Šta je novo?

Posao i radna prava

[...]
- ChatGPT pregleda sesije i daje performance review za svaku sesiju posebno i izvestaj menadzeru po grupama.
[...]
Sve je hostovano u privatnom datacentru u Srbiji i ne koristi se ni jedan deo software-a od neke firme vec je sve razvijano od nule.
Ове две ствари су контрадикторне, а и не знам која би фирма давала толику дозволу микрософтовим најбољим другарима.

Мени је на послу забрањено да користим јавни интернет на виртуелној машини на којој куцкам сав код, већ користим неку њихову верзију гита и "њихов" интернет коме нико други ван фирме нема приступ. Знам да сигурно нисам у јединој фирми на свету која ово ради јер свако кога знам да је ван микрософта исто тако има забране "вањског" интернета на делу посла који је уствари битан.

И иначе праћење времена је најнебитнија ствар икад, када би фирме обезбедиле нормалну документацију процеса много би више подигле продуктивност него оваквим стварима, ја који сам активан на тимсу док смарам десету особу око неког дела пројекта сам много мање продуктиван него лик који све то зна а ради 4 дана недељно по неких 6 сати.
 
Ti ces imati opciju da ukljucis i iskljucis taj feature pa ko hoce hoce :) kao i za sve ostalo.
Inace sto se podizanja produktivnosti tu nisi u pravu na osnovu testa koji je uradjen produktivnost je znacajno povecana. Jedino sto imas kvalitetne pa kod njih i nema neke razlike ali iznenadio bi se kako na dobar deo njih lepo sistem deluje. Uskoro se razvija deo za obracun zarada za stalno zaposlene. Nasam se da ce to biti zanimljiviji deo.

Ideja mi je da dam sve features modularno pa firma da odluci a sta nece da koristi u zavisnosti od potreba.
 
Није битно шта се тестира него ко тестира.
Колико дуго је трајао начин рада са овиме, колико су људи више доживели бурноут, колико рада је уствари било правог рада, а не оне лажне продуктивности која се углавном добија свим тим "унапређењима" рада, има доста питања око свега тога. Као што је могуће да доказати да је рад од куће мање или више продуктиван од рада у канцу тако је све могуће доказати ако желиш.
Иначе је у већем делу света време рада договорено уговором и плаћање по сату је могуће само за паушалце (independent contractor), ткд ово плаћање по сату рада баш и неће наћи велико тржиште. Али вероватно би могло наћи купца у државама као САД (немају заштиту радника) или Ј. Кореји, Јапану (опседнути радом)

Клише да је срећан радник добар радник је најтачнија реченица икад, ткд би боље било да се понуди већа шаргарепа (новац/одмор) за корпоративно робовање него што се и та ситна надокнада покушава смањити што више.
 
Rad moze da se pretvori u igru. Nekoliko godina radio sam u firmi ciji je vlasnik bio u inostranstvu.
Zezali smo se, kuvali rucak, o pijali se, cuvali decu na poslu....
Izvrgli smo ruglu sve postavke svaremenog managementa. Ja sam bio kvazisef te grupe.
Uspeli smo da napravimo vrhunski proizvod iako smo mrzeli rad, karijeru i posao.
Vi ste godinama sigurno radili da biste dosli do te pozicije i mogucnosti :) Jel poznata firma u gradu?
Sorry za kasniju repliku, svega ima kvalitetnog, a starog, kao vino... :)
 
@mariks
Mc gotovo svaki dan maltene visi na forumu, pa imam osecaj da je ili vlasnik firme, ili ima puno lufta u javnom preduzecu (a na stalno je primljen), ili je penzioner od preko 55-60 godina koji cesto bistri politiku.
Sad skontah o cemu se radi, pa imam siru sliku. :)
No, moguce da je godinama gulio da bi stigao do statusa kojeg trenutno ima, sto je sasvim legitimno. Vazno je da posao ne trpi nimalo, da je gazda zadovoljan, a kako ce Mc svoju dokolicu iskoristiti, i pauze, apsolutno je njegova stvar.
 
Hajde da vidimo, mozda je nekom zanimljivo, ali da pitam, koje su prve pare koje ste zaradili u zivotu?
Ja cu poceti od sebe, period 1991-1993. godina, ratno vreme, primorsko mesto u CG, turisticko, brat i majka tamo, bez dinara svi, pare ne vrede nista, inflacija divlja, otac nije tu vec u Srbiji mislim... sramota da se zajmi od komsija.
Tog leta kajsija dobro rodila, burazer nabere, ja slozim u gajbice odnesem na pijac sa vecom vagom, sigurno je bilo 5-10 kilograma, a sve sam prodao.. jos se secam te starije zene i njenog zadovoljnog osmeha, jer sam kajsije prodavao 20% nize u odnosu na konkurenciju pa je i brzo otislo. Kajsije su uvek bile skupe, mislim da sam obrnuo nekih 20 DEM u dinarima.
Kad su prve pare, bas jako dobro pamtim i cenim to, a bio sam cetvrti ili peti razred... :)
 
Poslednja izmena:
Hajde da vidimo, mozda je nekom zanimljivo, ali da pitam, koje su prve pare koje ste zaradili u zivotu?
Ja cu poceti od sebe, period 1991-1993. godina, ratno vreme, primorsko mesto u CG, turisticko, brat i majka tamo, bez dinara svi, pare ne vrede nista, inflacija divlja, otac nije tu vec u Srbiji mislim... sramota da se zajmi od komsija.
Tog leta kajsija dobro rodila, burazer nabere, ja slozim u gajbice odnesem na pijac sa vecom vagom, sigurno je bilo 5-10 kilograma, a sve sam prodao.. jos se secam te starije zene i njenog zadovoljnog osmeha, jer sam kajsije prodavao 20% nize u odnosu na konkurenciju pa je i brzo otislo. Kajsije su uvek bile skupe, mislim da sam obrnuo nekih 20 DEM u dinarima.
Kad su prve pare, bas jako dobro pamtim i cenim to, a bio sam cetvrti ili peti razred... :)


Ако се добро сећам неке 1997- 1999. један рођак са југа србије је имао СТР и неку трафику и тако је имао уговор са Дуванском индустријом Ниш и Дуванском индустријом Врање за повољну куповину цигарета на велико,
тада је било лудо време, па је била драстична разлика у цени цигара широмСрбије, на пример ако је у околини Лесковца паклица Класика била (лупам сад не могу тачно да се сетим) 50 динара у Београду је била 220 и слично, тако да је за већу цену продавао по БГ-у на велико, него у његовом месту на мало, а ионако се све радило на црно,
онда он плати неком возачу па пошаље аутобусом неколико десетина боксева цигара, ја их дочекам на БАС-у и продам по разним трафикама и продавницама широм БГ-а,
биле су то фине паре док је трајало, али га неко пријавио и инспекција на аутобуској станици у Нишу заплени велику количину цигара и то је пукло.
 
1993. zaradio 20 DM za nedelju dana sklapanja racunara.
Moj roditelji nisu mogli da veruju da sam zaradio "tolike pare"
 
Vi ste godinama sigurno radili da biste dosli do te pozicije i mogucnosti :) Jel poznata firma u gradu?
Sorry za kasniju repliku, svega ima kvalitetnog, a starog, kao vino... :)
Tacno. Goidnama. 17 godina.
Zapoceo sam razvoj jednog proizvoda i razvijao ga sa vlasnikom firme.
Sada je firma porasla i on me tolerise da radim krace, kao sto se stari umorni konj ne posalje u klanicu nego ponekad ostavi u zivotu u dvoristu da mirno skapa.
Tolerise mi mnogo toga.


Da ne bude zabune. Ja i dalje ulazem dosta napora u posao, i dalje sam lojalan tom coveku, ali nisam lojalan onima koji su u medjuvremenu dosli jer je firma eksplodirala, porasla, dosli su liberali, menadzeri i ostali paraziti. Mrzim radni proces.
 
Poslednja izmena:
Zapoceo sam razvoj jednog proizvoda i razvijao ga sa vlasnikom firme.
Sada je firma porasla i on me tolerise da radim krace, kao sto se stari umorni konj ne posalje u klanicu nego ponekad ostavi u zivotu u dvoristu da mirno skapa.
Ulepša mi veče :)
 
Ja sam vise puta procitao raspravu izmedju @Noki i @mariks i mogu reci da su mi prijale te konstruktivne rasprave, ko da gledam skupstinu. :)

Razumem da je Noki osoba koja veoma drzi do sebe, karijerista, ali veoma ponosan, i da evo vec vise od 4 godine ne radi (sto je jako dug period).
Skoro mi je receno, ljudi koji imaju dostojanstvo su veoma skupi i nepotkupljivi. Jesce ako treba samo hleba i vode da ne izgube samog sebe. I to je fakat.
Siguran sam da bi Noki bio veoma uspesna osoba da kojim slucajem zivi u inostranstvu, gde ti clanska kartica ne treba, gde suvi kvalitet dolazi do izrazaja.
Nece da se uclani u sindikat, a ovde se zna u Srbiji kako funkcionisu stvari. Pa, ovde mora ponekad da se polize djon i da se cuti ne bi li se dobio posao za stalno. I da se proguta slajmara kad zatreba.
Drzavu nikako ne mozes dobiti ako si unapred svestan da su sanse minimalne (radio si vredno i marljivo, ugovor istekao, a nemas ga na stalno), ceo sistem radi za nju, sigurno jedan saraf nece okrenuti ledja celoj masineriji.
Ne kapiram zaista, a zivot prolazi. Vreme.... Ono je najskuplji resurs. Najgore je ne raditi par meseci, a tek godine da ne spominjem.
Udjes u sivilo, lenjost, nonsalanciju i letargiju. Zivis od privatnih kombinacija ili kirije. Od danas za sutra, ili danas za danas.
Tako sam ja bio radio kad sam imao 20 godina, i direktno mi je savetovano da to nije ispravan put.
Da imas pasivne prihode od kirije, pa i neki posao sa strane - prava stvar. Ali glavni, svakodnevni posao se mora imati.
Zato sto zivot ne moze da ceka. Kome ces trebati kad budes imao 35 godina? Ili 45? Ili 50?

Za @mariks

Vezano za posedovanje nekretnine i izdavanje... pa odakle da pocnem.
Postoje ljudi koji imaju svoju firmu, preko 15 godina ali uopste nisu bili u fazonu da kupuju svoj stan, vec su pare ulagali u robu, pa vrteli, preprodavali, i tek posle mnogo godina kupili stan za spreman kes u totalu, ili uz ogromno ucesce. Oni su imali procenu da ce vise zaraditi od preprodaje robe nego od vlasnistva stana, plus izdavanje (ili da zive u njemu).
Svako ko se bavi biznisom, sam odlucuje gde ce plasirati svoj kapital.

Moj pokojni đed dok je bio predsednik Suda u Podgorici, a za vreme Informbiroa, nije ništa ni rekao kad su Titovi ispitivači došli, imao je problem samo zato što je ovlaš poznavao (!) pogrešne ljude, a onda brzo ide i gubitak funkcije, sabijanje cele porodice iz trosobnog stana u garsonjeru. To je osećaj kada s konja padneš na magarca, bukvalno.
A zatim i višegodišnji "odmor" na Golom Otoku, tipično za većinu Crnogoraca... inteligencija je dosta hapšena, a najviše pravoslavni živalj u celoj YU.

Znači tad su imali nešto, a onda sve od nule. Pa kad se to završilo, kad su prestali Udbaši da mi uhode i babu i đeda, onda se malo lakše disalo. Priđu babi i kažu joj: "Gospodjo, ja sam vas pratila u zadnjih 10 godina".

Para je bilo malo, ali se ulagalo u nekretnine. I taj keš se skupljao 10-15 godina.
U porodici su mi onda svi bili mršavi i loše obučeni, dok se neko drugi, možda super oblačio, i bunde i kapute po zadnjoj modi, i bolje hranio i mogao da se kur*či kako dobro živi, a nema imovine... a moji su od svojih plata ulagali, skupljali pa su vremenom sredjivali kuću za izdavanje i postali rentijeri. Tek kad se stvorio neki kapital, počelo je bolje da se hrani, ali je oblačenje bilo tu i tamo.

Na kraju krajeva, rentijerstvo nije uvek profitabilan iznos. Nekad stanari nemaju da plate, pa kukaju, mole, odlažu... sve to sam prošao, i da mi studentkinje nude seks iliti plaćanje u naturi, što ja lično ne volim, hoću pare i to je to. Danas je sreća imati nekog normalnog i da su svakog meseca svi računi plaćeni.

Nas narod najvise voli da ulaze u nekretnine, jer jednostavno ne zna gde bi drugde.
 
Poslednja izmena:
Keynes.jpg
 
Zanimljivo je da praznik 1. maj uopste nije postovan po zakonu kad su u pitanju neradni dani u vecini privatnih firmi.
 
Koliko sam Ja primetio poprilično je ispoštovan. Radili su samo tržni centri, pojedini restorani i možda neke firme koje svakako rade skoro uvek.
 
Nisi dobro gledao.
Radile su neke mesare, mnoge pekare, apoteke, lekarske ordinacije...
Aman je recimo radio i 1. i 2.
 
Poslednja izmena:
To su zanimanja koja svakako rade kad god. Pogotovo apoteke i lekari. Ili bi da oni ne rade uopšte pa kad ti zatreba lek da se žališ kako nemaš gde da kupiš lek.
 
🙂 Ja sam da 1.5 ne radi niko sem neophodnih službi, a to trgovine nisu...

Recimo Mega Maxi, stari naziv Tempo koji bi trebalo da radi 24/7 nije radio 2. maja do 7 ujutru... Prvog ne znam kako je, ali me iznenadilo 2. ujutru sam poranio a kapija bila zatvorena 😊
 
Trgovine retke rade. Radile su neke pekare koje rade 24h, neophodne službe su svakako lekari i apoteke, dok su tržni centri malo zaje*******ana situacija, zato ih izbegavam koliko god mogu. Radnje u njima moraju raditi po pravilu tržnih centara i ako tržni centar odluči da se radi za božić, ima da se radi za božić ili dobijaš nogu napolje (pričam za lokal). A nešto ne verujem da su tržni centri bili prazni za vreme praznika.
 
По мени би било добро да ти празници буду стварно нерадни, нико ко не мора да ради да не ради, а они који раде да добију касније неколико дана одмора за замену.
И ја сам се сетио ствари које би било добро да купим и првог и другог, али нисам отишао да купим иако је продавница радила. То је неки очајнички покушај да као потрошач утичем на власника продавнице, али нема од тога ништа.
 
Naravno. Kao što ni Ja neću smanjiti posećenost tržnih centara. Onaj ko radi za vreme praznika je svakako kompezovan dodatnim satima, koji se iskorišćuju u vidu veće plate. Neki ljudi vole da kupuju baš praznicima, kada imaju slobodnog vremena.
 

zanimljiv clanak o usponu korporativnog fasizma. KOmpanije ce od sada moci da tuze sindikate i radnike za stetu koju su pretrpele zbog strajka.
Prakticno zabrana strajkova u USA.
 

zanimljiv clanak o usponu korporativnog fasizma. KOmpanije ce od sada moci da tuze sindikate i radnike za stetu koju su pretrpele zbog strajka.
Prakticno zabrana strajkova u USA.
Ovo je samo (mračan) nastavak kampanje i rata protiv srednje i niže klase koju su Američki vladari započeli sa dolaskom đubreta Regana "the Union bustera" na vlast.


A i mnoge druge bankstersko-korporacijske zlobe su se desile upravo u toku te decenije (80te) i decenije pre nje. Na primer, zlatni standard za dolar je ukinut 1976. i od tada su banksteri zavladali svetom. Takođe, mnogi istoričari i sociolozi zapažaju uspon i dominaciju korporacija nad Amerikom baš u toku 70ih.

Tad je Amerika počela da se drastično kvari kao društvo, da truli, a sa njom i ostatak sveta. Kad su banksterima i korporacijama date sva moć i odrešene ruke, a običnim ljudima obezvređene sve borbe i svi ideali.


Zato danas i imamo pun kufer mentola koji sve relativizuju i apsurdiziju floskulama "ali, ali.... običan čovek danas živi bolje nego kraljevi pre 1.000 godina". Kao što ćemo verovatno čuti i nakon ove najnonovije vesti iz Amerike. Biće "šta ima da štrajkuju i protestuju, pa oni danas imaju više nego Cezar nekada davno"... Ili će pak biti ona druga omiljena - "pa ko misli da ga malo plaćaju, neka završi Jejl i postane CEO milijarderske korporacije, pa će zarađivati više"...
 
Vrh