Šta je novo?

Pravopis

ДУРА !– команда, узвик када су коњи узнемирени и кад дрмају главама к`о да ће кренути сами. Каже се, одсечно: „ Дура !“, и они се одма` примире.
извор http://www.simanovci.rs/ckalj/sremacki-recnik/

i jopet
gubitak starih reči daleko je veci gubitak od ne tačnog pravo-piša :D
 
Kvalitet pravopisa je posledica činjenice da za mlađe ljude 95% teksta koji su u životu napisali otpada na chat program na mobilnom telefonu. A tu moraš da završiš za par sekundi da osoba sa druge strane, sa sličnim jezivo kratkim opsegom pažnje, ne izgubi strpljenje i počne da piše novu poruku pre vašeg odgovora čime on postaje zastareo. Na nesreću, to se posle preslikava na brzopletost i površnost u razmišljanju, a greške u pravopisu bi smo još nekako i preživeli. Ali ovo prvo ćemo skupo platiti.

Manje od zlatne ribice.
Dok je zlatna ribica sposobna zadržati pažnju na nečemu otprilike devet sekundi, ljudi koji se diče svojom intelektualnom superiornošću mogu biti skoncentrirani još kraće - tek osam sekundi, pokazala je studija tvrtke Microsoft. U njoj su ispitali navike dvije tisuće ljudi, a 112 njih spojili su na EEG. Pratili su kako im se mozak ponaša dok se zabavljaju na prijenosnim uređajima, odnosno proučavaju sadržaje na internetu, piše The Independent. To nije oduvijek bilo tako, naime prije pet godina prosječno trajanje koncentracije ljudi je iznosilo 12 sekundi, a objašnjenje za sve manje pažnje je sveprisutni multitasking i užurbani način života.
 
Ne znam za ostale, ali ja sam stavio na ignore listu celu nepismenu ekipu sa foruma. Iako su u pitanju mahom forumaši koji podele korisne informacije i konstruktivno učestvuju u diskusiji, ja zaista ne želim da trpim tu vrstu psihičkog terora.

Ne pada mi na pamet da se bavim mentalnom gimnastikom i da na tumačenje posta trošim pet puta više vremena nego što je potrebno. I to samo iz razloga što neko ne želi da koristi znakove interpunkcije i obrati pažnju na negacije glagola, padeže i slično, nego se vodi logikom "ma znaju svi na šta sam mislio". Ideš pod mač bato :D
 
Нико се на интернету не труди да пише по правопису, него све збрза, ваљда јер кад се напише све по пропису делује љутито
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=543252#p543252:fep9yvnc je napisao(la):
SRBO » Чет Јун 07, 2018 8:07 pm[/url]":fep9yvnc]Нико се на интернету не труди да пише по правопису, него све збрза, ваљда јер кад се напише све по пропису делује љутито

Nije isto čet i forum. U nekom neformalnom razgovoru, kad pričaš sa prijateljima preko WhatsAppa, Messengera ili čega god drugog, u redu je da zbrzavaš jer je to odraz nekog internog oblika komunikacije, koji je građen dugo vremena i za koji se zna da je razumljiv za oba sagovornika. Može se čak posmatrati i kao mini-žargon.

U slučaju foruma, gde se svakom porukom obraćaš većem broju ljudi, od kojih te ogromna većina verovatno ne poznaje, stvar je opšte kulture poštovati neku formu i pravila. Kao kad pišeš nekome mejl (ili pismo), time ujedno poštuješ i sagovornika i ne izlažeš ga nepotrebnom naporu terajući ga da razaznaje šta je pisac hteo da kaže.

Lično sam uveren da ko ne ume da se pravilno izražava, nema red ni u mislima, a samim tim ni u sudovima i stavovima.
 
To što neko ne poznaje sva pravila gramatike nije razlog da se neko ismeva ili još gore da taj neko ne bude saslušan!
 
smederevac, za pocetak oladi sa zarezima pa onda ispravljaj druge.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=543386#p543386:2iiz3i2l je napisao(la):
ftj » June 8th, 2018, 1:08 pm[/url]":2iiz3i2l]smederevac, za pocetak oladi sa zarezima pa onda ispravljaj druge.
Za početak koristi veliko slovo na početku rečenice i srpska slova, pa onda udri po kritici, koja je smešna (mislim na konkretan primer koji si izneo) , jer upravo znaci interpunkcije služe tome da se pravilno razume šta je neko hteo da kaže, pod uslovom da osoba koja ih koristi zna da se na kraju upitne rečenice stavlja znak pitanja"?" , a ne uzvičnik "!" (ovo se odnosi generalno). Tako imamo situaciju da se u pojedinim slučajevima ista rečenica, sa i bez zareza, može tumačiti (razumeti) različito.
 
naravno da je smesna, poenta je bila u tome da lik kritikuje a i sam pravi greske nepotrebno stavljajuci zareze gde im mesto nije.
 
Nisam nikog konkretno kritikovao, više uopšteno. Da je to bila poenta imenovao bih nepismenu ekipu, što mi nije cilj. Njihov pravopis - njihova stvar. Uostalom, ne bih rekao da sam odao utisak arogancije i nekakvog podsmevanja, prosto sam izneo neke stvari za koje sam ubeđen da su tačne - ne pledirajući da ih predstavim kao apsolutnu istinu.

Poenta je u tome da je kultura jezika ista vrsta kulture kao kad ne bacaš đubre van kante, kad ne parkiraš na dve platforme, ne prekidaš sagovornika i slično. Rečju - nedostatak bezobrazluka :D

I što je, FTJ, problem ako kritikujem? Je l' to ovde postoje neki apsolutni autoriteti kojima ne sme ništa da se kaže? To što pokušavaš da me diskredituješ navodnim greškama me ne lišava prava da kritikujem. Uzgred, pozivam te da izdvojiš sve greške u mojim postovima, baš da vidim gde su. :)

Što se zareza tiče, svi do jednog stoje tamo gde im mesto jeste, sole je objasnio i zašto.

Tako imamo situaciju da se u pojedinim slučajevima ista rečenica, sa i bez zareza, može tumačiti (razumeti) različito.
 
Vladivoje, Vladivoje, nije valjda da sada zasedaš Skupštinom stanara? :lol:

Tema: U osnovnoj školi se uče osnove pravopisa, u srednjoj se uči književnost, analiza... Dalje kako ko. U konačnici, Smederevac je već po završetku osmogodišnje naučio pravopis tako da tvoj kompliment i nije baš kompliment, makar meni ne bi bio.

I gde si ti čoveče, obećao si da ćemo se čuti i ništa
1369909122.gif
 
U srednjoj se analiziraju knjizevna dela, ali se pise samo kada je vreme za pismeni rad. Deca moraju vise da pisu i onda da im se naglas ispravlja to sto su napisali. Eto, ja np. i dan danas imam problem sa kompozicijom reci u recenici, vise nego sa gramatikom.
 
Ono što često primećujem je pisanje-trebam da idem, trebamo da dodjemo, trebaš da doneseš itd. To je nepravilno, a pravilno je samo treba da dodjem, trebalo bi da idem itd. Druga pogrešna stvar je pisanje futura prvog, a pravilo je lako. Kada se infinitiv glagola završava na ći-npr. peći, ići itd-futur prvi se piše odvojeno. Dakle-ići ću, peći ću, a ne ićiću, pećiću. Kada se infinitiv glagola završava na ti-npr. ležati, onda se futur piše spojeno-ležaću. Ne se uz prideve piše spojeno-netolerantan, nezgodna itd.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=545238#p545238:1jn2i359 je napisao(la):
Drakche » Sub Jun 16, 2018 8:03 am[/url]":1jn2i359]U srednjoj se analiziraju knjizevna dela, ali se pise samo kada je vreme za pismeni rad. Deca moraju vise da pisu i onda da im se naglas ispravlja to sto su napisali. Eto, ja np. i dan danas imam problem sa kompozicijom reci u recenici, vise nego sa gramatikom.
Ako ti imaš problem sa kompozicijom , kako onda tek nazvati one čije rečenice se ne uspeju razumeti ni posle desetak čitanja.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=543461#p543461:1jn2i359 je napisao(la):
Smederevac » Pet Jun 08, 2018 5:14 pm[/url]":1jn2i359]Što se zareza tiče, svi do jednog stoje tamo gde im mesto jeste, sole je objasnio i zašto.

Tako imamo situaciju da se u pojedinim slučajevima ista rečenica, sa i bez zareza, može tumačiti (razumeti) različito.
Primer. Ko razume , shvatiće.

Ja sam Nikola. (osoba koja govori kaže da se zove Nikola)
Ja sam , Nikola. (osoba koja govori se obraća drugoj osobi po imenu Nikola)
 
@solecar

U tvom kratkom postu pronašla sam nekoliko korekturnih grešaka više puta ponovljenih, i jednu lektorsku grešku dva puta ponovljenu. To bi značilo da nemaš prava nikoga ispravljati.

Evo ih:

- Između reči i znaka interpunkcije zarez, NIKADA ne se ne stavlja razmak;
- Iza reči "primer" stavlja se dvotačka jer se podrazumeva nabrajanje;
- Rečenica, naročito ako se nalazi na početku pasusa NIKADA ne počinje sa ličnom zamenicom "ja" jer time onaj koji piše sebe stavlja u prvi plan što nije ispravano.
- U kojim prilikama koristiš navedena dva primera kada je predstavljanje u pitanju? Meni se to još nije desilo čak ni u službenoj komunikaciji. Na pitanje "vaše ime?", jednostavno ću izgovoriti moje ime. U slučaju da nekome ko se zove Nikola potvrđuješ da si to ti, dovoljno je reći: "Da, ja sam"
 
Solecare, molim te da ovo shvatiš kao dobronamernu kritiku, i ja se dugo bavim dizajnom, ali ovakva upotreba zareza nema opravdanja i baš bode oči.
 
Свакако нисам неко ко може друге да исправља, али могу свима да препоручим једну од најбољих радио емисија у нашем етру: "Српски на српском", Радио Београд 1.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=545648#p545648:11oza5at je napisao(la):
solecar » Pon Jun 18, 2018 3:26 am[/url]":11oza5at] Znam vrlo dobro da iza zareza ne stoji razmak , ali tako radim zbog toga što se prilikom korišćenja fontova koji nisu standardni i uobičajeni u svakodnevnom pisanju i službenoj prepisci , ne vidi uvek jasno iza napisane reči. Godinama se bavim dizajnom , tako da sam u ovo dobro upućen.

Ama stoji!

P.S. Promaklo mi je tvoje "znanje" pa ga navodim, a u tvoju korist.

@
bloggif_5b12d6457d249.gif

Budi malo nežniji. Čovek se uči dok je živ
2792301435.gif
 
Jao, pre neki dan mi jedan drug isto to kaze - da posle zareza ne ide razmak (nesto smo zajedno kucali), a ja prosto ne verujem da je covek od 38 god. ceo zivot tako pisao. Slicno sam i ja njemu odgovorio: ide razmak, veruj mi, ja sam graficki dizajner :laugh:
 
Ima svakakvih gramatičkih i pravopisnih "bisera" od strane korisnika Interneta, ali jedan od najvećih kojih se trenutno mogu setiti glasi ovako:
"Njemu hvali 1000 dinara da bi mogao da kupi dobre cipele."

HVALI umesto FALI. :oops:
 
Nedostaje 1000 din
P.S. Čemu ova tema. :kafa:
 
Vrh