Šta je novo?

Promena vremenske zone Srbije

ми смо ЦЕТ, и онда када се на нивоу ЕУ донесе одлука о укидању промене времена и слично, применићемо је и ми
 
Ne moramo da budemo CET, to je cela poenta. I više nego očigledno.

A koliko znam, o ovome svaka zemlja ima pravo da sama odlučuje. Unutar EU se odlučuje o pomeranju sata, ali ne o tome ko će biti koja zona.
Mislim onda ispadne da Savet EU može da naloži Litvaniji da bude u istoj zoni kao jedna Španija. Ne ide.
 
Postojipredlog da se vreme podesi na pola sata izmedju letnjeg i zimskog vremena i da ostane tako.
 
I o tome sam razmisljao i nije to lose. Ali em sto je suvise mala promena i efekat, em sto se generalno u svetu izbegavaju te zone na pola sata.

-----

Mislim stvar je ovde jasna. Treba narod da odluci o ovome. Ako narod ne zeli mrak u 16h zimi i u 19h leti; ako narodu nije problem da neko u Beogradu u 11 h ima video sastanak sa sefom u Marseju kome je 12h ; ako narod kaze da mu ne prija menjanje satova... onda to ne treba da se desava. I obratno. Ali dakle ako je to mera koja se donosi ili ne donosi zarad cele zemlje, onda cela zemlja treba o tome da odluci.

Mene hvata jeza od pomisli da ostanemo u istoj neprirodnoj vremenskoj zoni po kojoj te zimi vec u 16h doceka mrakcina. Zato me zanima postoje li pravne mere da se tu po volji naroda nesto promeni i kako bi to izgledalo, pravno birotehnicki.
 
Referendum ovde gubi smisao jer nema praga izlaznosti, a vlast ima mehanizam da svaki njen predlog progura do pobede.

Verovatno ove na vlasti stoli bojko da nešto menjaju povodom toga jer nisam ni siguran da su svesni šta bi se dobilo kada noćaš ne bismo promenili vreme.
 
Da ih stoli bojko to verovatno, ali mislim da ne bi imali interes da nameštaju rezultate/ glasače jer je njima ovo relativno nebitno pitanje. Tj. u oba slučaja nešto dobijaju a nešto gube. Ovo je ipak nešto što se tiče svih 7 miliona Srba, ne samo jednog regiona ili jedne stranke ili jedne institucije pa da sad bude interesa i nameštanja kao sa političkim izborima. Dakle verujem da bi mogli da nameste ili utiču ali ne mislim da bi imali želju za time.

A što se praga izlaznosti tiče, pa ja koliko znam prave se razni referendumi u drugim zemljama za različite teme pa koliko znam dosta njih nema prag izlaznosti. Ako grešim, nek me neko ispravi.

A čak i da ima prag izlaznosti, i čak i da se ne pređe, makar će otprilike dati presek javnog mnjenja o tome. Mada mislim da bi prag svakako bio pređen jer koliko ovde ljude mrzi da odu da glasaju za Političara A naspram Političara B, kada bi se radilo o pitanju jel hoćete mrak u 16h ili u 17h (naravno, ne tako formulisano... nego ta suština) mislim da bi pola stanovništva izašlo i reklo šta misli.
 
Toliko puta je već bila rasprava na ovu temu: Srbija je geografski CET, izuzev vrlo malog područja istočno od 22 stepena i 30 minuta i tako treba i da ostane. Neprirodnim prelaskom u EET se bukvalno ništa ne bi dobilo.
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=894763#p894763:2jkkwgyw je napisao(la):
MC_ » 30 Okt 2021, 17:38[/url]":2jkkwgyw]Postojipredlog da se vreme podesi na pola sata izmedju letnjeg i zimskog vremena i da ostane tako.
Od tebe, generalno, ništa smisleno na ovom forumu ne može da se očekuje.
Te polučasovne vremenske zone imaju smisla u ogromnim državama, poput Indije, Avganistana, Australije i(li) eventualno Irana.
 
I biće rasprava koliko god još treba dokle god ima ogroman procenat ljudi u Srbiji koji ne žele da im zimi pada mrak u 16h a leti u 19-20h.

Objasnite mi, šta vam znači to ''Srbija je geografski CET''? Jel vama realno da se taj CET prostire od Portugala do Krakova? Ajde to za početak. Jel vama to normalno? Na stranu ovo sa depresivnom zimskom mrakčinom u 16h u Beogradu. Prvo da pođemo od toga jel normalno da Krakov i Madrid imaju isto vreme?

Takođe, šta je to CET? (Znam šta je, pitanje je retoričko) Jel to nešto što je postojalo i pre čovečanstva, poput magnetnog polja, pa smo ga mi samo usvojili i počeli da korsitimo, i ne možemo da ga promenimo... ili je to produkt dogovora ljudi i zemalja koji nije ni opipljiv niju uklesan u kamenu i itekako je promenjiv?
 
To što su Španija i većim delom Francuska u pogrešnoj vremenskoj zoni (zaostatak Drugog svetskog rata), ne znači da i mi treba da budemo u pogrešnoj vremenskoj zoni. Kad smo kod njih, ne bi me iznenadilo da se to sa najavljenom "reformom" ispravi.
Ergo, ovi kojima nedostaje dnevne svetlosti: Pa, možda je upravo to i razlog da ostane pomeranje sata.
P.S: Bila je daleko duže mrakčina u vreme SFRJ, dok 1983. nismo usvojili CEST leti.
 
Mi jesmo u pogrešnoj zoni. Dan ne treba da se završava u 16h.
Bila je daleko duže mrakčina u vreme SFRJ, dok 1983. nismo usvojili CEST leti.
Pa možda je onda trenutak da se ponovo napravi novi evolutivni korak i da se zemlja dodatno izvuče iz zimske mrakčine.
 
Onda su u pogrešnoj zoni i Mađarska, Makedonija, Albanija, Slovačka i Poljska.
Samim tim: nismo. A ti, ako ti smeta vreme, nađi posao gde možeš da ustaješ u 4:00 i završavaš do 15h.
 
Pa isto tako, ako tebi smetaju ljudi koji bi da se Srbija prebaci na CET+1 ti se preseli u Berlin jbg.
 
Pa ko su ti ljudi, ja vidim ovde samo tebe i još neke koji više ne dolaze na forum...?
Generalno, mislim da nekog čiču sa Stare Planine zabole u kojoj je vremenskoj zoni.
 
Pa obiđi malo članke i vesti o promenama vremena/ sata pa pogledaj i sam šta ljudi misle. Ima još sveta i interneta van ovog Beobuilda. To što su ljudi ovde tromi i povodljivi, ili pak to što na forumu o gradnji Beograda ne pričaju o problemu vremenskih zona, ne znači da se na drugim mestima uveliko ne raspravlja o tome. A da je to tako trivijalna i malobrojna tema, ne bi svake godine mediji i emisije bile pune toga. A bilo je i krajnje profi članaka i reportaža, gde bi novinari konsultovali različite, pa takoreći eksperte iz tog polja i onda bi poredili prednosti i nedostatke i jedne i druge opcije.

I mene zabole za čiču sa Stare Planine. Ja govorim o ljudima koji se javljaju i pišu da im je preko glave pomeranja satova i mrakčine u 16h samo da bi se dodvorili Evropi.

I ne mogu da se načudim tom rezonu ''Pa mi smo CET''. CET po kome? Jel po nekom zakonu prirode i fizike koji se ne može menjati i važi uvek i svuda, ili po nekom standardu koji su napisali ljudi? Sa namerom da služe - pa upravo ljudima...
 
Čitao, uglavnom izdvojena mišljenja stručnjaka upitne struke. :mrgreen:
 
Super. Onda možemo da napravimo referendum, pa da jednom za svagda potvrdimo i zapečatiramo da 99% ljudi u Srbiji želi mrak u 16h. Eto. :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=894781#p894781:3osiu5yg je napisao(la):
DzonTravolta » Sub Okt 30, 2021 5:37 pm[/url]":3osiu5yg]Toliko puta je već bila rasprava na ovu temu: Srbija je geografski CET, izuzev vrlo malog područja istočno od 22 stepena i 30 minuta i tako treba i da ostane. Neprirodnim prelaskom u EET se bukvalno ništa ne bi dobilo.
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=894763#p894763:3osiu5yg je napisao(la):
MC_ » 30 Okt 2021, 17:38[/url]":3osiu5yg]Postojipredlog da se vreme podesi na pola sata izmedju letnjeg i zimskog vremena i da ostane tako.
Od tebe, generalno, ništa smisleno na ovom forumu ne može da se očekuje.
Te polučasovne vremenske zone imaju smisla u ogromnim državama, poput Indije, Avganistana, Australije i(li) eventualno Irana.


Nisi razumeo. Radi se o predlogu da se prestane s aletnjim i zimskim vremenom time sto ce se letnje verme vratiti za pola sata unazad ili zimsko pola sata unapred i da ostane tako.
 
Да занемаримо све друге факторе, само то што бисмо били у другој временској зони у односу на РС, БиХ, ЦГ, ХР плус највећи део ЕУ (са којим смо највише економски повезани) треба бити довољно да се оваква ствар никад не размотри.
 
Da, jer ja a i svi ostali u Srbiji prosto ne znamo šta ćemo bez RS, Bosne , Crne Gore i Hrvatske.

A što se ekonomije tiče... kontejneru na vozu ili prikolici kamiona, kao i vozaču koji ih prevozi, je savršeno isto da li kad polazi iz Marseja u Beograd stiže u 11 po lokalnom vremenu ili u 12. Putovanje im opet traje isto.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=894798#p894798:2s54c09d je napisao(la):
MC_ » 30 Okt 2021, 19:14[/url]":2s54c09d]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=894781#p894781:2s54c09d je napisao(la):
DzonTravolta » Sub Okt 30, 2021 5:37 pm[/url]":2s54c09d]Toliko puta je već bila rasprava na ovu temu: Srbija je geografski CET, izuzev vrlo malog područja istočno od 22 stepena i 30 minuta i tako treba i da ostane. Neprirodnim prelaskom u EET se bukvalno ništa ne bi dobilo.
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=894763#p894763:2s54c09d je napisao(la):
MC_ » 30 Okt 2021, 17:38[/url]":2s54c09d]Postojipredlog da se vreme podesi na pola sata izmedju letnjeg i zimskog vremena i da ostane tako.
Od tebe, generalno, ništa smisleno na ovom forumu ne može da se očekuje.
Te polučasovne vremenske zone imaju smisla u ogromnim državama, poput Indije, Avganistana, Australije i(li) eventualno Irana.


Nisi razumeo. Radi se o predlogu da se prestane s aletnjim i zimskim vremenom time sto ce se letnje verme vratiti za pola sata unazad ili zimsko pola sata unapred i da ostane tako.
Valjda obratno?
To je tek bez mnogo smisla.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=894797#p894797:v0eivhsj je napisao(la):
Bender Rodriguez » 30 Okt 2021, 19:06[/url]":v0eivhsj]Super. Onda možemo da napravimo referendum, pa da jednom za svagda potvrdimo i zapečatiramo da 99% ljudi u Srbiji želi mrak u 16h. Eto. :)
Taj modus "referendum kada se meni sviđa" je upravo ono čime Vučić preti.
Naravno da od toga nema ništa. Izuzev par oportunih predloga, to se neće ostvariti, tim pre što Srbija nikada nije ni bila u EET. Kraj.
 
Mogu se donekle složiti sa ovim oko promene zone, sećam se u gimnaziji, ustanem ujutro, prepodne u školi, 8 časova, nastava gotova u 15h, dok stignem kući, mrak. I tako maltene ceo dan mi ode.

Srećom, nema više tih problema, bar dok ne počnem da radim :)

Mada ne verujem da od promene zone ima išta, pre svega zbog EU.

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=894807#p894807:2u4aji1c je napisao(la):
DzonTravolta » Sub Okt 30, 2021 7:39 pm[/url]":2u4aji1c]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=894797#p894797:2u4aji1c je napisao(la):
Bender Rodriguez » 30 Okt 2021, 19:06[/url]":2u4aji1c]Super. Onda možemo da napravimo referendum, pa da jednom za svagda potvrdimo i zapečatiramo da 99% ljudi u Srbiji želi mrak u 16h. Eto. :)
Taj modus "referendum kada se meni sviđa" je upravo ono čime Vučić preti.
Naravno da od toga nema ništa. Izuzev par oportunih predloga, to se neće ostvariti, tim pre što Srbija nikada nije ni bila u EET. Kraj.
Ma kakvi, biće, samo polako. Mene samo zanima kako ide pravno birotehnička procedura za to. Ali neminovno je, tu nema šta. Niko normalan ne želi mrakčinu u 16h samo da bismo se dodvoravali Berlinu. Ja živim u Beogradu, fala lepo. Kome je do Berlina, nek ide u Berlin.
No dobro, da se ne bismo tako radikalno delili i nadmudrivali, zato se lepo napravi referendum pa ljudi sami odluče. Oni ljudi. Oni od kojih zavisi ta ekonomija o kojoj se ovde toliko priča.
 
Vrh