Šta je novo?

Opera na uscu-novi simbol Beograda

Pa, kad malo razmislim možda si u pravu. Sada je ipak XXI vek. Vreme klasike je bilo izvanredno lepo ali je prošlo. Ali opet ne bih bio za supermodernu zgradu opere sa isuviše stakla i aluminija. Nešto umereno moderno i elegantno.
 
Sofijska zgrada opere (dizajnirana 1921, ali nazalost, izgradjena tek posle Drugog svetskog rata zbog ekonomske krize):

Sofia-opera-gruev.JPG


operasofia1.jpg


zala1.jpg


operasofia3.jpg


Mapa distribucije zgrada opere (i funkcionalnih operskih trupa) u Bugarskoj:

bulgaria.jpg


//sve hotlinkovi
 
Svaka im cast da su izgradili operu ali brate ciganija (izvinite, tesko mi da upotrebim ovaj izraz ali ne mogu da nadjem bolji) sa parkiranim automobilima po trotoarima, isto kao kod nas, da te Bog sacuva...
 
@JohnyBGood
Potpuno isto kao u Italiji, Spaniji, Francuskoj, Grckoj... iskreno, nisam uopste video neku razliku.
 
Ako se izgradi opera na onom prostoru između SIV-a i Parka Prijateljstva biće mesta za parking sigurno dovoljno.
 
jovanovm":1khyv7wr je napisao(la):
@JohnyBGood
Potpuno isto kao u Italiji, Spaniji, Francuskoj, Grckoj... iskreno, nisam uopste video neku razliku.
Ja se nesto ne secam da sam u Parizu vidjao kola popeta na trotoar, mozda gresim. Pogotovo oko opere, sigurno ne, mada jeste ludnica u samom saobracaju...
 
@JohnyBGood
Moj prvi utisak voznje u Parizu - gledam gde da parkiram, neka ulica ide ka nekom mostu preko Sene, sa desne strane Ajfelova kula, oko mene neko ogromno drvece.. kad pogledam malo bolje ... jedno 30tak automobila, popeli se na trotoar, preko zelene povrsine, pa uz to drvece... znaci - kud svi Turci tu i mali Mujo... uradim ja to isto (iskreno, nisam znao gde/sta/kako da parkiram - to je bilo u doba pre pametnih telefona, google mapsa, i ostalih gluposti, navigacija je bila tekstualno maptasticna, a dama sa mnom pomalo neuroticna :))

Da li je tamo tako isto i sada - ne znam, samo delim svoje utiske.

Poenta je da se mi svi ne razlikujemo toliko, te da ako ima potrebe za operom kod Bugara, verovatno ce je neko posecivati i kod nas. Da li sad to treba da nam bude prioritet? Pa ne verujem... ali to ne znaci da treba da blokiramo napore drugih da tako nesto i ostvare...
 
jovanovm":r365oknn je napisao(la):
@JohnyBGood
Moj prvi utisak voznje u Parizu - gledam gde da parkiram, neka ulica ide ka nekom mostu preko Sene, sa desne strane Ajfelova kula, oko mene neko ogromno drvece.. kad pogledam malo bolje ... jedno 30tak automobila, popeli se na trotoar, preko zelene povrsine, pa uz to drvece... znaci - kud svi Turci tu i mali Mujo... uradim ja to isto (iskreno, nisam znao gde/sta/kako da parkiram - to je bilo u doba pre pametnih telefona, google mapsa, i ostalih gluposti, navigacija je bila tekstualno maptasticna, a dama sa mnom pomalo neuroticna :))

Da li je tamo tako isto i sada - ne znam, samo delim svoje utiske.

Poenta je da se mi svi ne razlikujemo toliko, te da ako ima potrebe za operom kod Bugara, verovatno ce je neko posecivati i kod nas. Da li sad to treba da nam bude prioritet? Pa ne verujem... ali to ne znaci da treba da blokiramo napore drugih da tako nesto i ostvare...
Pa i ja sam Bugarima odao priznanje za operu i svakako bih voleo da je i mi imamo,. Samo mi je onaj plavi Pezo koji se popeo na trotoar pa zena na slici mora da ga obilazi zaparao oko. To bi svugde u Amarici ili Skandinaviji odneo pauk, a verovatno i u Parizu, mada OK, sto juznije i istocnije - time i veci haos, tako da se mozda ponekad i neko provuce;) ... a i ne bi me iznenadilo da to isti badza parkira vise puta na trotoaru, revolucionarni duh bi naterao "les Francais" da se pobuna a mozda bi mu auto i isutirali. Dok je kod nas i Bugara, a i verovatno na jugu Italije to normalno... no dobro, mozda postoji neka druga tema o parkiranju
 
Znam da cete pasti u nesvest od shoka, ali meni bi na Uscu prijalo da vidim ovakav projekat:

http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=71735847&postcount=45

http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=71736269&postcount=46

Totalno ludo i originalno, a u skladu sa okruzenjem! :D Bio bi pravi simbol naseg grada, prepoznatljiv i mastovit.

Manite me s piramidama, korintskim stubovima i slicnim, vec milion puta, vidjenim resenjima... :p



:gobb:


P.S. Post je prikladan i ovoj temi i temi o Naucnom centru za promociju nauke. Ova mi je bila na dohvat ruke... ;)
 
Felipe":3522xbiq je napisao(la):
Znam da cete pasti u nesvest od shoka, ali meni bi na Uscu prijalo da vidim ovakav projekat:

http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=71735847&postcount=45

http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=71736269&postcount=46

Totalno ludo i originalno, a u skladu sa okruzenjem! :D Bio bi pravi simbol naseg grada, prepoznatljiv i mastovit.

Manite me s piramidama, korintskim stubovima i slicnim, vec milion puta, vidjenim resenjima... :p



:gobb:


P.S. Post je prikladan i ovoj temi i temi o Naucnom centru za promociju nauke. Ova mi je bila na dohvat ruke... ;)
Ja jesam za ludo i originalno ali arhitektura je ipak (barem po meni) PRIMENJENA umetnost ciji su produkt objekti za kakvu-takvu upotrebu. Znaci, daj mi osnovnu funkcionalnost, krov sa koga ledeince nece ubijati pesake, daj mi zgradu koju je moguce odrzavati i izgledace dobro i za 50 godina. Veliki sam fan ludog i originalnog ako ima neku dobru poruku i tera na razmisljanje ali ako je ludo i originalno samo sebi cilj onda to postaje obicna masturbacija narcisoidnog arhitekte ciji ce "ispljuvak" onda generacije i milioni neduznih biti osudjeni da tolerisu decenijama.

Koliko je samo postovanja proslosti i konteksta otislo u rekonstrukciju kule Nebojsa, koliko je generacija ostavilo tragove na desnoj obali Save? Nema tu nijedan pojedinac ni gradonacelnik sada PRAVO da sve okolo zanemari i podize spomenik sopstvenoj tastini. Ja bih tu voleo da vidim nesto hrabro i kreativno ali sto se nikako ne sme rugati svemu okolo (ukljucujuci MSU). Cak bi mozda zgrada opere bolje stajala na pravcu izmedju Sava centra i Savskog trga (u kom slucaju bi nesto ovako mozda cak i podrzao), upravo zbog vizuelno-sadrzajnog bogatstva i sadrzaja druge strane (Kalemegdan, Saborna crkva), tu jedino ide nesto efektno ali ipak dostojanstveno, ili nista, ostaviti onaj sumarak i samo produziti izvod kanalizacije da ne smrdi tu... pa neka Pobednik i siljak crkve dominiraju svom tom ravnicom. Drugim recima, ili oplemeni ili nemoj nista tu da radis.
 
JohnyBgood":10iltarr je napisao(la):
Veliki sam fan ludog i originalnog ako ima neku dobru poruku i tera na razmisljanje ali ako je ludo i originalno samo sebi cilj onda to postaje obicna masturbacija narcisoidnog arhitekte ciji ce "ispljuvak" onda generacije i milioni neduznih biti osudjeni da tolerisu decenijama.
+:kk:
 
Bilo da je u pitanju opera ili naucni centar, mozda bi najvise odgovarali novom beogradu portugalska skola, alvaro siza, ili tadao ando, rafael moneo. arhitekti sadasnjice koji bi bili dostojni arhitekture novog beograda, i dali pravac daljeg arhitektonskog razvoja novog beograda i primer ostalima...
 
Oва органска еко архитектура је фантастична и грађевина те филозофије јесте примерена Ушћу, али је овај пример те архитектуре лош.
 
Aпсолутно сам протув било какве изградње на ушћу па тиме и опере. Ни Музеју савремене уметности није тамо место али шта је ту је. Опера јесте потребна али је претерано инсистирати на томе да буде неки симбол Београда.
 
Онај темељ би се лепо могао искористити...

Наравно, ако све не усеру са паркирањем...
 
Nije bas Opera, ali znam da smo ovde najvise diskutovali o tome. Ivan Tasovac o novoj zgradi filharmonije:

Tokom protekle sezone počele su i prve konkretnije pripreme za realizaciju projekta izgradnje novog zdanja Beogradske filharmonije. Tim povodom Beograd je zimus posetio i čuveni španski arhitekta Santijago Kalatrava, koji je zainteresovan da projektuje idejno rešenje zgrade. Koliko je ostvarenje tog sna moguće?

“Naša ideja je da posredstvom Fondacije Beogradske filharmonije, iza koje je svojim imenom i prezimenom u znak podrške stao čuveni svetski dirigent Zubin Mehta, prikupimo novac za izgradnju zgrade na lokaciji koja se nalazi nedaleko od hotela “Jugoslavija”. Već sada planiramo i pripremamo veliku donatorsku večeru koja će biti održana tek za dve godine, dakle 2013. Trudimo se da u svojim planovima budemo realni i da ne postavljamo sebi nemoguće ciljeve. Ideja je da ceo projekat bude realizovan do 2020. i čini mi se da je to razuman rok.

Ostatak intervjua (uglavnom je o muzici): Akter
 
super, samo se nadam da ta misteriozna lokacija ne podrazumeva smanjivanje povrshine parka na uscu. Meni bi bilo super kada bi se napravila na onoj lokaciji na uglu Tresnjinog cveta i Bulevara Nikole Tesle
 
A zašto ne bi to stavili u blok 39, zar nije tamo predviđeno širenje univerziteta umetnosti, filharmonija bi se tu super uklopila...
 
Igor":1rvo2ude je napisao(la):
^^ hehe dugo me nisi ovako nasmejao :D

Licno mislim da je bolje a pre svega atraktivnije da Opera bude bas na uscu. Ova varijanta kod Siva je ok mada mi je malo tuzno okruzenje nekako mrtvo.
Slažem se ,ipak Sidnej koncept sa Operom u obliku piramide daje odličan reper na samom špicu Ušća,lokacija pored Siv-a okružena soliterima je primerenija nekom poslovno-hotelskom kompleksu
 
Mozda je MSU (za neko duze vreme) dovoljan na uscu sa NBG strane.

A opera? Pa mozda preko puta buduceg poslovnog i geografskog centra grada koji ce nici tamo gde su sada sine, izmedju Interkontija i reke? Tako bi sa reke imali jos jednu fenomenalnu ambijentalnu celinu i pogled sa reke od same Gazele do starog mosta, uz ovu celinu od Brankovog mosta do usca.

Moj san je da do nje moze da se dodje brodovima iz raznih pravaca kao u Kopenhagenu. Kad bih imao para, lansirao bih linije koje povezuju (1) savske blokove-sajam, (2) Jugoslaviju-Zemun, i (3) Dorcol-Savamala-mozda cak do Visnjicke banje. Tako bi uz trokraki sistem Beovoza imali i trokraki sistem brodskih linija, velikog kapaciteta i udobnosti + prekrasan pogled na grad.
 
capture.jpg


mogu i na ovu lokaciju pored juge a umesto ovih vašara......
 
mradulovic":1s58wwp8 je napisao(la):
super, samo se nadam da ta misteriozna lokacija ne podrazumeva smanjivanje povrshine parka na uscu. Meni bi bilo super kada bi se napravila na onoj lokaciji na uglu Tresnjinog cveta i Bulevara Nikole Tesle
Hmm da osetljivi smo na parkove,ipak treba najznačajnija zdanja kulture graditi pored Dunava i Save,već imamo muzej na Ušću,a mislim da ima mesta za još dva veoma značajna objekta filharmoniju i operu,kao i još neke galerije,obale reka treba da su slobodne i ako budu neka zdanja onda to treba da bude samo kultura.. ostatak Nbg je dovoljno velik za ostala komercijalna i druga zdanja :kafa:
 
На обали да остане парк, култура у стари део града, посао и становање на НБГ уз јачање инфраструктуре и тежњу ка томе да предграђе постане прихватљиво за становање а да у старом делу града што више улица буде затворено за саобраћај.
 
zasto da kultura da ostane u starom delu grada a ne da bude nesto i na novom beogradu, koji je po ovom pitanju gori i od Zemuna. Samo arogantni i kratkovidi politicari i urbanisti "grade" monocentrichne gradove. Ne treba smanjivati postojeci park na uscu nikako, ali sta bi falilo da opera bude na podruchju Starog Sajmista, preko puta bivshe Kineske ambasade itd...
 
Vrh