Šta je novo?

Opera na uscu-novi simbol Beograda

He,he...ovo je dobro.
Samo, bio sam u Pevecu... Bojim se da je mali ako nagrnu svi lljubitelji opere.
Vec vidim sliku: Premijera " Pasija po Mateju", zakrcen Pancevacki most....Ljudi izlaze iz kola i svi nose " tribute " Mozart bele perike i tuku se jer im je neko zakrcio prolaz...

Ipak ne Pevec...
 
Imam predlog (koji mi se javio u snu) za Operu na Ušću;Bela Piramida koja bi bila još jedan simbol Beograda i simbolisala spoj Dunava i Save! A na vrhu piramide bi sijala dva fara kao kod svetionika na moru,koji bi isijvali simbolično svetlosne (Tesline)zrake za brodove na Dunavu.
images
images
khan-shatyry2.png
kazakhstan-futuristic-pyramid-04.jpg
kazakhstan-futuristic-pyramid-03.jpg
images

images
 
I samo nadji sponzora ko ce sve to da plati i projekat je usvojen da ti predlozim neke bil gejts ,bafet,tramp,rokfeler ,misko sisko i kompanija
 
Pa slažem se,neka plati neki tajkun,,jer njihov zadatak bi bio da daju novac tamo gde država /grad nemaju,drago mi je da ti se ideja sviđa,bela piramida bi sigurno postala novi simbol Beograda,zamisli samo pogled sa Kalemgdana na Ušće.. :p
images

A i prateće male u parku na Ušću mogle bi biti razne galerije,izložbveni prostori i sl.
Evo još predloga za Operu..
images
images
grand-pyramid.jpg
falconcity-pyramid-712653.jpg
pyramid.jpg
pyramide_web01bw.jpg

Pogled sa Dunava :)
shimizu_pyramid_2.jpg
pyrfarm-ed02.jpg
pyr2.jpg
Pogled sa Genex kule..
PyramidOperaHouse.jpg
Dvorana Beogradske Opere na Ušću
pyrfarm-lead01.jpg

800px-Walter_Pyramid.jpg
 
Kao prvo, nisam upoznat sa imovinskim statusom palate doma sindikata, ali je očigledno gradjeno u vreme socijalizma. A slično i za druge objekte u okolini.

Mogućnost da se beogradska opera smesti u najstroži centar, tj u Dom Sindikata, sa objektom koji namenski zidan upravo za koncerte, sa tri sale i velikim holovima. Danas je taj prostor Doma Sindikata prilično neiskorišten, a ima i konkurenciju u drugim salama i halama. mogućnost da se u sastav opere uvede i sadašnji bioskop Kozara kao pomoćna sala. Blizina postojećeg narodnog pozorišta na trgu kao povoljna okolnost, jer bi to bila organizaciono jedna ustanova. Trg nikole Pašića bi generalno ostao isti kao i sada, samo što bi se Bezistan sredio. Ono što Bezistan čini ružnim je previše slepih zidova, pa te slepe zidove upakovati u plitke lokale široke 3-5 metara, galerijske kafeterije na sprat sa zajedničkim pešačkim dvorištem. I time bi opera imala "spoljni foaje" za čekanje i sastajanje društvanceta. Za parkiranje postoje parkinzi kod skupštine grada i manji pod čumićevim sokačetom.

Drugi prostor odmah uz Bezistan, je Nušićeva, koju bi mogli zatvoriti staklenom opnom preko krovova i stvoriti prostor nezavisan od lošeg vremena. To se dalje spaja sa Čumićevim sokačetom, gde treba urediti spojke Čumića sa Nušićevom, sa pozemnim kod albanije, sa Trgom. i sa podzemnim u Nušićevoj. Ružan stari pasaž izmedju Nušićeve i Bezistana takodje može biti uredjeniji i komercijalniji. A bioskop Kosmaj bi pretvorio u dobru kafanu-restoran na dve etaže.

Sve što sam nabrojao je u suštini "tvrdo zidano" samo treba umeća i dobre volje da se sredi tip top.
 
Nismo masonska drzava pa da nam simbol bude piramida, zato ne podrzavam ovu ideju.
 
spatiotecte":2l6d3tm5 je napisao(la):
Nismo masonska drzava pa da nam simbol bude piramida, zato ne podrzavam ovu ideju.
Glas razuma.

Ne sviđa mi se ideja nečeg previše modernog za Operu. Treba od onog čuda za nauku praviti novi simbol u tom nekom stilu, a Operu strpati u neku secesijsku građevinu. GRADITE STARI BEOGRAD!
 
Slazem se sa tobom, i znam jednu takvu gradjevinu, ali nije za javnost, koja bi to bila.
 
Nije za javnost?..Pa ovo jeste javni forum...učestvovati na ovakvom forumi i ne prezentovati ili razmenjivati mišljenje ili ideje...??? what,s the point ? :kafa:
 
Da usvajamo piramide, ko bosnjaci :lol:
Dosadno je, kad nije u originalu :lol:
 
Pitanje beogradske opere je pokrenuto još u šezdesetim godinama prošlog veka, a odgovor je dobilo u konkursnom radu Hansa Daala, holandskog arhitekte koji je na konkursu i pobedio. Ono što je on tada predložio je bilo toliko napredno da jednostavno nije moglo da se napravi. Koncept je, bez daljeg, bezvremen, staklena opna od 100x100m, u kojoj centralno mesto zauzima auditorijum, čija se struktura organski čita spolja, a oko koga se pletu slobodne ravni pristupnih galerija.
Lokacija: Staro sajmište, na samoj ivici Save. Najveći kvalitet nije bio taj što se kuća ogledala u vodi, već što se do nje moglo doći i vodom, preko malog pristaništa.
Pored ove zgrade bi sidnejska opera izgledala kao rad tek svršenog studenta koji se projekta dočepao preko veze. Stvarno!
Ako bude zainteresovanih, mogu planove da okačim.
E, da- da bataimo Ušće i Park prijateljstva, tamo je dovoljno štete već napravljeno.
 
Качи планове што пре. :kk:

Да се надовежем на приче о пирамиди. Иако нисам за пирамиду, није тачно да је она карактерни симбол само масонерије. Она је пре свега савршено математичко тело, и практично неуништива структура. Колико су само старе египатске пирамиде, а процењено је да би надживеле и нашу цивилизацију за много хиљада година. Осим тога, да ли су Египћани били масони? Нешто не верујем.... :lol:
 
Ok to sam se malo salio sa tim da bi zbog te piramide bili masonska drzava, vidim da su me skoro svi shvatili za ozbiljno, hahah ;)

Dobro istina je da je ona jedno od obelezja masona (2012, znam da ih ima po gradu, pogotovu tu gde su jevreji gradili, gornji dorcol) ali ima vec primera u svetu sa piramidama (Luvr u parizu) a i piramida mi nije najbolji oblik za operu, ima toliko boljih ideja od piramide tako da mi to uopste ne ide zajedno.
 
Podsetiste me na nešto,kad pomenuste masone. Jednom prilikom je jedan od profesora sa arhitekture, inače čeličar, na odbrani diplomskog pitao koleginicu, koja je radila patrijaršiju i stavila piramide na tornjeve umesto kalota:

- kakav vam je to masonski simbol i šta bi na to rekao sveti sidon?
 
nelecaster":1tfgfqp4 je napisao(la):
Pitanje beogradske opere je pokrenuto još u šezdesetim godinama prošlog veka, a odgovor je dobilo u konkursnom radu Hansa Daala, holandskog arhitekte koji je na konkursu i pobedio. Ono što je on tada predložio je bilo toliko napredno da jednostavno nije moglo da se napravi. Koncept je, bez daljeg, bezvremen, staklena opna od 100x100m, u kojoj centralno mesto zauzima auditorijum, čija se struktura organski čita spolja, a oko koga se pletu slobodne ravni pristupnih galerija.
Lokacija: Staro sajmište, na samoj ivici Save. Najveći kvalitet nije bio taj što se kuća ogledala u vodi, već što se do nje moglo doći i vodom, preko malog pristaništa.
Pored ove zgrade bi sidnejska opera izgledala kao rad tek svršenog studenta koji se projekta dočepao preko veze. Stvarno!
Ako bude zainteresovanih, mogu planove da okačim.
E, da- da bataimo Ušće i Park prijateljstva, tamo je dovoljno štete već napravljeno.
Ja bih to JAKO voleo da vidim, zvuci mnogo dobro!

Uzgred, namam nista protiv piramida kao takvih ali mi se one jednostavno ne uklapaju sa oblikom auditorijuma tako da je to malo uguravanje necega u formu koja mu ne pristaje. Inace i u Kopenhagenu je opera na samoj vodi (kao i u Sidneju, izgleda gradovi vole da ih stavljaju na samu obalu :) , ima tu nesto) a onda su se dodatno "iziveli" stavivsi i novi Kraljevski teatar preko puta. Oba zdanja imaju svoje dokove za pristup brodicima.
http://en.wikipedia.org/wiki/Copenhagen_Opera
http://www.ltarkitekter.dk/en/projects/7
 
JohnyBgood":vrt8hcv1 je napisao(la):
nelecaster":vrt8hcv1 je napisao(la):
Pitanje beogradske opere je pokrenuto još u šezdesetim godinama prošlog veka, a odgovor je dobilo u konkursnom radu Hansa Daala, holandskog arhitekte koji je na konkursu i pobedio. Ono što je on tada predložio je bilo toliko napredno da jednostavno nije moglo da se napravi. Koncept je, bez daljeg, bezvremen, staklena opna od 100x100m, u kojoj centralno mesto zauzima auditorijum, čija se struktura organski čita spolja, a oko koga se pletu slobodne ravni pristupnih galerija.
Lokacija: Staro sajmište, na samoj ivici Save. Najveći kvalitet nije bio taj što se kuća ogledala u vodi, već što se do nje moglo doći i vodom, preko malog pristaništa.
Pored ove zgrade bi sidnejska opera izgledala kao rad tek svršenog studenta koji se projekta dočepao preko veze. Stvarno!
Ako bude zainteresovanih, mogu planove da okačim.
E, da- da bataimo Ušće i Park prijateljstva, tamo je dovoljno štete već napravljeno.
Ja bih to JAKO voleo da vidim, zvuci mnogo dobro!

Uzgred, namam nista protiv piramida kao takvih ali mi se one jednostavno ne uklapaju sa oblikom auditorijuma tako da je to malo uguravanje necega u formu koja mu ne pristaje. Inace i u Kopenhagenu je opera na samoj vodi (kao i u Sidneju, izgleda gradovi vole da ih stavljaju na samu obalu :) , ima tu nesto) a onda su se dodatno "iziveli" stavivsi i novi Kraljevski teatar preko puta. Oba zdanja imaju svoje dokove za pristup brodicima.
http://en.wikipedia.org/wiki/Copenhagen_Opera
http://www.ltarkitekter.dk/en/projects/7
Da se nadovežem na ove komentare, mislim da bi Beogradu zapravo zaista odgovarala jedna smela operska građevina i apelujem na kulturni narod da se oslobodi straha od modernog. Ali, piramida mi se kao ideja lično ne sviđa. Stvar ukusa...

Iako sam ljubitelj otvorenog i slobodnog prostora i neobično gotivim Ušće u sadašnjem stanju (sa sve svojom zapuštenošću) vidim taj prostor kao idealan za lokaciju buduće opere. Taj izlaz na vodu, na tom mestu, prosto magnetski privlači novu i smelu zgradu opere, kao antipod starom gradu na drugoj obali...

Sada kačim neke primere muzičke arhitekture koji mi se dopadaju (uz izuzetak ovog prvog, koji je crkva):

PIANO.jpg

Renzo Piano - Padre Pio Pilgrimage Church
http://www.arcspace.com/architects/piano/padre_pio/padre_pio.html


ISOZAKI.jpg

Arata Isozaki - Kyoto Concert Hall
http://www.arcspace.com/architects/isozaki/kyoto_concert_hall/index.html


LUNDGAARD.jpg

Lundgaard & Tranberg -The Royal Theater Copenhagen
http://www.arcspace.com/architects/lundgaardtranberg/rt/rt.html


FUKSAS.jpg

Massimiliano Fuksas - Zenith Music Hall Strasbourg
http://www.arcspace.com/architects/Fuksas/zenith/zenith.html


PELLI.jpg

Pelli Clarke - Renée & Henry Segerstrom Concert Hall, Orange County Performing Arts Center, Costa Mesa California
http://www.arcspace.com/architects/pelli/concert_hall/concert_hall.html


CALATRAVA%20%20A.jpg

Santiago Calatrava - Atlanta Symphony Center
http://www.arcspace.com/architects/calatrava/atlanta/atlanta.html


CALATRAVA%20%20T.jpg

Santiago Calatrava - Tenerife Concert Hall, Canary Islands
http://www.arcspace.com/architects/calatrava/Tenerife/index.html


ITO.jpg

Toyo Ito - Taichung Metropolitan Opera House, Taichung City, Taiwan
http://www.arcspace.com/architects/ito/taichung/taichung.html


HADID.jpg

Zaha Hadid Architects - Guangzhou Opera House
http://www.arcspace.com/architects/hadid/guangzhou/guangzhou.html


Dalje, mislim da bi jedno takvo zdanje trebalo da bude fuzija koncertne i operske kuće, jerbo naše materijalno stanje, stanje kulture i uopšte građanske svesti čini da se ovaj projekat oteže kao nedostižna utopija... Zato bi ova solucija bila ekonomičnija, a ne da se javnost zamajava planiranjem niza skupih, a nedostižnih projekata. Grad je u buli, pa treba razmišljati o mecanatskom-zadužbinarskom učestvovanju u finansiranju.
 
ja isto jedva cekam da vidit te stare planove. a iskreno malo sta mi se svidja od ovoga sto si postvaio. sto se tice same lokacije spominje se sama obala a tu kako ja razumem treba postaviti memorijalni park staro sajmiste pa ta lokacija odpada. ja bih operu voleo da vidim na mestu onih reno servisa ili jos bolje, u trouglu dejton - zgrada rada - usce
 
Sa nestrpljenjem cekamo da nelecaster postavi planove. :D


I, dodao bih da ni u kom sluchaju ne bih voleo da vidim piramidalnu formu... Toliko je "vec vidjena", od Starog Egipta do Las Vegasa... :rolleyes:


Zelimo formu prepoznatljivu samo za nash Beograd. :gobb:
 
nombre":2us0bptw je napisao(la):
Meni sve te slike iz Dubaia izgledaju kao nekakav Las Vegas na stereoidima. Jedino sto fascinira je "zamisli koliko je ovo cudo kostalo" ili "STA su sve u stanju ljudi da izgrade". Ali ja tu ne vidim nikakvu lepotu, sklad, ili ambijent koji bi me fascinirao. Shoot me, ali je tako. Pare ti puno pomazu i puno znace ali ocigledno nisu sve i ne nadoknadjuju ukus, a ni zdrav razum... a ovo zadnje malo i pomucuju :)
 
Не знам шта може боље да буде од овог примера из Дубаија? Савршен склад воде, зеленила и архитектуре, односно природе и човека. Овакав приступ планирању града је будућност. Заборавите у овом тренутку цену тако нечега. Овај пример фасцинира управо својом складношћу и узајамним односом. Нимало не стоји констатација да је ово Лас Вегас на стероидима. Управо супротно, Лас Вегас представља човеково силовање природе и њено покоравање до крајности. Са друге стране, Дубаји је пример помирења и хармоније. Ја се спокојно осећам само гледајући овај рендер. Замишљам тек, како је уживо. Наравно, говорио сам о овом пројекту, не о целом Дубаију.
 
Vrh