Šta je novo?

Primer Skoplja

skopje":2f3fo5lj je napisao(la):
Ako razumes makedonski mozes da potrazis raznih ispitivanja javnim misljenja anketa koji izlaze pa da proveris sta mi mislimo o toj teritoriji.Cak i pred priznanja su radjene ankete da se proveri javno mislenje da li treba da se prizna nezavisnost kosovo i vise od 90 procenti od naravno etnickih Makedonaca su bili protiv to, ali eto desilo se tako da naravno mi razumemo jako dobro kako se Srbi osecaju zbog tog priznanja


Зар (етнички Македонци) не користе искључиво ћирилицу, или грешим?

Још бих да те питам, осим негативних мисли о овом пројекту у Скопљу, да ли имате и неке позитивне критике, светлу тачку?
 
stf":1qupb445 je napisao(la):
To je kao kada bi mi u Srbiji tvrdili da je Vinčanska kultura (najstarija u Evropi) zapravo srpska zato, i samo zato što se igrom slučaja Vinča našla na teritoriji Srbije .... Naravno, ima i kod nas određenog broja koji tu teoriju podržava ali je taj broj na nivou statističke greške, za raziku od Makedonije, gde je taj "antički" stav više nego dominantan.....

....možda grešim?

Пошто си доста учио међународну историју... да ли може да се искључи да смо Винчанци? Да ли се зна који је то народ данас?
Ако има нека смерница, кратка црта, смер, па ћу сам да читам даље?

До тада, као статистичка грешка, залажем се за пројекат Винча 2015 :)
 
Da gresis
Nije dominantan i niko od nas ne smatra da smo direktni potomci Filipa i Aleksandra. Sad ne govorim u svoje ime nego da ti prenosum neki dominantni stav kod nas, a to je da mi smo slaveni ali nismo cisti slaveni nego mesavina sa romejima. Inace anticki Makedonci kao narod nestaje u doba rimskog carstva i da vise u vreme Vizantije medzu mjima i Makedonci i svi narodi postaju gradzani istocnog rimskog carstva ili Romei. Znaci mi smatramo da nismo cisti slaveni i da ne znamo koliki je procenat romeja u nasoj krvi. Ja licno se slazem sa ovo i naravno smatram da ne samo mi nego i vi i ostali ma Balkanu niste cisti slaveni nego ste mesavina sa onim koji su ziveli na prostoru balkana. Ipak moras se sloziti da ne izgledamo kao Ruse ili Poljake i nismo toliko plavi kao oni
 
Борчанац":17ifd9si je napisao(la):
skopje":17ifd9si je napisao(la):
Ako razumes makedonski mozes da potrazis raznih ispitivanja javnim misljenja anketa koji izlaze pa da proveris sta mi mislimo o toj teritoriji.Cak i pred priznanja su radjene ankete da se proveri javno mislenje da li treba da se prizna nezavisnost kosovo i vise od 90 procenti od naravno etnickih Makedonaca su bili protiv to, ali eto desilo se tako da naravno mi razumemo jako dobro kako se Srbi osecaju zbog tog priznanja


Зар (етнички Македонци) не користе искључиво ћирилицу, или грешим?

Још бих да те питам, осим негативних мисли о овом пројекту у Скопљу, да ли имате и неке позитивне критике, светлу тачку?

ne grsis ali sto je pojenta
 
Borčanac,

Naravno da su nam Vinčanci preci, tj. preciznije rečeno, jedni od predaka.... Zvanična istorija koja kaže da su Srbi/Makedonci.... Sloveni je po meni ekstremna i netačna frakcija. Sloveni su samo jedni od naših predaka, da kažemo, naša mama. Naš tata su starosedelački narodi, Iliri ili ko god da je bio, a tata Ilira su Vinčanci....ko je mama, ko zna.... :)

U svakom slučaju, Balkan je oduvek jako frekventna oblast, a uzevši u obzir stateški položaj kao i prirodne resurse, mešanje naroda je normalna pojava. Niko od nas na Balkanu nema toliko čistu genetiku da se može nazvati Slovenom, Ilirom, Keltom ili štagod....to što je po nekim istraživanjima u Srba Slovenski gen 30%, a Ilirski 22% ne znači da smo mi Sloveni jer za prostu većinu treba 51% :D

.... tako, da da....i mi Srbi i Makedonci se možemo nazvati starosedeocima svakako....i došljacima istovremeno.

Skopje,

Drago mi je da grešim. Nisam znao za taj narodski podatak. Ovde u Srbiji je većinsko mišljenje da Makedonci masovno podržavaju taj antički stav, ali je to izgleda posledica očito "antičkog stava" u zvaničnoj politici vaše države koja je po meni neozbiljna...
 
Добро СТФ!
Морам да се примирим због овакве мама-тата породичне констатације :wink: само да нисмо сирочићи :lol:
Па опет би било добро да подржиш идеју директног потомства, ако се јави неко са 300 милки за Винча2015 8)





Скопље
Нико ти неће дати контра историјске аргументације о пореклу, а могу се ископати разне теорије. Можда нећеш стећи такав утисак, упркос подсмеху неким тежњама и прихватању истих од већине народа код вас. Као групација сте код Срба међу омиљеним, колико сам ја похватао кроз причу. Поштовани сте као честит и махом добронамеран свет.
Да се манемо досадашње работе. Да ти нама даш неки коментар, извештај, слику града. А ми да узвратимо дискусијом. Да се не интересујемо искрено, мање би страница било исписано, а треба нам неко из прве руке, док не падне нека посета одавде, ок?
 
Planirasmo posetu za prvi maj ali ja sam se finansijski iscrpeo vucko je krenuo da radi pa se nismo nikako organizovali sto ne znaci da ne bi trebali.
 
sk1.jpg

sk2.jpg

sk3.jpg

sk4.jpg

sk5.jpg

sk11.jpg
 
То лутко!
Да ли се уређује и речна обала? Нова, па бела грађевина као да из муља излази, на трећој слици последњег поста.
 
Kad se zavrse gradzevinske aktivnosti i saberu gradzevinski materili, onda ce se vratiti u prvobitnom stanju
 
Koliko ce to sredjivanje jos trajati, da li se sredjuju i ulice, trotoari ? Da li postoji ili je planirana biciklisticka staza, Kakva je situacija sa oborenim trotoarima, da li se vodi racuna o tome ? Kako je resenju odnosenje smeca u centru, da li su podzemni kontejneri planirani, postavljeni ?
 
Bulevarac":1gn64woi je napisao(la):
Koliko ce to sredjivanje jos trajati, da li se sredjuju i ulice, trotoari ? Da li postoji ili je planirana biciklisticka staza, Kakva je situacija sa oborenim trotoarima, da li se vodi racuna o tome ? Kako je resenju odnosenje smeca u centru, da li su podzemni kontejneri planirani, postavljeni ?


Nadamo se da pred 2014 da ociste korito, i izvade onu zemlju koju su utrpavalji u reku. Oko centar su sredzene ulice i trotoari. U ostali opstina, kuda-kako


Da postoji. Konkretno ova je dugacka oko 15km
95Large.jpg

96Large.jpg

97Large.jpg

910Large.jpg

916Large.jpg

93Small-3.jpg

910Small-3.jpg


Podzemni kontejneri ima u centar, nadamo se da ce ce se graditi i u perifernim delova grada
5e4c7ada4cbbfaf35761f3c1c605a73a_L.jpg

27892.jpg

6BC44FB1F4E2D840BB0B7BF48BA57BF0.jpg

podzemni.jpg
 
Pobeze mi ova tema posle poslednjeg mog komentara...

Napisali ste dosta stvari koje treba komentarisati...

Zabrana srpske muzike (koju nazivaju folkom) je cista srbofobija... Oni bugarski, turski, i siptarski folk ne slusaju... Zato je folk u stvari naziv za srpsku muziku i muzicare... U stranu to sto ja naravno ne slusam navedene umetnike, oni u 21. veku ZABRANJUJU jednu vrstu muzike?! Muzike koja se po njihovim recima najvise slusa... Makedonci prirodno gravitiraju Srbima i to ne moze ni jedna zabrana da izbrise... Isto rade i sa srpskom crkvom u Makedoniji... Plase se uticaja i ponovnog "spajanja" sa Srbima... Ne plasi se narod, jer narod samo prati sta vlast i propaganda rade... Plase se tvorci novog makedonskog identiteta...

Nije istina da anticki identitet nije vecinski... Oni uveliko pricaju da su potomci Aleksandra... Svugde je makedonsko sunce, spomenici antike, komedija od navijacke ikonografije, cak i strane drzavnike docekuju u nekim komicnim uniformama makedonske vojske od pre 2500 godina...

Prica da oni kulturoloski nisu nama bliski je takodje glupost... Narod je veoma slican nama osim sto su mirniji i topliji od nas... Obicaji, muzika, nosnja sve je veoma blisko sa nama... Sasvim je normalno da se od predela do predela neki obicaji razlikuju... Ali to nije razlog da se kaze da pripadaju turskom kulturoloskom podrucju...

Za one koji slabije znaju treba reci i da su pocetkom srednjeg veka mnoga slovenska plemena naseljavala sve te predele... Neka cak i na Peloponezu citava dva veka su imala nezavisnost od Vizantije... Solunska regija osim grada... Makedonija, Albanija... Ima gomila slovenskih pa i srpskih toponima u Makedoniji... Zapadnoj najvise... Grci posle Balkanskih ratova nisu nista oteli od Makedonije, vec su slovensko stanovnistvo novoosvojenih teritorija asimilovali i proterali... Nikakva Makedonija nije tada postojala vec su braca grci izvrsili zlocin prema nama bratskom stanovnistvu kako god ono sebe nazivalo...

Skoplje 2014. je smejurija... Ne zbog toga sto imamo pretenzije prema Makedoniji kako nas skopje objasnjava, vec zato sto je KIC NAD KICEVIMA... Zalosno je samo sto vi to ne vidite...
Meni je zao sto niste svesni kako izgledate kad vas neko posmatra sa strane... Mnogo dobri ljudi, potpuno nedorasli identitetskom i kulturnom zadatku koji su sebi zadali...

Mozda ce zvucati suludo, ali ja Makedonce bas volim kao ljude... Imam trip da samo slezem ramenima kada sam dole i kad vidim sta se desava... Sta rade, sta ce biti... Svaka rasprava na tu temu se dole dozivljava kao neprijateljstvo i totalno je neplodna... Ima tu jos dosta da se pise...

Od ovog projekta jedino je dobro sto se dosta ulica sredjuje, asfaltira, sto se rade kruzni tokovi, parkovi, stanovi...
 
Feanor":1i4duxuh je napisao(la):
Pobeze mi ova tema posle poslednjeg mog komentara...

Napisali ste dosta stvari koje treba komentarisati...

Zabrana srpske muzike (koju nazivaju folkom) je cista srbofobija... Oni bugarski, turski, i siptarski folk ne slusaju... Zato je folk u stvari naziv za srpsku muziku i muzicare... U stranu to sto ja naravno ne slusam navedene umetnike, oni u 21. veku ZABRANJUJU jednu vrstu muzike?! Muzike koja se po njihovim recima najvise slusa... Makedonci prirodno gravitiraju Srbima i to ne moze ni jedna zabrana da izbrise... Isto rade i sa srpskom crkvom u Makedoniji... Plase se uticaja i ponovnog "spajanja" sa Srbima... Ne plasi se narod, jer narod samo prati sta vlast i propaganda rade... Plase se tvorci novog makedonskog identiteta...

Nije istina da anticki identitet nije vecinski... Oni uveliko pricaju da su potomci Aleksandra... Svugde je makedonsko sunce, spomenici antike, komedija od navijacke ikonografije, cak i strane drzavnike docekuju u nekim komicnim uniformama makedonske vojske od pre 2500 godina...

Prica da oni kulturoloski nisu nama bliski je takodje glupost... Narod je veoma slican nama osim sto su mirniji i topliji od nas... Obicaji, muzika, nosnja sve je veoma blisko sa nama... Sasvim je normalno da se od predela do predela neki obicaji razlikuju... Ali to nije razlog da se kaze da pripadaju turskom kulturoloskom podrucju...

Za one koji slabije znaju treba reci i da su pocetkom srednjeg veka mnoga slovenska plemena naseljavala sve te predele... Neka cak i na Peloponezu citava dva veka su imala nezavisnost od Vizantije... Solunska regija osim grada... Makedonija, Albanija... Ima gomila slovenskih pa i srpskih toponima u Makedoniji... Zapadnoj najvise... Grci posle Balkanskih ratova nisu nista oteli od Makedonije, vec su slovensko stanovnistvo novoosvojenih teritorija asimilovali i proterali... Nikakva Makedonija nije tada postojala vec su braca grci izvrsili zlocin prema nama bratskom stanovnistvu kako god ono sebe nazivalo...

Skoplje 2014. je smejurija... Ne zbog toga sto imamo pretenzije prema Makedoniji kako nas skopje objasnjava, vec zato sto je KIC NAD KICEVIMA... Zalosno je samo sto vi to ne vidite...
Meni je zao sto niste svesni kako izgledate kad vas neko posmatra sa strane... Mnogo dobri ljudi, potpuno nedorasli identitetskom i kulturnom zadatku koji su sebi zadali...

Mozda ce zvucati suludo, ali ja Makedonce bas volim kao ljude... Imam trip da samo slezem ramenima kada sam dole i kad vidim sta se desava... Sta rade, sta ce biti... Svaka rasprava na tu temu se dole dozivljava kao neprijateljstvo i totalno je neplodna... Ima tu jos dosta da se pise...

Od ovog projekta jedino je dobro sto se dosta ulica sredjuje, asfaltira, sto se rade kruzni tokovi, parkovi, stanovi...


Prijatelju. Evo iz prve ruke da ti kazem da srpska muzika nije zabranjena. Kako se navodno kod nas prica , vlasnici i menadzeri diskoteka u Skoplja su se sastali i navodno dogovorili da ne pustaju turbofolk i da se da prednost na drug tip muzici, mada i do sada ja nisam primetio da se pusta turbofolk po ovim glavnim diskotekama. Znaci to vazi samo za diskoteke a ne i za ostali lokali kao kafane recimo. Ne postoji nikakva zabrana za pustanje srpska muzika i to ti najodgovorno kazem jer je to nemoguce cak ni sa zakonom. Evo recimo i hipoteticki da se vlast osudi da zabrani, to bi odma palo na Ustavni sud, a da ne pricam da bi to izazvalo revolt i reakcija kod gradzanskog javnosti. Evo danas u Prilep pocinje pivo-fest i najveci broj pevaca koji ce nastupati ovih dana su upravo iz Srbije, tako da nemoj se paliti bez potrebe. Srbi ce i dalje biti nasi dragi gosti
Odakle ti te informacije da nasa vojska precekuje zvanicnicima u anticke uniforme. To naravno ni je istina. Da se ne ponavljam, opet kazem da malo preterujete kad kazete da se mi "antikviziramo"
 
Pazi druze, ja se informisem iz vasih internet medija... I citam komentare Makedonaca koji te zabrane (prave ili ne) hvale... To je meni sramota za jedno drustvo u 21. veku bez obzira koliko bih ja licno voleo da turbofolk ne postoji... Dobro je ako ta zabrana nije zazivela...

Sto se tice doceka, radi se o doceku nekih pakistanaca navodnih Aleksandrovih potomaka koje ste docekali uz drzavne pocasti i neku kao gardu... Mozda nije bila vojska ali je bilo smesno...

Sto se tice antikviziranja, samo cu da ti kazem da ne mozes sebe da posmatras sa strane... Glupo je da te ubedjujem u to ja, slusaj neke vase intelektualce koji imaju sta da kazu protiv antikviziranja i protiv Skopje 2014 projekta... Makedonce volim (ozenio sam Makedonku, cekamo Srbo-Makedonca malog uskoro) i bas zato mislim da treba da kritikujem i ukazujem na greske koje pravite a ne primecujete... Da mi se j*** za vas ne bi se obazirao na ovu temu...
 
Nadam se da ces imati tri Srbo-Makedonaca jer samo to moze da nas spasi. Slobodno kritikuj i ne stedi reci.
Ma to su narod Hunzi. Organizacija oko docek je bila od strane voditeljice koja je bila kod njih u Pakistan i neka njena organizacija, a oni su uspeli da obezbede i prijem kod premijera. [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=y-HfmFg3lNs[/youtube]. Ne shvataj to toliko ozbiljno, sve je to egzotika. Inace i Grci imaju svoje Hunze i oni salju svoje ekspedicije tamo i oni ih tako precekuju u Grcku. Sve je to zezancija
 
Koja je bila omiljena knjiga Saska(Aleksandra) Makedonskog, Odiseja ili Ilijada?
 
Vrh