Šta je novo?

Pošta br 6, Savska ulica

Da se ponovim postu do savskog trga vratii originalni izgled a kratvu varijantu uraditi u dvorištu da se popuni blok
 
Vratio sam se na neke tekstove koje sam i ranije čitao o kratkom, ali slatkom trendu secesije u Beogradu i iz toga proistekle namere o uspostavljanju nacionalnog stila i ponovo bio očaran. Tim povodom, delim deo neostvarenog opusa Momira Korunovića, iako je verovatno više puta ovde isto to ilustrovano. Ovi nacrti su nastali pre nacrta za poštu u Savskoj, a zapitao sam se zašto se za Glavnu poštu kod Skupštine radio novi i onako grub projekat, kada bi ova varijanta sa 7 spratova bila mnogo bolje uklopljena na tom mestu. Ipak, nikada nije tu planirana, već u bloku iza onog koji zauzima Naordno pozorište, što baš i ne bi bila srećna lokacija, makar iz današnje perpsektive. Uživajte u lepoti, ja baš jesam. Dužni smo sebi obnovu Pošte u Savskoj, a dok do toga dođe nadam se da će i Savski trg nekim čudom ponovo oživeti, pošto je baš tužno gledati ga ovako opustošenog, a prostor toliko istorijski slojevit i značajan za istoriju ovog grada.

P.S. Čini mi se da prvi projekat ima čak i mural ili reljef bicikla na fasadi, ali može biti i deo kočije :)
Pogledajte prilog 164283Pogledajte prilog 164284
Ovako šta veličanstveno je ogromna šteta da se ne realizuje. I ako se moglo tridesetih godina, što ne bi moglo danas. Palata Patrijaršije na Vračaru, zgrada opere, novog velikog Narodnog pozorišta... svašta se može. A najlepše bi bile da su vidljive sa gazele i Brankovog mosta i osvetljene kao u Budimpešti ili Pragu.
 
Не не виде се, виде се зграде налицкане имитацијама стилова античке Грчке од пре 2000 година у трапавом покушају македонских националиста да лажирају своје порекло

Пошта је зграда чија је постојећа фасада уништена од стране истих који су са македонским екстремистима сарађивали и измислили им лажну републику, предлог њене реконструкције је у складу са актуелним тековинама обнова европског наслеђа које предводе најбогатије и културно најразвијеније земље Европе

Далеко боље поређење је са Дрезденом који је такође уништен у Другом светском рату али га Немци пажљиво и темељно обнављају као један нормалан, цивилизован народ који поштује историју и културу
 
предлог њене реконструкције је у складу са актуелним тековинама обнова европског наслеђа које предводе најбогатије и културно најразвијеније земље Европе

Далеко боље поређење је са Дрезденом који је такође уништен у Другом светском рату али га Немци пажљиво и темељно обнављају као један нормалан, цивилизован народ који поштује историју и културу
Kailane, ovo su neki novi momenti.
 
Не не виде се, виде се зграде налицкане имитацијама стилова античке Грчке од пре 2000 година у трапавом покушају македонских националиста да лажирају своје порекло

Пошта је зграда чија је постојећа фасада уништена од стране истих који су са македонским екстремистима сарађивали и измислили им лажну републику, предлог њене реконструкције је у складу са актуелним тековинама обнова европског наслеђа које предводе најбогатије и културно најразвијеније земље Европе

Далеко боље поређење је са Дрезденом који је такође уништен у Другом светском рату али га Немци пажљиво и темељно обнављају као један нормалан, цивилизован народ који поштује историју и културу
Da, samo što moj post uopšte ovog puta nije bio vezan za zgradu Pošte, nego za post iznad... koji nema veze sa Poštom, niti sa obnovom starih zgrada - nego sa gradnjom potpuno novih zgrada na "stari" način. I onda tvoj odgovor na moj post nema nikaklvog smisla :)

Ali da, većina je i ovde za Skoplje, to je dosta jasno. Jednostavno - jeste. Ista je estetika: "Staro sa ukrasima je lepo". Nije ni čudo, isti je to narod realno.

Uzgred, poređenje sa Drezdenom je komično: to je bio jedan od najlepših baroknih gradova Evrope kada je porušen. Beograd nema ni izbliza vredne ni stare zgrade. Beograd je nov grad, tek koju deceniju stariji od Skoplja.

I u Nemačkoj uopšte nije ta estetika na snazi, kao u Srbiji i Maćedoniji...
 
Poslednja izmena:
Uzgred, poređenje sa Drezdenom je komično: to je bio jedan od najlepših baroknih gradova Evrope kada je porušen. Beograd nema ni izbliza vredne ni stare zgrade. Beograd je nov grad, tek koju deceniju stariji od Skoplja.
Ne preteruj, nije Astana ili Dubai.
Uostalom ona tema: stare slike/porussena zdanja to i potvrdjuje.
 
To nije argument u raspravi koja je vođena kroz prethodnih nekoliko poruka - jer ona nema veze sa zgradom Pošte - ali ne, najverovatnije se neće obnoviti, jer mora da se ruši cela zgrada i da se gradi nova - osim ako nekom investitoru ne bude mnogo stalo do toga, a ne verujem da će takvog biti.
 
Pre bi rekao kasnije mnogo kasnije. Ovo se odeglo kao zvakaca guma. Rekli su da će da renoviraju sve fasade od savskog trga do karadjordjeve. Kada će to da bude ? Kad padne lanjski sneg.
 
Јавља ми се да ће реализација многих пројеката у Београду добити значајно убрзање до ЕКСПО-а 2027.
Менталитетска црта збрзаног сређивања куће пред долазак гостију, да се не обрукамо и покажемо како ваља, пренета на ниво државне односно градске управе.
 
To nije argument u raspravi koja je vođena kroz prethodnih nekoliko poruka - jer ona nema veze sa zgradom Pošte - ali ne, najverovatnije se neće obnoviti, jer mora da se ruši cela zgrada i da se gradi nova - osim ako nekom investitoru ne bude mnogo stalo do toga, a ne verujem da će takvog biti.
A tvoj argument je u stilu ''neka sve ostane isto'' citaj beda i raspad.
 
Da, samo što moj post uopšte ovog puta nije bio vezan za zgradu Pošte, nego za post iznad... koji nema veze sa Poštom, niti sa obnovom starih zgrada - nego sa gradnjom potpuno novih zgrada na "stari" način. I onda tvoj odgovor na moj post nema nikaklvog smisla :)

Ali da, većina je i ovde za Skoplje, to je dosta jasno. Jednostavno - jeste. Ista je estetika: "Staro sa ukrasima je lepo". Nije ni čudo, isti je to narod realno.

За разлику од барокних и сличних стилова који су цењени баш због одсуства "старог са украсима"

Uzgred, poređenje sa Drezdenom je komično: to je bio jedan od najlepših baroknih gradova Evrope kada je porušen. Beograd nema ni izbliza vredne ni stare zgrade. Beograd je nov grad, tek koju deceniju stariji od Skoplja.

Заправо Пошта је и вреднија од многих немачких барокних зграда јер је стилски јединствена док је барок оригинално италијански стил којим је вековима цела Европа градила.

Иронично, али вредност дрезденске архитектуре је заправо баш у томе што су то "старе зграде са украсима" а не зато што је у питању уникатан пример екстремно ретког стила као што је то случај са Коруновићевом Поштом. Архитектура Дрездена се вреднује по китњастом, изузетно декоративном и орнаменталном стилу градње типичном за барок. Немци и Мађари су једва дочекали слом комунизма да крену да обнављају своје архитектонско наслеђе, па чак и да граде "ново да личи на старо" само да би се уклопиле целе амбијенталне целине

Немци штите своје наслеђе, и поред чињенице да је нпр. зграда бечког парламента са аспекта историје уметности и архитектуре далеко мање интересантна него интерпретација оригиналног средњовековног стила у духу сецесије са почетка 20. века

Parlament_Vienna_June_2006_183.jpg


stara-posta-savski-trg-02.jpg


I u Nemačkoj uopšte nije ta estetika na snazi, kao u Srbiji i Maćedoniji...
Не причамо о естетици већ о цивилизацијском нивоу свести да се историја и архитектонско наслеђе чува а не уништава зарад зависти и комплекса ниже вредности политичких узурпатора
 
То "да се уради како треба" у овом случају значи да се зграда сруши и да се подигне нова. Тај филм нећете гледати, већ евентуално неку ужасну ВМРО-пародију. Што очигледно и није проблем.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: 10k
Kako su stesali fasadu tako mogu i da je vrate samo je pitanje koliko će to da košta
Sad nekom se to svidja nekom ne
 
Па није иста зграда "испод фасаде", па не могу да је тек тако врате... Мада, "све се може кад се хоће", гласи она - комунистичка крилатица.
 
Сигуран сам да нису морали да је руше
 
И ако су ови примери лепи, погрешно се минималистичка и бруталистичка архитектура приписује комунизму. Овај доњи пример би могао да буде аналогија са базеном Ташмајдан, бившом ватрогасном командом.
 
Vrh