Šta je novo?

Posao i radna prava

@Bender Rodriguez
Totalno si omašio diskusiju :) Kažem ti vrati par strana unazad pa onda kreni.

@Noki
Mogao bi al ne bi bio u pravu.
Za tebe ne bi, za mene bi ;) Vidiš kako subjektivnost radi u oba smera.

Do tržišne cene, jer je sad ispod.
Opet na štetu slabijeg i ugroženog, ono što podlo pokušavaš da preskočiš i izmanipulišeš :)

Za ugovor je (ne)sigurnost dvostrana. Ja bih čak kao vlasnik trebalo da budem zainteresovaniji da ga imam.
Plus je to građanskopravni/privatnopravni ugovor a ne radnopravni/javnopravnigde je država daleko više zainteresovana od samo poreza šta radiš. Pokušavaš da staviš u istu ravan, podlo i poslodavački već viđeno, al ti ne ide.
Ide ide, samo ti ne želiš da priznaš. Ako je tebi u interesu da imaš ugovor zašto ga nemaš? Eto, busaš se u prava radnika, a tvom stanaru ne želiš da daš prava koja su mu zakonom propisana.

Joj pametnice. Plaćam ja porez na imovinu kao i svi. Reci ti meni jesi kad prodao nekretninu?
Nisam. Prvi put imam svoju nekretninu od kako sam kupio stan, svojim zaradjenim parama, na kredit. Nisu mi mama i tata poklonili da bih zaradjivao na onima koji nemaju krov nad glavom :) Plaćaš porez na imovinu jer je obaveza koju ne možeš da preskočiš, i svaki moj radnik ima ugovor o radu.
 
Ako je tebi u interesu da imaš ugovor zašto ga nemaš?

1.Zato što me mrzi i nije obavezan kao ugovor o radu.

2. Niko meni nije poklonio stan.

3. Pitao sam te da li si prodao, jer kod prodaje postoji porez na apsolutna prava a taj porez iako je zakonski obaveza prodavca u praksi ga uvek plaća kupac. Čisto da vidiš kako zakonom propisano jedno, u poreskoj oblasti, u 100% situacija u praksi znači nešto drugo... Prebaci se na kupca.

A to da zarađujem nad ljudima koji nemaju krov nad glavom, ne najbolje da ću joj pokloniti svoju imovinu koju sam teškim radom i štednjom a ne muljanjem zaradio 😄 Normalni instituti kao što je zakup si doveo u pitanje. Možeš da dovedeš porez u pitanje al to je odvojena oblast gde bi i ti kao prodavac pristao na to da kupac plati porez iako si zakonski formalno ti obavezan i morališeš lažno, a pored toga što ga ti ne bi platio kao i svi drugi prodavci, bi radio sve ovo isto što radiš u pogledu nepoštovanja prava radnika...

Tako da si nivo iznad po lošem od mene, nismo i dalje ista ravan. 😉

Za*ebao bi ti i kod poreza da si prodavac i na dole ka radniku već za*ebavaš kao poslodavac. Duplo si loš po naše društvo.
 
Možda sam loš, ali bi ti bio mnogo lošiji da si poslodavac kad već zakidaš običnog čoveka na tako malim stvarima i ne omogućuješ mu njegova prava. U pravu si da nismo ista ravan, ja sam blaža varijanta :cool: Jer sam novac ulošio da nešto stvorim, umesto u stan da zaradjujem na tudjoj muci.

1. Svaki zaposleni ima ugovor o radu.

2. Super ako si tako nezaposlen uspeo da kupiš novogradnju od rada i štednje :)

Ne znam kakav bi bio kao prodavac ili stanodavac, to priznajem ali znam da bih napravio ugovor. I da sam vlast izmenio bih zakone da Vam porez bude obavezan, a ne da ga plaća kupac ili zakupac. Ali to je samo moje subjektivno mišljenje.

A to da zarađujem nad ljudima koji nemaju krov nad glavom, ne najbolje da ću joj pokloniti svoju imovinu
Eto, ni Ja ne bih poklonio ugovor za stalno ljudima koji to nezaslužuju. Najbolje da dopustim neko da mi uništi ono što sam napravio.
 
Marikse, izvini ali ne mogu da se oduprem utisku da se ti kao ispitivač odnosno temeljni učesnik debata aktiviraš samo, ILI većinski, na temama gde se javljaju obični ljudi koji nešto prihoduju ili uspevaju da plivaju u sistemu putem sivih metoda.

Ne sećam se da sam ikada naleteo, a i ne mogu da zamislim, da ovako propituješ npr vradovica, ili dragana, ili defketa, ili nekog drugog ko se na temama predstavlja kao bogataš i biznismen.

Inače ovo ''izvini'' nije ono ironično, kažem to ozbiljno jer se kao s jedne strane slažemo i podržavamo u nekim stvarima i ja to ne ispuštam iz vida i cenim to. Ali mi je nepojmljivo kako skoro uvek (neću da kažem čisto ''uvek'') kada naletim na situacije gde nekog nešto propituješ i dokazuješ, uvek se radi o nekim običnim smrtnicima koji zarađuju oko ili malo iznad prosečne zarade u Srbiji. A za to vreme nekolicina širom foruma, uzduž i popreko, se hvali ne samo svojim bogatstvima, ne samo svojim vezama sa... em... strukturama moći... nego i nekim svojim radnjama koje su vrlo, vrlo profitabilne a vrlo, vrlo sumnjičavog tipa i pozadine. Sa sve izjavama koje su u rangu - po mom mišljenju - Patrika Bejtmana ili u najmanju ruku Džordana Belforta u Vuku sa Vol stritra. I osim mene i par drugih zaluđenika (''komunjara'', kako bi rekli jedni i ''uhoda'' kako bi rekli drugi), ne vidim da se iko drugi angažuje da sa njima prolazi kroz osnove morala i etike, a ne vidim ni da ti to radiš.

Takođe u zadnje vreme vidim sve više ljudi koji pozivaju režim i establišment da sve jače i jače siluju običnog radnog čoveka, a sve manje ljudi koji su spremni i orni da se tome suprotstave. Iako nas režim i establišment sve (i kritičare i branioce) tretira podjednako grozno i smatra istim potrošnim smećem. O buntu protiv režima i establišmenta, i na nivou Srbije i na nivou sveta, sam odavno prestao da gajim bilo kakve nade i iluzije. Samo nisam očekivao da u roku od svega par godina toliki deo čovečanstva iz faze blagog buntovništva ili bar otpora, tako brzo sklizne u potpunu poslušnost i autošovinizam.
 
Poslednja izmena:
Možda sam loš, ali bi ti bio mnogo lošiji da si poslodavac kad već zakidaš običnog čoveka na tako malim stvarima i ne omogućuješ mu njegova prava.

Bože sačuvaj šta ti pišeš 😄

Jer sam novac ulošio da nešto stvorim, umesto u stan da zaradjujem na tudjoj muci.

Da li si normalan uopšte da kažeš zakup zarađenog i kupljenog stana je zaradivanje na tuđoj muci 😄

I to što danas nekretnina koja je vredela 30000 2019. kod investitora u novogradnji danas 4 godine posle, vredi 70000... Nisam ja kriv što sam pametno investirao pa ti misliš da mi je neko poklonio stan 😉 Jednoiposoban stan u potrkovlju zgrade, podna površina 42 kvm za 30000. Dobio je sve dozvole, nije naknadno ozakonjen, redovno je išao ali znaš kako to ide sa zakašnjenjem... ali eto profit dolazi uz rizik...

Al vidim bio si mi zamerio i nešto da su novogradnje u NS od investitora - ratnih profitera... 😄

Tebi bi ja bio dobar samo kao uličar i rob. Da možeš da manipulišeš sa mnom i muljaš ugovore...

Ali došlo je vreme poslodavče da sad ja malo uživam i pijem limunade... Doduše više su limuntos limunade, s obzirom na prihode, ali jbg kad sam pametno investirao 😉

Eto, ni Ja ne bih poklonio ugovor za stalno ljudima koji to nezaslužuju. Najbolje da dopustim neko da mi uništi ono što sam napravio.

Ma ti ne poklanjaš ugovore o radu. To nije tvoje. Porediš neuporedivo sve vreme.
 
Ne poredim Ja neuporedivo vec ti pokusavas da sebe prestavis kao velicinu u odnosu na poslodavce, a u stvari se bavis naprljavijim “zanatom” koji postoji. U stvari to i nije zanat vec potez ljudi koji nisu dovoljno sposobni da naprave nesto od sebe pa ulazu u beton da zaradjuju nad drugima. To jeste zaradjivanje na tudjoj muci, nad ljudima koji nemaju krov nad glavom, koji pokusavaju da prezive u ovom sistemu… ma koliko ti izbegavao da priznas. Nisi nista bolji od nas poslodavaca, cak naprotiv jer mi ne izbegavamo porez za svoj posao i dajemo ugovore dok ti cak i to ne dajes i mozes sutra na ulicu da ih izbacis.

@Bender Rodriguez
Kritikujem Ja sve nego ne pratis teme gde pisem cesto. Javljam se samo kad vidim licimerstvo ili pogresno tumacenje oblasti u koju se razumem. Naravno ne pokusavam ikoga da ubedim u nesto. Rasprava je nastala jer su nokiju svi poslodavci zli profiterski olosi, a svi radnici sveta bica. Konkretno Ja i svi ostali koji ne dajemo radnicima odmah ugovore za stalno trebamo da odgovaramo pred sudom za krsenje zakona. A onda vidimo da noki isto krsi zakon, ne placa porez iako je u obavezi (nebitno sto niko ne proverava) i ne daje ugovore o zakupu ( to sto niko ne proverava nije izgovor) da bi sutra mogao lako da izbaci stanara na ulicu. Eto dobio si tldr poslednjih par strana. Ne napadam ja noki-ja jer je stanodavac vec sto potpuno ignorise jedno, a prica drugo dok radi iste ili gore stvari. Sve je stvar licnog vidjenja. On ne mirise poslodavce, Ja ne mirisem zakupodavce. Sto ne znaci da je jedno ispravnije od drugog.
 
Sve to stoji, samo što i dalje nisam video da isto ovo uradiš nekom vradovicu ili drugim ljudima nalik njemu. A dok teče ova diskusija, na temi pored se jedna osoba nalik njemu (mada neki sumnjaju da su iste osobe, ali dobro, to je sad druga tema) hvali i pokazuje šta je zaradila od neke prerađivačke delatnosti. A veliko je pitanje, baš veliko, plaća li ona poreze i ostale namete na to.
 
Ne poredim Ja neuporedivo vec ti pokusavas da sebe prestavis kao velicinu u odnosu na poslodavce, a u stvari se bavis naprljavijim “zanatom” koji postoji.

O veliki poslodavče, gde ja da budem u rangu tvoje veličine... ja sam mali i beznačajan a ti si veliki i bitan... o veliki poslodavče...

To su i za Jevreje govorili naprljaviji zanat, još oni daju novac na kamatu a ja samo rentiram 😄 ne možeš tim prostodušnim komentarima na mene da ideš, kod mene samo razum pobeđuje...

U stvari to i nije zanat vec potez ljudi koji nisu dovoljno sposobni da naprave nesto od sebe pa ulazu u beton da zaradjuju nad drugima.

Uhuuuhu hu hu... joooj al se neko naljutio. Ne valja na poklon, ne valja kad uložim 😄

dajemo ugovore dok ti cak i to ne dajes i mozes sutra na ulicu da ih izbacis.

Ma vi ste sveci, jedva si dočekao da nekog proglasiš za gada i ništariju u odnosu na samog sebe... Ja tih kompleksa nemam, piši šta hoćeš... uz srk limunade mogu samo da ti kažem ćao 😉

Sve to stoji, samo što i dalje nisam video da isto ovo uradiš nekom vradovicu ili drugim ljudima nalik njemu. A dok teče ova diskusija, na temi pored se jedna osoba nalik njemu (mada neki sumnjaju da su iste osobe, ali dobro, to je sad druga tema) hvali i pokazuje šta je zaradila od neke prerađivačke delatnosti. A veliko je pitanje, baš veliko, plaća li ona poreze i ostale namete na to.

Ništa tu ne stoji. Čovek priča gluposti. Nisam dužan da imam ugovor o zakupu jer zakonom takav ugovor nije obavezan a kod rada jeste jer je to daleko ozbiljniji ugovorni odnos koji je država dužna da zaštiti a ovaj gore krši. I naveo sam već da sam ja tu objektivno više nezaštićen kao vlasnik sa njom kao savesnim držaocem u stanu... I uvek se više napate stanodavci koji su bez ugovora dopustili da im se neko useli u stan. Gospodin izvrće činjenice i manipuliše i još mi imputira da nemam ugovor da bi sutra mogao da šutnem stanarku iako nikad ne bih bez minimum 2 meseca dao otkazni rok... Na kraju pameti mi nije da šutiram nekog. To što radimo nas dvoje u dobroj veri i bez ugovora je potpuno zakonito i oboje smo tako želeli.

Tuga je koliko je čovek neznalica a na mnogo bitnijoj poziciji od moje. Pored toga porez na zakup ne plaća gotovo niko. Naveo sam primer sa prenetim porezom na apsolutna prava koji se 100% radi suprotno tekstu zakona, uvek ga plaća kupac dok je po zakonu dužan prodavac.

I to sve nije uopšte istog ranga kao manipulacije i kršenje zakona od stane poslodavaca u sferi rada, koje pri tom ne mrzim i ne prezirem i čovek mi imputira nešto nikad nisam rekao o svima njima, već o određenim poslodavcima... Generiše i sopstvenh mržnju projekctuje na druge ljude... da su oni to što i on... Tuga.
 
@Noki Nisam mislio tako kako si protumačio. Nego više u smislu da ne ulazim za sada u tu priču između vas dvojice sa ugovorima i poslom (jer sam već aktivan u nekim drugim temama i raspravama), nego da se osvrćem na to da na ovom forumu jako često vidim da obični smrtnici slušaju lekcije o poštenju i kolektivizmu, dok oni koji se sami ovde predstavljaju kao em imućni, em ne baš... altruistički nastrojeni (blago rečeno), nikada ne dobijaju takve lekcije.
 
@Bender Rodriguez Slažem sa sa tim da kukavice i male duše ne smeju na jače i tamo gde je skoncentrisana moć...

Ali diskusija nije samo između nas dvojice kad on mene spomene 4 puta u odogovoru tebi... Tebi tu praktično nije ni odgovarao samo si mu poslužio da nastavi dalje o meni.. Ako me već spominje citirajući tebe onda i ti treba da znaš da iskrivljije činjenice i gde to sve radi...

Mogao bih i ja da napišem da si i ti blato sa nama jer ne plaćaš kartu = ne plaćaš porez. To on hoće da kaže.

Mani me bre nisam ni blizu nekog ljige da joj nisam "dao" ugovor da bih je "šutnuo"... Tu polazi od sebe zašto daje ugovore. Kaže radim sramne poslove jer rentiram stan i ulaganje u jednu malu nekretninu je zarada na nečijoj muci...

Kao da imam kome da dajem ugovore, u pitanju je saglasnost volja u jednom građanskopravnom poslu... Gde oboje pristupamo, barem jednako ugroženi a ne ja sa pozicije moći...

Sramota me je da ulazim u blato i da mu odgovaram.
 
Haha Noki ne moze sada ni smSava ni Dunav da te opere. Drago mi je da su bar sada sve karte otvorene gde se vidi ko je ko. Dao bih joj dva meseca otkaznog roka… tuzno.

Pored toga porez na zakup ne plaća gotovo niko.
Dakle tvoj izgovor je to niko ne placa pa zasto bi ti. Ugovore ne daje niko pa zasto bi ti. E pa ni ugovore za stalno ne daje odmah niko, pa zasto bih Ja. Ljudi nisu obavezni da rade kod mene, a oni koji rade budu pravicno kompezovani, sutra mogu da daju otkaz. Dok kod tebe tesko, ti si nekome uskratio krov nad glavom i sutra mozes da ga izbacis na ulicu.

Sve to stoji, samo što i dalje nisam video da isto ovo uradiš nekom vradovicu ili drugim ljudima nalik njemu.
Pa pretrazi moje postove koji spominju vradovica pa kazi. A cak ni oni ne pokusavaju sebe da predstave kao neke velicine dok sami krse zakon na sve strane i to jos gorim primerom.
 
Nisam ni sanjao da je @vradovic veliki bogati kapitalista moram da kazem, mada kad razmislim sve sto pise to potvrdjuje.
 
Haha Noki ne moze sada ni smSava ni Dunav da te opere. Drago mi je da su bar sada sve karte otvorene gde se vidi ko je ko. Dao bih joj dva meseca otkaznog roka… tuzno.

Pa to je uobičajeni rok. Ceo svet bi prevrtao očima da je to nešto loše, a ne ti jedini koji glumataš nekog sveca ovde...

Uvek bih bio otvoren i da produžim taj rok... ali mislim da je 60 dana dovoljno da se neko iseli ako vlasnik želi da nastavi da raspolaže svojim stanom...

Dok kod tebe tesko, ti si nekome uskratio krov nad glavom i sutra mozes da ga izbacis na ulicu.

Jbt da l je realno 😄
 
Realno realno, sad što ti to potiskuješ da bi spavao mirno to je druga stvar. Čak i dalje ne prihvataš da si ti jača strana u odnosu na zakupca i da je ugovor neka volja izmedju Vas umesto obaveza.

Mogao bih i ja da napišem da si i ti blato sa nama jer ne plaćaš kartu = ne plaćaš porez. To on hoće da kaže.
Ne, ne razumeš jer si se zapetljao u svojim projekcijama :) Da Bender poziva na plaćanje karte, a da istu ne plaća tu bih reagovao. To je ono što ne kontaš. Kao što ti em kršiš zakon em ne daješ ugovore slabijoj strani da se zaštite ali pozivaš da poslodavci rade ono što, kako ti kažeš, niko ne radi i što je uobičajno. Bolje da si zastao kod Pantografovog posta.

Nisam ni sanjao da je @vradovic veliki bogati kapitalista moram da kazem, mada kad razmislim sve sto pise to potvrdjuje.
On je druga kategorija, pare je pokupio investitorima, svoje pitanje koliko je uložio tako da je pitanje koliko toga je stečeno trudom i znanjem.

To su i za Jevreje govorili naprljaviji zanat, još oni daju novac na kamatu a ja samo rentiram
To je kategorija ispred tj kamata u odnosu na profiterstvo najmom. Doduše male su razlike :D
 
^^Ne možeš me uvrediti, ja bih voleo da vam se sama stanarka javi i kaže cenu i uslove i da li sam izlazio u susret i koliko mi se puta zahvaljivala i da sam išao sam po kiriju njoj na ruke da ne šalje kad sam već u NS i pravne savete joj davao oko "bivšeg gazde", koji kok je posle 4 dana bolovanja napisao "od sutra ne moraš da dolazis na poso" uvek sam bio otvoren i srdačan i hrabrio je da nagazi stoku... 😄

Sa mladima, milenijalcima meni je lako da se dogovorim... i prija mi njihova energija...
 
Da Bender poziva na plaćanje karte, a da istu ne plaća tu bih reagovao. To je ono što ne kontaš.

Ja tebe nikad nisam pozvao na plaćanje poreza da bi ti meni zamerio porez. Pa da ispadnem licemeran.
Ugovori -objasnio sam, nisu istog ranga. Jedan je zakonom obavezan, drugi nije. Sa razlogom.

Tebe je zaista teško skontati... najrađe bih da ne moram više da se trudim da te kontam ako može...

Ne bulazni da je ona slabija strana kad ima moj stan u posedu 😄 mooooliiiim teeee... Ima milion priča u javnosti gde nagrabuse stanodavci, ne mogu da izbace stanara koji je prethodno bio u mirnom posedu, bez sudske odluke itd. Naravno ima i nesavesnih stanodavaca koji svaku priliku koriste za dizanje cene i sl. Ja takav nisam a ti projektuješ sebe celog dana...

"Šutiraj" koga hoćeš, smej se na otkazni rok od 2 meseca, pričaj gluposti oko toga da koristim neciju muku, potpisuj i dalje nezakonite ugovore, da sam ja inpsekcija rada, ne bi se lepo proveo. 😎
 
I ja da sam država ili inspekcija ti se ne bi lepo proveo. Ja bar dajem ugovore i plaćam porez za razliku od tebe ;) Ugovori o zakupu su obavezni ako nisi znao ali inspekcija ne proverava, a stanodavci ne praktikuju da bi lakše izbacili zakupca na ulicu. Porez je takodje obavezan da se plaća na zakup. Uglavnom ako inspekcija krene da češlja prošao bi gore.

Ugovor o zakupu je dvostrani pravni posao inter vivos (za života). Po svojoj pravnoj prirodi ugovor o zakupu predstavlja dvostrano obavezan ugovor i teretan jer stvara obaveze za obe strane.

To što ti sebe smatraš slabijom stranom takodje ne pije vodu jer je zakon jasan. Ti si jača strana (i zakonom i imovinom) i ti to znaš, u suprotnom bi potpisao ugovor odmah pri zakupu. Stanodavci nagrabuse kada ugovor postoji, a oni hoće na silu da izbace stanara, i to takodje znaš. Uglavnom razlike maltene nema, samo što ti subjektivno ne prihvataš tvoju krivicu.

Ne kažem, možda nisi takav ali i ti projektuješ sva zla samo na poslodavce dok si sam rekao da ne želiš da znaš o bahatim radnicima, a zapravo oboje štitimo interese.
 
Ugovori o zakupu su obavezni ako nisi znao

Nemoj molim te, neko će drugi čitati, nemoj da zavlačiš ljudi i prosipaš im baljezgarije. Molim te.

u suprotnom bi potpisao ugovor odmah pri zakupu.

Bilo mi je čak i krivo što nisam potpisao jer je veća zaštita za mene, ali sam imao sreću da je devojka skroz ok, tako da samo lupetaranje, lupetaranje i lupetaranje... Da sam ja imao neku nameru i razmišljao o lakšem šutiranju ja bih imao ugovor jer je on po pravilu na neodređeno vreme i sa otkaznim rokom od 2 meseca...

Bio sam u fazonu trebalo bi, ali mrzi me, nemam štampač... Podjednako smo u nekom riziku i ona i ja... Potpuno je suplja priča da sam ja neko ko ima zaštićenija prava iz tog odnosa bez ugovora...

Stanodavci nagrabuse kada ugovor postoji, a oni hoće na silu da izbace stanara, i to takodje znaš.

Ne mogu ni bez ugovora da je izbacim na silu ako je miran držalac stana, dođe policija i ona kaže ja tu živim i imamo dogovor taj i taj, ja moram u sudskom postupku da dokažem svoje tvrdnje, nije dovoljno da policiji pokažem da sam vlasnik, ne mogu da je izbacim...

Samo iz pakosti da bi po svaku cenu kontrirao se zakopavaš u materiji gde pokazuješ ogromno neznanje...

Od zarađivanja na tuđoj muci jer rentiram stan! ...do toga da je pisani ugovor obavezan samo eto, inspekcija ne proverava... Pljušti glupost na sve strane...
 
Ovde mislim da bi trebao da staneš jer iako mene prozivaš da sam neznalica, neznanje pršti od tebe na sve strane da je čak bolno za čitati. Ugovor, kao i porez je obavezan.

Nemoj molim te, neko će drugi čitati, nemoj da zavlačiš ljudi i prosipaš im baljezgarije. Molim te.
Dakle, u interesu ti je da ljudi neznaju da mogu da zahtevaju ugovor od tebe. Naravno, priča koju svaki stanodavac hoće da provuče samo da bi izvukao maksimalan profit od jadnih ljudi koji nemaju za stan.

Bilo mi je čak i krivo što nisam potpisao jer je veća zaštita za mene, ali sam imao sreću da je devojka skroz ok, tako da samo lupetaranje, lupetaranje i lupetaranje... Da sam ja imao neku nameru i razmišljao o lakšem šutiranju ja bih imao ugovor jer je on po pravilu na neodređeno vreme i sa otkaznim rokom od 2 meseca...

Bio sam u fazonu trebalo bi, ali mrzi me, nemam štampač... Podjednako smo u nekom riziku i ona i ja... Potpuno je suplja priča da sam ja neko ko ima zaštićenija prava iz tog odnosa bez ugovora...
Ugovor se ne potpisuje na neodredjeno vreme, može ali ne mora. Nikako niste u podjednakom riziku. Preporučio bih ti da konsultuješ nekog advokata. A isto mogao bi da posavetuješ tu devojku da se konsultuje sa nekim advokatom i da ostvari svoja prava. To što ti ne želiš je druga stvar. I otkazni rok nikako nije 2 meseca, čak ni standardno.

Ne mogu ni bez ugovora da je izbacim na silu ako je miran držalac stana, dođe policija i ona kaže ja tu živim i imamo dogovor taj i taj, ja moram u sudskom postupku da dokažem svoje tvrdnje, nije dovoljno da policiji pokažem da sam vlasnik, ne mogu da je izbacim...
Možeš, dovoljno je samo da kažeš da ne znaš otkud ona tu, samo se praviš blesav. Onda ona mora da dokazuje da je postojao usmeni dogovor što je zapravo nemoguće. Zato Vi stanodavci ne želite da se sazna kakva prava imaju zakupci da bi ih što lakše izbacili na ulicu, da trebaju zahtevati ugovor. Potpiši ugovor, pa onda sudu prisipaj te priče kako si ti zapravo slabija strana i da je ugovor samo formalan. Nego eto nisi imao štampač, haha, veću glupost nisam čuo skoro.

Toliko o tvom znanju i poštenju.
 
Očekujte uskoro i Wolt protest u Beogradu.
 
Čisto da objasnim za ljude koje zanima pravna materija oko zakupa stana i vođenje akademske rasprave uz uvažavanje činjenica i sagovornika, bez želje da nastavljam diskusiju sa onima kojima su niski porivi odlucujući motiv za ulazak u diskusije ✋

Zakon o obligacionim odnosima (ZOO) ne zahteva nikakvu formu za zaključenje ugovora o zakupu, što znači da se isti može zaključiti i usmeno.

Prema Zakonu o stanovanju i održavanju zgrada (ZSOZ), ugovor o zakupu stana mora biti zaključen u pisanoj formi. Ugovor zaključuju vlasnik stana, kao zakupodavac, i lice kome se stan daje u zakup, kao zakupac.

ZSOZ je posebni zakon u odnosu na ZOO, što znači da u meri u kojoj se razlikuje od ZOO derogira njegovu primenu.

Međutim, u nedostatku (opšteg dela) gradanskog zakonika naše opšte odredbe građanskog prava su razbacane po ostalim zakonima među kojima je ako ne i najvažniji izvor građanskog prava ZOO što je od izuzetnog značaja za tumačenje odredbi iz Zakona o stanovanju.

ZOO propisuje da ugovor koji nije zaključen u propisanoj formi nema pravno dejstvo ukoliko iz cilja propisa kojim je određena forma ne proizlazi šta drugo.

ZOO dalje propisuje da se ugovor, za čije se zaključenje zahteva pisana forma, smatra punovažnim iako nije zaključen u toj formi ako su ugovorne strane izvršile, potpuno ili pretežno, svoje ugovorne obaveze, osim ako iz cilja zbog koga je forma propisana očigledno ne proizlazi drugačije.


Dalje navodim tekst advokata uz priloženi link ka celom pravnom mišljenju oko zakupa stana.

"Budući da fizička lica najčešće ne zaključuju pisani ugovor o zakupu stana, već se o tome usmeno dogovaraju, postavlja se pitanje punovažnosti isplaćenih zakupnina i korišćenja stanova na osnovu ovih dogovora?

Prvo, cilj Zakona o stanovanju i održavanju zgrada (kojim je forma ugovora o zakupu stana propisana) u pogledu zakupa stana je pravno uređenje i omogućavanje stanovanja u zakupljenom stanu. Da bi se to ostvarilo, nije neophodno postojanje pisanog ugovora.

Drugo, obavezna pisana forma predviđena je u interesu ugovarača, radi eventualnog dokazivanja u parničnom postupku (npr. po tužbi za isplatu zakupnine). Međutim, i druga dokazna sredstva mogu biti od koristi u utvrđivanju činjenica u takvom postupku (npr. svedoci, zakupodavčev oglas za izdavanje stana).

Treće, utvrđivanje poreza na zakup znatno je lakše realizovati na osnovu pisanog ugovora, u kome bi iznos zakupnine bio jasno utvrđen.

Stoga deluje da zakup stana može isključivo biti realizovan na osnovu pisanog ugovora.

Međutim, to bi značilo da usmeni ugovor o zakupu, u celosti ili pretežno izvršen, ne proizvodi dejstvo, pa samim tim ne bi bilo moguće naplatiti porez na zakup na osnovu isplaćene zakupnine. Prednost, dakle, treba dati oporezivanju, dok se i u ovom slučaju i drugim dokaznim sredstvima može utvrditi iznos naplaćene zakupnine."


Moje mišljenje je identično koje je izneo uvaženi kolega Miloš Radosavljević u svom autorskom tekstu i stajem iza celog napisanog teksta.

Za punovažnost ugovornog odnosa se ne zahteva posebna forma, još manje overa kod notara te advokat pravilno zaključuje da je u pitanju forma ad probationem. Što znaci da je forma samo dokazna, a ne i bitna koja bi bila od značaja za postojanje i punovažnost pravnog odnosa.

Ovo tim pre što poreska obaveza kod zakupa stana postoji i bez postojanja pisanog ugovora o zakupu, što kod recimo kupoprodaje nije slučaj. Obaveza plaćanja poreza na prenos apsolutnih prava ne može nastati bez punovažnog ugovora o kupoprodaji, dok kod zakupa porez postoji i bez ugovora jer i zakup postoji bez ugovora.

Dalje, za one što kao papagaji ponavljaju "obavezan je ugovor" kad je nešto obavezno u pravu, neispunjavanje obaveze mora biti ili kažnjivo ili barem radnja suprotna obavezi ne bi proizvodila (identično, očekivano) pravno dejstvo koje bi obaveza stvarala.

Ako zakup bez ugovora nije kažnjiv i videli smo da proizvodi puno pravno dejstvo (samo je dokazivanje otežano) onda nema obaveze.

Da zaključimo, pisani ugovor nije obavezan ali je poželjan. Zakup stana sklopljen usmenim putem proizvodi pravno dejstvo i propisana forma Zakonom o stanovanju je forma ad probationem (forma propisana u cilju lakšeg dokazivanja a ne radi postojanja punovažnog ugovora tzv. forma ad solemnitatem koja se zahteva kod kupoprodaje.)

"pod uslovom da su ugovorne strane potpuno ili pretežno ispunile svoje ugovorne obaveze, (kod neoročenog zakupa ugovor je ispunjen samom predajom stvari, tj. samim ulaskom u posed stanara jer se ne zna koliko će ugovor trajati, prvom isplaćenom ratom kod neoročenog, komutativnog ugovora uz prethodnu predaju predmeta prestacije, tj. ulazak u posed stana, ugovorna obaveza je u potpunosti ispunjena PRIM. NOKIJA) i usmeni ugovor o zakupu stana biće punovažan."

I kad imaš tu rečenicu kao zadnju u celom tekstu pravne analize, može u ZSOZ da piše OVOLIKIM SLOVIMA DA JE PISANA FORMA OBAVEZNA, ona zparavo kad sve oravno raščlanimo nije obavezna. Mnogi će reći paradoksalno i što ne usklade te zakone, nego jedan ima primat u odnosu na dijametralno suprotni drugi, ali ovaj drugi govori kako ćemo tumačiti taj koji ima primat... i kako ja kao običan čovek mogu da razumem šta piše a ne da za svako malo konsultujem advokata. To sve stoji kao primedba zakonodavcu.

Jer da je pravo samo jezičko tumačinje normi a ne i ciljno onda bi na temi o pravopisu mogao da pitaš lingviste za savet. I zaista oni kada bi pročitali odredbu Zakon o stanovanju, rekli bi piše da je obavezno. Kad ono pravnim tumačenjem potpuno obrnuto od onoga što piše.

Moj primer, samim tim što sa stanarkom imam prepisku na viberu odakle se vidi koliko mi je i kad dugovala, da sam redovno preuzimao stanarine, da nemamo oročen zakup, da imam fotografije plaćenih računa i sl. u slučaju spora ja sve to mogu da koristim potpuno jednako kao i ona i potpuno imamo punovažan zakup. Za sud zakup postoji, naša prava i obaveze postoje. Poreska obaveza postoji i sve ostalo da ne ponavljam.

Kod kupoprodaje ugovor je obavezan i od tog ugovora zavisi punovažnost pravnog posla. Bitna forma/ ad solemnitatem.
Kod zakupa, zakup postoji i mimo ugovora, a ako ugovora ima, forma je dokazna/ ad probationem. Niti treba overa kod notara, samo stranke stave na papir uz kafu da bude jasnije šta žele tim odnosom koji stvaraju...

Naravno bolje je kod advokata i sigurnije je sa overenim potpisima, al to nije obaveza.
 
Ne moraju overeni potpisi, bitnije je da postoji pisani ugovor da bi postojao dokaz o zakupu, svakako je overen ugovor dodatna sigurnost. Dakle ugovor je OBAVEZAN, samo što može biti u pisanoj ili usmenoj formi (dok se zakoni ne usklade) ali ukoliko dodje do spora usmeni ugovor je praktično nemoguće dokazati tako da radi veće zaštite zakupci trebaju zahtevati pisani ugovor.

- Ima prepiske na viberu - briše se za sekundu opcijom "delete for everyone" dakle ne pije vodu, čak ni fotografije prepiski ne piju vodu jer se može namestiti kao bilo ko.
- Daje kiriju na ruke - ne postoji pisani dokaz da je dala kiriju, osim ako se ne popunjava priznanica u šta čisto sumnjam (dakle zakupci, tražite bar priznanice ili uplaćujte na račun zakupodavca)
- Plaća račune - račune može platiti bilo ko
- oglas - oglas se briše po izdavanju niti je ikakav dokaz da je baš Vama neko izdao stan
- svedoci - svedoci rade u oba slučaja tako da nemojte se oslanjati na njih.
- usmeni ugovor - u tom slučaju teret dokazivanja je na zakupcu, što je dodatno otežavajuća okolnost. Može Vas izbaciti iz stana pa Vi morate dokazivati šta i kako (osim ukoliko sud odluči da je usmeni ugovor postojao, što je teško dokazati). U slučaju pisanog ugovora teret dokazivanja je na zakupodavcu i ne sme Vas izbaciti iz stana.

Takodje pisani ugovor je dodatno nepovoljan za stanodavce jer ukoliko dodje do spora, zakupac može potegnuti pitanje i plaćanja poreza, što 90% zakupodavaca izbegava. Te ako je postojao usmeni ugovor koji je veoma teško dokazati neće ni za porez odgovarati.

To sve stoji kao primedba zakonodavcu.
Upravo. Zakon treba zahtevati pisani ugovor koji je koristan u oba smera, ali nažalost na veću štetu ide zakupodavcu. Zakupac ima privilegije pisanim ugovorom na osnovu sigurnosti veličine kirije, vremenske obaveze zakupa... sve do prijave na tu adresu. Povoljnost po zakupodavca je da zakupac može prebaciti račune na sebe (da se više ne obavezuje zakupodavac), voditi računa o stanu, održavati... a treba biti da ako se ugovor ne poštuje, nakon 90 dana (dakle otkazni rok nije 60 dana) ima pravo da izbaci stanara i da nakon tog vremena teret dokazivanja bude na zakupcu, da bi se i zakupodavac zaštitio umesto čekao dve godine na završetak spora. Takodje je poželjno da zakupodavci stave u ugovor penale u slučaju spora, da je dužan npr duplu kiriju sve do trajanja spora ukoliko se dokaže krivica zakupca. Posle se preko izvršitelja lako naplati ostatak duga ukoliko ne želi da plati. Sa druge strane je dodatno nepovoljno što će zakupodavac morati da plati porez i kamatu. Dakle u obostranom interesu bi bilo da se ugovor poštuje i da ne dolazi do spora.

Sve u svemu, u odnosu na poslodavca, zakupodavac nije baš korisnije (po ljude i državu) zanimanje :)

---------------------
Tako da možemo sada da se vratimo i na ugovore o radu :)

Iskren CV

Potpuno nespreman za rad pod pritiskom, kao i prekovremeni rad, osim ako nije pošteno plaćeno, ne dozvoljavam da me neko iskorišćava ili da se iživljava na meni. Iskreno me zaboli za ciljeve vaše kompanije ako platom ne mogu da pokrijem svoje tekuće troškove, plus da mi ostane za malo garderobe, knjiga, putovanja, izlaske, sport i provod, što spada u normalan žovot, a ne luksuz. Funkcionišem po principu koliko-para-toliko-muzike. Takođe uopšte me ne zanima što ste u problemima, jer ja ne učestvujem u dobiti u vašoj kompaniji, već radim za platu, i očekujem da izvršavate ugovorom i zakonom predviđene obaveze, i to na vreme, kao i da poštujete praznike i godišnji odmor. Baš kao što i od mene tražite da ja izvršavam svoje obaveze i da budem na poslu radnim danom. Pa naravno da ću vas napustiti čim nađem nešto bolje. Da ponovim – ja radim za platu, vi za dobit. Komunikativan s pristojnim i ljubaznim svetom, za drkadžije imam kratak fitilj. Psujem na nekoliko svetskih jezika, ali ozbiljnu prepisku i razgovor vodim samo na Srpskom i Engleskom, i ne proseravajte se s multinacionalnim korporativnim tripom, jer vam je i to previše. Studirao sam 100 godina, ali smatram da je uspeh što sam uopšte završio bilo šta u ovoj zemlji, ovakvoj kakva je. Usavršavam se stalno i bez vas, jer sam radoznao i mislim da život ima smisla i bez umiranja na poslu. Reagujem samo na pozitivnu stimulaciju. Ne gušite me sa testiranjima i timbilding budalaštinama. Ako se već preseravate s tim zapadnjačkim forama, onda ponudite i zapadnjačku platu i uslove rada. Ono što ne znam, naučiću, nisam debil. I da, postoje stvari koje bih u životu radio iz čistog entuzijazma, besplatno, ali žalim što Vas moram obavestiti da to nije posao koji Vi nudite.
 
Poslednja izmena:
Ne moraju overeni potpisi, bitnije je da postoji pisani ugovor da bi postojao dokaz o zakupu, svakako je overen ugovor dodatna sigurnost. Dakle ugovor je OBAVEZAN, samo što može biti u pisanoj ili usmenoj formi (dok se zakoni ne usklade) ali ukoliko dodje do spora usmeni ugovor je praktično nemoguće dokazati tako da radi veće zaštite zakupci trebaju zahtevati pisani ugovor.

Pa nisam očikivao da je zakup da mi neko upadne na stan mimo moje volje 😄

Saglasnost volja mora da postoji = dogovor = usmeni ugovor...

Ali dobro je da smo se razumeli na kraju, sa ovim što si napisao se potpuno slažem.

a treba biti da ako se ugovor ne poštuje, nakon 90 dana (dakle otkazni rok nije 60 dana)

Otkazni rok je šta ugovorimo pa tek ako ne ugovorimo onda zakon 🙂 Meni je delovalo da je 60 dana realno ok, a ti si me odmah napao zbog toga da želim da napakostim zakupcu i takođe mi nisi verovao da nisam želeo ugovor jer me zamaralo iako sam okvirno znao da je rizik po oboje... Dakle ako zakon navodi otkazni rok 90 dana to je ako ništa drugo nije ugovoreno... Može biti ugovorom određeno i 7 dana ili 177 dana.

Skroz mi je ok da joj dam otkazni rok od 3 meseca, vise me plaši da ona meni ne da od par nedelja... Kaže mi sledeći mesec se selim. A ja znam sebe uprkos tvojoj priči, nema razloga da joj dam manji rok od 90 dana... Sad kad znam da zakon to preporučje, nek bude 90, nema problema.

Ostalo se u principu slažem da je svakako bolje i lakše dokazivo i veća pravna sigurnost imati ugovor nego se baviti svedocima, rekla kazala i elektronskom prepiskom...

Sve u svemu, u odnosu na poslodavca, zakupodavac nije baš korisnije (po ljude i državu) zanimanje :)

Vala neka si zaključio da smo isti ološ ako te to raduje... evo isti smo ološ... Jbt 😄 znači da ne veruje čovek koliko mu je stalo da smo isto... evo prihvatam, stvarno mi je svejedno... 🙂

I sam si izneo puno razloga gde ugovor štiti obe strane i praktično je podjednako, a hoćeš da zaključiš da sam ja strana koja svesno nije htela ugovor da bih bio zaštićeniji...

U radnom pravu moraju da postoje (pisani) ugovori, a ono gde ja kršim zakon kod zakupa je porez. I toga sam svestan.

Za CV nisam nadležan 😉 to nek ti neko drugi odgovori...
 
Vala neka si zaključio da smo isti ološ ako te to raduje... evo isti smo ološ... Jbt 😄 znači da ne veruje čovek koliko mu je stalo da smo isto... evo prihvatam, stvarno mi je svejedno...
Ne mora niko da bude ološ, samo niko nije svetac. O tome se radi ;)

Dakle ako zakon navodi otkazni rok 90 dana to je ako ništa drugo nije ugovoreno... Može biti ugovorom određeno i 7 dana ili 177 dana.
Tako je, pod uslovom da postoji pisani ugovor :) Ono što sam hteo reći je ako je ugovorom definisano tipa 30 ili 60 dana i dodje do spora zakupodavac ne sme da ga dira, ali nakon 90 (ili 120 samo da postoji rok) dana može da ga izbaci pa da nastave spor. Ako je zakupodavac kriv platiće štetu zakupcu. Pošto sada ne sme da ga izbaci uopšte dok traje spor, a to može biti nekoliko meseci ili nekoliko godina.

I sam si izneo puno razloga gde ugovor štiti obe strane i praktično je podjednako, a hoćeš da zaključiš da sam ja strana koja svesno nije htela ugovor da bih bio zaštićeniji...
Kada ne postoji pisani ugovor, svakako je zakupodavac zaštićeniji. A zakupodavci izbegavaju da ga daju, pored poreza, da bi sutra lakše mogli da šutnu zakupca (ako se počačkaju samo ga izbaci iz stana bez posledica), povećaju kiriju, upadaju u proveru kada hoće... i ostale šeme, a da ne dodje do spora jer zakupac nema na šta da se žali. Kada postoji pisani ugovor zakupodavci em ne mogu da diraju kiriju dok ne istekne ugovoreni rok, moraju poštovati otkazni rok, a ako dodje do spora ne mogu izbaciti zakupca dok se isti ne završi, dakle nema ni kirije ni slobodnog stana i veći je rizik za porez. Ova poslednja dva posebno plaši zakupodavce.
 
Vidim da je ova tema biser ispoljavanja pasivne agresije i lične histerije kao i nezadovoljstva ličnim statusom.
Stoga je normalno da pisanje u njoj nema vese sa naslovom.
 
Vrh