Šta je novo?

Dinar Republike Srbije

Emituje novac da bi kupila zlato..hmm..
 
NBS izmedju ostalog viši emisiju novaca i kontroliše koliko ga ima u opticaju. Oni svake godine otkupe celu proizvodnju zlata u Boru i to plate dinarima. Zato sam ih i pitao iz kojih izvora su ti dinari, a sigurno nisu uzeli kredit ili raspisali neke obveznice, već verovatno je to iz namenske emisije. A, i mnogo je jeftinije :) da ne kažem da je besplatno.

Devizne rezerve su sada oko 21 Milijardu evra i one pokrivaju oko 150% novčane mase. Novac od prodaje zlata se vrlo brzo potroši i udje u promet, ali NBS kontroliše novčanu masu i povlači je ako zatreba. Tako i dalje čekam zvaničan odgovor, ali on možda i neće stići.

https://forum.beobuild.rs/threads/dinar-republike-srbije.4489/post-1040165
 
NBS izmedju ostalog viši emisiju novaca i kontroliše koliko ga ima u opticaju. Oni svake godine otkupe celu proizvodnju zlata u Boru i to plate dinarima. Zato sam ih i pitao iz kojih izvora su ti dinari, a sigurno nisu uzeli kredit ili raspisali neke obveznice, već verovatno je to iz namenske emisije. A, i mnogo je jeftinije :) da ne kažem da je besplatno.

Devizne rezerve su sada oko 21 Milijardu evra i one pokrivaju oko 150% novčane mase. Novac od prodaje zlata se vrlo brzo potroši i udje u promet, ali NBS kontroliše novčanu masu i povlači je ako zatreba. Tako i dalje čekam zvaničan odgovor, ali on možda i neće stići.

https://forum.beobuild.rs/threads/dinar-republike-srbije.4489/post-1040165

Emituje novac da bi kupila zlato..hmm..

Zlato se kupuje iz primarne emisije, ali logično taj novac onda ima pokriće u zlatu.
 
Poslednji put smo kupili za devize 9 tona zlata po 1.500$ za uncu i tu imamo oko 20% profita, ali kad kupimo iz Bora onda je to 100% zarada. :)
Sada imamo 38,5t i možda ćemo kupovati narednih godina oko 3t/god iz Bora putem namenske emisije novca tako da ćemo brzo stići do 50t zlata u trezoru NBS, a ne u nekom zakupljenom u ino-banci.
 
Poslednja izmena:
Mnogo mi to savrseno deluje za nesto sto bi vladajuca klika izvela...zanima me sta je pozadina toga?
 
Nema to veze sa aktuelom vlasti, tako je bar 75god., tj. država ima prvenstvo kod otkupa plemenitih metala. Zlato se otkupljuje, ali ne i srebro ili paladijum koji se prodaju na berzi.
 
Bio sam u toj dilerskoj prostoriji u NBS... (Bio sam svuda u zgradi na Slaviji, celu sam je obišao zbog prirode posla kad sam radio popis...)

Prostorija gde su dileri je potpuno mračna, bukvalno kao Matriks... Redovi ekrana gore i dole, neke posebne tastature i gedžeti... i zanimljivo imaju 2 stilske fotelje sa visokim naslonom baš kao iz Matriksa da se odmore 😄

Guvernerkin kabinet na Slaviji inače ima oko 100 kvm ima 2 tuša u okviru kupatila samo za njen kabinet 😄 ali 2 tuša da neko ne čeka ovog drugog... Bade mantili su tu... Njena plata je ne sećam se tačno više bila je nešto malo preko 600000 do 2019.

A služba koja odgovara korisnicima finansijskih usluga se nalazi u jednom petosobnom stanu u bulevaru kralja Aleksandra. Ljudi misle da su zgrade banke samo Kralja Petra, Nemanjina i Topcider, ali imaju oni još zgrada u BG i filijale van BG...

Taj stan je u izvornom stanju 50 godina nije bio renoviran do nedavno, sa jednim WC na 50tak zaposlenih... Wc uzan, mali, wc šolja katastrofa sa tvrdokornim žutim kamencem... Jedna wc šolja na toliko zaposlenih. Ljudi jedni drugima na glavama sede. Nema ko odatle ne vodi postupak za mobing protiv NBS. I u taj stan se ide po kazni. Tu guvernerka šalje neposlušne u tu sluzbu za zaštitu korisnika finansijskih usluga. Ako si baš nepopravljiv slučaj a ne može da ti da otkaz = bulevar.
 

Istraživanja se vrše na više lokacija, a neke imaju dobre rezultate kao ona kod Žagubice ili negde na istoku Srbije, koja je za sada tajna lokacija.
Verovatno će narednih godina ili decenija biti otvoreno još rudnika zlata, pa će tako naš Dinar imati dobru Zlatnu podlogu. :)
 
Ne znam čoveka 😄

Ali vidim da se puno priča o nekom novopronađenom zlatu u poslednje vreme... 😄
 
Jaka korist od tog zlata, kad je rudna renta 3%..
 
Ali vidim da se puno priča o nekom novopronađenom zlatu u poslednje vreme..
Puno sam pričao o našim postojećim rezervama u zlatu, a tek u predhodnom postu i o rezervama zlata u rudi.
Takodje sam pisao i o načinu kako NBS kupuje zlato iz Bora, a sve je to vezano za ovu temu.
 
Ne znam čoveka 😄

Ali vidim da se puno priča o nekom novopronađenom zlatu u poslednje vreme... 😄
Ne brini, upoznaces ga, hteo ne hteo. 😄

A sto se zlata tice, narod u Srbiji ce se obogatiti od tog zlata ko narodi u Africi od dijamanata. A drobi se o njemu jer je Sundijal prosao, kriza oko Kosova se ispuvala, pa sad mora da se nadje nova diverzija i zanimacija da se skrene paznja sa poskupljenja i inflacije. 🙂
 
Puno sam pričao o našim postojećim rezervama u zlatu, a tek u predhodnom postu i o rezervama zlata u rudi.
Takodje sam pisao i o načinu kako NBS kupuje zlato iz Bora, a sve je to vezano za ovu temu.

Jasno. Nemam ništa protiv... moje pisanje je više za temu posao i radna prava... pa ako bude bilo potrebe nastaviću tamo...
 
260.jpg

Sa zlatom se bavim više godina i o proizvodnji u Boru, a i sam sam radio reciklažu zlata iz procesora i lomljenog zlata, paladijuma i zubnog zlata. A, i ovde sam otvorio temu o "našem zlatu" :
"Čije je naše Zlato" https://forum.beobuild.rs/threads/Čije-je-naše-zlato.4371/post-981886
 
Руси су радили рециклажу злата са интерконтиненталних балистичких ракета
 
Pa kada smo tigrovi. Albanci i makedonci nek puknu od muke.
Al nam se hrvati smeju sa svojih 27 milijardi . Da ne govorim o depozitima građana u bankama od 35 milijardi evra.
 
Devizne rezerve nisu nikakva mera bogatstva drzave, vec predstavljaju rezervu likvidnosti za spoljnotrgovinsku razmenu i pokrice za emisiju novca. Vece devizne rezerve -> veca novcana masa -> veca inflacija, ukoliko rast novcane mase nije pracen rastom realne ekonomije (kao sto trenutno nije).

Ono sto je vazno je po kom osnovu rastu devizne rezerve. One mogu rasti:

- Zato sto zemlja ima spoljnotrgovinski suficit sa inostranstvom - ovo bi bilo najbolje, ali to nije slucaj Srbije, koja ima jako visok spoljnotrgovinski deficit;
- Po osnovu investicija - ovo bi bilo ok, ali investicije nisu dovoljne ni da pokriju spoljnotrgovinski deficit;
- Po osnovu zaduzivanja.

U januaru su bruto devizne rezerve povećane za oko 1,50 milijardi evra. (...)

„Povećanje bruto deviznih rezervi u januaru rezultat je prvenstveno priliva po osnovu prodaje državnih hartija od vrednosti u ukupnom iznosu od 1,63 milijardi evra emitovanih na domaćem i međunarodnom finansijskom tržištu“, navela je NBS.

Ukratko, devizne rezerve su uvecane iskljucivo kao posledica zaduzivanja. To je trend koji traje vec nekoliko godina:

GodinaDevizne rezerveRast rezerviDrzavni dugRast duga
2017.9.723.5
2018.11.3+1.523.3-0.2
2019.13.3+2.124.3+1.0
2020.13.5+0.127.1+2.7
2021.16.5+3.030.5+3.4
2022.19.4+2.933.6+3.2
Ukupno+9.7+10.1

Za pet godina devizne rezerve su uvecane za 10 milijardi evra, za koliko je porastao i drzavni dug.
 
Devizne rezerve nisu nikakva mera bogatstva drzave, vec predstavljaju rezervu likvidnosti za spoljnotrgovinsku razmenu i pokrice za emisiju novca. Vece devizne rezerve -> veca novcana masa -> veca inflacija, ukoliko rast novcane mase nije pracen rastom realne ekonomije (kao sto trenutno nije).

Ono sto je vazno je po kom osnovu rastu devizne rezerve. One mogu rasti:

- Zato sto zemlja ima spoljnotrgovinski suficit sa inostranstvom - ovo bi bilo najbolje, ali to nije slucaj Srbije, koja ima jako visok spoljnotrgovinski deficit;
- Po osnovu investicija - ovo bi bilo ok, ali investicije nisu dovoljne ni da pokriju spoljnotrgovinski deficit;
- Po osnovu zaduzivanja.



Ukratko, devizne rezerve su uvecane iskljucivo kao posledica zaduzivanja. To je trend koji traje vec nekoliko godina:
Kakva je svrha takvog zaduzivanja? (da bi rasle devizne rezerve)
Nije li dobit od takvih d. rezervi samo privremena?
 
Citat iz gornjeg članka :
"Na ovom nivou deviznih rezervi obezbeđuje se pokrivenost novčane mase od 182% . . "

Trenutna vrednost naših oko 40 tona zlata je ~2,5 Milijarde $ pa zato naš Dinar ima ~20% Zlatnu podlogu. ;)
 
Vrh