Šta je novo?

Posao i radna prava

Pa i za kapitalizam se upravo pokazuje da ne funkcionise, posto zapadni svet cekaju slicni uslovi kao sto su imali Istocni u vreme komunizma. Sistem, uredjenje i skola ucenja zasnovani na principu da svakih 10 godina sve puca i niko ne odgovara jer kao jbga... shit happens...

Svi ekstremi su utopije i put u propast. I komunjarski i kapitaljarski. Balans izmedju ekstrema je kljuc uspeha u svemu.
 
Naprotiv, ovo se i dešava zato što su napustili te izvorne principe, a trude se da izbace Povelju prava, amandmane i slično i sve više liči na Sovjetske Američke Države, računajući i ovo što rade sa ekonomijom. Sistem podrazumeva i da neko ko nije efikasan mora da bankrotira, a ne da se stvaraju fake poslovi, povećava država i štampa lova kad god treba i iskorišćava status rezervne valute i posle se prave zvrčke po svetu kad države vide to i krenu u dedolarizaciju! Prednjači US Demokratska stranka sa svojim suludim stavovima navodne jednakosti.
 
Pa i za kapitalizam se upravo pokazuje da ne funkcionise, posto zapadni svet cekaju slicni uslovi kao sto su imali Istocni u vreme komunizma. Sistem, uredjenje i skola ucenja zasnovani na principu da svakih 10 godina sve puca i niko ne odgovara jer kao jbga... shit happens...

Svi ekstremi su utopije i put u propast. I komunjarski i kapitaljarski. Balans izmedju ekstrema je kljuc uspeha u svemu.
Mislim da je greska nastala zbog privatizacije banaka i omogucavanja svima da se time bave. Da je striktnija kontrola onda spekulanti ne bi mogli tako brzo da ukrupnjuju svoje bogatstvo na foru.
Ipak kada neko zaradjuje 1M eura mesecno onda svakako da ce kroz odredjeno vreme biti u 0.01% a onaj ko zivi od plate do plate ce svakako da ostane tu gde i jeste.
Nema idealnog resenja osim da se pare stave pod blockchain kontrolu :cool: a ne da ih drzave stampaju kako im se cefne.

Stampanjem i prekomernim davanjem kredita unistavaju radnicku klasu. Jedno je kredit za resavanje stambenog pitanja u nekoj oredjenoj meri a drugo je uzimanje ludackih investicionih kredita.
 
Poslednja izmena:
Ma kakvi, mora da postoji određeni stepen kontrole od strane društva i određene vrste intervencija u kriznim vremenima.

Inače kada toga nema, rađaju se razni karteli i organizacije zla (primer 1, primer 2, primer 3) koji celo društvo, pa i čovečanstvo, dovode do kriza, nestašica, hohštapleraja, siromaštva, ratova, podela i drugih svinjarija. Državne uprave će uvek imati svoje probleme, mane i brljotine. To je neminovno. Ali imaće ih i privatan sektor. Posebno korporativni entiteti i sve što ide s njima. Naša ovdašnja država i njen aparat svakako nisu merodavni za poređenje i ugledanje u bilo čemu. Ili bar nisu neki reper. Ali većina državnih uprava u EU i u nekim azijskim zemljama jeste (čisto da kažem - ne mislim na Kinu, niti SK, gnušam se njih, nego na neke druge). I svakako ću pre da dam poverenje i odgovornost njima u ruke, čak i tako nesavršenim i rogobatnim, nego npr ovakvim psihijatriskim slučajevima i hohštaplerima.

Kao što rekoh, j'š uređenje koje se planira, uči, predaje i sprovodi sa idejom da će svakih 10 godina svet da ode u k'c i da niko nikad neće odgovarati za to, a masni će postati još masniji, a siromašni još siromašniji. Nema više čovečanstvo taj luksuz da priušti sebi takav sistem i uređenje, jer nas je pun kufer, kriza sve više, globalnih nerešivih (ili nedovoljno brzo rešivih) problema sve više, pohlepa sve veća, narcizam sve jači... A planeta jedna jedina, odnosno drugu nemamo i nećemo je skoro imati. Bez obzira šta razni Maskenbali i Zezosi pričali i fantazirali. Elem, još 3-4 takva pucanja, odnosno još 30-40 godina, i neće čovečanstvo moći to više da podnese. Ima da prsne sve kao dulek, ako se ovako nastavi.

Samo umerenost, razum i balansiranje između dveju bolesnih krajnosti. I držanje što dalje od svih zadrtih ludaka. Dokle god mene prozivaju i komunjare i kapitaljare, i levičari i desničari, i konzervativci i avangardisti... znam da sam tačno gde želim da budem, u idealnom balansu i na dobrom putu. Samo pacijenti vole ekstreme.
 
Poslednja izmena:
P.S.

I da, nema potrebe za tolikim besedama na račun meme-a sa neta koji govori o modernom robovlasništvu u kome živimo, a koje u nekim principima nije daleko od srednjevekovnog feudalizma. Prvo, to je zezancija, čil aut. :) Kome se ne sviđa, uvek može da zaobiđe ili da nakači neku drugu. A drugo, upravo iz takvih kritičkih i satiričkih osvrta se može nekad ponešto naučiti, i pokrenuti promene. Inače ćemo sve češće dolaziti u ove situacije:
agg9-YRq-460sw-p.webp

Ili ovakve:
paris-hilton.jpg

Što svakako nije normalno, ni na koji način.

Tako da Relaxxx... Take it eeeasyyy... Treba nekad čuti i neku kritiku na račun nečega što nam je drago (meni nisu ni komunizam ni kapitalizam, ali znam da ima ljudi kojima jesu) jer se iz toga može naučiti nešto i korigovati. Ako se ja kao Srbin ne ljutim kada stranci iznesu šta im se nije dopalo u mojoj zemlji (šta bi trebalo promeniti) pa čak ni kada mi malo jače isprozivaju zemlju ili grad (u redu je, to je njihovo pravo), i isto tako - kada se ja smejem mimovima i Polandball šalama na račun drugih naroda i etničkih kultura, bilo bi bezveze da se ljutim u tim slučajevima, kada se i sam zezam na račun drugih i kada i sam imam određene kritike pa i stereotipe prema drugima.

Isto bi trebalo da važi u večitim ekonomsko-političkim prepucavanjima. Ali iz nekog razloga ne važi. Valjda zato što ljudi misle da kritike, satire i stereotipi smeju da postoje samo u šalama, dok smo u politici i ekonomiji šatro svi ozbiljna stručna gospoda, a u realno 99% ljudi nema blagog pojma o čemu priča ili ne zna dovoljno. :LOL: Ili su prosto zaslepljeni i fanatično zadrti u nečemu. Ništa od toga nije dobro. Mora s vremena na vreme da se podseti na neke činjenice i istoriju (videti linkove u postu iznad) i biti spreman da se čuje i neka kritika ili makar satira. Pa da se iz toga nešto nauči.

U suprotnom će samo da se nastavi bolestan trend da nam se svakih 10 godina ponavlja 2008. , a to sasvim izvesno vodi u potpuni kolaps društava i ekonomija. Što svakako niko od nas ne želi.
 
Mislim da niko nikome ne brani, pogotovo MC_-u, da ne radi nista. Nek ide na selo i nek živi od svog rada :)
 

Država odlučila: Naredne dve godine – ili skraćeno radno vreme ili četvorodnevna radna nedelja

Španija isprobava skraćenu radnu nedelju sa jednakom platom kao deo malog pilot projekta.
O tome je izvestila državna TV stanica RTVE, pozivajući se na ministarstvo industrije, prenosi Indeks.

Ukoliko rezultati probnog perioda, koji će inicijalno trajati dve godine, budu pozitivni, mera se može proširiti i na druge delove tržišta rada.

Za projekat, koji je u petak objavljen u Narodnom glasniku, na raspolaganju je ukupno 10 miliona evra.
Mogu da učestvuju mala i srednja preduzeća sa do 249 zaposlenih u proizvodnom sektoru.

Država će im isplatiti najviše 150.000 evra ako smanje nedeljno radno vreme za najmanje 10 odsto za 25 do 30 odsto radne snage, u zavisnosti od veličine preduzeća.

Kompanije učesnice takođe moraju da pokažu interna organizaciona poboljšanja u prvoj godini probnog perioda, sa ciljem poboljšanja produktivnosti i kompenzacije većih plata po satu rada. Kompanije mogu slobodno da odluče da li će smanjiti dnevno radno vreme ili će uvesti četvorodnevnu radnu nedelju.


I jedan odličan komentar koji mi je zapao za oko:

Nekad je jedan zaposlen clan porodice mogao celu kucu da izdrzava, od jedne plate. Plus da im ostane za opremanje kuce i letovanje. Unistili su srednju klasu pod izgovorom kapitalizma. Niste hteli da svi budemo jednaki, e zato sad 3% ljudi ima, a 97% nema, odnosno bori se da plati racune. I umesto da se radi manje, da je cetvorodnevma radna nedelja odavno uvedena, danas ljudi zive da bi radili. Kuci idu samo da jedu i spavaju. Zamisljam prosecnog srpskog "gazdu" kako ce da reaguje na ovo...
(Aaritalo, 17. decembar 2022 19:07)
 
Broj radnih sati u zadnjih 50 godina je samo porastao.
Tu su pritisci, razmisljanje o poslu, rad u slobodno vreme.
Kapital hoce da nas konzumira u potpunosti.
Paradoksalno, ljudi je sve vise, tehnoloske mogucnosti za rad su sve vece.
Ipak, kapital trazi od nas da zrtvujemo svoje vreme, jedini resurs koji se ne da nadoknaditi.
 
ispovest iz jedne domace high-tech irme.
gazda im slaje slike s jahte koje moraju da lajkuju
rodjacko zaposljavanje

"Ogranizacija je katastrofalna. Sve se radi u poslednji momenat, danas za sutra, a uglavnom danas za danas. Visi menadzment je bezobrazan, jer nema druge reci za takvo ponasanje. Neko dodje i nedeljom uvece krece da ispituje sta je uradjeno, zasto nije i zasto je nesto tako, a ne ovako, a ti probaj da ne odgovoris iste sekunde. Prekovremeni rad je neplacen i konstantan. Dosta ljudi je zaposleno jer su drugovi i rodjaci nekoga, pa tu nema svrhe nista ni govoriti. Kad je bilo letos ono da drzava daje tri minimalca ili kako vec, ljudima je noc pred platu saopsteno da ce dobiti redovno jedan deo svoje plate, a ostalo (oko 300 evra) krajem meseca kad drzava uplati. Za to vreme nam je vlasnik slao slike sa jahte."
 
mozda neko i uziva kad mu vlasnik firme salje slike s jahte...
 
ne plašim se ja za te što rade u rodjačkim firmama, imaju jahte ili gledaju slike iste... Znaju oni zašto su tu. A ta priča toliko besmisleno zvuči da može da poveruje samo onaj ko ne radi nigde. "Jadni mi, radimo 20h dnevno, plata nam 300e, a gazda nam šalje slike sa jahte da lajkujemo."
 
Prica je istinita. Mozes da je nadjes na portalu jedne od vecis nasih agencija za nalazenje posla.
Ako si imao posla sa nasim kapitalistima, sve je trgovina, muljanje i dokazivanje ko je glavni baja.
 
Cim je pisalo na internetima znamo da je istina... Može da im šalje slike i sa meseca, posla ima na pretek ako im se ne svidja neka daju otkaz, ali bi svi da primaju platu i da ne rade ništa.
 
Pa i nije bas tako ali znam da bi prosecan srpski poslodavac i privatnik crko kad ne bi stalno sve generalizovao i cherrypick-ovao... To jest prvo cherrypick-ovao pa onda generalizovao.
 
Poslednja izmena:
Isto kao što bi prosečan zaposleni spavao na poslu i primao platu ;)

Danas svako može da bude poslodavac i da pokaže svima kako treba da se radi, no nešto ne vidimo te primere. Evo MC_ može da bude privatnik, dobrovoljno se javljam da radim kod njega i da mi dozvoljava da ne dolazim na posao i da nemam nikakve radne obaveze kako ne bi robovao sistemu. Naravno, očekujem platu svakog meseca.
 
Cim je pisalo na internetima znamo da je istina... Može da im šalje slike i sa meseca, posla ima na pretek ako im se ne svidja neka daju otkaz, ali bi svi da primaju platu i da ne rade ništa.

Posla u okviru jedne iste državne firme ima u skladu sa analogijom o sarmi... Nekom kupus, nekom meso, ali u proseku to je sarma... Neko se odvaljuje od posla dok drugi ladi jaja ali posao je na kraju odrađen. Zaslugu i beneficije zna se ko uzima. I to ne znači da svi koji su stranka lade jaja, ali svi koji lade jaja jesu stranka. Govorim o državnoj službi.

Problem je što plate ne prate radni angažman, radno iskustvo itd. Ja sam radio u ljudskim reusursima. Zbog prirode posla imao sam pristup svim informacijama, o svakom zaposlenom, njih preko 1400, pa tako i visina zarade, povećanja... Došlo mi je da zaplačem od muke mnogo puta. Trudnicama sam donosio ugovore na kućnu adresu gde joj seku platu na pola... Bukvalno ukazim u stan gledam slike, pripremaju stvari za bebu... Razrešena i imenovana negde tek da joj ne daju otkaz i plata na pola. Toliko su bezobzirni, da nema dalje a očekuju to i od tebe.. Žena van sebe. Ne znaš šta će sledeće da uradi. Sve što može da im prođe i ako procene da neko verovatno neće da ih tuži uradiće, ma koliko nezakonito bilo.

Dakle ponekad mi je posao bio poput izvršitelja. Idem na vrata sa novim ugovorima... Na kraju dana daješ raport direktoru... i pita me za tu trudnicu "i šta je rekla, kako je reagovala?" Kako će da reaguje majmune, mislim se u sebi...

On to ne pita onako, to se sve prati, šta ko priča po hodnicima, ko sa kim ide na ručak... Sve se to beleži, sve se to gleda i odluke se donosi i povodom toga... Verovali vi ili ne.

Jedan je bio razrešen, a njijov sećam se SNS, i ja pitao pa zašto? Kaže "Družio se sa onim...." Ozbiljno to bude odgovor, onih koji su ga razrešili...

Drugi put mi došlo da zaplačem, kolega diplomirani pravnik, 30 godina radnog iskustva, miran čovek, dobrica, koeficijent 4. on ne zna druge plate jer o tome ne sme da se govori... sigurno pretpostavlja, priča se, ali znam do u poslednju cifru, svakom...

I onda koja je to nepravda on 4, a sns šiljokurani '95 '96 godište, u skupim odelima i sa kojekakvim diplomama sa nekih privatnih, dopisnih univerziteta, neke ispostave, isturena odeljenja po Valjevu, pi... ma.. terinama... Prvi ugovor - minimum 3.6...

Batica srećan, kako ne bi bio... Inače da, konkurs je dolaskom sns-a ukinut. Ne posotoji javni konkurs ili stranka ili nepotizam, uz jasno očekivanje i otvorene pritiske ako vrdaš, kome treba da se priključiš posle...

Dakle ranije je bilo stranačkog zapošljavanja i dovođenja. Od dolaska SNS-a na vlast to je postalo jedini način ulaska uz onaj da imaš nekog brata, mamu, muža, ali da se pokažeš da si njihov u narednih par meseci na 1 od dva načina. Ili se učlanis u SNS ili u (kvazi)sindikat koji su osnovali, ne da bi menjali prava radnika na bolje, nego kao paravan za sprovođenje samovolje rukovodstva...

Sekretarica generalne direktorke ljudskih resursa, srednja škola, koeficijent 5.4, njoj su probili maksimum predviđene zarade za to njeno radno mesto, 35000 veća plata od pravnika iako ima i manje škole i radnog iskustva... ali zato dobro laže za generalnu gde god joj zatreba pa i pod zakletvom na sudu i molim lepo, da iskoristim rečnik iz parlamenta nam, preporučila se za dobru platu...

Recimo ona je preletač, zaposlena je od pre SNS ali se prilagodila... Minimum 2/3 danas su novopridošli, i za takve ima mesa, a kupusa ima za one ostale...

Rešenja o povećanju zarade po osnovu radnog učinka dele među sobom. Samo se čašćavaju 😊 30% veća zarada, 50% veća zarada... Štampamo nova rešenja u krug... Nekad smo i subotom ostajali... i sve mora da se ćuti...

Tako da, mani me te priče da ima posla za one koji hoće da rade... Ima posla ali nema para za te sem ako ne začepe usta i ne preispituju ništa.

Ja nisam završio svoj faks da bih bio retard, nego da bih preispitivao, sumnjao, proveravao i slobodno po hodnicima pričao o tome.

Ili recimo slučaj 3. nadređeni ne kaže kuvarici da ima dane godišnjeg odmora po ugovoru na određeno vreme koje mora da iskoristi do 31.12 ili propadaju... i ja joj objasnim da ima pravo i da može...

"NISI TI OVDE DA DAJEŠ PRAVNE SAVETE..."

Reci mi zbog čega sam ovde... 😄

I tako, gore je nego u parlamentu, ljudi samo što se ne potuku... Do mog otkaza bilo nas je 15tak% tako da kažem opozicionara i stvarno je bila zategnuta atmosfera, mobing, nezakoniti otkazi, šta god hoćeš...
 
Ima posla ko hoće da radi, ne brinem se ja za te u državnim jaslama, znaju oni zašto su tu i kako su došli. Ako im smeta neka traže drugi posao. Hoćeš li i ti pokrenuti privatni biznis i da zaposliš sve te nepravde iz državnih firmi? Slika sa jahte za lajkovanje se podrazumeva.
 
Ja sam porkenuo radni spor... Posle gotovo 4 godine i dalje sam u prvostepenom postupku, a posle nekih 6 odloženih ročišta su mi zamenili sudiju novim... Novo ročište mi je krajem marta... Videćemo... Ne nadam se više ničemu 😄

To je generalizacija, "državne jasle"... Prvo nije svuda isto i kao što rekoh radi se, ali se i dovodi više nego što treba, tačno znaš ljude koji ništa ne rade i primaju platu i one koji rade za dvoje... Kajmak se zna ko uzima...

Ima posla ko hoće da radi, ne brinem se ja za te u državnim jaslama, znaju oni zašto su tu i kako su došli. Ako im smeta neka traže drugi posao. Hoćeš li i ti pokrenuti privatni biznis i da zaposliš sve te nepravde iz državnih firmi? Slika sa jahte za lajkovanje se podrazumeva.


Puno je nezakonitih radnji, ja sam samo malo toga ispričao, naravno ako ti smeta, možeš da tražiš drugi posao ili da se boriš da stanje bude bolje tamo gde jesi... Imaš dva bazična izbora, to verovatno znaš iz psihologije, ili beži ili se bori... Legitimna su oba, ne bih nikom sam preporučio šta da radi...
 
Nezakonitih radnji ima svuda, nekako mi je logično da svako čuva svoje, da li neradom ili većom platom nebitno. A, ajde neću da kažem državne jasle, "državni poslovi" su oličenje svega toga. Srpski san, zaposlim se u državnoj firmi i ne radim ništa. Ne sporim da ima ljudi koji tamo rade ali velika je većina koja ne radi. Ako se već zapošljavaš tamo automatski prihvataš i ono što sa time ide. Uvek se dovodi više nego što treba, nije to sns izmislio, za vreme onih "drugih" u mom gradu je u turističkoj organizaciji bilo zaposleno 27oro, a posla, a ni mesta, nema ni za dvoje, ljudi sedeli u hodnicima. U gradskom bioskopu, koji inače ne radi, zaposleno 23-oje. I njima lepo, pije se kafica, ide platica...

Ne sporim da ima i raznih poslodavaca, svakakve sam upoznao ali isto tako ima i svakakvih radnika, ali njegova je firma pa nek ima i avion i jahtu ako mu se može. Svašta sam video za ovih mojih 13 godina staža, radio, razne ljude zapošljavao, otpuštao... te se ne može generalizovati ni ovako ni onako. Uostalom, ono što se nikome ne svidja i što sam više puta ponovio, otvori firmu i pokaži kako treba da se radi kad je sve to tako lako i jednostavno. Nego mnogi nemaju ni znanja ni ambicije ni hrabrosti da naprave nešto sami ali zato znaju da pametuju o "zlim poslodavcima robovlasnicima". Kad bi znali koliko para ode na jednog zaposlenog pa još kad otvori bolovanje, pa se vrati, pa ponovo, pa porezi, pa zakupi... drugu pesmu bi pevali. A pogotovo kad dobiju ugovor za stalno kako polete k'o oslobodioci. Svi oni ukupno kvare sliku i stavljaju u nepovoljniji položaj ljude koji žele da rade i koji rade više nego oni, isto kao što i "braća sa većom platom" sputavaju ljude koji znaju i rade više od njih.
 
Svašta sam video za ovih mojih 13 godina staža, radio, razne ljude zapošljavao, otpuštao... te se ne može generalizovati ni ovako ni onako.

Sad si me podsetio na Relju, koji reče da je bio "vođa tima", sličan narativ imate... Jesi li i ti vođa tima ili držiš kafić?

To vođa tima mi se više sviđa od klasičnih zvanja, direktor odeljenja ili šef odseka, zvuči nekako neobaveznije i ležernije... Kao drugari smo dok radimo zajedničkim snagama, timski je rad, sve dok mi ne uvališ otkaz... 😆

To je uglavnom vezano za neke novije poslove u IT sektoru, gde se rade određeni vremenski ograničeni projekti i slično...

Daješ li upozorenja pre tih otkaza ili prisiljavaš radnike da potpišu sporazumno?

Priča o porezima, olakšicama i kako započeti biznis u Srbiji je druga priča... Ali svaljivanje onog lošeg i teškog iz cele te priče na zaposlenog/radnika je moja priča. I držaću se toga jer to ne dozvoljavam i uvek dajem savete da radnik ispliva kao pobednik.

Za vašu muku, poslodavaca, ja ti nisam prava adresa, sem za neke nove poslove, gde zaista krećete od nule, manje više kao pojedinci ili tim mladih ljudi koji ima inovativnu ideju i viziju... Njima treba pomoći... Ako si gazda koji vodi kafić, restoran ili splav vi imate debele veze i načine i borite se tako što istiskujete sve koji nisu spremni da kao vi igraju prljavo i zato opstajete... Ako ćemo već da pravimo stereotipe o (ne)radnicima u državnoj službi... Svaki gazda u ugositetljstvu koga sam upoznao je neki muljator i galamdžija...

Nisam još provalio koji si tačno tip gazde ali te suze koje liješ mi deluju krokodilske...

Ugovor na neodređeno je pravilo. Trebalo bi da ga daješ svojim zaposlenima od prvog dana kad stupe na rad, naravno i da ih prijaviš 3 dana pre toga. Dakle ukoliko imaš stalnu potrebu za obavljanjem takvog posla, ukoliko ti je to delatnost, neodređeno.

To sam zaboravio da kažem da se i tamo gde sam ja radio namerno svim početnicima daju ugovori na određeno, iako je potreba za obaljanjem tih poslava stalna ali se ugovor na određeno koristi kao metod kontrole i pristiska, ucene na zaposlenog, a ne da bi se videlo koliko je neko dobar kadar.

Za proveru kadra, imaš ugovor o probnom radu, do 6 meseci, sasvim dovoljno vremena da vidiš je l' neko dobar ili nije, a ako je naknadno loš, pa daj mu zakonit otkaz, ugovor za stalno te ne sprečava u tome, daj otkaz u kome ćeš navesti stvarne razloge, koji god da su, zakašnjenja, ne ispunjava očekivane rezultate i tsl., a ovim zloupotrebama ugovora na određeno gde postoje jasne odredbe kad se može zaključiti bi trebalo jednom i do kraja da se stane na put...

Čuj ti njega polete i osokole se radnici za nešto što im pripada i što im je minimum sigurnosti, tj. redovan način zaposlenja po Zakonu o radu, a to je ugovor o radu na nedoređeno vreme...

Ne znam šta radiš, ako je po projektu koji je oročen, u redu, ako je zamena odsutnog zaposlenog u redu, ako su dakle poslovi objektivno vremenski ograničeni rokom u redu, za sve drugo na neodređeno.

Ispekcija uglavnom samo gleda jel ima ugovora, da nije rad na crno, što je greška, trebalo bi da se upuste dublje pa da vidimo koji su vam sistematizovani poslovi i kakve ugovore imaju zapsoleni...

Ne može svaki zaposleni da bude na određeno a još manje sa ugovorom o privremenim i povremenim poslovima...

Dalje, kad si bolestan uzima se bolovanje. Ono za to postoji. Na žalost pre korone je nivo zdravstvene svesti zaposlenih bio jako nizak, a i siromaštvo je veliko, pa ljudi da ne bi primali naknadu zarade tokom bolovanja koja je nešto niža od plate su kašljali na poslu i dolazili sa temperaturom, prenosili drugima viruse, sedeli bez maske vidno bolesni i sl.

Ja sam uvek kad mi nije bilo dobro uzimao bolovanje da se oporavim pre povratka na rad. Mi smo imali ambulantu sa lekarkom i sestrom u najvećoj poslovnoj zgradi, kao mali dom zdravlja pa si sve mogao da obaviš na poslu, pregled, recepte, kontrolu, doznake... To je bilo jako zgodno, ali sad je za vreme naprednjačke vlasti i to ukinuto pa mora da se ide u dom zdravlja... Zdravstvena zaštita je važna. Tebi bi kao vođi/ poslodavcu/gazdi trebalo da je u interesu da imaš zdrave zaposlene jer tada mogu da pruže svoj maksimum na poslu...

Uz izvitoperenoj varijanti u kojoj ih gledaš samo kao telesni resurs, želiš da su uvek produktivni ili da ih zameniš novim telesnim resursom kad to više nisu...

Ali tu moje simpatije za muke poslodavaca jednostavno nemaš... Ako ti ne ide, zatvaraj firmu i zaposli se negde kao svi mi ostali... Možda jednostavno loše menadžerišeš, nije svako za to, ali da mi svaljuješ štetu na zaposlene, to ti ne dozvoljavam. :no no

To je da sam ja vlast, jeste da malo imeprativno govorim, ali ja sam niko, pa nije ni važno...

Eto, ne znam šta si još naveo, rekao sam već da je sada u državnoj službi što se tiče dovođenja novih (bez adekvatnih kvalifikacija i držanja jezika za zubima) najgora situacija, gora od 90tih i to svi pričaju koji su radili još tada... Kažu 90tih se barem znalo, može tvoj sin ako ima diplomu tu i tu... Sada sve može... Konkurs je ukinut. Nema ga... Za vreme žutih je bio u politici svako malo i bilo je ljudi koji su se tako zaposlili, savršeno legalno. Nikog nisu znali, nisu bili u stranci. Danas vezano za instituciju "od renomea" u kojoj sam radio - nemoguće. Tako da se tu ne bih ponavljao...
 
Nema potrebe da se ponavljaš. Nemam ni Ja razumevanja za te koji sa razlogom dobiju otkaz ;) Verovatno od 6 meseci rada 4 meseca si bio na bolovanju.

Nisam nikakav vlasnik kafića. Ne lijem Ja suze ni za mene ni za neradnike niti tražim da to neko radi. Ali kada zaposlim nekog očekujem da radi, a ne da ide na bolovanje 2 meseca kada ga zaboli trepavica.

Tako da nemoj meni o radnim pravima, ugovorima i potrebnim bolovanjima. I sam sam bio radnik i hvala bogu napredovao brže od svih krivinara koji su tu samo "do plate". I hvala bogu sada imam svoju firmu sa svojim problemima. Da se ja pitam ne bih ni uvodio ugovore za stalno, bar dok se ne izbistri ko hoće da radi, a ko neće i kada u Srbiji bude više onih koji žele da rade i nauče od onih koji su tu "samo do plate". Od onih koji sanjaju da se uvale u državne jasle i kojima je pik obaveze da ustanu ujutru. Na jednom razgovoru došla devojka umesto u 12h u 15h, kaže "pa nisam mogla da se naspavam".

Ljudi previše iskorišćavaju prava koja su im data. Tako sam imao radnicu koja je godinu i po dana bila na bolovanju, radnika koji je 5 godina bio na bolovanju, dodje on 7-10 dana i ode opet, a za stalno je pa mu i ne možeš mnogo. Uspeli smo da ga otpustimo tek kad smo sa advokatima počeli da napadamo dz i doktora koji daje višemesečna bolovanja za bol u trepavicama. Trenutno imam radnicu sa 6 meseci staža, a od toga 3 na bolovanju. Druga 5 meseci, 2 na bolovanju. Naravno sve one će dobiti otkaz po povratku jer hvala bogu nisu za stalno. Ne smem ni da pomislim šta bi bilo da su za stalno, a ranije mi je bila praksa, naravno pogrešna, da odmah dajem ugovore na neodredjeno. Sada sam se naučio.

Tako da ni ti moje simpatije za "muke u državnim jaslama" definitivno nemaš. Ako nisi zadovoljan tamo gde radiš, ako uopšte radiš negde, menjaj posao. A ako misliš da si sposoban i znaš kako treba da izgleda "pravi poslodavac" onda izvoli, otvori svoju firmu, pokreni svoj biznis, zaposli radnike pa da pričamo posle godinu dana. Možda si jednostavno loš radnik pa ne ide da se sva šteta svaljuje na poslodavca. Nou Nou

Svi Vi generalno kvarite sliku o zaposlenima i to je razlog zašto se uvek daje ugovor na odredjeno, zašto se neko ko radi plaši da ide na bolovanje dok druge se ne vraćaju sa istog i zašto i poslodavci i radnici izlaze na loš glas.
 
Isto kao što bi prosečan zaposleni spavao na poslu i primao platu ;)

Danas svako može da bude poslodavac i da pokaže svima kako treba da se radi, no nešto ne vidimo te primere. Evo MC_ može da bude privatnik, dobrovoljno se javljam da radim kod njega i da mi dozvoljava da ne dolazim na posao i da nemam nikakve radne obaveze kako ne bi robovao sistemu. Naravno, očekujem platu svakog meseca.
ne lupetaj.
ovo su ljudi koji naporno rade.

Ako zelis posao kod mene, reci sta znas da radis.
 
Nema potrebe da se ponavljaš. Nemam ni Ja razumevanja za te koji sa razlogom dobiju otkaz ;) Verovatno od 6 meseci rada 4 meseca si bio na bolovanju.

Nisam nikakav vlasnik kafića. Ne lijem Ja suze ni za mene ni za neradnike niti tražim da to neko radi. Ali kada zaposlim nekog očekujem da radi, a ne da ide na bolovanje 2 meseca kada ga zaboli trepavica.
radi se o tvom egu. Volis jake i bahate, prezires slabe i siromasne.
 
Vrh