Šta je novo?

Prijave gradskim službama

Prijavio sam jednom prilikom neki krš Čistoći i odneli su ga. Doduše nije bio na parkingu nego pored ulice na livadi, neko ga doneo tamo.
 
Mladja1982":501wfpcw je napisao(la):
Pozdrav svima na forumu :D

Nov sam, ali sam dosta tema pročitao na forumu...puno korisnih informacija i bravo za sve koji se trude da makar malo doprinesu stvaranju nekog reda.

Zamolio bih vas za informaciju, ili eventualno savet gde da pogledam na forumu ako mi je promaklo...

Naime...prijavio sam putem mail-a neovlašćeno postavljanje zapreka za parkiranje na placu na kome je zgrada u kojoj živim. Ovo sam uradio na savet komunalnog inspektora koji mi je rekao da nije nužno da predajem na pisarnici zato što je i ovo način prijavljivanja. Čitao sam o rokovima za postupanje, ali ono što ne znam je da li su u obavezi da odgovore na mail o svom postupanju. Nisam se potpisao svojim imenom, već kao stanari zgrade jer smo svi bili za to da se prijavi (jedino što nemamo skupštinu :D ), a i mail sa koga sam poslao je mail zgrade koji koristimo za lakšu komunikaciju stanara.

Nova informacija...i na žalost novo pitanje....ovako...Investitor je dobio rešenje da ukloni prepreku koju je postavio, ali navodno još nije stigla povratnica da je primio rešenje (a radi se o firmi, tj. o pravnom licu). Pomozite molim vas...ko je sada nadležan da kontroliše da li će on postupiti po rešenju i ukloniti prepreku...koji je uopšte rok da postupi po rešenju...i kome da prijavim da postoji rešenje a da mi prepreka i dalje stoji kao spomenik u dvorištu??? :dil: Hvala vam na odgovoru...

P.S. Nisam hteo da okačim fotke jer bi se na njima videla vozila ljudi koji koriste navedeni "zaključano-povlašćeni" parking. Nisu oni krivi...nisu oni postavili prepreku...i njih je ista osoba prevarila, jer im je dala nešto što svakako nije njegovo a ni njihovo. Pošto su stanari zgrade u pitanju, biću srećan ako i dalje parkiraju svoje automobile na istom mestu, ali bez zaključavanja...eto.
 
Najbrze je da sugradjane rome obavjestis o gvozdju za reciklazu da ga pokupe nocu , bice kao da je drzava odradila posao , imali smo slucaj slican ranije prelistaj temu malo u nazad clan bulevarac se bace sa parking zaprekama imas slike slicnih primejra marka oreskovica
 
Pošto kažeš da ste svi stanari bili za to da se prijavi, sad se svi lepo dogovorite pa to isecite.
 
Dejan011":39n8g7nw je napisao(la):
Pošto kažeš da ste svi stanari bili za to da se prijavi, sad se svi lepo dogovorite pa to isecite.

To bi samo potvrdilo da je ovo država bez zakona...danas lomim rampu a sutra će me možda sačekati bilbord na krovu, pa verovatno treba da se penjem po krovu i da ga skidam. Više bih voleo da se time bave oni kojima je to posao i koji za to primaju platu. Prelistaću još forum da vidim da li je neko imao ovu situaciju.
 
Eto, ja doživeh dan da gledam kako bahati investitor skida prepreku...pravda je spora, ali izgleda ipak dostižna.
 
direktor":145j6amm je napisao(la):
I ko ga je natjerao da ukloni prepreku

Ono što niko nije znao, to je da li uopšte ima pravo da to uradi...tj postavi prepreku. Verovatno je postupio po rešenju komunalne inspekcije jer nema pravo da to uradi. Ne bi me iznenadilo da se desi neki novitet...ipak je ovo Srbija.
 
Postovanje,
htela sam da vas pitam za savet, ispred zgrade imamo poveci prilaz koji je pre 10ak godina , u saglasnosti sa stanarima naseg ulaza (u pitanju je ulaz broj 1, zgrade sa 3 ulaza), napravljen u 2 parking mesta koja imaju svoje male rampe. Niko od stanara nema problem sa ta dva parking mesta, od kojih je jedno dopalo meni pre nesto vise od godinu dana. Povremeno se nadjem u situaciji da mi neko stane na mesto,ali sam ja bila kriva, jer nisam dizala rampu, :roll: sada je podignem redovno, ali kako rampa i nije u nekom dobrom stanju, desilo mi se 2 puta da isti lik (koji ni ne zivi u zgradi, niti u komsiluku, vec u drugom delu grada) spusti moju rampu i stane mi na mesto. Naravno posto ga sacekam parkirana iza njegovog vozila, on me jos bezobrazno pita:" Hoces da parkiras na svoje mesto?". Veceras je opet to uradio, i ostavio ceduljicu na kojoj pise 3.ulaz, isla sam od vrata do vrata da nadjem gde je i kada sam ga nasla i ljubazno zamolila da se preparkira, jer su ta dva mesta za 1. ulaz vec 10 godina, krenuo je da se svadja, da preti, da trazi da pise moja registracija na parking mestu, da je to samo za mene itd. Inace da napomenem da pored zgrade postoji parking koji vodi do 2. i 3. ulaza i ispred kojeg stoji znak da je samo za stanare zgrade. Interesuje me kako mogu zakonski da "sacuvam sebe" i parking mesto? i kako da se borim sa budalom koja je sa Dorcola odlucila da zeli da ima svoje parking mesto na Vracaru? :bash:
Unapred hvala na odgovorima
 
Vi nemate pravo (vaša zgrada ili ulaz) da samoinicijativno prisvajate parking prostor.

Tako da ne može da postoji parking koji pripada samo vama, osim ako to nije regulisano nekim ugovorom.

Poslato sa telefona
 
Tacno jedino ako je prilikom kupovine stnova stoi da pripada parking mjesto , sto nebi reko da je vas slucaj jer je isto napravljeno naknadno , na zelenoj povrsini , stvite veci i jaci trougao i katanac
 
Povrsina nije zelena, to je beton, jer je zgrada tako uvucena i plus ima trotoar,koji kola na ovim mestima ne blokiraju.

Takodje me interesuje kako bih mogla da zapocnem inicijativu da se ne parkira bas bilo ko na tom velikom parkingu uz zgradu, odakle da krenem kako bi se postavila rampa i taj parking yaista bio samo za stanovnike zgrade, ovako nam staje ko stigne i nadje mesto.

Hvala
 
Koliko se ja razumem, ako je to po katastru parcela zgrade, onda svakako pripada stanarima.
 
Ako ta parcela na kojoj je parking pripada zgradi onda imate pravo na rampu (ako se ne varam) i to je onda za sve stanare. Inace svako rezervisanje ili prisvajanje parking mesta na javnog mesta je ya svaku osudu. Ako je to slucaj, taj covek ima potpuno pravo. Proverite.
 
Stanari su ranije imali ideju za rampu, samo ne znam gde je tacno zapelo, mada cinjenica je da zgrada ima 3 ulaza po bar 32 stana u svakom, a parking mesta 10-12 kom, pa su smisljali da se ta mesta "zakupe" tako sto ce zainteresovani dati pare za rampu i srediti parking, tako da ga samo oni koriste. Po ovim odgovorima gore, cini mi se da je i to onda nelegalno?
 
Organizujte licitaciju, pa prvih 15 koji ponude najveću cenu dobijaju parking mesto. I eto skupštinama stanara sredstava za održavanje zgrada. ;)

Sent from my HUAWEI P7-L10 using Tapatalk
 
U Odluci o komunalnom redu piše da zapreke za vozila na javnim zelenim ili javnim saobraćajnim površinama postavlja zelenilo odnosno Sekretarijat za saobraćaj kao i da se na drugim površinama u javnom korišćenju odnosno površinama javne namne zapreke ne mogu postavljati osim ako se u okviru građevinske parcele postavljaju u skladu sa zakonom kojim se uređuje izgradnja objekata. (Verovatno misle na nove zgrade).
U čl. 8 Odluke o kućnom redu piše nešto drugo tj. da skupština zgrade donosi odluku o tome da li se u dvorištu zgrade mogu držati automobili i druga motorna vozila stanara zgrade. Ako skupština zgrade odluči da se u dvorištu mogu držati automobili i druga motorna vozila stanara zgrade, odrediće deo dvorišta za tu svrhu, vodeći računa da u dvorištu ostane dovoljno prostora za uobičajene zajedničke potrebe stanara. (E sad šta se podrazumeva pod dvorištem)

E da li nešto od ovog pije vodu treba da se proveri u Sekretarijatu za saobraćaj. Ispada ukoliko ta površina nije javna onda građani mogu da ograđuju prostor oko zgrada za potrebe stanara.
 
Napafe":3t02l5pg je napisao(la):
Stanari su ranije imali ideju za rampu, samo ne znam gde je tacno zapelo, mada cinjenica je da zgrada ima 3 ulaza po bar 32 stana u svakom, a parking mesta 10-12 kom, pa su smisljali da se ta mesta "zakupe" tako sto ce zainteresovani dati pare za rampu i srediti parking, tako da ga samo oni koriste. Po ovim odgovorima gore, cini mi se da je i to onda nelegalno?

Ovde proveriš broj parcele gde želite da parkirate

http://www.geosrbija.rs/rga/default.aspx?gui=1&lang=3

(zumiraš i štikliraš Katastaske parcele sa leve strane)

Zatim odeš na http://katastar.rgz.gov.rs/KnWebPublic/ ... ccess.aspx odabereš opštinu i pretragu katastarski parcela i vidiš čija je to parcela.

Zatim (a možeš i odmah) kontaktiraš Sekretarijat za saobraćaj (najbolje pismom ili na pisarnici u 27. marta 43-45) i čekaš odgovor.
 
E sad tu je diskutabilan status površine. Šta je javno, šta privatno, šta u korišćenju. Naprimer, da li stanari stambene zgrade koja se vodi na katastarskoj parceli 5257 mogu postaviti rampu ili stubiće na parkinge pored stambene zgrade a koji su na katastarskoj parceli 5099/1, gradskom građevinskom zemljištu čiji je korisnik JIMPROS, a oblik svojine državni. Ili stanari zgrada čiji su prilazi zgradama i druge površine na katastarskoj parceli 5258/1. Sekretarijat bi se u ovim situacijama verovatno izjasnio kao nenadležan jer su te površine van regulacionih saobraćajnih površina tj. ulica. Slučajno sam ubola kraj ulice Omladinskih brigada kod bloka 70a.
 
Napafe":3hp1vyhs je napisao(la):
Postovanje,
htela sam da vas pitam za savet, ispred zgrade imamo poveci prilaz koji je pre 10ak godina , u saglasnosti sa stanarima naseg ulaza (u pitanju je ulaz broj 1, zgrade sa 3 ulaza), napravljen u 2 parking mesta koja imaju svoje male rampe. Niko od stanara nema problem sa ta dva parking mesta, od kojih je jedno dopalo meni pre nesto vise od godinu dana. Povremeno se nadjem u situaciji da mi neko stane na mesto,ali sam ja bila kriva, jer nisam dizala rampu, :roll: sada je podignem redovno, ali kako rampa i nije u nekom dobrom stanju, desilo mi se 2 puta da isti lik (koji ni ne zivi u zgradi, niti u komsiluku, vec u drugom delu grada) spusti moju rampu i stane mi na mesto. Naravno posto ga sacekam parkirana iza njegovog vozila, on me jos bezobrazno pita:" Hoces da parkiras na svoje mesto?". Veceras je opet to uradio, i ostavio ceduljicu na kojoj pise 3.ulaz, isla sam od vrata do vrata da nadjem gde je i kada sam ga nasla i ljubazno zamolila da se preparkira, jer su ta dva mesta za 1. ulaz vec 10 godina, krenuo je da se svadja, da preti, da trazi da pise moja registracija na parking mestu, da je to samo za mene itd. Inace da napomenem da pored zgrade postoji parking koji vodi do 2. i 3. ulaza i ispred kojeg stoji znak da je samo za stanare zgrade. Interesuje me kako mogu zakonski da "sacuvam sebe" i parking mesto? i kako da se borim sa budalom koja je sa Dorcola odlucila da zeli da ima svoje parking mesto na Vracaru? :bash:
Unapred hvala na odgovorima

Mislim da ne mora mnogo da se trudi oko provere ovih stvari...ako je prostor na kome je sazidana zgrada (mislim na nove zgrade koje nastaju rušenjem kućica uglavnom) parcelisan tako da su na njemu uknjižena parking mesta, onda neko kupovinom može postati vlasnik tako parcelisanog parking mesta i sa njim raditi šta hoće...što naravno podrazumeva plaćanje poreza kao i na svaku drugu imovinu. Svaka druga varijanta samoinicijativnog postavljanja zapreke je protivpravna i ako dodje do prijave onaj ko je postavlja moraće da je skloni (p.s. nije bitno ko je zaključava nego ko je postavlja). Ako malo prelistaš postove videćeš da su stanari zgrade u kojoj živim ovih dana uklonili jednu takvu prepreku. U ovom slučaju taj Dorćolac je u pravu, samo što naravno mesto nije ni njegovo, već svačije. Jedio me zanima ko je postavio znak da je parking samo za stanare tih zgrada 2. i 3. kako se navodi? Ako se preko ovih iz sek. za saobraćaj izdejstvuje postavljanje takvog znaka, to je onda sasvim druga priča.
 
Jedno pitanje. Zašto na portalu geosrbija.rs više ne mogu da dobijem i foto snimak prilikom izbora opcije ortofoto. Samo su iscrtane parcele a u pozadini nema kolor satelitskog foto snimka što je bilo ranije. Ili negde grešim.
 
probah sve opcije al ne ide. I orto 10 i 20 ali se pozadina ne pojavljuje.
 
Probaj preko beolenda tamo ima ortofoto sa granicama parcela i brojevima
 
Vrh