Koliko se plaća sat parkiranja u centru velikih gradova bivše SFRJ?
„Crvena zona“ u Beogradu najjeftinija
Autor: Goran Svilar, Dopisnici „Blica“ | Foto:G. Srdanov | 27.08.2008. - 09:32
Ukoliko se uporede cene parkiranja u većim gradovima republika bivše SFRJ, Beograd je u grupi najjeftinijih kad je reč o ceni jednočasovnog parkiranja u najužoj gradskoj zoni. Najskuplji je Zagreb, dok se jeftinijim plaćanjem jednočasovnog zadržavanja u centru grada mogu pohvaliti još vozači u Podgorici i Banja Luci.
Parking u Beogradu na dnevnom i mesečnom nivou je među najskupljim u jugoistočnoj Evropi, rezultati su najnovijeg istraživanju kompanije „Colliers International“, globalnog konsultanta iz oblasti nekretnina. Prilikom istraživanja u obzir nisu uzeti gradovi bivše SFRJ, pa je „Blic“ uporedio cene parkiranja u užoj gradskoj zoni u Beogradu sa gradovima bivše Jugoslavije. Najskuplji je Zagreb, gde parkiranje u crvenoj zoni košta 16 kuna ili 160 dinara za jedan sat, što je čak četiri puta više nego u Beogradu. Relevantnost ovih parametara dobija na značaju zbog činjenice da je sistem parkiranja u najužoj gradskoj zoni (crvenoj) u potpunosti isto uređen. Baš kao u Beogradu, i u Zagrebu vozači ne mogu da ostave svoj automobil u centru duže od sat vremena.
U Sarajevu je parkiranje takođe skuplje nego u Beogradu, ako se kao parametar uzme sat vremena parkiranja u centru. Za parkiranje u prvoj gradskoj zoni, koja se nalazi u samom centru grada, potrebno je izdvojiti dve konvertibilne marke odnosno oko 80 dinara po satu, dok je parkiranje u drugoj i trećoj zoni košta upola manje. Ako vozač želi da u centralnoj gradskoj zoni parkira automobil osam sati, koliko traje radno vreme, može izdvojiti 16 km što iznosi oko 640 dinara. Za razliku od Sarajeva, u Beogradu vozači ne mogu da ostave svoj automobil u crvenoj zoni“ duže od sat vremena.
- To radimo zbog toga da bi, zbog deficita sa parking mestima, postojeći prostor za parkiranje učinili dostupnim što većem broju korisnika - kaže Bojan Bovan, izvršni direktor JKP „Parking Servis“.
Banja Luka ima dve parking zone. Za sat vremena parkiranja u prvoj zoni (crvenoj) potrebno je izdvojiti jednu km ili 40 dinara, pa je parkiranje u užem centru grana neznatno skuplje nego u Beogradu. Na parkiralištima sa automatskom naplatom prvi sat parkiranja košta pola km, a za svaki naredni sat plaća se dodatno jedna marka, što znači da vozač za osam časova parkiranja mora izdvojiti 7,5 KM.
U Ljubljani na centralnom gradskom parkiralištu „Sidro“ sat parkiranja iznosi jedan euro što je opet za dva puta skuplje nego u Beogradu. Na perifernim parkiralištima u glavnom gradu Slovenije koriste se automati. Za jedan sat van centralne gradske zone potrebno je izdvojiti oko 30 centi, što je manje u odnosu na cenu parkiranja u trećoj beogradskoj zoni. gde za Problem sa parkiranjem sve je izraženiji pogotovo ako se ima u vidu da, prema nekim procenama, svaka porodica u proseku ima dva automobila.
Prema istraživanju kompanije „Colliers International“ Cena parkinga u Beogradu na dnevnom nivou iznosi 15,39 dolara, a na mesečnom nivou 200,02. U poređenju sa ostalim glavnim gradovima u jugoistočnoj Evropi, cena parkiranja u Beogradu viša je nego u Tirani u proseku za oko sedam dolara na dnevnom, i 153 na mesečnom nivou, dok je ta razlika u Bukureštu (7,69 USD / 153,86 USD). U Budimpešti i Sofiji cena parkiranja je u odnosu na Beograd niža na dnevnom nivou (13,85 USD u oba grada) dok je na mesečnom nešto viša i iznosi 307,72 USD u Budimpešti i 269,26 USD u Sofiji.
- Do cifre dnevnih karata smo došli tako što smo pomnožili cenu parkiranja za sat vremena u javnim garažama u užem centru grada sa 24. Cenu mesečne pakring karte izračunali smo tako što smo u obzir uzeli paket za fizička lica, koje nudi „Parking Servis“ - kaže Marija Gazivoda, saradnik na istraživanju tržišta kompanije „Colliers International“. Skuplji parking od Beograđana, po ovom istraživanju, plaćaju vozači u Podgorici i Atini, dok je Beograd skuplji od Budimpešte, Bukurešta, Sofije i Tirane.
Mesečno najjeftinije u Nju Delhiju
Kompanija „Colliers International“ objavila je da je London najskuplji na svetu sa cenom od 1.167 američkih dolara za mesečno parkiranje u najužem gradskom jezgru i 1.136 USD na Vest Endu. To je čak dvostruko više od mesečne cene parkiranja u Njujorku (588 dolara) ili Tokiju (552). S druge strane, najjeftiniji parking, kada je reč o svetskim metropolama, plaćaju vozači u Nju Delhiju, sa svega 1, 75 dolara na dnevnom i 174 dolara na mesečnom nivou.
Podgorica još bez zona
Jedan od retkih gradova u regionu koji još uvek nema zone za parkiranje je Podgorica. Ovde postoje dva veća parkirališta u centrlnoj gradskoj zoni od kojih vozači izdvajaju 50 centi ili oko 37 dinara plaćaju za parkiranje u „lepšem“ delu, dok za uslugu nižeg kvaliteta plaćaju 30 centi po satu.
Parkiranje u prvoj zoni
Grad
Zadržavanje
Cena po satu
1. Zagreb
sat
160
2. Sarajevo
duže od sat
80
3. Ljubljana
sat
75
4. Banjaluka
sat
40
6. Podgorica
duže od sat
40
5. Beograd
sat
37,50
* Cene su u dinarima (prilikom pretvaranja u obzir je uzet sledeći kurs: 1 kuna=10 dinara, 1km=40 dinara, 1evro=80 dinara)
Izvor: Blic
http://www.blic.rs/beograd.php?id=54583#