Šta je novo?

Posao i radna prava

Ne znam za privatne al za državne je krivica nas samih.

Snop pruća se ne da slomiti al jedan prut je lako slomiti. Ljudi prihvataju ne samo da ćute i trpe, nego zbog privilegija i mesta koje im ne pripada po kvalifikacijama i stečenom znaju, oni su dužni da ćute i presrećni dok ćute i dok se ništa ne menja.

Dakle ogromna većina na to pristaje.. i s kim ćete onda da menjate Srbiju?
 
Da, ali to nije ono što MC tvrdi, a to je da ne prijavljuju radnike uopšte.
Meni je frizerka rekla da ne prijavljuu uopste.

Inace, cesto se misli da high end zaposleni, kao sto su programeri zive sjajno.
I ti visoko placeni profesionalci nalaze se pod udarom korporativne prisile. recimo jezivih Agile metoda (recimo Scrum) koje su zamisljene da radnike kontrolisu putem suptilnih psiholoskih tehnika (stvaranje osecaja krivice, stres itd...)
Na zalost, sve je vsie menadzerske gamadi koja ove metode primenjuje i cesto do pravog psiholoskog sloma, otkaza i nasilja.
 
Poslednja izmena:
IMG_2377.jpeg
IMG_2378.jpeg
IMG_2376.jpeg
 
Bojkotujte Starbucks!
Polozaj radnika u toj firmi je los.
A i radi se o imperijalistickoj korporaciji.

Већина коорпорација је нехумана, а свака је лоша, ја кад сам одлучио да не купујем од брендова које имају робове и/или децу раднике продавнице су ми се смањиле за 90%. Није уопште лако тако куповати у данашњем свету, неке ствари просто мораш узети иако су тако направљене (већина електронике).

Нзм да ли је реално баш толико на дан, нисам из Енгл, али овде сам имао ~35е + оброк пре 5-6 година када сам радио кровове са људима као нови помоћник (шегрт), днс ми је бруто дневница око 80е као инжињеру, то је одприлике иста куповна моћ, мжд чак и мања, ткд да овај човек има плату као инжињер и није немогуће. Али нису ти послови лаки, ја неколико пута умало да погинем, два од пет мајстора са којима сам радио су и погинули од повреда на раду. Сиг смртност није 40% у просеку, али колика год да је много је већа него људима који су 90% радног дана пред рачунаром.
 
Dobar majstor može da vredi kao dobar hirurg, a i da slično zaradjuje ako zna posao i tražen je. Evo uzeću sopstveni primer, auto mi je nešto bio u kvaru, bio sam u ovlašćenom, nisu znali šta je "teraj dok se ne pogorša pa da vidimo" kažu, drugi majstor nije znao šta je "ako ti smeta pojačaj muziku" kaže, treći majstor reče "ako nije to, Ja onda ne znam šta je" i ne bi to, četvrti majstor "otišao menjač, teraj negde za menjače", menjač majstor kaže "nije menjač, pojma nemaju, oteraj auto tu i tu, naćiće ti problem". I bi tako, oterao kod tog šestog majstora, čovek našao kvar za 15 sekundi. Pitam ga Ja, kako bre 4 majstora gledaju i nisu znali šta je, čak sam i Ja sumnjao na to iako nisam majstor, a on reče "nisu to majstori, to su monteri. Lako je zameniti deo ali nije lako utvrditi kvar".

Poznanik jedan zida kuću, misli razume se u sve, tri ekipe majstora oterao jer nisu hteli da rade po njegovom, a i stipsa je, neće da plati koliko traže, ne smem ni da zamislim na šta će kuća na kraju da mu liči.

Naš narod generalno ima tu neku žicu da ničije znanje ni trud ne vrednuje ali sebe zna da ceni i više nego što vredi.
 
Imam pitanje na koje ne mogu bas da pronadjem tako lako odgovor.
Radim u prodavnici tehnike kojoj je radno vreme od 9 do 9 tokom cele nedelje, znaci 7 dana u nedelji racunajuci i vikend.
Po ugovoru radimo 40 sati nedeljno.
U praksi radimo 6.5 sati 6 dana u nedelji.
U karnetu nas vode da radimo 5 dana po 8 sati i tako nam isplacuju zaradu.


Moje pitanje je kada se desi npr praznik kao sto je sada bio dan primirja u subotu 11.11.2023, da li je poslodavac duzan da isplati praznik ili ne onima koji su radili tog dana?
Po karnetu nismo radili, u praksi smo radili. Nisu nam isplatili praznik. Kako je to regulisano zakonom?
 
Pa oni su po papirima radili sve u skladu sa zakonom, tako da su tu čisti. A vi dok potpisujete sve te papire koje vam podmeću nemate nikakva prava da tražite bilo šta.

Tu vam je verovatno jedina opcija da prijavite inspekciji pa da oni dođu u proveru u nekom trenutku kada po papirima stoji da ne radite a vi u stvari radite.
 
Imam pitanje na koje ne mogu bas da pronadjem tako lako odgovor.
Radim u prodavnici tehnike kojoj je radno vreme od 9 do 9 tokom cele nedelje, znaci 7 dana u nedelji racunajuci i vikend.
Po ugovoru radimo 40 sati nedeljno.
U praksi radimo 6.5 sati 6 dana u nedelji.
U karnetu nas vode da radimo 5 dana po 8 sati i tako nam isplacuju zaradu.


Moje pitanje je kada se desi npr praznik kao sto je sada bio dan primirja u subotu 11.11.2023, da li je poslodavac duzan da isplati praznik ili ne onima koji su radili tog dana?
Po karnetu nismo radili, u praksi smo radili. Nisu nam isplatili praznik. Kako je to regulisano zakonom?

Član 108

Zaposleni ima pravo na uvećanu zaradu u visini utvrđenoj opštim aktom i ugovorom o radu, i to:

1) za rad na dan praznika koji je neradni dan - najmanje 110% od osnovice;

Član 114

Zaposleni ima pravo na naknadu zarade u visini prosečne zarade u prethodnih 12 meseci, u skladu sa opštim aktom i ugovorom o radu, za vreme odsustvovanja sa rada na dan praznika koji je neradni dan, godišnjeg odmora, plaćenog odsustva, vojne vežbe i odazivanja na poziv državnog organ
 
Када се потписује уговор, важе се само потписане странице уговора, све остале су неважеће. Ткд види да ли стварно радиш 8х5 сати или не.
Ако званично не радиш суботом то може да се важи као прековремено, само ти треба некакав доказ да си тог дана радио.
 
Када се потписује уговор, важе се само потписане странице уговора, све остале су неважеће.

Ika molim te. 😊 Ni na jednom ugovoru o radu koji mi je pao šaka, a bilo ih je, se nije potpisivala svaka stranica.

Pa oni su po papirima radili sve u skladu sa zakonom, tako da su tu čisti. A vi dok potpisujete sve te papire koje vam podmeću nemate nikakva prava da tražite bilo šta.

Došljak je citirao zakon. I to je ono što im sledi za rad na državni praznik. Uvećana zarada. Tako da njihovi papiri nisu čisti, jer ni pravilnici ni drugi opšti akti, kao ni sami ugovori ne mogu da derogiraju onaj minimum prava radnika koji im po zakonu pripada.

Dakle bitno je šta se faktički dogodilo. Rad toga dana je održan. Postoje ljudi, zaposleni, svedoci. I to je bitno. Ako u ugovoru stoji npr. za rad na dan državnog praznika isplaćuje se redovna zarada ili isplaćuje se umanjena zarada ili ne isplaćuje se zarada ili poslodavac negira da se tog dana uopšte radilo. To je sve nebitno. Bitno je šta kaže zakon i da se faktički toga dana rad održao.

Ako poslodavac ne želi to (rad na državni praznik & uvećana zarada) da pravno valorizuje u svoje papire i isplati zaposlene, krši zakon.. i moguće posledice su ili prijava inspekciji rada ili tužba. Druge nema.
 
Ika molim te. 😊 Ni na jednom ugovoru o radu koji mi je pao šaka, a bilo ih je, se nije potpisivala svaka stranica.
Generalno nije praksa da se potpisuju sve stranice ali ika je u pravu. U jednoj firmi gde sam radio radnica je dobila otkaz jer j me bila mnogo dobar radnik, falsifikovala prvu stranu ugovora gde se nalazi njena plata, tuzila firmu i mislim da se jos vodi spor, da je sudija presudio u njenu korist pa zalba pa… znam da sada mnoge firme praktikuju potpisivanje svih strana.
 
Sto je dobila otkaz? Krivinarila? Ili je uzela porodiljsko, a dala casnu pionirsku da nece ostati trudna?
 
Ја се тако свађам са фирмом за долазак уживо, од 15-20 страница потписао сам само ону која има адресу фирме и оне логое. За сад је нерешено, па морам кад-кад и уживо али чим нађем други посао или отказ или рад од дома.
 
Sto je dobila otkaz? Krivinarila? Ili je uzela porodiljsko, a dala casnu pionirsku da nece ostati trudna?
Zato sto je bila dobar radnik. Ima bu**** koji nece da rade nista, prvo pokusala da tuzi firmu za mobing i seksualno uzmemiravanje (a ruzna ko lopov) pa kad je to propalo onda ovo. Psihicki bolesnik.
 
Generalno nije praksa da se potpisuju sve stranice ali ika je u pravu. U jednoj firmi gde sam radio radnica je dobila otkaz jer j me bila mnogo dobar radnik, falsifikovala prvu stranu ugovora gde se nalazi njena plata, tuzila firmu i mislim da se jos vodi spor, da je sudija presudio u njenu korist pa zalba pa… znam da sada mnoge firme praktikuju potpisivanje svih strana.

Ma Marikse, nije u pravu kako je formulisao, da su ostale stranice nevažeće... a zarad pravne sigurnosti naravno da može i svaka stranica... Potpisivao sam i takve ugovore, ali o radu do sada ne.

Isto tako i za poptis može da se tvrdi da krivotvoren. Recimo na trećoj stranici, a ima ih na svih 8 od ukupno 8. Pa se sudimo 10 godina.

To je druga tema. Šta je sigurno sa aspekta dokazivanja, ali je pravno valjano (dovoljno i neophodno) samo poptis na kraju.
 
Нзм око терминологије, врв није тачна, али за странице које ниси потписао можеш да кажеш да нису биле тако написане када си потписивао и то би требало да испадне у твоју корист.
Мсм и сам потпис је мнг сумњива ствар, они елктронски су сигурнији од ових ручних, али некако се људи више плаше тога него ручног фалсификата.
 
Нзм око терминологије, врв није тачна, али за странице које ниси потписао можеш да кажеш да нису биле тако написане када си потписивао и то би требало да испадне у твоју корист.

To je tvoja tvrdnja.

Naravno ako je tvoj neki ugovor formulisan tako da su ostavljena mesta za potpis na svakoj stranici, da je to nešto drugo.

Onda naravno da je veća sumnja u neprihvatanje određenih odredbi, poput neke razerve, ako su neke stranice propuštene da budu potpisane.

Ali takve ugovore o radu nisam viđao.

Ipak nije ugovor o radu švedski sto. Merodavan je potpis na kraju uz datum odakle obično proizlazi da se strane saglašavaju o celokupnom tekstu ugovora, određuje se nadležan sud u slučaju spora itd.

Bitno je da razlikujemo bilo koji ugovor i ugovor o radu.

Drugo je ugovor koji recimo imam sa jednim sajtom gde sam kontent kreator pa da bih ostvarivao onlajn revenju traže mi koautor agrimente da potpisujem na svakoj strani.

Za ugovor o radu je dovoljno na kraju. I odgovarao si čoveku koji za to pitao.
 
Recimo na prvoj strani ugovora o radu se nalazi naziv tvog radnog mesta, završena škola i opis posla. I šta znači što ti nisi poptisao stranu jedan ako je na strani dva koja je ujedno i poslednja tvoj poptis??

Da nećeš raditi poslove iz opisa posla koji se tebi ne sviđaju tj. optirati koje bi a koje ne bi. 😄 i reći poslodavcu, npr. mariksu "žalim slučaj" ja to nisam potpisao.

Ceni se ugovor u celini. Potpis na kraju debelo ide u prilog tumačenju ugovora u celini, a ugovori o radu su tako formulisani da jasno proizlazi da se prihvata sve. Moralo bi nedvosmisleno, izričito da bude predviđeno koji delovi ugovora su opcija. Van svake sumnje i da odsustvo potpisa znači neprihvatanje.

Inače se podrazumeva da se prihvata u celini.

Potpisao sam deo oko plate da je primam... ali srećom deo odakle se rad obavlja je na strani 1 i to sam ostavio prazno. 😏 Molim te...
 
Vrh