Šta je novo?

Posao i radna prava

Znači u Iranu je najjača ekonomija i najbolji kvalitet života?

U Iranu nije najaca ekonomija, ali je dobar kvalitet zivota.
U Iranu s druge strane islamsko svestenstvo ima previse moci, nedodirljivi su kao SPC kod nas i ta teokratija malo kvari kvalitet zivota.
Uporedite 42 dana odmora u San Marinu sa bednicima koji zive u SAD i imaju samo deset.
Postoje naravno ljudi kojima odmor nije vazan i koji stalno rade jer veruju da imaju vremena i da su besmrtni i da im stalno trebaju pare.
 
Misliš da je u Iranu dobar kvalitet života? Ništa rat, Izrael, mala kupovna moć...?

Ti dani odmora nemaju nikakvog smisla osim da prikaže kako su najjače ekonomije sa najmanjim danima odmora.
 
Sta za ljudski zivot, neponovljivi ljudski zivot znaci "najjaca ekonomija"?
Vreme ne moze da se vrati nikad.
Verovati u najjacu ekonmiju, raditi 355 dana u godini znaci biti fanatik, neoliberalni taliban, odbaciti svoj zivot u korist Carstva nebeskog, na racunu u banci.
Nista nije bolje nego malo rada i mnogo uzivanja i kontemplacije.
Umesto zgrtanja novca uzivanje u zivotu.
 
Misliš da je u Iranu dobar kvalitet života? Ništa rat, Izrael, mala kupovna moć...?

Ti dani odmora nemaju nikakvog smisla osim da prikaže kako su najjače ekonomije sa najmanjim danima odmora.
U Iranu je bilo dobro pre ovih nereda i incidenata, bas sam se nadao da putujem tamo s obzirom da sam cuo jako lepa iskustva nekih poznanika. Sada su se unazadili jos vise, i nije dobar kvalitet zivota kao pre
Source: kolega Iranac koji ima familiju tamo.
 
Vreme ne moze da se vrati nikad.
Verovati u najjacu ekonmiju, raditi 355 dana u godini znaci biti fanatik, neoliberalni taliban, odbaciti svoj zivot u korist Carstva nebeskog, na racunu u banci.
Nista nije bolje nego malo rada i mnogo uzivanja i kontemplacije.
Umesto zgrtanja novca uzivanje u zivotu.
Šta znam, Ja bih pre da radim i da budem sit nego da ne radim i budem gladan. Mada ima nas raznih. Malo rada i uživanje baš ne ide zajedno osim ako si već milioner.

Sta za ljudski zivot, neponovljivi ljudski zivot znaci "najjaca ekonomija"?
Znači da ćeš moći da živiš i ostvariš prihode koji su potrebni da prehraniš porodicu. Znači da ćeš imati primanja u skladu sa radom. Znači da država ima novca da ti omogući šta god ti treba u zavisnosti od tvog angažovanja. Inače mi u Srbiji živimo najbolje, imamo dosta razvijenu privredu i poljoprivredu... Onda kada se budeš odselio na selo i živiš od zemlje tada ću ti uvažiti tvoje konstatacije :)
 
Ako u zapadnom svetu postoji paralegal zašto ne bi postojao i parapsihoterapeut...

Može i ovde javno, ne mora putem poruka ako želite da pomognemo drugima koji dele vaš problem a nemaju hrabrosti o tome da govore...
Znam da si dobronameran Noki, ali nije to uopste naivna tema da bi joj olako pristupali. Postoji mnogo neprepoznatih oblika depresije kod ljudi i laicki pristup moze da bude kontraproduktivan. Zamisli u slucaju najgoreg ishoda neko pronadje tvoj javni oglas o nestrucnoj pomoci, verujem da bi mogao da odgovaras za to pred zakonom. Kazem to kao neko ko ima psihijatra u porodici;)
 
@Sweet Dee

Samo bi nešto da miniraš 😄 ne brini ti za moju krivičnu odgovornost, na tom terenu sam odavno na "ti" 😄 a uz ograde koje sam stavio da je besplatan savet apsolutno znam u kojim se granicama krećem, u granicama dozvoljenog...

Nisam se obraćao bukvalistima 😊 a deo gde glumatam parapsihiloga je naravno sprdnja, nisam rekao da sam psiholog i lažno se predstavio, nego parapsiholog što 100% odgovara istini... 🙂

Ispada da ne može otvoreno i dobročino ni da se razgovara o problemima...

Edit. Uostalom Sweet, govorio sam o prvoj pomoći... i kad ugledaš čoveka kome nije dobro ili je povređen na ulici ili bi da skače sa mosta, dužnost je da pomogneš dok ne stigne stručna pomoć... u skladu sa svojim najboljim mogućnostima...

Tako da... eto izneo sam ti sve argumente da sam na terenu dozvoljenog ako dajem savete i bez astrološke karte ispred sebe i na tv-u umesto foruma... 😊 i najvažnije od svega dobročino!
 
Poslednja izmena:
Radnica turske kompanije Aster tekstil u Nišu A. I. (39) preminula je u petak, 3. marta od posledica akutnog infarkta koji je doživela na radnom mestu, saznaje portal N1. Prema rečima njene koleginice, nesrećna žena se nešto ranije tog dana požalila da joj je loše, ali joj, kako tvrdi sagovornica portala N1, nadređeni nisu dopustili da napusti fabričku halu da bi se javila lekaru.

ovako se zivi u kolonijama
 
Posto nemamo temu AI - Machine learning stavicu ovde.

Desio se istorijski momenat koji prolazi dosta nezapazeno.

Prakticno ChatGPT je uz pomoc API funkcija povezan na server i onda ti mozes da mu kazes sta da ti poboljsa i napravi u softwareu na serveru. (pogledati twitter thread). To je revolucija prakticno zato sto od tog trenutka mozes da mu zadaas i kazes napravi mi takav i takav sajt. Mislim da smo 3-5 godina daleko od totalne promene svega sto se tice rada. Kada ugrade ChatGPT u Optimusa onda dolazimo do situacije da ce sve morati da se menja.
 
Svakako ce ostaviti milione bez posla, i to u nikad gorem trenutku od WW2 naovamo. Mnogi ce plakati i zaliti. Neki ce, pak, slaviti i sladiti se.

A u globalu cemo, najverovatnije, propasti.
 
Poslednja izmena:

Vladimir Djukanovic dosta pominje ChatGPT i automatizaciju vezane za poslove. Pominje i gubitak taksista i poslova.
Vrlo zanimljivo za odslusati.

Naslov na videu je pogresan jer sve vreme prica o poslovima, radu i automatizaciji.
 
Posto nemamo temu AI - Machine learning stavicu ovde.

Desio se istorijski momenat koji prolazi dosta nezapazeno.

Prakticno ChatGPT je uz pomoc API funkcija povezan na server i onda ti mozes da mu kazes sta da ti poboljsa i napravi u softwareu na serveru. (pogledati twitter thread). To je revolucija prakticno zato sto od tog trenutka mozes da mu zadaas i kazes napravi mi takav i takav sajt. Mislim da smo 3-5 godina daleko od totalne promene svega sto se tice rada. Kada ugrade ChatGPT u Optimusa onda dolazimo do situacije da ce sve morati da se menja.

Da. Recimo. Napravi sajt sa temom "Vodozemci u Srbiji".
 
Cao, da li je nekom poznato postoji li neki posao koji moze da se radi po ugovoru o dopunskom radu, dakle 13 sati nedeljno, posto sam stalno zaposlen. Nisam zanatlija ni IT strucnjak pa mi je to jedina opcija dodatnog posla. Probao u Maxiju i Mercatoru i slicno, ali oni imaju varijante od po 20 sati nedeljno. Svima kao fale radnici, a kad pitas, svi bi na puno radno vreme.
 
Искрено нмп ништа где се може наћи то, нисам ни знао да постоји такав уговор право да ти кажем. Уколико си млађи од вљд 27 можеш и даље у задругу да се учланиш.
. Svima kao fale radnici, a kad pitas, svi bi na puno radno vreme.
Људи неће да раде >:0, за минималац.

Можеш покушати преко upWork (сајт за "фриленс") да нађеш нешто од следећих: писање чланака - пишеш о нечему што ти кажу и сиг је довољно добро, data entry - читаш неке папире и онда то преписујеш то у разне табелице (као дигитализација нека да кажем). То је нешто што можеш да узмеш 300е месечно за јако мало времена на дану, а не треба ти ништа осим знања енглеског.
Уколико имаш икаквог знања из шк можеш глупим америма радити домаће и узимати добре паре на то.

Уколико то не можеш или нећеш из неког разлога пробај да научиш неки занат, ја бих препоручио електрику јер је то мени јако једноставно, а људи се плаше па немаш неку конкуренцију, туторијале на јт на енглеском, а ако не знаш енгл има на јутубу канал од Весића који мајсторише и објашњава на српском.

Од свега овога ја сам као мали гледао Весића за мајсторисање, а после радио домаће америма и за младог мене из сиромашне породице је било довољно да се скупи за факс и успутне трошкове.

Оно што бих ти највише препоручио је да почнеш тражити нови посао, јер овај те очигледно плаћа лоше. А и исто да узмеш сво то време да видиш шта те занима овако па да покушаш тиме што пре да се бавиш.
 
Људи не капирају некад зашто су неки послови добро плаћени.
Ја када причам људима да сам узимао веће паре када сам поправљао кровове него сада на пракси за инжињера чуде се што сам уопште ишао на факс, али не капирају да буквл 10 пута месечно будем јако близу да погинем или сломим кичму, посебно када се радило у јесен (Кошава) , док сад могу буквл да не радим ништа по цео дан и требаће им 10ак дана да примете.
 
Pa da, ali odu baš jako, jako brzo. A mislim da je ipak teže sa obogaljenim kolenima nego sa hroničnim pritiskom ili dijabetesom.

Naravno, ima i gorih, opasnijih poslova. Uvek ima gore, uvek može gore. Ne sporim to. Samo kažem da su ovakvi tekstovi idiotski, zato što simplifikuju stvari. A mislim da često iza toga stoji i agenda. Primer su oni kretenski tekstovi u fazonu ''BEOGRAĐANI NEĆE DA RADE POSAO IZ SNOVA! PLATA 1.500 EVRA, SAM SI SVOJ ŠEF, A IPAK SLAB ODZIV ZA DOSTAVLJAČE! LJUDI MOJI PA ŠTA JE OVO!?''


Mrzim takve manipulacije i pokvarenštine. Pogotovu tu mislim na te namerne manipulacije, gde neko vrlo dobro zna istinu i problematiku (svi znamo da je dostava robija od posla), ali odlučuje da nastavi da piše gluposti. Nekad radi profita (od sponzora), a nekad radi jeftinog publiciteta i da ispuni gnovinarsku kvotu za taj dan.
 
Људи не капирају некад зашто су неки послови добро плаћени.
Ја када причам људима да сам узимао веће паре када сам поправљао кровове него сада на пракси за инжињера чуде се што сам уопште ишао на факс, али не капирају да буквл 10 пута месечно будем јако близу да погинем или сломим кичму, посебно када се радило у јесен (Кошава) , док сад могу буквл да не радим ништа по цео дан и требаће им 10ак дана да примете.
Mnogi to ne kapiraju. Pa rad i na +40c i na -10c... Problemi sa kolenima, lomiš ruke, noge... Ali da, najteže je sedeti u klimatizovanoj kancelariji po ceo dan.
 
Šta mislite, je l' teže npr. advokatu, ili keramičaru?
 
Zavisi. Nema tu jednostavnog odgovora.

Može biti i teže i lakše i jedno i drugo... Zavisi od intelekta, afiniteta, fizičke spreme, starosti... Odgovornost je veća kod advokature. Rokovi su važni, neke stvari jednom kad se uhodaju se rade po automatizmu... ali ipak svaki slučaj je poseban...

Sad će neko reći i da je svako kupatilo posebno, iskreno da sad mogu da vratim vreme unazad i sa ovim mozgom izabrao bih da budem strojovođa 🙂 jeste da dugo sediš ali u upravljačnici pa je to neki spoj kancelarije i terena... da li bi mi dosadilo posle par godina ne znam, možda... da mi sad neko kaže ako završiš privatnu srednju školu za mašinovođe imaćeš zagarantovan posao za 3, 4 godine, odmah bih je upisao...

Ali ipak je to u domenu nekih neostvarenih dečačkih snova...
 
Priča mi kum da njegov drug traži automehaničara da radi u njegovom servisu s njim, niko neće.. one što ništa ne znaju plaćao je 1000 evra, 10 dana dolaze, jedan isti posao im daje da rade i ne mogu da nauče.. odu.. A ovima što znaju nešto da rade davao je 2000 evra.. i opet neće niko da dođe da radi.
 
Vrh