Šta je novo?

Posao i radna prava

Važi, gos'n rentijeru ;)

Samo da objasnim pa bolje na ovoj temi...

da ne plaćam porez 😋 kao i preko 80% zakupodavaca...

Držim cele godine nisku cenu, ispod tržišne, bez povećanja, uprkos inflaciji...

Izdao sam devojci 2001. godište koja radi u kafiću, gubila je posao u oktobru, čekao sam da nađe novi, kasnila stanarinu, razbijao na rate, dao joj pregršt pravnih saveta kako sa bivšim poslodavcem, šta da potpisuje, gde šta da proveri oko staža, da li da ga tuži... Konstantno sam na vezi, kao drugari smo... 😉

Jesam rentijer, ali human, levičar, pun razumevanja... ;)
 
Zaista nije u redu da krades od drzave. Mislim da treba da odes i samonicijativno da se prijavis ako imas barem malo svesti.
 
,, .... ako imas barem malo svesti... ,,

Imaš pun radni staž a nemaš ,,propisane ,, (65) godine života . Te dobijaš kaznu do kraja života u vidu umanjenja penzije.

Gde je tu ta tvoja savest ?
 
^^Moram i ja da hvatam krivine... pored vas ozbiljnih krivinara, ja sam mala beba 😋
 
Samo da objasnim pa bolje na ovoj temi...

da ne plaćam porez 😋 kao i preko 80% zakupodavaca...

Držim cele godine nisku cenu, ispod tržišne, bez povećanja, uprkos inflaciji...

Izdao sam devojci 2001. godište koja radi u kafiću, gubila je posao u oktobru, čekao sam da nađe novi, kasnila stanarinu, razbijao na rate, dao joj pregršt pravnih saveta kako sa bivšim poslodavcem, šta da potpisuje, gde šta da proveri oko staža, da li da ga tuži... Konstantno sam na vezi, kao drugari smo... 😉

Jesam rentijer, ali human, levičar, pun razumevanja... ;)
Eto tajna zašto si nezaposlen, a imaš za mek svaki dan :p Dakle i ti si u neku ruku poslodavac i profiter na tudjoj nesreći, i to one gore vrste ako posetiš temu "cene nekretnina" :D
 
Na kakvoj bre nesreći, devojka presrećna kakve ima uslove... 😍 Jednoiposoban stan u novogradnji full opremljen novim nameštajem i tehnikom sam joj izdao za 260e, od troškova ima struju i gas u sezoni, po potrošnji... Mogao sam za 300 Rusima bez problema da me je profit vodio... Izdao ga za 1 dan od postavljanja oglasa, troje ljudi pristalo na uslove, dvoje odbio, nju prihvatio...

Ti pričaš da se štitiš od "neradnika" pa si naučio da daješ ugovore na određeno... Kod mene navala da sarađuju ljudi sa mnom... Plus ja zarađujem sitno i nisam hvalisavac... Nismo ista priča ;)

Sad ozbiljno, vezano za cene nekretnina primećujem stagnaciju ili blagi pad cena kod rente, dok je kod prodaje sve po starom, al neću tamo na temi da pišem o tome jer je mnogo toksično, ljudi bi se samo svađali ili da te poklope bez razloga...
 
Sve sami vlasnici rudnilka i bogati rentijeri.
Ovaj forum privlaci finsnsijsku elitu.
Salim se.
 
Na kakvoj bre nesreći, devojka presrećna kakve ima uslove... 😍 Jednoiposoban stan u novogradnji full opremljen novim nameštajem i tehnikom sam joj izdao za 260e, od troškova ima struju i gas u sezoni, po potrošnji... Mogao sam za 300 Rusima bez problema da me je profit vodio... Izdao ga za 1 dan od postavljanja oglasa, troje ljudi pristalo na uslove, dvoje odbio, nju prihvatio...

Ti pričaš da se štitiš od "neradnika" pa si naučio da daješ ugovore na određeno... Kod mene navala da sarađuju ljudi sa mnom... Plus ja zarađujem sitno i nisam hvalisavac... Nismo ista priča ;)

Sad ozbiljno, vezano za cene nekretnina primećujem stagnaciju ili blagi pad cena kod rente, dok je kod prodaje sve po starom, al neću tamo na temi da pišem o tome jer je mnogo toksično, ljudi bi se samo svađali ili da te poklope bez razloga...
Pa tamo stanodavci iliti ratni profiteri nisu baš na glasu :) Nismo ista priča, ja mojim radnicima dajem novac, ti im samo uzimaš :D Tebi je jeftino izdavanje, ali onom ko izdaje nije, realno mogao si da joj ponudiš za realnih 50tak evra, još ne plaćaš porez dakle duplo uzimaš novac za razliku od nas koji sve plaćamo. I ja kad postavim oglas da tražim radnika, javi se 20tak ljudi, navala :) Ljudi presrećni, a ako hoće ugovor za stalno moraju da ga zarade.
 
Nismo ista priča, ja mojim radnicima dajem novac, ti im samo uzimaš :D

A to što sam dao stan na korišćenje, to ništa... 😄

Da sam hteo da platim porez cena bi bila bliža tržišnoj, 300e a to bi išlo na zakupčevu štetu... Meni svejedno... Hteo sam da olakšam devojci da može sve da uklopi u svoju racunicu, odvoji se od svojih i vidi se da uživa...

Ugovori za stalno se ne zarađuju za stalne posleove nego slede po slovu zakona.
 
Pa eto, znači da moraš da plaćaš porez ti bi još više opteretio jadnu devojku umesto da ti sam platiš porez. Kao kad bih ja rekao "znaš dao bih ti veću platu ali porez koji plaćam više moraš ti da nadoknadiš."

Mislim da više nemaš pravo da pričaš "o slovu zakona" kad ga i sam kršiš ;)

A to što sam dao stan na korišćenje, to ništa... 😄
Stan, po nekim ljudima sa foruma, je osnovna ljudska potreba. Stanovi ne treba da služe da bi neko na njima profitirao već da ljudi žive u njemu ;) Ništa gore nego kad neko nema za stan, a drugi mu i to malo uzima.
 
Poslednja izmena:
Pa ja bih ga platio... Ne bih je opteretio više od tržišne cene. Tad bi imala tržišnu cenu. Ovako je njoj dobro, meni dobro, poreskoj upravi manje dobro.

A što se tiče slova zakona kršim ga na više mesta. Ali posebno su mi gadna poslodavačka kršenja... Možda sam subjektivan al tako je kako je 😉
 
Newsflash:

Svaka osoba u Srbiji svakog dana krsi neki zakon. Krsenje zakona je i kada covek predje ulicu van pesackog prelaza. A svi to radimo svaki dan. I ne mora to da bude prelazenje Kneza Milosa mimo pesackog (sto niko normalan ni ne pokusava XD) nego je fakticki i prelazenje Prote Mateje mimo pesackog isto krsenje zakona.

Stvar je samo u tome ko u kolikoj meri krsi zakon, sa kojim motivom i na koji nacin. A tu postoje ogromne razlike.

Cisto da se zna, ako cemo vec da krecemo s time "ko krsi zakon, ne sme da prica ni o cemu". Posto onda jedno 95% Srbije (a i sveta) ne bi smelo da prica o zakonu, a jedino bi oni koji zive u planinama odseceni od sveta (i drustva), pravno gledano, bili cisti kao suza. U stvari ne bi ni oni, jer uvek imaju poneku kolibu, stalu ili drugi objekat izgradjen bez dozvole, ili ispustaju kanalizaciju gde ne treba, ili nesto trece.

Degutantno je u zemlji koja zraci korupcijom i haosom, i kipi od stetocina i zlocinaca, pricati o odgovornosti obicnog smrtnika sto prihoduje sumu visine minimalca.


Minvajl, na ovoj i temama poput Cene nekretnina se javljaju i hvale likovi koji su, po mom misljenju, preslikani Patrici Bejtmani iz pominjanog filma. A oni koji jednima drze slovo zbog prihodovanja minimalca a drugima zbog toga sto se usudjuju da nekad kritikuju nesto u Srbiji, cute kao zaliveni na sve te individue i njihove toksicne, feudalisticke i robovlasnicke ideje i izjave.
 
Poslednja izmena:
Pa ona je sirotinja za Bajatovića.. pravi prosjak..

Ma kod nje mi nije najgore od svega njena plata nego kako podobni samo opstaju...

Recimo nama je vd direktora Odeljenja za radne odnose u Direkciji za ljudske resurse bio čovek bez diplome. Njemu je bilo podređeno 10tak diplomiranih pravnika, neki od njih sa pravosudnim ispitom kao zastupnici banke na sudu.. On po sistematizaciji nije mogao da bude direktor, nije mogao da ima ugovor o radu za to radno mesto bez fakulteta, zato je guvernerka njemu svaka tri meseca obnavljala nalog da bude vd direktora...

Takvi neuki na poziciji koja im ne sledi po zakonu, su do neba zahvalni i znaju kome su jedino dužni sve i baš ih briga za svakog njemu podređenog i njegova ili njena prava i to se videlo svakog dana na poslu.
 
Ok, znači došli smo do toga da ipak "svako svoje d.pe gleda" i gleda subjektivno na stvari, a retko ko objektivno i na sebe. "Tržišna cena", bajke za malu decu, i ja mogu da kažem "neću da te platim više od tržišne cene" tj minimalca, tebe ništa ne sprečava ni da joj naplatiš 100e da zaista želiš da pomogneš, a ni da platiš porez.

Cisto da se zna, ako cemo vec da krecemo s time "ko krsi zakon, ne sme da prica ni o cemu". Posto onda jedno 95% Srbije (a i sveta) ne bi smelo da prica o zakonu, a jedino bi oni koji zive u planinama odseceni od sveta (i drustva), pravno gledano, bili cisti kao suza.
Kršenje zakona je kršenje zakona. Nije svako isto ali je utaja poreza krivično delo. Kao kada neko radi na crno, proda njivu i ne prijavi, kupi stan i priča kako cene skaču jer kupuju kriminalci, a on je čist. Tako i ovo. Ja ne mogu da pričam o poštovanju pravila saobraćaja i pešačkih prelaza ako sam to ne poštujem. Ne mogu da kukam na nekoga ko se bahato parkira ako i ja koristim svaku priliku da se parkiram isto tako. Licemerje.
 
@mariks Sto ne odes i ne prijavis sebe policiji da si ove nedelje presao neku ulicu mimo propisa i zakona?

Ili si ubedjen, i reci ces mi, da se to nije desilo?

A mogao bih da te pitam i zasto ne reagujes na razne Patrike Bejtmene po forumu. Ali znam, to bi vec bilo previse...
 
Zato što prelazak ulice van pešačkog iako jeste prekršaj nije krivično delo. Ima razlike ;) Ovde ne pričamo o poštovanju saobraćajnih propisa. Sa druge strane prelazak ulice van pešačkog je dozvoljeno, ukoliko se to radi najkraćim putem na bezbedan način, ako pešački nije u blizini.
 
Zato što prelazak ulice van pešačkog iako jeste prekršaj nije krivično delo. Ima razlike ;) Ovde ne pričamo o poštovanju saobraćajnih propisa. Sa druge strane prelazak ulice van pešačkog je dozvoljeno, ukoliko se to radi najkraćim putem na bezbedan način, ako pešački nije u blizini.
Sve je to krsenje zakona. Sam si rekao. Ako sam zagovaras tezu da je svako krsenje zakona isto, nemoj sad da se pravis lud i da svoja krsenja trivijalizujes i relativizujes.

I priznaj si lepo - da ,i ja krsim neki zakon, kao i svaki zivi gradjanin ove zemlje.

Ili nemoj, msm tvoj izbor, samo ti kazem da istina oslobadja. I sprecava nepotrebne sukobe i svadje i licemerja.

A evo citirao sam ti lika koji se malopre k'ci prihodovanjem od delatnosti koja, po onome sto ja znam i vidim, je daleeeeko od legalnog i cistog u ocima zakona. I nikom nista. On je kul, on je Koser. A Noki je ovakav i onakav sto izdaje prostor za minimalac. Bruto minimalac pritom.
 
Ne znam, ne pratim temu. Da li kuka na Vas što ne plaćate porez i ne poštujete zakone?

Sad tek vidim da si editovao post
Degutantno je u zemlji koja zraci korupcijom i haosom, i kipi od stetocina i zlocinaca, pricati o odgovornosti obicnog smrtnika sto prihoduje sumu visine minimalca.
Takodje je degutantno da pored svega navedenog neko proziva preduzetnika koji pokušava u takvom društvu da opstane jer im ne daje ugovore za stalno, i poziva da se oni kazne i odgovaraju pred sudom. Licemerje pršti na sve strane.

Sve je to krsenje zakona. Sam si rekao. Ako sam zagovaras tezu da je svako krsenje zakona isto, nemoj sad da se pravis lud i da svoja krsenja trivijalizujes i relativizujes.
Pročitaj temu ako hoćeš da se ubaciš u diskusiju ;) Naravno da i Ja kršim neki zakon, nigde nisam tvrdio da ne kršim ali ne prozivam druge ljude da odgovaraju pred sudom. I kao što rekoh, prelazak van pešačkog i utaja poreza ne da nije ista kategogija kršenja zakona, već se za jedno odgovara zatvorom, a drugo je u nekim treucima dozvoljeno.

Ako sam zagovaras tezu da je svako krsenje zakona isto, nemoj sad da se pravis lud i da svoja krsenja trivijalizujes i relativizujes.
Gde si video da sam napisao da je sve isto? Ili si to sam negde ubacio?

A mogao bih da te pitam i zasto ne reagujes na razne Patrike Bejtmene po forumu. Ali znam, to bi vec bilo previse...
Ne znam ko je gospodin, a i ne pratim ceo forum. Spao sam na 2, 3 teme koliko mi vreme dozvoljava.
 
Poslednja izmena:
Kakvo lupetaranje da zbog toga što ne plaćaš porez kod rente stana, što gotovo niko ni ne radi ne možeš da pričaš o vnago od poslodavaca koji muče stotine zaposlenih i krše zakon o radu na svakodnevnom nivou...

To uopšte nije ista ravan... kad živiš u lopovskoj državi samo naivčina je 100% pošten... Gledaj da zakineš da to bude prema gore, prema vlasti a ne prema i onako ugroženom i najčešće obespravljenom, radniku, što neka vnago od poslodavaca čine.

Ne mislim na tebe mariks, govorim generalno. Prepoznaće se svako ko treba.
 
Tržišna cena", bajke za malu decu, i ja mogu da kažem "neću da te platim više od tržišne cene" tj minimalca

Minimalac nije tržišna cena za svaki rad i svako vreme provedeno na radu.

Moj stan ima tržišnu cenu rente veću od 260, to je tržište pokazalo. Nisam joj dizao godinu dana cenu i ne nameravam. Naravno da su daleko veći smradovi odlučioci i ljudi na poziciji moći koji zloupotrebljavaju i krše zakon za velike pare a ne pojedinci, radnici i izvršilačke pozicije gde ljudi pruže maksimum i negde malo zakinu kao i svi mi. Nekupljena karta u busu = neplaćen porez. I sad takav neko je licmer i treba da ćuti na svako kršenje zakona...

Ti si to veštački stavio u istu ravan da sebi pereš savest, al to ne pije vodu....
 
Nemam Ja zbog čega sebi da perem savest, a isto to bih mogao da kažem za tebe :) npr

Gledaj da zakineš da to bude prema gore, prema vlasti a ne prema i onako ugroženom i najčešće obespravljenom, radniku, što neka vnago od poslodavaca čine.
A rekao si da kada bi morao da plaćaš porez digao bi cenu kirije. Da li je to na štetu prema gore ili prema ugroženom stanaru? Verovatno ni ugovor niste sastavili da bar ima dodatnu sigurnost. Sa druge strane se oštećuje i država tj svi mi jer ako niko ne plaća porez onda više nećemo imati ni puteve ni besplatno školstvo, ni besplatnu zdravstvenu zaštitu... Ja bi npr vradovicu naplatio svaki porez, a on ga izbegava tako što i ne živi u Srbiji.

Minimalac je tržišna za većinu poslova, pogotovo van Beograda, ako neko radi odredjene poslove za minimalac onda je to tržišna cena. Kršenje zakona o radu ima širok pojam, kao i utaja poreza. Kapiram šta hoćeš da kažeš samo navodim da to može biti i obrnuto. Mi nismo diskutovali o poslodavcima koji utaje milione i bičuju radnike već o tome što si ti mene prozivao da bi sve nas na sud jer ne dajemo ugovore za stalno, a sam nisi pružio zaštitu ugroženoj strani iz tvog primera i gledaš da izvučeš profit iz onoga št poseduješ, a drugi ne. Da li si dao devojci ugovor o zakupu ili si i tu malo zaštitio sebe?
 
Poslednja izmena:
Nemam Ja zbog čega sebi da perem savest, a isto to bih mogao da kažem za tebe :) npr

Mogao bi al ne bi bio u pravu.

A rekao si da kada bi morao da plaćaš porez digao bi cenu kirije.

Do tržišne cene, jer je sad ispod.

Verovatno ni ugovor niste sastavili da bar ima dodatnu sigurnost.

Za ugovor je (ne)sigurnost dvostrana. Ja bih čak kao vlasnik trebalo da budem zainteresovaniji da ga imam.
Plus je to građanskopravni/privatnopravni ugovor a ne radnopravni/javnopravnigde je država daleko više zainteresovana od samo poreza šta radiš. Pokušavaš da staviš u istu ravan, podlo i poslodavački već viđeno, al ti ne ide.

Sa druge strane se oštećuje i država tj svi mi jer ako niko ne plaća porez onda više nećemo imati ni puteve ni besplatno školstvo, ni besplatnu zdravstvenu zaštitu...

Joj pametnice. Plaćam ja porez na imovinu kao i svi. Reci ti meni jesi kad prodao nekretninu? 🙂
 
Ne znam, ne pratim temu. Da li kuka na Vas što ne plaćate porez i ne poštujete zakone?
Da.
Takodje je degutantno da pored svega navedenog neko proziva preduzetnika koji pokušava u takvom društvu da opstane jer im ne daje ugovore za stalno, i poziva da se oni kazne i odgovaraju pred sudom. Licemerje pršti na sve strane.
Slažem se. Samo, ne znam što ti onda drndaš samo Nokija i ljude poput njega a "preduzetnike koji pokušavaju da opstanu u takvom društvu" kuliraš
Naravno da i Ja kršim neki zakon, nigde nisam tvrdio da ne kršim ali ne prozivam druge ljude da odgovaraju pred sudom.
Vidim...
I kao što rekoh, prelazak van pešačkog i utaja poreza ne da nije ista kategogija kršenja zakona, već se za jedno odgovara zatvorom, a drugo je u nekim treucima dozvoljeno.
Tako je. Sve je to kršenje zakona. Samo što ne dobijaju svi istu grdnju i reakcije. Paradoksalno, čini se da što je neko bahatiji i u većem prestupu, to manje grdnje dobija. I tako je u celom svetu u ova moderna syebana vremena, ne samo u Srbistanu.

Što reče neko na nekom mimu na internetu: Ja kada ne platim porez od 300 $ na vreme, FBI i SWAT samo čekaju da dobiju nalog da mi razvale vrata. A kada neko od milijardera utaji stotine miliona na tropskim ostrvima, država ga zove da ga javno pohvali i da pravi biznis sa njim. Čak ih zovu i na onaj cirkus zvani Svetski ekonomski forum, gde se okupe talozi i pošasti svih svetskih društava da na 15 minuta odglume da imaju savest i da im je stalo do planete i ljudi, požderu skupocena jela, posrču skupocene šampanjce, izslikaju se, i onda se ujutru vraćaju svojim funkcijama koje podrazumevaju masovne utaje poreza, masovna zagađanja, dečiju radnu snagu, kršenje ljudskih prava, kartelisanje, itd.

I iz godine u godinu se primećuje sve veći broj ljudi koji se izdaju da su ''obični smrtnici'' a koji sve više pene i reže na ljude u istim mukama i situacijama kao oni sami, a kuliraju, pa čak i brane bogataše koji su se obogatili na razne prljave načine, i nastavljaju sa prljavom praksom utajivanja velikih suma i nemoralnih, često i otvoreno kriminalnih praksi (zastrašivanja, kartelisanje, nelojalna konkurencija, pritisci i slično). Meni je muka od toga, od tog autošovinizma i podaničkog mentaliteta.

Evo u zadnjih par više puta nedelja slušam jednog kolegu fijuka (jbg, jer nekad moramo da budemo u istoj sobi) kako piše da mu se gade smrknuti i smoreni radni ljudi u autobusu 47. Da ih prezire što mu ''kvare vajb'' svojom izmorenošću i sumornošću. A lik je šatro borac za narod i protiv establišmenta. A više vremena provodi prdeći po narodu i podržavajući establišment, nego boreći se protiv njega. Onda upalim TV i tamo me dočeka nelečeni iskompleksirani skot koji rafališe po narodu koji ga bukvalno izdržava, a ćuti kao šipka pred XY raznih štetočina, kriminalaca i hohštaplera kojih je zemlja prepuna i koji je drže u blatu. Potom dođem ovde na forum i čitam kako je problem u Srbije što ljudi izdaju prostore za visine jednog minimalca, i kako im treba nanu naninu zbog toga. A isti ti koji pišu kako ovima treba nanu naninu, kuliraju razne hohštaplere i/ili eksploatatore koji se otvoreno hvale na nekoliko tema širom foruma. Ne znam kad sam zadnji put čuo od raznih ''preispitivača'' poziv da se uradi nešto povodom štetočinskog režima, ili sistemske korupcije, ili organizovanog kriminala, ili bogataša sa sumnjivim pa i mračnim pozadinama. Ne. Svi glume veličine i moralne gromade prdeći po običnim ljudima koji zarađuju prosek do ispod proseka. Čak i onda kada se na forumu sami jave razni slučajevi koji se hvale svojim nezakonitim ili neetičkim praksama.

Ne znam za tebe, ali meni to nije normalno. Ne samo da mi nije normalno, nego mi se gadi. Sad dobro, to je pravo svakog čoveka da bira čime će da se zanima, koju pravdu da isteruje i koga da drnda i preispituje. Samo, i moje je pravo isto tako da pred njega i druge stavim ogledalo pa da isto tako postavim kontra pitanja ''a koliko ste zakona VI danas prekršili''. Kao što sam na temi o Energetici raznoraznim perfidnim podržavaocima režima i ogavnim neo-buržujčinama, koji su prdeli po narodu što pali bojlere i šporete umesto da žive kao pećinski ljudi, kačio slike Mozzart državne mašinerije za mlaćenje para na patološkim kockarima, čiji objekti šljašte i pršte od struje sve u šesnaest. I svaki put bi bio muk nakon toga.
 
Vrh