemo u CET, s tim što će nam vreme biti trajno CEST. Faktički, dakle, prelazak u EET.
 
To bi bilo dobro, kako da proverimo ima li istine u tim glasinama?

Sent from my moto e(7) using Tapatalk
 
Ne znam, mislim da zvaničan mejl ne bi pomogao i da bi odgovor bio da u Srbiji za sada još uvek važi Zakon o računanju vremena iz 2006. godine.
Ovo je napisao u raspravi neki programer, koji, navodno, ima kontakt u DMDM-u. Kako je rekao, radi se na predlogu Vladi Srbije da se trajno zadrži "ukazano vreme" (čitaj, letnje vreme).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=895219#p895219:1fgg672h je napisao(la):
Bender Rodriguez » Pon Nov 01, 2021 12:19 pm[/url]":1fgg672h]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=895210#p895210:1fgg672h je napisao(la):
astrodule » Pon Nov 01, 2021 11:12 am[/url]":1fgg672h]
Realno, koliko smeta taj jedan potencijalni sat razlike za biznis sa okolnim zemljama?
Falim te bože, mislio sam da sam jedini koji se pita i ne shvata šta je to toliko strašno da u 21. veku preko žice Srbin kome je 11h razgovara i radi sa Francuzom kome je 12h.

Smeta mnogima kojima je bitno da se podudara radno vreme sedišta firme i kancelarije u Srbiji. I pomisliš da se to lako rešava tako što se onda u Srbiji radi od 10-18, ali tu tek kreću komplikacije... Nezadovoljstvo radnika, hendikep prilikom zapošljavanja novih, pad produktivnosti...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=895219#p895219:voqdzkh3 je napisao(la):
Bender Rodriguez » Пон Нов 01, 2021 12:19 pm[/url]":voqdzkh3]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=895210#p895210:voqdzkh3 je napisao(la):
astrodule » Pon Nov 01, 2021 11:12 am[/url]":voqdzkh3]
Realno, koliko smeta taj jedan potencijalni sat razlike za biznis sa okolnim zemljama?
Falim te bože, mislio sam da sam jedini koji se pita i ne shvata šta je to toliko strašno da u 21. veku preko žice Srbin kome je 11h razgovara i radi sa Francuzom kome je 12h.

Пре би било 11 код Француза а 12 код нас, јер колико ја капирам идеја је да ми одемо у GMT+2 зону, у односу на садашњу GMT+1. Не би био проблем да будемо иста временска зона као Грчка или Бугарска али мислим да смо ми негде између и да летње рачунање времена би било чудно зими, као и зимско лети. Првенствено би било чудно летње рачунање времена зими, када би реално свитање било ближе 8 ујутро уместо 7. Ко год је био на северу Немачке могао је да види управо те моменте, када се пробудиш у 7:00 а напољу и даље мркли мрак и почиње да свиће тек од 7:30... благи ужас.
Док би лети са зимским рачунањем времена, дан почињао чак и пре 5 ујутро, што је вероватно мање лоше него да ти у 7:00 буде и даље мркли мрак. Мени ово летње-зимско рачунање времена има апсолутног смисла.

За сам посао, зависи највише од фирме и са киме радиш. Ако радиш са Америма на западној обали, имаћеш констатно -9 разлику што те дефакто тера да остајеш дуже и радно време од 12 до 20 постаје врло реална опција. Пре много година сам радио у немачкој фирми, овде у Београду, где је радно време било клизно, па си могао да дођеш у фирму од 7 до 10, и останеш својих 8 сати. Ако си радио од 7 до 15, свакако си имао довољно времена да се преклопиш са Немцима за састанке, договоре, планирања итд.
 
Super je dosla promena sata, napokon mi na forumu pokazuje tacno vreme kada je neki post napisan.
 
ако ћемо гледати по тачности да подне буде што ближе 12, онда то дође ово сад зимско, а најпрецизније би уствари било пола сата само додати

али ако ћемо да гледамо због посла и функционисања кад људи спавају, рецимо да се буди већина радним данима око 6, значи ако идемо тим принципом да у просеку треба да иде поноћ отприлике кад људи су усред сна, што сада дође око 2 ујутру, онда не да треба да уведемо увек летње рачунање, него да додамо још један (!!!) сат, дакле +3 или московско време.

е сад, тако се у просеку добија максимум дневног светла цео дан у просеку и за лето и за зиму, по цену тога да се сви буде у мраку малтене. Али ако се већ тражи да буде увек летње, где ће изалак сунца бити типа 8:15 шта нас боли уво онда. Једино што ће онда лети ако се леже на спавање у 10, залазак сунца бити пола сата касније (!!!)

Не рачунам у то да и даље буде светло кад сунце зађе/пре него што изађе.

Доста ту има за размишљање, јел да се гледа искључиво за зиму када је дан најкраћи, искључиво за лето када је најдужи, да ли да се гледа просек по изласку сунца, просек по заласку, просек по поноћи...
 
Super je ovo zimsko CETTTTTTT vreme, evo vec danima se posle rucka pitam, prvo, otkud vec odjednom noc i drugo, zasto je grad odjednom toliko depresivniji?
I onda se setim - ta haa! Zimsko CETTTTT vreme! :bubanj: Hel jea! Mrakcina for d vin!

Ali nema veze, bitno je da smo mi vremenski sinhronizovani sa Berlinom i Parizom. Sinhronizovani taman koliko i po platama...
 
Meni je super. Satovi u kuci posle sest meseci poklopili su se sa zvanicnim vremenom. Ne moram da mislim.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=897463#p897463:by41k97h je napisao(la):
Bender Rodriguez » 09 Nov 2021 22:32[/url]":by41k97h]Super je ovo zimsko CETTTTTTT vreme, evo vec danima se posle rucka pitam, prvo, otkud vec odjednom noc i drugo, zasto je grad odjednom toliko depresivniji?
I onda se setim - ta haa! Zimsko CETTTTT vreme! :bubanj: Hel jea! Mrakcina for d vin!

Ali nema veze, bitno je da smo mi vremenski sinhronizovani sa Berlinom i Parizom. Sinhronizovani taman koliko i po platama...
U prethodnih desetak dana sam nekoliko puta izlazio između 16h -17h, i bogami, već oko 17h pojedini delovi grada izgledaju sablasno pusti, da se figurativno izrazim, dok su po danu isti ti krajevi živahni. I što je zanimljivo, čak ni "kučkare" ne viđam kada padne mrak, već tek kasno predveče, kada na kratko izađu sa svojim ljubimcima.
 
Ja drzim zimsko vreme u kuci cele godine. Bas me briga sta oni propisuju.
 
Ako ti tako odgovara. Ja više volim da mi je dan popodne duži.
 
Човек који је сам себи довољан је или звер или бог... или МС_
(Сократ)
 
Vrh