Šta je novo?

Opera na uscu-novi simbol Beograda

Nenad":232jr5m3 je napisao(la):
...opera bi lepo mogla da se smesti na mestu bivse Djumurkane
'Beogradski operski lobi' će tražiti mnogo atraktivniju lokaciju - bumo videli koju.

Naprimer na Slaviji .. u onoj rupi ili tako neku elitnu, ali za sada je sačuvan

sam spic ušća za marinu 'Dunav' ... kad se dogovorim sa Gradom i klijentom. :)
 
Slavija bi isto bila dobra lokacija, u Miticevoj rupi. Posebno ako bi se gradila u nekom ultra modernom stilu. Ali ja sam u svakom sllucaju i dalje za to da se opera uklopi u neki multi functional prostor zbog tematike koju smo vec prezvakali ranije - interesovanje nasih gradjana za operu!
 
Meni se isto ne svidja ideja da opera bude u bilo kakvim kombinacijama sa bilo kakvim drugim sadrzajem sem eventualno nekim kulturnim. Ukoliko opera ne moze sama za sebe da privuce dovoljnu paznju ljudi da idu u nju onda ne treba ni da je gradimo. Ukoliko nas to toliko ne interesuje da ne moze iz jednog milionipo-skog grada da se nadje kriticna masa ljudi kaja je odana tom vidu kulturnog uzdizanja onda forget it! Lepo dignemo jos jednu deltu i svi srecni i zadovoljni.
 
Pa mislim da se govori o kombinaciji sa likovnim ili teatralnim sadrzajem... ne komercijalnim :)
 
^^^

I suvenirnica u kojoj mo's kupis majicu "my brother was in Belgrade opera and all he got me is this lousy t-shirt" :p
 
Milance":15fdhxfi je napisao(la):
.... da se nadje kriticna masa ljudi kaja je odana tom vidu kulturnog uzdizanja onda forget it!
..... Lepo dignemo jos jednu deltu i svi srecni i zadovoljni.
'Kritične mase' sigurno nema, a masa se vremenom još smanjuje na svim 'starim umetnostima'
jer tehnologija DVD i ostalo preuzima i ostalu malobrojnu publiku koja odlazi u operu ili pozorište.
To je jednostavno trend, pa će Grad morati da uvek izdržava takav skup 'kulturni' objekat.
Što se tiče isplativosti - to je bacanje para.

Iz gradskog buđzeta ne može da se gradi neka 'Delata', to radi Miško - neki put, a više obećava.
Ali Delta može da izgradi Operu i pokloni svom Beogradu kao legat ili zadužbinu.
 
Ljudi koji su ljubitelji opere sigurno ne prelaze na DVD. Sto se tice bioskopa to svakako stoji. Problem jeste sto je kod nas jos uvek standard nedovoljno visok tako da se kultura veoma brzo zaboravlja i ljudi misle vise o prezivljavanju nego da idu u operu sto je razumljivo. Kriticna masa ce se pojaviti ja sam ubedjen jer svaki put kad je neki kvalitetan koncert u Kolarcu ne mozes kartu da nadjes. Ok sala jeste manja nego jedna operska ali opet ima dosta ljudi koje to interesuje. Ta buduca opera svakako nece moci da funkcionise bez pomoci grada ali to je valjda svima jasno i to je tako svugde.
Iz gradskog buđzeta ne može da se gradi neka 'Delata', to radi Miško - neki put, a više obećava.
Ali Delta može da izgradi Operu i pokloni svom Beogradu kao legat ili zadužbinu.
To mi je jasno, bila je to samo "doskocica".
 
Milance":x129r28x je napisao(la):
Ljudi koji su ljubitelji opere sigurno ne prelaze na DVD.
Sto se tice bioskopa to svakako stoji.
A zašto jedan ljubitelj opere ne bi pustio DVD kući i uživao u svetskim imenima?
Imaju poneki čitave kolekcije, kao što su nekad neki imali rok. :)

Poetna je da se sve ono što se nekad prenosilo direktno u pozoroštu, operi ili beletu
razvojem tehnike prvo prenosilo filmom, pa radiom i TV-om, Comp-om i Internetom.

Znači, kultura se danas, a i u budućnosti, prenosi elektronskim medijima.
Zato opada broj onih koji još odlaze na stare načine prenosa 'starih umetnosti'.
 
Ne slažem se sa ovakvim pogledom na stvari. Digitalne tehnologije su tu da "prošire" klub ljubitelja opere, filma itd... ali ih nikada neće zameniti. Nemojte sve posmatrati kroz prizmu naše stvarnosti. Da li napolju ljudi manje idu u bioskop, operu ili pozorište zato što mogu sve to da gledaju i slušaju kući? Da li čak i ovde, danas ljudi manje ili više idu na koncerte?

I Opera treba da bude na ušću, :D a pored nje marina ;)
 
@ bigvlada

Koliko ima posetilaca i kakav je trend ( u opadanju) to možeš da se raspitaš po pozorištima.

Naravno, biće uvek onih koji će odlaziti, jer to je i izlazak u Grad, tj. viđenje sa ljudima ili
prilika da se obuče nova toaleta sa nakitom, vole to ljudi ...kao što vole i svoju kafanu. :)
 
dragane, si siguran ti to za pozorista? za neke predstave karte ne mogu mesecima unapred da se nadju
 
To mogu i ja tebe da pitam : si siguran .. da je tako? .. i koje su to predstave? .. i koji je pravi razlog?
 
Za MNOGE predstave mesecima ne mogu da se nadju karte.Iako je vec retkost naci kvalitetnu predstavu za ispod 1000din (za nase prilike ipak znacajna cifra).Dakle,idu ljudi-to je sigurno. A sada sto se tice DVD-ja:to je najveca zabluda ljudi koji uglavnom i ne idu u pozoriste ili operu. Da sedim kuci i da pustim "dvd sa svetskim imenima"? Pa na znam da li postoji osoba (koja nije lenja,fizicki onemogucena,siromasna ili potpuno muzicki neopismenjena) koja ne kapira da to nije isto. Onaj ko misli da je isto treba da ode i slusa nesto uzivo,pa da sabere iskustva...
Po toj logici bi i koncertna desavanja zamrla jer ljudi imaju dvd kuci...
 
kingdom":2syxf9q8 je napisao(la):
.... Da sedim kuci i da pustim "dvd sa svetskim imenima"? ..
Pa i nije isto. .. kući slušaš najbolje pevače i orkestre, a imaš i bolji zvuk.

Ako si primetio napisao sam da postoji i sam 'čin' odlaska na takva mesta i
da nije u pitanju samo slušanje muzike, jer dolaze i diletanti radi pokazivanja.

ps. ... od tih MNOGIH ti ne znaš ni jednu predstavu?
 
Kingdom je potpuno u pravu. Ko god je bio u pozorištu u skorije vreme (ili je hteo da ode, a izvisio za karte :) ) zna koliko ljudi ide na predstave, zna da se karte rasprodaju i po mesec dana unapred, i da cene nisu ni malo naivne, pa je opet tako. Ista je situacija i za operu - u narodnom pozorištu jedino na trećem balkonu ostane malo mesta, al vajda zato što niko osim studenata nije blesav da se naginje preko ograde 2 sata :)
Što se tiče koncerata, ima ih toliko na dvd-ovima, ali ljudi idu na koncerte - doživljaj je potpuno drugačiji...
Nove tehnologije nikako ne mogu da zamene pozorišta i opere, pa ni bioskop u neku ruku. Ko se navuče na bioskop - džaba mu dvd ;)

dragan":nauym0p4 je napisao(la):
ps. ... od tih MNOGIH ti ne znaš ni jednu predstavu?
Ok, evo dokaza: JDP, naredna 4 dana, 3 od 4 predstave rasprodate... Ko ne veruje evo linka http://www.tiketservis.com/performer_details.php?performerID=21
 
Ima tu i ekonomski momenat, tj. predstave se održavaju toliko retko da bi se napunile sale.
Ako bi ih održavali u svim raspoloživim terminima, ne bi prodali toliko ulaznica.
Postoji oderđen br. posetilaca ( nešto i 'slučajnih') u Bgd. pa su tako i raspoređene predstave.

Ali, eto kad se izgradi još jedan objekat biće ( valda) i više posetilaca. ( kraj) :)
 
evo npr pozoriste na terazijama... apsolutno sve predstave su rasprodate.. jedino ako prvi dan dodjes na biletarnicu i uspes nesto;)

inace "Cabaret" je vrh.... Pogledajte;)
 
dragan":36nvcv8y je napisao(la):
Ima tu i ekonomski momenat, tj. predstave se održavaju toliko retko da bi se napunile sale.
Ako bi ih održavali u svim raspoloživim terminima, ne bi prodali toliko ulaznica.
Postoji oderđen br. posetilaca ( nešto i 'slučajnih') u Bgd. pa su tako i raspoređene predstave.

Ali, eto kad se izgradi još jedan objekat biće ( valda) i više posetilaca. ( kraj) :)
Nisu glumci i pevaci roboti pa da imaju 10 predstava na dan. Naravno da ih je manje nego bioskopskih projekcija. Ne znam kako mozes uopste da poredis predstave, koncerte i DVD? Ocigledno nisi jos bio na nekoj dobroj predstavi ili koncertu...
 
Milance, starije generacije to drugacije posmatraju. Posto su pod stare dane "otkrili" kako DVD funkcionise, mozda im je to interesantnije od pozorista. Mladjima koji su uz tu tehnologiju odrasli verovatno nedostaje nesto zivo, tako da, ima za svakoga po nesto! :)
 
Moguce. :D Covek stvarno treba da dozivi jedan super koncert pa da shvati ogromnu razliku. Cela atmosfera, koncertni zvuk koji ne moze da se prenese na DVD itd. su stvari koje se ne zaboravljaju.
 
Kladim se da vas dvojica ne znate ni da pevate... samo ste 'zabrinuti' za opersku publiku.
Ja sam ( slučajno) pevao u horu koji je osvojio Prvo mesto u onolikoj YU.

A, poznajem jednog dirigenta i više muzičara, pa malo i znam o čemu pišem.
Za razliku od vas dvojice, koji i ne shvatate o čemu se radi .... ima vremena.
 
^^Haha sjajno dragane mogu samo da zamislim tebe u horu iako te i ne poznajem! Izvini smesno mi nemoj da se ljutis. ;)
Veruj mi da imam jezivo mnogo kontakta sa muzikom i muzicarima i u familiji imam dosta njih tako da jako dobro znam sta pricam. Mogu samo da te pozovem na neki od koncerata RTS big bend-a ili klasicne muzike kojih ima ponekad stvarno dobrih.
 
Dragane, s obzirom da imam zavrsenu srednju muzicku skolu, mozda bih mogao da ti ja objasnim o cemu ti pricas. A o prvim mestima necu sada da govorim (festivali, republicka takmicenja itd.) jer se ovde radi o Beogradu, a ne mojim licnim zivotnim dostignucima. Ako zelis da saznas vise, molim te obrati se putem poruke.
 
E, nemoj sad da tražim onu crno-belu fotku sa jednim likom na 'desnom krilu' hora
kako peva 'Alt II ' ... čini mi se naka rukovet od Mokranjca ili sl., a u loži sedi Tito i Jovanka. :)
Bilo to nekad u Domu sindikata, baš lepo što ste me podsetili, pa evo i vama da se odužim :

Pogledao sam kakva je situacija u 'Zvezdara teatru' ( on mi prvi iskočio, a vi vidite dalje)
http://www.zvezdarateatar.co.yu/zt/

Kapacitet sale ide od 520 do 780, a prosek gledaoca je oko 203.
Broj predstava je 179, a posetilaca 36.293 na matičnoj sceni.

Kako su oni izračunali procenat posećenosti od ~78% to ne znam.
Ali su dali i kapacitet sale, zavisno od kombinacije 520-780.
a, u tom slučaju imaju prasek posete mnogo manji.

ztvn2.jpg

zt2iu6.jpg


Uzmite u obzir studente i profesore muzike i pozorišta koji po 'službenoj dužnosti'
idu na predstave ( i po više puta) kao na exkurzije ili izlete ... i iz unutrašnjosti.

ps. ... čestitam ti sva ta Prva mesta koje si osvojio, a ti valda znaš gde.
 
Vrh