Šta je novo?

Parkiranje - zone, garaže,...

Tabla sigurno postoji i to tako da nije mogao da prođe pored nje da je ne vidi (osim ako u tom trenutku nije mu pogled zaklanjao neki autobus, kombi ili slično).
Table stoje na svakoj raskrsnici u zoniranom delu.

Ako možeš da dođeš kolima do parking mesta, a da nema table, onda ne moraš da platiš parking.
 
Prijatelj u Beču dobio kaznu za parking u Beogradu, negde na NBG gde je plava zona. Snimilo ga oko sokolovo, a kazna - odnosno 180e za šta god onda ide, onda stigla njemu u Beč preko neke slovenske firme. E sad, on smotan pa nije znao da je to zonirano, kaže nije to po zakonu da on mora da gleda u pod i vidi da li je nešto ofarbano, nego mora biti tabla negde, a kaže da je nije bilo. Nego, manje je to bitno, naš zanima sledeće.

Na koji način vozilo sa stranim tablicama može da plati kaznu za nepropisno parkiranje (neplaćeno parkiranje), odnosno na koji način uopšte može da dobije obaveštenje da je dobio kaznu? Nema nigde cedulje na vetrobranu, nikakvo obaveštenje, ništa. Jedino što sam uspeo naći jeste neka izjava od Vesića pre dve godine gde je rekao kao da će vozila sa stranim tablicama odmah biti blokirana i da vozač mora da se javi i da onda tek može platiti kaznu.
E sad bolje da on nama kaže gde to nema table, pošto je parking servis vrlo revnosan po pitanju obeležavanja. Štaviše mnogo više znatno nerazumnijih tabli možeš videti na zapadu nego kod nas (moguće da su njima jednostavnije naravno). A ovaj komentar nije po zakonu da on gleda u pod nije za komentar...

Druga stvar, kazna od 180e ne može da bude za neplaćenu zonu. To je neka kazna za nepropisan parking i to verovatno uz umanjenje ako se plati odmah
 
Kako to misliš ništa? Šta je konačan odgovor? 🤣
Nije njemu do toga što mora da plaća, novac je najmanji problem, nego što smatra da je to svinjarija i navlakuša jer, kako kaže, nije bilo nigde table. Sad ne znam tačno koja je ulica pa da možda neko proveri.
Ali s druge strane, kakav je to sistem gde osobe sa stranim tablicama ne znaju da su dobili kaznu, pređu granicu, prođe vreme i onda stigne debela kazna od neke druge firme iz neke druge države. Malo je baš onako prevarantski.
Upravo tako - ne mora da plati ako ne želi... bolje da pita tu slovenačku firmu kako je došla do njegovih podataka... svašta tu može da ispadne.
 
Tabla sigurno postoji i to tako da nije mogao da prođe pored nje da je ne vidi (osim ako u tom trenutku nije mu pogled zaklanjao neki autobus, kombi ili slično).
Table stoje na svakoj raskrsnici u zoniranom delu.

Ako možeš da dođeš kolima do parking mesta, a da nema table, onda ne moraš da platiš parking.
Verujem ja da je tu tabla, on pre nije obratio pažnju jer i sam se čudi "otkud tu zona nije bila nikada", pa verovatno nije gledao.
E sad bolje da on nama kaže gde to nema table, pošto je parking servis vrlo revnosan po pitanju obeležavanja. Štaviše mnogo više znatno nerazumnijih tabli možeš videti na zapadu nego kod nas (moguće da su njima jednostavnije naravno). A ovaj komentar nije po zakonu da on gleda u pod nije za komentar...

Druga stvar, kazna od 180e ne može da bude za neplaćenu zonu. To je neka kazna za nepropisan parking i to verovatno uz umanjenje ako se plati odmah
To za gledanje u pod važi u slučaju da stvarno nema table, nego samo onih oznaka koja je boja zone i na koji broj se šalje sms. Da li je to tu bio slučaj, ne znam, ali opet jeste logično da samo oznaka na zemlji/ivici parkinga ne može nikako da označava zakonsku obavezu plaćanja parkinga jer svako može da kupi karticu dve farbe i da nacrta oznake.
180e je kazna koju naplaćuje ta slovenačka firma - koji su svi troškovi tu uključeni, kolika je osnova kazne, kolika je dalje kamata za neplaćanje u roku, troškovi obrade, pravni troškovi, itd - nemam pojma, nisam gledao tačno sve šta piše u pismu.
U pismu su stavljene i slike, za koje se jasno vidi da je napravilo oko sokolovo i vidi se da je auto parkiran na parkingu - na ivici nacrtana plava zona (loša štampa, liči na plavo), "СМС broj", a ispred ivice i neki broj tipa 156. Dakle auto je "propisno" parkiran, nije krivo, nije na ivičnjaku, ne uzurpira, osim što očigledno nije poslao sms da plati parking.
Dakle, 180e uključuje sve te troškove - pišem ispod vezano za tu cenu.
Upravo tako - ne mora da plati ako ne želi... bolje da pita tu slovenačku firmu kako je došla do njegovih podataka... svašta tu može da ispadne.
Ta slovenačka firma je samo posrednik. Neki prijatelj u Srbiji kaže da je to neka prevarantska šema sa JKP Parking, da oni naplaćuju neke druge stvari i dižu cenu daleko više nego što treba. Razmišlja šta će još učiniti, da li će jednostavno platiti ili kontaktirati, uložiti neku žalbu ili nešto - ali verujem da neće ništa proći. I ja sam siguran u to da ima tabla, ali je on malo tvrdoglav čovek.

Više nam je ovde stvar u tome na koji način vlasnici automobila sa stranim tablama mogu uopšte znati da su dobili neku kaznu preko oka sokolovog, jer koliko vidim to ide na neku vrstu elektronske naplate - pokušali smo preko sajta da pogledamo ima li kazni za tu tablicu, ali ne izlaze rezultati jer kao možda format nije pravilan. Tako da, oni mogu realno slikati nasumične strane tablice koje su platile parking i onda tako poslati preko slovenaca neku debelu kaznu - ni za šta.
 
nesto ga smuljase


06B892BE-7FD7-4477-832F-91E0B41B0A9D.jpeg
 
Нису још завршили, тек су малопре почели са асфалтирањем на овом делу, а аутомобили су полетели да паркирају на незавршен паркинг. Тренутно раде и уличицу лево од ове на слици (између ове две зграде што се виде) и верује да ће и то ускоро завршити. А за цео блок, то ћемо још морати да чекамо.
 
pretpostavljam da ce onda odraditi zonu za ovaj blok i blok 28 i blok 30 pocetkom sledece godine, jer mi deluje da svake godine uvode po x blokova
 
Kakvo je stanje unutar bloka na divljim parkinzima? Verovatno gore nego ranije
 
U okviru 25ice bas i nema divljih parkinga. 24 ih ima, ali nisam bio do tamo ova dva dana.
 
Efekat uvođenja zone je uglavnom kratkoročan. Mnogo ljudi nije prijavljeno na prvoj adresi (pre svega podstanari), a parking je dobar stimulans da rešavaju problem. Posle godinu dana stanje bude manje više isto kao pre .
 
Apsolutno se ne slažem. Evo kod mene kod gradske bolnice na Zvezdari dovoze automobile ljudi koji žive u zonama ali nisu prijavljeni a i ljudi iz Mirijeva koji posle presedaju na trolejbuse. Uvođenje zone posle prvobitnog inata i bunta se pokaže kao dobro rešenje.
 
Efekat uvođenja zone je uglavnom kratkoročan. Mnogo ljudi nije prijavljeno na prvoj adresi (pre svega podstanari), a parking je dobar stimulans da rešavaju problem. Posle godinu dana stanje bude manje više isto kao pre .
U bloku 22 ima preko godinu dana kako je uvedeno naplacivanje parkinga, i dalje ima mesta za sve stanare plus njihove goste, tako da to bas nije tacno da se posle godinu dana stanje vrati kako je bilo i pre. Pricao sam sa par komsija svi su zadovoljni sto se tiche mesta, jedino sta im smeta jeste ovi koji nece da placaju pa ih blokiraju ili stanu u neku krivinu gde kao ne smetaju pa umesto dve trake imaju jednu traku.
 
U bloku 22 ima preko godinu dana kako je uvedeno naplacivanje parkinga, i dalje ima mesta za sve stanare plus njihove goste, tako da to bas nije tacno da se posle godinu dana stanje vrati kako je bilo i pre. Pricao sam sa par komsija svi su zadovoljni sto se tiche mesta, jedino sta im smeta jeste ovi koji nece da placaju pa ih blokiraju ili stanu u neku krivinu gde kao ne smetaju pa umesto dve trake imaju jednu traku.

kada smo trazili stan, blok 22 je bio jedan od zeljenih lokacija, i bukvalno u bilo koji deo dana da sam prolazio, bilo je mnogo parkinga slobodno (najvise u delovima do zorana djinjica a pogotovo u delu do autoputa).
 
U okviru 25ice bas i nema divljih parkinga. 24 ih ima, ali nisam bio do tamo ova dva dana.
Moja greška, mislio sam na 24. blok. U 25 bloku i ima zgrada parktično samo sa jedne strane i nema ni prostora za divlji parking.

Bokovi 22,23, pa i 25,29,30 su specifični zbog dosta podzemnih garaža i u starim i novim objektima (kako koji blok), zato tu uspostavljanje zone značajno utiče na rasterećenje pošto dosta stanara zaista ima gde da parkira. U 21. bloku bez ijednog podzemnog mesta u stambenim objektima, zellena zona i nije nešto značajno donela. Dodatno 21,22,25 uživaju blagodet dosta dodatnih parking mesta napravljenih i posle izgadanje blokova uz bulevar i u sklopu samog bulevara (i arene).
24. blok će ""osloboditi" dosta mesta, samo je pitanje šta uraditi sa centrom bloka, kojii najviše stanari zloupotrebljavaju i u večernjim satima kada okolni parkinzi i nisu puni...
 
У 24. има она пољана - не знам шта је планирано на њој - тамо на крају код Гигатрона, ту могу да направе паркинг и да спрече улазак колима у блок.
 
Efekat uvođenja zone je uglavnom kratkoročan. Mnogo ljudi nije prijavljeno na prvoj adresi (pre svega podstanari), a parking je dobar stimulans da rešavaju problem. Posle godinu dana stanje bude manje više isto kao pre .

Mislim da se poboljša stanje, kod mene u Prof koloniji pre svega značajno se poboljšala prohodnost za trotoare jer 90% njih ispoštuje ucrtano mesto dok su ranije parkirali preko celog trotoara (iako smatram da i dalje treba svuda udariti stubiće da se odvoji parking od trotoara jer uvek ima kretena), takođe i svih drugih nepropisnih parkiranja je neuporedivo manje, a i radnim danima osim kad je neka utakmica u Pioniru može se lakše naći mesto. Svakako za neke gušće naseljene delove grada samo zoniranje neće mnogo popraviti situaciju ako se uporedo ne izgrade i dodatni kapaciteti, tj. javne garaže.
 
Ovo je upravo zbog činjenice da u tom bloku ima veliki broj parking mesta i više nego što su potrebe preko noći stanara (razlog je naravno Arena pored). U 21. dijagonalno džaba zelena zona kada se i dalje snalaze ljudi za mesta.
 
25. Blok sinoc. U decembru se parkirali u parovima suvozacka vrata na suvozacka vrata jer su mesta preuska, sad se vec neke komsije pocele bahate zauzimanjem po dva mesta.

jel u tom bloku kada se izvadi mesecna karta, vazi samo za unutrasnjost bloka ili moze da se njom parkira i na onom ostvrcetu u zorana djinjica?
 
Kao neko ko je podstanar u bloku 23 i nisam stanovnik Beograda, zahvalan sam parking servisu što u bloku 25 nije zonirao ono parče ulice kad se skreće iz Antifašističke borbe u blok 25, pa je taj parking još uvek besplatan. Nadam se da je to planski i da im nije samo promaklo. Ako im je promaklo, moraću izgleda i papirološki da sredim svoj status, jer je adresa privremenog boravka u biometrijskoj ličnoj karti idalje misaona imenica u ovom birokratskom haosu u države. Što bi mi programeri rekli: "to je samo jedno polje, sto ga ne dodate u bazu?".
 
Apsolutno se ne slažem. Evo kod mene kod gradske bolnice na Zvezdari dovoze automobile ljudi koji žive u zonama ali nisu prijavljeni a i ljudi iz Mirijeva koji posle presedaju na trolejbuse. Uvođenje zone posle prvobitnog inata i bunta se pokaže kao dobro rešenje.
Pošto smo komšije, ali ja sam u zoniranom delu kod Bulevara moram reći da grdno grešiš. Na bulevaru i pored zone nikada nema slobodnog parking mesta, a u sporednim ulicama ima negde do 4-5 popodne kada se ljudi vraćaju sa posla. Nisam jednom morao da ostavim auto kod tebe u Čingrijnoj ili kod Olimpa ( ima mesta samo van sezone kupanja).
 
Видим да су цео 24. и 25. блок стрпали у зелену зону. Искрено се надам да ће нешто од новопланираних зона унутар 28-30. блока бити плава зона. Постојећа места у плавој зони дож НБ булевара ни сад нису ни приближно довољна за људе који долазе послом у ове блокове. Од 9 ујутро готово је немогуће наћи место у плавој зони, а ако се истерају "нестанарски" аутомобили из унутрашњости блокова биће немогуће паркирати вероватно још од 8 ујутро.
 
Vrh