Šta je novo?

Posao i radna prava

@Noki

Ne vidim šta je loše napisao (tj vidim ali nije to tema), on gleda stvari iz njegovog ugla tj isključivo iz profita, ti gledaš stvari iz tvog ugla tj isključivo maksimalno iskorišćavanje poslodavca i prava. Nijedan ugao nije kompletno ispravan.

2. Doprinosi za obavezno socijalno osiguranje (a to su zdravstveno, penzijsko i osiguranje u slučaju nezaposlenosti) nisu "benefiti" i "privilegija" nego deo bruto zarade zaposlenog gde ti imaš obavezu da im u ime zaposlenog uplatiš njihov zarađeni novac! To su zaposleni ostvarili radom i pripada im na osnovu rada kao zarada, a ne "benefit i privilegija." Sramota me je ko sve danas može da bude poslodavac a da osnove oko rada brka.
Sve je to super, poslodavac plati jedan mesec bolovanja. Ko plaća radniku platu ako na svako malo ode 2 3 meseca? Država to uplati nazad poslodavcu ali ko plaća državi. Da ne plaćamo možda svi mi? Ako je stvarno bolestan nek ode i pola godine ali mislim da žmuriš na jedno oko na ove što to pravo zloupotrebljavaju.

Može se reći "ako ti ne ide zatvori firmu", isto tako se može reći "ako ti se ne radi za tvoju i tudju dobrobit, ako si lenština i samo šteta od tebe... sedi kući". U pravu si, firma bez radnika je 0, ali radnik bez posla i država bez firmi je 0 jer niko nema primanja, onda nemaš ni tih institucija. Dakle svi trebamo na neki način doprineti ličnom i društvenom razvoju. A ako si "radno ugrožen" pa hvataš krivine (primanja ti ne trebaju ili si još na maminoj sisi itd) imaj bar obzira prema tvojim kolegama da ne moraju raditi i tvoj posao. Radi bar nešto ili daj otkaz i pusti da radi neko ko hoće, a ti se pronadji u nečemu drugom što ti nije teško.
 
Nemoj da me stavljaš u ravan sa primitivcima koji su se dokopali para... Ja apsolutno sa normalnim ljudima mogu da vodim polemiku o zloupotrebi prava (na bolovanje) i kako bolje kontrolisati da li se odlazi u cilju lečenja ili nečeg desetog al ona kolicina bezobrazluka, osionosti i neznaja te automatski diskvalifikuje za polemiku... Prvo nek se unormali pa da pričamo.

Ako je radnik lenj i ne ostvaruje očekivane rezultate rada i preduzeće zbog toga trpi, sigurno će biti i nekih svedoka, kolega i objektivnih merila kako to proveriri kroz neke radnje ili akte koje zaposleni preduzima u toku rada, disciplina oko dolaska na posao i sl.

To je sasvim dovoljno da mu daš zakoniti otkaz. Istinit a ne fingiran razlog - smanjenje obima posla, proizvodnje i sl. sasvim dovoljno za zakonit otkaz.

Dakle svi trebamo na neki način doprineti ličnom i društvenom razvoju

Gospodin je rekao rast BDPa po svaku cenu, u tom cilju ako neko otpadne baš ga briga a zatim nabrojao gde mu je sve ok da se prava radnika flagrantno krše i da su sva prava sve to nekakve privilegije države ili poslodavca... I tih 22 dana GO što spominje je zakonski minimum u normalnim kompanijama koje dobro posluju se na to dodaje još dana po raznim osnovama, godine staža, invaliditet i sl. Vrlo osiono, čitav način obraćanja mu je kao da je industrijsko doba, 19. vek i Velika Britanija...
 
Ako je radnik lenj i ne ostvaruje očekivane rezultate rada i preduzeće zbog toga trpi, sigurno će biti i nekih svedoka, kolega i objektivnih merila kako to proveriri kroz neke radnje ili akte koje zaposleni preduzima u toku rada, disciplina oko dolaska na posao i sl.

To je sasvim dovoljno da mu daš zakoniti otkaz. Istinit a ne fingiran razlog - smanjenje obima posla, proizvodnje i sl. sasvim dovoljno za zakonit otkaz.
Ima tu dosta začkoljica, prvo mu daš upozorenje, pa do drugog upozorenja treba proći vremena, zatim ode na bolovanje i taj otkaz se oduži na godinu dana. Za to vreme umesto da radi neko ko hoće on košta sve nas jer mu mi (poreski obaveznici, firme i pojedinci) dajemo platu. Većina kolega ne želi da se zamera i td... Možeš da mu daš tehnološki višak ali tada kao što znaš ne možeš zaposliti drugog neko vreme. Ja sve savetujem da otvore firme i oslobode se zlih poslodavaca. Time će bar raditi za sebe ako su sposobni, a ko pukne će bar znati ceniti posao i platu ako ne drugo. Za GO se slažem , to mora da postoji.

mogu da vodim polemiku o zloupotrebi prava (na bolovanje) i kako bolje kontrolisati da li se odlazi u cilju lečenja ili nečeg desetog
Evo kako kontrolisati to? Ranije je bilo da ne smeš izaći iz kuće ako si bolestan sem kod doktora, mogao si da pošalješ proveru na vrata sada ni to ne smeš.

Ima razlike u platama izmedju nas i zapadnim zemljama npr ali isto tako imaš razlike i u radu pojedinaca. Retko ćeš tamo naći nekog ko gleda samo kako da preje*******e sistem, dok ovde... A i naš čovek kada ode tamo isto samo gleda šta može da iskoristi. Znaš li onaj vic kada ode ne znam beše ko da l amer u Nemačku pa sretne čoveka na ulici, a on Srbin, sretne rugog on Bosanac, sretne treećeg on Turčin i tako četvrtog petog... I na kraju pita pa dobro bre gde su svi Nemci? A oni mu odgovaraju "pa verovatno rade".
 
I ne samo to nego moze i inspekcija da ga vrati na radno mesto bez ikakvih problema.

US je po tom pitanju mnogo liberalnija i zato se firme brze razvijaju. Kod nas je to zakukuljeno do kraja.
Naravno radi se o manjem procentu ljudi ali poslodavac mora onda da pravi takav sistem da svi ispastaju zbog odredjenih ljudi a to onda em usporava razvoj em kosta.

Za doprinose je isto da kazes otezavajuce u Srbiji.
Na primer u US socijalno i invalidsko se placa ako je za stalno zaposlen i zdravstveno posle 65. godine ali penziono i zdravstveno za odmah nije nikada ukljuceno u platu. Nikada!
Zaposleni ako hoce treba sam da izabere koliko ce da odvaja za penziju i kakvo zdravstveno hoce i gde hoce. Radi se o tome da ne mozes ti ako radis u pekari da priustis penziju i zdravstveno jer nemas od cega da prezivis. Kod nas su to stavili da je obavezno pa su doprinosi 63% i onda kao zarade male.

Takodje veliki broj ljudi u US radi na c2c ili 1099 gde se ne placa ni socijalno ni invalidsko nista a to u Srb nema kao opcija.
 
Za to vreme umesto da radi neko ko hoće on košta sve nas jer mu mi (poreski obaveznici, firme i pojedinci) dajemo platu. Većina kolega ne želi da se zamera i td...

Ja razumem tvoj ugao, i kad neko ima izbalansiran pristup nije problem, imaj samo u vidu da je ZOR već uvažio bojazni poslodavaca sa time da radnik ne bude obespravljen i nađen je taj srednji put gde niko ne dobija apsolutnu zaštitu... Ti ćeš se žaliti na nešto, ali postoji razlog zašto je doneto takvo rešenje. U okviru toga su moguće zloupotrebe i zaposlenih i poslodavca.

Nisam znao da je obavezno i 2 upozorenje, ali sam malo duže van radnog odnosa pa se sad ni ne sećam, mislio sam da može otkaz posle prvog.

Vezano za odmore. Odmoran radnik je bolji za firmu. Ja pružim više na svež mozak. Naspavan i odmoran. Brži sam, obavim više posla.

Evo kako kontrolisati to? Ranije je bilo da ne smeš izaći iz kuće ako si bolestan sem kod doktora, mogao si da pošalješ proveru na vrata sada ni to ne smeš.

Upravo sam to i hteo da napišem, zašto ne kontrola jesi li kod kuće... Ne vidim razlog zašto ne...

Znaš li onaj vic kada ode ne znam beše ko da l amer u Nemačku pa sretne čoveka na ulici, a on Srbin, sretne rugog on Bosanac, sretne treećeg on Turčin i tako četvrtog petog... I na kraju pita pa dobro bre gde su svi Nemci? A oni mu odgovaraju "pa verovatno rade".

Ja bih rekao da se naši prilično dobro uklope u uređeni sistem i da važe za odgovorne radnike kad su napolju jer cene uslove i dobru platu i znaju šta ih čeka ako se vrate... Ne bi odlazili da nije tako i ne bih zaposljavali i držali da nije tako...
 
@vradovic
To je jer smo mi, a i cela evropa bli uglavnom socijalistički. Ako ukineš to obavezno penziono i zdravstveno, ukinuo si zdravstvenu zaštiti licima koja ne mogu da ih priušte. Iskreno ne bih znao pravi odgovor na to, verujem da bi mnogi hteli taj US sistem da plaćaš samo ako hoćeš i time imaš veću platu ali bi se tu urušio sistem koji traje već 100 godina. Umesto državnih imali bi sve više privatnih institucija ali bi samim tim bilo manje prostora za pljačku od strane vlasti jer je penziono nepostojeće i pitanje koliko krajcnu odatle ko god da je na vlasti. Time bi doprineo i povećanju beskućnika i ostalog.

Nisam znao da je obavezno i 2 upozorenje, ali sam malo duže van radnog odnosa pa se sad ni ne sećam, mislio sam da može otkaz posle prvog.
Da, radnik ima 6 meseci fore da ne napravi drugu grešku. Ako napravi tek onda možeš da mu daš otkaz, a do toga obično teško dodje jer kreću bolovanja, odmori i td...

Upravo sam to i hteo da napišem, zašto ne kontrola jesi li kod kuće... Ne vidim razlog zašto ne...
Ja se slažem, ni ja ne vidim razlog. Ali onaj zakon o zaštiti privatnosti i ličnosti kako već sada to ne dozvoljava. Ne smeš da mu dolaziš u proveru na adresu. Moraju neke komisije za to, pa odobrenje koliko se sećam i td... pa komisija lekara za proveru bolovanja. A i sam znaš da su naši lekari zaštićeni ko beli medvedi, ne odgovaraju ni kada ubiju nekom pogrešnim lečenjem, a kamoli za lažna bolovanja.

Ja bih rekao da se naši prilično dobro uklope u uređeni sistem i da važe za odgovorne radnike kad su napolju jer cene uslove i dobru platu i znaju šta ih čeka ako se vrate... Ne bi odlazili da nije tako i ne bih zaposljavali i držali da nije tako...

Većina da ali i tamo imaš raznih slučajeva. Pouzdano znam kako je u Austriji i Švedskoj i šta naši ljudi rade sve tamo. Ima i onih koji rade naravno i koji su se pronašli tamo jer kako kažeš znaju šta ih čeka ovde. Zbog toga bih Ja da se svi oprobaju prvo kao privatnici, pa da vide koliko je lako voditi firmu i plaćati sve namete. Deo njih bi posle znao da ceni posao. Ja sam možda malo extreman jer sam dete 90tih, kada je dovoljno bilo da na lokalu piše potreban radnik već sutradan imaš red koji čeka za zaposlenje. Sada je drugo vreme, do posla je hvala bogu lakše ali opet za naše i opšte dobro moramo u glavi preseći da li su uvek krivi drugi ili ima nešto i do nas.
 
Da, radnik ima 6 meseci fore da ne napravi drugu grešku. Ako napravi tek onda možeš da mu daš otkaz, a do toga obično teško dodje jer kreću bolovanja, odmori i td...

Onda nije drugo upozorenje, nego je druga greška razlog za otkaz?

Vezano za poreze... Imaš načelno 2 sistema... Jedan US sistem, kupiš 1 auto, platiš 1 auto koliko i vredi, kupiš zdravstveno osiguranje, kupiš osnovni paket, doplatiš veći paket... Kupuješ šta ti treba i niko te ni na šta ne prisiljava...

I imaš drugi sistem kontra toga... U Danskoj kupiš jedan auto, platiš 2 auta za taj jedan i imaš "besplatno" školstvo, zdravstvo, penziju, socijalnu zaštitu, odvajanja za ekološku agendu... Sve uračunato...

Dakle ništa nije besplatno, stvar je samo u tome ko plaća i za koga... Hoćeš li platiti u tom trenutku ono što ti treba i rizikovati za ono što ti možda zatreba ili ćeš platiti više odmah da bi korist imao kasnije ti ili neko drugi. (princip solidarnosti)

Ponavljam za vradovica poslodavci ne plaćaju doprinose iz svog džepa (već samo uplaćuju novac zaposlenih) Taj novac bi u US sistemu išao radniku na račun odmah pa on nek ga troši kako želi. Zaposleni bi imali veće plate, a ako želi da misli o svom zdravlju i budućnosti uplatiće osiguranje na vreme.

Nikakva korist tu za poslodavca nema. Moja je bruto plata u Americi i ja sa njom radim šta hoću.

Moja je neto plata u Srbiji jer je poslodavac zakonom obavezan da deo moje zarade obavezno odvoji i uplati doprinose.
 
Screenshot_20220630-125216~2.png
 
Onda nije drugo upozorenje, nego je druga greška razlog za otkaz?
Pa da, generalno sve, greška, nepoštovanje obaveza, loši rezultati... za sve ima rok da se popravi.

Ponavljam za vradovica poslodavci ne plaćaju dopronose iz svog džepa (već samo uplaćuju novac zaposlenih)
Ne, imaš deo pio koji pada na teret poslodavca i koji pada na teret radnika. Na poslodavcu je oko 24% (bilo je 25% pre povećanja minimalca) ostatak (i zdravstvo) je na teret radnika koji uplaćuje poslodavac umesto njega. Isto je i sa kirijom npr, zakupac plaća porez umesto zakupodavca. Verovatno znaju da niko ne bi uplaćivao kada bi bilo obrnuto. Dakle plata radnika bi bila za oko 38% veća umesto sadašnjih 62% koliko se odbija.
 
@mariks Svi doprinosi su deo bruto zarade zaposlenog bez obzira što je deo na teret poslodavca... ali da, ima taj deo koji pada na poslodavca...

S obzirom da je sve to bruto plata, umesto kao uplata u osiguranje u Americi bi morao sve to da mu da na ruke tj. upalti na račun.
 
Poslednja izmena:
I sad je pitanje koji sistem je bolji, na šta niko nema odgovor.
 
Zastrasujuce je koliko ljudi sve vise vremena provode na poslu i misleci o poslu.
 
To se zove karijera, ambicija... Nekoga radi alkohol, nekoga hrana iz meka, nekoga da ne radi ništa, nekoga porodica, a nekoga da bude uspešan u poslu.
 
Screenshot 2023-01-28 at 13.31.40.png


Кад се већ прича о развијању државе, како ће то што ћу ја радити у Србији 24/7 без боловања и слободних дана да помогне Србији кад ћу због таквог робовања кроз годину дана да одем у неку земљу која нуди нормалан живот радницима.
Држава је у плусу 12 месеци, а изгуби једну особу, можда и породицу и све њене потомке.
Значи с једне стране 10к евра, са друге грађанин који чини државу и сав његов новац који би трошио у Србији.
 
Isto tako što iz Amerike retko ko odlazi u "normalnu" zemlju. Sve ima svoje prednosti i mane. Treba naći balans i ići u skladu sa mogućnostima. Pre bih rekao kakve koristi od takvog rada kada će telo i psiha propasti.
 
Mi smo za razliku od Amerike potpisnica 77 konvencija Međunarodne organizacije rada uključujući 8 fundamentalnih konvencija.

Amerika je ratifikovala samo 14 konvencija od kojih su samo dve fundamentalne. Što ne znači da ne poštuju ove ostale ali kao velika sila ako imaju neke "rezerve", rade po svom.

Ovo je 8 fundamentalnih konvencija:

  • Freedom of association.
  • Collective bargaining.
  • Forced labour.
  • Child labour.
  • Equality of opportunity and treatment.
  • Tripartite consultation.
  • Labour administration.
  • Labour inspection.
Uzmimo na primer konvenciju o javnom saobraćaju ili kako se tačno zove ne sećam se naziva, ali se sećam suštine iz ispita Medunarodno radno pravo. Tamo je tačno propisano koliko vozač sme da radi na dnevnom nivou, pauze, dnevni odmor, nedeljni odmor... I sad ovi što kažu može da radi 24h... Može da okreće roštilj i prodaje kokice u luna parku al ne može ni u Americi da vozi autobus ili HGV (heavy goods vehicle) 24 sata 7 dana u nedelji.

11-Hour Driving Limit

Once you have driven a total of 11 hours, you have reached the driving limit and must be off duty for another 10 consecutive hours before driving your truck again.

You can work up to a maximum of 60 hours in a week. Breaks: You cannot drive for more than 4.5 hours without a break, and a break should be 45 minutes at a minimum.

Nemam vremena da proučavam kako je za medical workers ali sumnjam da može više od 12 sati po danu.

Tako da ograničenja i tamo postoje... Ali možeš da konobarišeš koliko hoćeš, šetaš tuđe pse ili prodaješ kokice.
 
Zamisli na terenu distribucije nase da rade 16-24h po banderama da se veru. Kod nas bi casopis Danas, Nova i N1 digli takvu dramu da bi se samo pusilo

Neces da ides po terenu kad je mecava?? ajd reci to ako smes u Americi
ili da se ne pojavis u 3AM za 15 minuta da ides na teren kad je prekid.
Zato mnogo ima beskucnika jer zapravo ne mogu svi to da prihvate ali sa druge strane ovi sto rade guraju zemlju zestoko napred.
Buvkalno se gura zesce i produktivnost i rad i sve kompletno.

Kod nas moras da tritras radnicima ali u redu je dobrima da titras i da im povladjujes i izlazis u susret sve sta treba ali imas i problematicne.
Titraju i u Americi kada su neki dobri, normalni, profesionalni ali uvek imas opciju ako neko ne valjda da ga bez razloga zamenis.
Dok u Srbiji to nemas. Da se razumemo ja licno sa lupam 98% njih nikada ama bas ni jedan problem nisam imao ali tih 2% kad ti se nakaci smori svih ovih 98%.

Screenshot 2023-01-28 at 6.12.52 PM.png
 
Poslednja izmena:
Taj sistem i tamošnje prilike su neuporedive sa ovim ovde... Iz bilion razloga vam se ne mogu dati odrešene ruke kao tamo.

Nisi merodavan da konačno proceniš ko ne valja. To može samo sud. Ti si zainteresovana strana kao i zaposleni i ništa ne garantuje da ćeš postupiti pravično ako te ne vezuju nikakva pravila, a da radnik ima samo obaveze... O takvom sistemu možeš samo da sanjaš u Srbiji.
 
Zbog toga sam i krenuo da pravim potpunu automatizaciju sistema u poslovanju. Objavljivacu ovde povremeno.
Upravo sam prebacio na framework i krenulo je u pravljenje modula. Sistem ce omoguciti da je firmi potrebno mnogo manje zaposlenih nego danas i bice mi drago da prodiskutujemo features kad malo uznapreduje.
 
Srećno! Unapređenje procesa rada i smanjenje troškova gde može nije problem...
 
Vradovicu lupaš kao maksim po diviziji. U prijateljima na fejsu imam prijatelje koji održavaju visokonaponsku mrežu EPS-a i rade kada treba i po 36 sati bez prekida. Upoznao sam ih jer su radili kao PP ugovorci, pa su neki morali da vode sudske sporove da bi sud utvrdio da su faktički radili na ugovoru o radu na sistematizovanim radnim mestima te da imaju pravo na ugovore o radu na neodređeno kao i razliku u zaradi, doprinosima, benefitima i.t.d.
Jedan je čak i poginuo na radu jer se radi o opasnom poslu sa povećanim rizikom.

Inače ima super snimaka takmičenja gde se ti EPS-ovi "banderaši" takmiče ko se popne na banderu, videću da ih postavim ovde.
 
Poslednja izmena:
Voleo bi od nekog iskusnog da cujem kako je to reseno Zakonskim aktima i po kojem clanu Zakona o radu je tako nesto moguce.
 
Hteo sam danas da nastavim pisanje u nekom drugom smeru (o balansu između posla i ličnog života što su MC i Mariks pominjali) ali ova najnovija pisanja vradovica su me primorala da reagujem i nadovežem se na Vučkovu humanu reakciju.

@vradovic - moje lično misljenje, bazirano na osnovu onoga što sam pišes i iskazuješ ovde, je da si ti ili psihopata bez empatije, ili osoba koja živi u izmišljenim svetovima i ubeđjenjima bez dodira sa stvarnošću. Ovo ne kažem samo zbog tvog odnosa i stavova prema drugim ljudima, nego i zbog tvojih odnosa i stavova prema nekim idejama, tehnologijama, pogleda na svet i stvari koje te zanimaju i koje pasionirano komentarišeš.

Ti si, ako je suditi po tvojim dugogodišnjim pisanjima, predlozima i praksama, nešto nalik psihopati Patriku Batemanu iz filma Američki psiho. Reprezentacija svih onih loših osobina kapitalizma, egoizma, anarhizma, predatorizma i otimačine skoncentrisano u jednu osobu.

Bukvalno bih ti za kraj dodao jedan savet, ali neću jer bi ispalo da želim indirektno perfidno da vređam (a nije mi to želja) a i zato što znam da kod ljudi poput tebe saveti jednostavno ne rade, jer mislim da nisi sposoban za introspekciju, a još manje za menjanje. Jer znam da postoje ljudi kojima čak i kada sto drugih uputi kritike, ili pak i uvrede, njih to prosto ne dotiče. Tako da je besmisleno uopšte ulaziti u to i stoga mi to i nije namera. Samo iznosim svoje zapažanje i šokiranost nakon sumiranja svega što si izneo ovde, i na drugim temama.

Iskreno se nadam da će, kako vreme teče i ljudska rasa jako jako polako ali stabilno sazreva i poboljšava se, biti sve manje osoba poput tebe, a sve više osoba sa zdravom dozom samokritičnosti, introspekcije, empatije, upoznatošću sa mentalnom higijenom, i drugim humanim osobinama.

I da, možda jedino za kraj da ti kažem, ako smem - a verujem da će se i drugi složiti - ne d'o ti Bog da budeš u koži tih koje najviše mrziš, prozivaš i gledaš sa visine, tu mislim na tvoje podređene i na sve druge ljude i situacije u kojima bi voleo da su ti podređeni. Doduše, neko drugi bi sad rekao upravo suprotno, da bi ti on poželeo baš to, da se nađeš u toj situaciji, pa bi se onda itekako promenio i doveo u red. Ali ja zaista mislim da kod tebe to ne važi, jer se vidi iz tvojih pisanja da ti se ljudskost i dodir sa realnošću svake godine sve više erodiraju. Tako da mislim da nema šta da se predloži i uradi. Osim da se nadam da će toga u svetu biti sve manje i manje.
 
Poslednja izmena:
Ti si judgemental ili neki self doktor koji bez poznavanja osobe moze da daje dijagnoze. Tvoj odgovor je u stilu iskljucivo napada i vredjanja.
To bi bilo kao kada bi ja na Vuckov post odgovorio "Nemoj da izmisljas price i da lazes". To se zove judgemental. Nisi uvidjajan. Treba da shvatis da postoje razne okolnosti necega. Mozda je neko Vucka slagao pa on zivi u takvom ubedjenju, mozda mu se prividja, mozda sanjao, mozda se nadrogirao pa prica kojesta. Zato se tako ne odgovara jer ne znas celu situaciju.
Ja na njegov post sam trazio na krajnje lep i dobronameran nacin objasnjenje kako je tako nesto moguce i u kojoj situaciji bi tako nesto bilo moguce da neko radi 36 sati uzastopno.

Zaista nema razloga da se vredjas niti da ti se dize pritisak.
Glava razlika izmedju tebe i mene je u tome sto ti sve gledas iz perspektive ljudi dok ja iskljucivo gledam iz perspektive drzave. Sta je dobro za drzavu to ne mora da znaci da je dobro za ljude. To je kljucna razlika. Za drzavu je dobro da ljudi rade po 20 sati dnevno ukljucujuci i nedelju i da cute i da rade. Dok za ljude to naravno da nije dobro. Zato se u Americi i kaze "U nacionalnom interesu" ne kaze se "u interesu ljudi". Nasa drzava vodi takvu socijalnu politiku ("u interesu ljudi") i nikada nije ni prestala sa time i ocigledno dok je ova vlast to se nece menjati.

Opet ti kazem nema razloga da nerviras, niti da ti se dize pritisak to je samo komunikacija i veruj mi niko nije ovde psihopata bar ne dijagnostikovan :)

@Bender nije fer editovao si post.

I da, možda jedino za kraj da ti kažem, ako smem - a verujem da će se i drugi složiti - ne d'o ti Bog da budeš u koži tih koje najviše mrziš, prozivaš i gledaš sa visine, tu mislim na tvoje podređene i na sve druge ljude i situacije u kojima bi voleo da su ti podređeni. Doduše, neko drugi bi sad rekao upravo suprotno, da bi ti on poželeo baš to, da se nađeš u toj situaciji, pa bi se onda itekako promenio i doveo u red. Ali ja zaista mislim da kod tebe to ne važi, jer se vidi iz tvojih pisanja da ti se ljudskost i dodir sa realnošću svake godine sve više erodiraju. Tako da mislim da nema šta da se predloži i uradi. Osim da se nadam da će toga u svetu biti sve manje i manje.
Ne mrzim nikoga. Odakle ti to? Ne gledam nikoga sa visine? Opet si judgemental. Pricas o nekome koga ne poznajes. Ja za tebe na primer nikada ne pisem takve stvari da bi u opste zakljucio da te gledam sa visine. Po meni tvoja opaska (ako je dobro razumem "gledanje sa visine") bi bilo "ma sta ovaj Bender radi u fabrici kod Indjije sto bi ja pricao sa njim". Nisi u opste realan niti blizu istine al bukvalno nisi mogao gore da promasis.

Imam svoje misljenje. Tebi se ne svidja, jer se zalazes za sustu suprotnost i to je jasno ali to ne znaci da treba sad da se vredjamo zbog toga ili da imamo maliciozne komentare ili da nipodastavamo jedan drugog.
 
Poslednja izmena:
Vrh