Šta je novo?

Pravopis

Pa hvala na pojašnjenju , verujem da u okviru teme urbanizam-pravopis ima još dosta da se kaže :)
 
чини ми се да су овде честе грешке приликом писања атрибута нпр. није не разумљив већ је неразумљив, није нај јачи већ је најјачи...
 
Честа грешка су "ми би смо" и "ви би сте".
 
У праву сте. Често се греши приликом писања аориста глагола бити.
Уместо ми бисмо пише се ми би смо.
О писању глаголских облика: http://www.pitajtelektora.com/?p=1375
 
Hvala zoezoe

Koristan link u situaciji kada postoji jezicka dilema.
 
zoezoe":1yzyetc5 je napisao(la):
У праву сте. Често се греши приликом писања аориста глагола бити.
Уместо ми бисмо пише се ми би смо.
Не, обрнуто... :D Пише се спојено.

Иначе готово једина употреба аориста глагола бити је у градњи глаголског облика (начина) - потенцијала. Гради се од аориста глагола бити и радног глаголског придева.

Сам аорист глагола бити гласи:
Kod:
1. бих	  1. бисмо
2. би		2. бисте
3. би		3. бише

У потенцијалу постоји изузетак у трећем лицу множине где се користи треће лице једнине аориста глагола бити тј. "би" уместо "бише". На крају, потенцијал гласи овако:
Kod:
1. ја бих радио		  1. ми бисмо радили
2. ти би радио			2. ви бисте радили
3. он би радио			3. они би радили
 
Orion, odlican link

Sent from my LG-E510 using Tapatalk 2
 
Поштовани Михаило,
Мислим да ме нисте добро разумели.
Написала сам у претходној поруци да се често греши приликом писања облика аориста помоћног
глагола бити и навела сам пример учестале грешке: ми би смо.
Корисник Arnorian каже: "Честа је грешка ми би смо, ви би сте."
Ја одговарам: "У праву сте..."
Дакле, ми бисмо је правилно, ми би смо неправилно.
У претходном посту сам навела линк. Посетите слободно сајт па ћете видети.
Још једна уобичајена грешка је да се изоставља финално х у 1. лицу једнине аориста
помоћног глагола бити. Правилно је рећи ја бих, не ја би.
 
1926704_10202964407978813_804071466_n.jpg
 
"Premalo benefita, premnogo gubitaka" napisao je kolega i ostao živ!

Htedoh da ga ispravim odmah na temi i da ga podsetim da treba da se kaže: premalo benefita, premnogo losova. Ali čovek bi se možda uvredio ako bi se pred društvom osetio kao luzer, te ne bi moju dobronamernu kritiku shvatio kao mogući dobitak....

MUKA MI JE OD je*******ENIH BENEFITA!!!
 
Strašno mi smeta kad je neko grammar nazi, al još više ako ne stavi točku ili zarez na pravo mjesto. :mrgreen:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=432858#p432858:36cezdem je napisao(la):
vucko » 10 Feb 2017 10:40 pm[/url]":36cezdem]Pošaljite link ka temi Direktoru.

Suvise suptilno, mada je stiglo na pravu adresu lol
 
Ispravljaju me kada izgovorim "delinkvent/delinkvencija".

Ono gde mnogi greše jeste to što u rečenicu stave skraćenice najčešće engleske. Ne sme "BTW", već uzgred ili slično; ne sme R.I.P. itd. itd. Dakle, ako pišemo srpskim pišimo srpskim do kraja. Naravno, ono što mora biti na stranom stavi se pod navodnike, ev. ukosi, da ne kažem upotrebi opcija italic.

Neko je na jednoj od prethodnih strana pisao kako je ispravno "svakodnevica" ali nije u pravu. Ispravno je i svakodnevnica a Pravopis piše da je bolje svakodnevica. Česta je pojava da se jedan termin piše različito i u oba slučaja ispravno, ali se uvek jedna reč preporučuje kao bolja varijanta.

Zanimljiva tema osim optužbi na račun drugih. Korisnije je podeliti svoje znanje ili razmeniti mišljenje, a ne kritikovati.
 
Slazem se lako je kritikovati a svi pre ili kasnije pogresimo. Ja recimo dosta po sluhu sto se kaze funkcionisem i osetim da mi nesto para usi ali to ne znaci da to nije ispravno.

Nema veze mozda sa pravopisom ali da pomenem par izraza koji se sve cesce koriste i koji mi bas paraju usi:
"svasta nesto"
"hvali" umesto fali
"uzasno dobro" kako nesto moze biti uzasno i dobro?
"vrh" daleko lepse je reci vrhunski ako se vec tezi ka tom izrazu
"zapratiti" posebno aktuelno na drustvenim mrezama gde bi neko trebao da klikne da prati tvoj nalog i aktivnosti.
 
Svi mi grešimo pa makar bili i učitelji, profesori srpskog, lingvisti, lektori, korektori. Uvek je dobro razmeniti mišljenje jer jezičke nedoumice su deo svakodnevnice i ne treba zamerati.

Npr. moj vrlo bliski rođak je dr mašinstva, i u samo jednom tekstu ispravila bih mu milion grešaka (istina ne nedopustivih ali grešaka), osim cifara i računskih radnji jer osim četiri koje sam zapamtila ni jednu ne znam, ostale negde skrivene jer mi nisu bile potrebne. Svejedno, makar znam da postoje, i to je nešto :)

Oksimoroni, pleonazmi, litota itd. itd. svakodnevno su prisutni i kod najumnijih glava i nije im za zameriti. Zna se šta je osnovno kada je pravopis u pitanju. Nedoumice su za sve nas.

Šta će mi hirurg koji se nikada neće dvoumiti kako i šta pisati ako mi napravi rez u ef-e ili ne daj bože podlegnem na operacionom stolu. :mrgreen:

Da iskoristim temu ali korisno: nedostaje mi podatak gde da postavim fotograije prelepog hrama Sv. Georgija?

Uzgred, moram priznati, BB mi se užasno dopada. :lol:

Dodatak i samokritrika: iskoristiti korisno. :bash:
 
Vrh