Šta je novo?

Posao i radna prava

Zabrane ništa ne rešavaju.
Destimulacija u finansijskom pogledu rešava.
Samo izmeniš zakon da je uvećanje zarade za rad na dan praznika 300% i mnogi će samo da porazmisle šta im je činiti.
 
Zabrane ništa ne rešavaju.
Destimulacija u finansijskom pogledu rešava.
Samo izmeniš zakon da je uvećanje zarade za rad na dan praznika 300% i mnogi će samo da porazmisle šta im je činiti.

Mislim da je to jako prosto, po principu ponude i tražnje. Mnoge maloprodaje nemaju potrebu za određenim brojem radnika, ako se ne radi npr. nedeljom ili praznicima. Pad prometa, znači i povećan broj otkaza zaposlenima i to je OK tržišni princip. Pitanje je da li se mnogim maloprodajama više isplati da rade nedeljom ili da otpuste npr. 10% radnika. Mislim da bi im na kraju računica pokazala da je bolje da otpuste zaposlene, posebno ako sve plaćaju "na belo". To do sada niko nije preispitivao, jer su morali da rade nedeljom, pošto sva konkurencija radi nedeljom, ali ako bi se promenila situacija...
 
Ма ово је букв пропаганда ланаца, нееее мораћу да плаћам касирку и недељом иако не ради тада.
Недељом и овако скоро да нема промета, а и иначе се некад треба мислити о тој касирки и њеној деци него о пресветлом нам профиту.
Овај коментар он @skurunner ми се свиђа, можда чак и више од 3 пута повећање, мн јако смета кад видим рад за Васкрс, Божић, први мај,... а исто тако ме нервирају људи који баш тај дан мора да купе ту флашу киселе
 
Da nema ljudi koji moraju baš tada kupiti nešto, a takvih je baš baš mnogo, ni trgovine ne bi radile nedeljom i praznicima. Sa druge strane tada je većini koja ne radi u trgovini slobodan dan pa se odlučuju na kupovinu. Tržni centri su najpuniji vikendima i praznicima, svi po navici idu tamo jer misle da niko drugi ne radi nedeljom i praznicima i tako se smanjuje promet manjim trgovinama.
 
Ima ljudi kojima praznici ništa ne znače i koji vrlo rado hoće da rade tad.
Trenutno uvećanje je 110% ali samo za rad praznicima koji su neradni dan.
Kao korekcija može da se uvede uvećanje i za rad nedeljom i da se striktno proverava da li se poštuje dnevni odmor i nedeljni odmor pa bi onda potpuno pravedno bilo da zaposleni koji radi nedeljom ima neke druge dane koji su neradni i da mu bude uvećana zarada zbog toga.
To bi imalo nekog smisla.
Sve ostalo je kratkog daha i ne bi funkcionisalo kako treba
 
Izlazak advokata na neodržano ročište prema novom tarifniku je malo ispod 17000 rsd 😄

Ja sam inače imao jedno 6, 7 neodržanih ročišta u svom radnom sporu do sada. Poslednje sad u julu.

Danas idem kod advokata i za neka dodatna plaćanja, po drugom osnovu, što je mogao da mi radi i Vox... ali ovde ljudi čuvaju svoju privatnost i zato gube pare 😋 a ja bih svakako pre Voxa platio nego ovog svog advokata...

Mislim nisam ni pitao Voxa da ga angažujem da mi podnese jedan zahtev, kad neće da kaže ni mesto u kome živi, šta da ga pitam dalje. 🙂

Danas živimo u nekom čudnom vremenu. Ranije ljude koje si spontano upoznavao pa saznaš da su automehaničari, lekari, advokati, moleri su ujedno bili i potencijalno tvoji automehaničari, lekari, advokati, moleri... Danas forum bi trebalo da bude samo zamena, tj. dodatak realnom životu, a ne odvojeni univerzum za sebe. I umesto da ubrza i olakša kontakte i poslove, ovde svi žive na tri mesta, gde tačno, pitaj boga, sve neka misterija i šta je posledica misterije?

Gubiš pare. Naravno da bih Voxa platio 10x radije nego ovog mog formalnog "Srdačan pozdrav," advokata koga slabo podnosim, ali po inerciji mi nastavlja postupak i preuzima druge, nove pravne radnje. Ne zna se kome je više u interesu da mi razvlače postupak, da li njemu, sudiji koji ne zna šta da radi ili čeka neki signal pa je na bolovanju iz ročišta u ročište ili samom poslodavcu...

Mislim ne kritikujem ništa, svako ima pravo da koristi forum kako želi. Nego je nenormalno u odnosu na neki raniji život koji se vodio, gde je sve bilo spontano u stvarnom životu i podrazumevajuće da prilikom upoznavanje osoba kaže "živim na Zvezdari" recimo...

Srećna okolnost je da je ovaj moj advokat na pola puta do Ade, tj. na Senjaku ima svoju kancelaru, pa mi je usput.

U svojoj glavi i dalje idem na plažu, a samo svraćam do advokata. 🙂 Malo me više košta taj moj put do plaže danas, ali šta da se radi. 😀
 
Kad već pričam o ovoj temi moram da kažem da se Ristivoje dobrovoljno ponudio za molera... Čak je ponudio i dobru cenu, forumaška solidarnost na delu i tako 🙂 Takvi primeri mi daju veru u neko bolje sutra ☺️
 
Nema svako jaja da se nalazi s tobom. :)
A mozda i misli da ces potajno da ga skeniras krajickom oka... i pogotovo na plazi. Bez one pomisli "Was guggst du?"
Salu na stranu, ima ljudi danas. Nisu svi izvitopereni.

p.s. Zivim i rodjen sam na Zvezdari 😁
 
Nema svako jaja da se nalazi s tobom. :)

To mi se sviđa kako si kazao 😄

Ali nije to problem kod Voksa... On je širokih shvatanja i podržava me u svemu...

No, nije ni važno. Završio sam sve lepo danas kod ovog mog advokata, sve mi je fino objasnio... Tako da, možda je malo formalan u prepisci, ali ok...
 
Ma običan sam momak...

Ništa loše ne može da se dogodi...
 
Evo Noki svaka ti čast. Retko čujem da neko plaća advokata po radnji u radnom sporu, pogotovo kad je odloženo ročište.

Ako vodiš postupak pred Prvim sudom u Beogradu sa toliko odlaganja sve mi liči na sudiju inicijala D.S. ili eventualno K.Đ.E.
 
Sky plaćam pola tarife i kad je održano i kad nije. Naveo sam samo koliki je pun iznos. 😉

Ali da, imao sam puno neodržanih i promenjen mi je sudija. Jeste prvi sud, prva sudija mi je bila LjN sjajna žena, ali posle svih saslušanih svedoka sam dobio 3 neodržana ročišta i onda promenu sudije na VV kojeg nisam video i ne želim da ga gledam. Smatram ga režimskim sudijom dok se ne dokaže suprotno.

Dakle sve svedoke je saslušala smenjena sudija a ovaj će sad iz zapisnika da presudi. Video me nije, čuo me nije, kao ni jednog svedoka. Smatram kao vrlo pogrešnu praksu da se pred zaključenje glavne rasprave menjaju sudije! Pored zakona, podnesaka, postoji i slobodno sudijsko uverenje, a prvoj sudiji kad nas je saslušala bilo je jasno sa kakvim naprednjačkim mufljuzom od generalne direktorke ima posla i to je nedvosmisleno suptilno pokazala. To kako se neko nestručno isprosipa a na tako je visokoj pozicije ne može sasvim verno da uđe u zapisnik. Tu ima i nekih podlosti, malicioznosti koje sudija izignoriše za zapisnik, ali vrlo čuje čime se služi jedna strana u postupku i šta joj je "argument". Zato me ni malo nije obradovala njena promena.
 
A to nažalost nije retko da se menjaju sudije.
Ovaj je novi i od svakog je nasledio neki predmet.
To je više do loše organizovanosti i činjenice da predsednik suda gleda samo da krivičarima bude potaman
 
Znači VV je novi... Dobro barem to da znam o njemu. Razumem ga da ne zna šta će u predmetu kao što je moj. Jer je šetao hodnicima već sutradan od odloženog ročišta "iz zdravstvenog razloga." I nek mu je sa srećom, čekam oktobar, bude li odložio i tada šaljem prigovor na efikasnost predsedniku Suda.... a već imam osnova za posebni postupak oko suđenja u razumnom roku, ulazim lagano u petu godinu bez prvostepene presude, bila su predviđena 2 ročišta na pripremnom ročištu pre bezmalo 5 godina. To je okvirni rok koji predvide koliko će trebati za izvođenje dokaza. Dakle u jednom relativno jednostavnom sporu gde su bila predviđena 2 ročišta, proći će minimum 5 godina do prve presude...
 
Saznao od jedne frizerke da su vlasnici salona prestali da prijavljuju radnike.
Sada to ponovo moze uz malu nadoknadu radikalskim g.ovnima.
Jos jedna usluga kapitalisima.
 
Pa što im onda rade?
Gomila salona traže radnike

Verovatnije je da postoji belo - crna varijanta
 
Najčešće uplate doprinose za minimalac ostatak na ruke... u raznim nekim uslužnim deltnostima, konobari, kuvari i sl. Verujem da je kod frizera slično.
 
Da, ali to nije ono što MC tvrdi, a to je da ne prijavljuju radnike uopšte.
 
IMG_2094.jpeg
IMG_2095.jpeg
 
Vrh