NIZVODNO OD OSTRUŽNIČKOG MOSTA „NIKLE“ DESETINE KUĆA NA DRŽAVNOJ ZEMLJI
Divlja gradnja pritisla levu obalu Save
Petar Blečić | 08. 06. 2008. -
Nizvodno od Ostružničkog mosta, divlja gradnja uzurpirala je gotovo čitavu obalu, a nadležni već godinama na to ne obraćaju pažnju. Situacija je kulminirala poslednjih meseci, kada je na levoj obali, na državnom zemljištu pod upravom Javnog vodoprivrednog preduzeća „Srbija vode“, bespravno podignuto više od 50 kuća.
Većina investitora ne plaća zakup zemljišta, a mnogi su prekršili propise i time što su u priobalju, gde je dozvoljeno postavljanje isključivo privremenih objekata (šatora, brvnara), izgradili kuće od čvrstog materijala (cigli ili blokova). Nadležni kažu da su nemoćni da spreče uzurpaciju i uništavanje obale.
Iako na ona levoj obali Save, na potezu od Ostružničkog mosta do novobeogradskih blokova, naknada za godišnji zakup 150 kvadrata obale iznosi svega par hiljada dinara, većina investitora nikada nije platila ni prebijene pare. To im, ipak, nije bilo prepreka da, uz prećutni blagoslov nadležnih institucija, izgrade velelepne kuće od oko stotinu kvadrata, vredne više desetina hiljada evra.
- Oko 95 odsto objekata koji su sagrađeni na levoj obali Save, nizvodno od Ostružničkog mosta ka blokovima, „divlji“ su, jer svega pet odsto investitora plaća zakup zemljišta. Pre nego što su počeli da grade nijedan od investitora nije tražio niti dobio rešenje da objekat ispunjava urbanističke uslove koje propisuju „Srbija vode“. Posebna priča je što ti uslovi nisu ni definisani, jer smo čekali da Grad napravi urbanistički plan za tu zonu, ali on nikada nije donet - kaže Dušan Dutina, šef Odeljenja naknada pri JP „Srbija vode“, koje je zaduženo za brigu o priobalju.
Jedan od investitora, koji je insistirao na anonimnosti, rekao nam je da je cela obala, od Ostružničkog mosta do blokova, u dužini od oko osam kilometara, u potpunosti zauzeta. Nešto mesta ostalo je uzvodno od mosta. Naš sagovornik je, inače, pre četiri godine već prodao jednu kuću na ovoj lokaciji. Za kamenu kuću od oko stotinu kvadrata tada je dobio dvadesetak hiljada evra.
- Sada bih za nju dobio bar dva, a možda i tri puta više, posebno otkako je kod Ostružničkog mosta postavljena stanica „vodenog taksija“. Ne poznajem komšije, ali znam da su to ljudi koji sebi mogu da priušte da izgube par desetina hiljada evra, što će se desiti ako nadležni odluče da postupe po Zakonu - smatra naš sagovornik.
Nekoliko stotina metara od „njegovog“ dela obale, za koji (navodno) plaća zakup, vidi se raskrčeni teren na kojem će, po svemu sudeći, uskoro nići još jedna kuća. Mada je bespravna seča drveća u ovoj zoni uobičajena pojava, u inspekciji Ministarstva poljoprivrede koje je nadležno za zaštitu šume, do zaključenja ovog broja nisu mogli da nam kažu da li su u proteklom periodu zbog toga podneli neku prijavu protiv nekog investitora. Kada smo im skrenuli pažnju da pojedinci seku drveće, obećali su nam da će već u ponedeljak poslati inspektora na teren da proveri situaciju.
Inspekcije ćute
Prema rečima Dušana Dutine iz JP „Srbija vode“, većina bespravno podignutih objekata treba da bude uklonjena, jer ne ispunjavaju propisane uslove, prema kojim je u priobalju dozvoljeno postavljanje isključivo privremenih objekata. Dutina, pri tom, napominje da se JP „Srbija vode“ tim povodom obraćalo za pomoć opštinskoj, gradskoj i državnoj inspekciji, ali da niko nije ništa preduzeo kako bi zaštitio ovo javno dobro.