Šta je novo?

Primer Skoplja

Novi hit!

Ovo:
35498501.jpg


Postaje ovo:
7E42013B72BC0B40A516DD6CAE0CE868.jpg


Ima cela priča i jako dobar video prilog na Al Jazeeri
 
Konacno protesti protiv upropsatavanja gtca
9046767272_7ce7e597c9_b.jpg

9046768014_fc8d487e28_b.jpg

9046768046_3254f6b1d2_b.jpg

9046768388_7afacb82a8_b.jpg

9046768904_7da6ccf171_b.jpg

i nova stajalista
noviavtobuskipostojki3.jpg

gazibabastojalista.jpg

brendirana klupa krov ocajan
BBB3E1F7AD2CA145ADA799C4A701A675.gif

mapa
fg5Gsb9.jpg

od elenna i skoplje sa ssc
 
Slusaj ti tog cara u video sto kaze da je Skopje u 18. veku bio barokni grad , i sto je najludje on je profesor arhitekture :shock:
 
lol :D nemaju piramide i svinge al imaju sve ostalo :D kic na sve strane :D
 
Bar dozvoljavaju vertikale za razliku od nase krmacizacije Beograda...
 
У данашњем Телеграфу има приказ фотографија пројекта "Скопље 2014." са износом колико шта кошта.

SKOPLJE 2014: 300 miliona evra za novi izgled prestonice Makedonije

Skoplje - novi izgled do 2014
Spomenik Aleksandru Makedonskom zajedno sa fontanom na koju je postavljen visok je 28 metara. Ukupna cena je 10.492.459 evra. Foto: S. Pikula


Остале слике погледајте на:
http://www.telegraf.rs/foto/773641-skop ... makedonije
 
Arhitektura je bljak, ali moram da primetim da su Makedonci potrošili 27 miliona evra na Arheološki muzej. U Telegrafovoj reportaži nema obnovljenog Narodnog pozorišta, ali ne sumnjam da je i za njegovu izgradnju potrošena ozbiljna svota novca...

U tim slučajevima "primer Skoplja" uopšte nije loš kao princip (nezavisno od kič arhitekture), gde je jedna zemlja, siromašna kao i naša, ipak spremna da izdvoji ozbiljan novac za institucije kulture.
 
Nazalost oni ulazu te pare kako bi svetu ukazali na "svoju anticku proslost" i samim tim je sprdnja jos veca...

Ali ne mogu se oteti utisku da tamo pare idu na nesto vidljivo za razliku od Srbije... I nemaju retardirana ogranicenja spratnosti...

Inace su pre neki dan u svojoj iskompleksiranoj ksenofobiji zabranili folk muziku u svojim diskotekama... A zapravo u tekstovima u njihovim medijima sav je akcenat stavljen na srpske muzicare koji se vise nece pustati po njehovim diskotekama plus nece ih vise zvati na gostovanja... Ne treba objasnjavati da vecina njihove omladine slusa srpsku muziku, a ne bugarsku ili siptarsku...

Ne ulazim u kvalitet srpske muzike koja se tamo pusta ali je evidentna mrznja i strah od svega srpskog tamo...
 
Koliko sam video folk je zabranjen samo u gradskom prevozu, a ne u diskotekama.
 
Feanor":391w6ww9 je napisao(la):
Nadam se da razumes makedonski...
Obrati paznju na to koliko puta u tekstu se pise o srpskom...

http://www.skopjeinfo.mk/gradot/165765235/turbofolk-samo-doma


E pa zaista....
Ma sta ja mislio o nasim `estradnim zvezdama` ovo je zaista necuveno!
Pa ljudi moji ovo ni u Hrvatskoj ne bi proslo! Da zvanicno zabranis nekome da nastupa, a pri tom oces u EU i jedinstveno trziste???
Iako im siptari razvaljuju drzavu, njihove zastrasene oci i dalje zabrinuto gledaju ka severu???
Nemam komentar :kafa:
 
Često idem u Skoplje (poslovno) i pošto je grad jako mali imam često i vremena da ga obidjem (iz Holiday Inn-a je sve na 5min peške).

Koliko god da su sagradili tih antičkih građevina, grad odiše turskim duhom više nego ikada. Albanske i Turske zastave su svuda uz mnoštvo makedonskih na svim mogućim i nemogućim mestima u gradu i duž autoputa.

Na svega 500m od spomenika Aleksandru Makedonskom ili Ratniku na konju, kako ga oni zovu zvanično, nalazi se stari deo grada (mislim da se zove Čair). Tamo je totalno drugi svet: bezbroj zlatara, po koja berbernica i poslastičarnica. Ništa negativno o tome.

Put do Kale tvrđave je totalno zapušten (da ne detaljišem, ali možete pretpostaviti čega sve tu ima...), a tvrđava je zarasla u korov i uopšte izgleda loše. Isto važi i za kej ispod tvrđave pored stadiona (mada stadion izgleda jako dobro); trava od skoro metar je nikla između kamenih ploča oko keja - ne verujem da su potrebna neka velika sredstva da se makar to sredi...

Pošto je poslednjih godinu-dve i u centru gradilište (sva ta antika) kej koji prolazi pored Muzeja je takođe u lošem stanju, ali će to valjda da srede. Behaton ploče preko puta novog Muzeja (sa druge strane reke) su sve razglavljene i kada padne kiša, između njih prska voda kada se nagaze.

Spomenik Aleksandru Makedonskom ima ugrađeno ozvučenje iz koga sviraju bečke simfonije (!?), mada bolje i to nego pesme Toše Proeskog kako je bio predlog. Uvek ima puno ljudi svuda, kao u Beogradu (to je otprilike i jedina sličnost sa našim gradom, na sreću)

Biser su i crveni double-decker autobusi... Ne znam kako se uklapaju u antičko Skoplje, verovatno nikako.

Sve te građevine osim što su smešne izgledaju kao da su pale sa Marsa u nedođiju pošto je oko njih svuda "krš i lom" i užasna infrastruktura. Bolje da su obnovili Kameni most, tvrđavu Kale i kej nego što su izgradili toliko gluposti. Inače iako su dominantne antičke građevine ima jako puno spmenika iz "makedonske" i albanske istorije (Ćirilo i Metodije, Skenderbeg, Toše Proeski, Car Samuilo...). Naravno, nema srpskih spomenika, to je sve uklonjeno - mada imajući u vidu ceo orijentalni ambijent i bolje što je tako.

Infrastruktura je jako loša npr. "auto-put" "Aleksandar Makedonski" koji u jednom smeru ima tri trake (zaustavna se jedva nazire pošto se žuta boja skroz istrošila), a u drugom samo dve?!

Ako je to nekada i bila Srbija ili deo zajedničke države danas izgleda kao neki turski vilajet i bolje što nije deo Srbije. Ljudi su OK, ljubazni, nasmejani i nikada nisam imao problema tamo. Moja preporuka je da odete da vidite sve to, kako god gledali na ceo koncept...
 
Erysimum Cheiri":3pr6w35v je napisao(la):
Ako je to nekada i bila Srbija ili deo zajedničke države danas izgleda kao neki turski vilajet i bolje što nije deo Srbije. Ljudi su OK, ljubazni, nasmejani i nikada nisam imao problema tamo. Moja preporuka je da odete da vidite sve to, kako god gledali na ceo koncept...

Zaboga, kad je to bila Srbija? Možda teritorijalno pre više vekova, npr. u Dušanovom carstvu, ali nikad kulturološki. Neko bi mogao da kaže da je jug Srbije, Vranje, Niš, Leskovac, više Makedonija ili Bugarska nego Srbija.
 
Ako je drugi Balkanski rat bio pre "vise vekova" onda OK. Najveci deo danasnje BJRM je bio u sastavu Kraljevine Srbije od 1913. pratkticno sve do nastanka SFRJ kada su je komunisti proglasili za republiku kao uostalom sto su Kosovo i Vojvodinu proglasili za autonomne pokrajine sa drzavotvornim elementima...To sto postoje kulturoloske razlike nije legitimitet da se to tek tako odvoji. Vece su kulturoloske razlike izmedju Dalmacije, hrvatskih ostrva i Slavonije pa nikom nista - komunisti su samo cepali srpske teritorije. Naravno ni u SR BiH nisu postojale nikakve kulturoloske razlike (posle tolikog pokolja u 2. Sv ratu), samo unutar Srbije postoje...

Jasno je i zasto su Tito i njegovi toliko radili protiv Srbije - jedino je iz Srbije koja bi bila jaka unutar SFRJ mogla da krene ideja obnove monarhije. Zato su posle 1945. odjednom nastale i potpirivane tolike "kulturoloske" razlike izmedju crnogoraca i srba, makedonaca i srba, preko-drinskih srba i srba iz matice itd... To uostalom gledamo i danas - pre ce totalno disfunkcionalna BJRM da bude drzava, nego npr. Republika Srpska.

Srbija 1913.
Kingdom_of_Serbia-1913.png
 
Znam da sam dosadni deda, ali tema je Skoplje 2014! :grand:

Za politiku, istoriju, ideologiju i ostalo, izvol'te dole u Relax, pa se raspravljajte.
 
Vrh