stf":1lk6m3u3 je napisao(la):
Hmmmm, antički Makedonci naravno da nisu bili Grci već Heleni, koliko me medjunarodna istorija koju sam učio podseća. Isto kao i Spartanci, Atinjani, Trojanci itd, itd, itd.... Grci su, ako me sećanje služi, neki posprdan naziv za potomke Helena... U svakom slučaju, po onome što u istoriji piše, razumem Grke zašto imaju problem sa nazivom Makedonske države.... To je kao kada bi sebe Albanci nazivali Trojancima a Albaniju Troja.... otimanje Helenskog nasleđa.
Ne vidim nikakvu povezanost antičkih Makedonaca sa današnjim, naročito imajući u vidu tako frekventnu oblast (Balkan) gde su narodi dolazili i odlazili kao na železničkoj stanici a usput se muvali i šta sve ne....
To je kao kada bi mi u Srbiji tvrdili da je Vinčanska kultura (najstarija u Evropi) zapravo srpska zato, i samo zato što se igrom slučaja Vinča našla na teritoriji Srbije .... Naravno, ima i kod nas određenog broja koji tu teoriju podržava ali je taj broj na nivou statističke greške, za raziku od Makedonije, gde je taj "antički" stav više nego dominantan.....
....možda grešim?
Грешите, донекле. Двојни називи 'Грци' и 'Хелени' нису ништа другачији случај од назива 'Германи' и 'Немци'. Ради се о различитим именима за исти народ.
Што се идентитета самих Хелена тиче, као и њихове историографије, ту има проблема. Наиме, данашњи Грци нису 'чисто' потомци старих Хелена. Мешања је било много, и са Словенима, и са другима. Удео словенских речи у народном говору Пелопонеза се процењује на можда чал 10-20%. то није пуно мање од удела словенских речи у Румунском и Ачбанском - неких 30%. Грци су доказе о томе после формирања Грчке - вреди запазити да Грчка није постојала као земља до савременог доба - брисали, слично као што то раде неки други у комшилуку. Протеривали су или присилно хеленизовали словенски живаљ у пограничким крајевима, где су они чинили већину. Тиме не умањујем хеленско порекло данашњих Грка, али чињеница је да сви народи на овим просторима имају међу прецима и 'староседеоце' (тачније, оне који су раније дошли), и оне који су дошли у време пропадања Римског царства, и касније. Било ко ко се томе противи, био Грк или Македонац, живи у илузијама.
Да се вратимо на старе Хелене. Тројанци нису били Хелени. Ради се о сасвим другој етничкој групи, која је у Хомеровом епу префарбана у нешто друго, баш као што су и сами догађаји који су инспирисали еп, измишљени и/или преувеличани. Баш као што је било народа на тим просторима пре доласка Хелена, било је староседелаца и на простору садашње Грчке. На пример, цела под-класа Спартанског друштва је била нехеленска. А није утврђено ни да су старе култуте Крита и Микене хеленске. Но, ипак, њих су Грци присвојили тако што су заузели те крајеве, и измешали се са остацима тих народа. Ја им не оспоравам право на исте. На крају крајева, били Хелени или не, нема им ближих наследника од самих Хелена.
Стари Македонци нису били чисти Хелени. Питање је да ли су уопште били Хелени, или нека сродна група, јер јесу важили за варваре међу Атињанима и другима - што није никакав су о самим древним Македонцима.
Мешања је било и на простору данашње Македоније. Нема никакве сумње да и Македонци, па и Срби, имају нешто Хеленске, а исто тако и свакојаке друге крви. Но, то не мења чињеницу да су Хелени-Грци живи, па нема оправдања да се њихово културно наслеђе својега од стране оних који су неким далеким генетским везама повезани са њима. Да су они мртво, е, онда би то било донекле уреду. Како ствари стоје, није.
Пре свега, ово је битно за саме Македонце. Они себи овим граде кућу на песку, и сами себи нарушавају достојанство. Не мора народ иза себе имати пирамиде да би био вредан и достојанствен. Не морамо ништа имати, а можемо бити изнад свим, тако што се морално уздигнемо. Комплекс ниже вредности је душевни и морални поремећај и он нема у позадини стварно стање ниже вредности.
Извините на предугом одговору, и надам се да не изгледа као да паметујем.
-----
Архитектура:
Нема сумње да ту има кичераја. Та бела зграда је донекле и подношљива, јер је мало једноставнија, али са осталим се претерује. Не кажем да су требали изабрати метал и стакло, али није требало ни ово. Неки компромис се могао наћи. Зграда може бити и монументална и од тврдог не-стакленог материјала и савремена. Тиме би се постигао сличан ефекат, а све би било улусније.