Šta je novo?

Opera na uscu-novi simbol Beograda

Potrazi :) Bas bih voleo da vidim kako "pjevas" alt II Titi i Jovanki :)

A evo i komentara nekome za dusu.

Ja mogu samo da potvrdim za najpopularnije predstave da su karte uglavnom rasprodate. Po njima naravno ne moze da se meri cela pozorisna bransa, a treba pokupiti podatke svih teatara (na primeru prethodnog posta) i onda napraviti konkretnu analizu kakva je situacija.

Opera je u svakom slucaju specificna ustanova koja bi verovatno preuzela mnoga gostovanja sto iz SC sto iz Arene. Naravno, ako bi joj kapaciteti bili zadovoljavajuci. Takav objekat je potreban Beogradu, ali trenutno nije neophodan.

Mladje generacije bi trebalo vec u skoli da se obrazuju u tom smeru da postuju pozoriste i muziku. Recimo, ja sa svojom skolom nikada nisam bio u Narodnom pozoristu. Ako bi se deca od malena vaspitavala da je to nesto posebno, interes za takvu vrstu zabave ce se promeniti u buducnosti.
 
Nikako da se ti vratiš na temu ! ... dao sam primer posete jednom beogradskom pozorištu
i o tome sad treba da se komentariše ... ako se imaš nešto, a lične stvari zaboravi.

ps. .. vidim dao si neki koment., pa samo da pomenem : nekad smo obavezno jedanput mesečno
išli sa školom u pozorište, doduše više puta besplatno. .. ili je platila neka firma, nap. 'N.Štark.'
 
Dragane,ja tebi da nabrajam predstave sada da bih ti dokazao da idem u pozoriste!??? NE PADA MI NA PAMET.Ako smem da primetim,razmisljas kao neko ko na brzaka moze da nabroji predstave na kojima je bio.
Bolji zvuk na dvd-ju nego slusati operu uzivo?Oprosti,ali to moze da kaze samo neko ko nije otishao ni na jednu. I jos ce da ispadne da je glavni razlog sto ljudi idu u pozoriste to da malo prosetaju i budu vidjeni ili sta vec.Pobrkao si,secash se,pricamo o delu populacije koji ide u pozorishte,a ne u silikonsku dolinu.Ne da imam nesto protiv iste... Prosto ne mogu da verujem da tako razmishljash.
Sta si ti,neki teatar-natzi?:) Ti bi sve te drushtveno beskorisne delatnosti ukinuo,a? :)
 
Red ispred Jugoslovenskog dramskog pozorišta
Satima čekali karte od 50 dinara
Autor: S.T. | 27.03.2008 - 06:00
jdp-v.jpg

Satima čekali karte od 50 dinara

Nesvakidašnji red je juče mogao da se vidi ispred Jugoslovenskog dramskog pozorišta. Nekoliko stotina mladih i starih je satima strpljivo čekalo na karte od kojih su neke, samo juče, koštale simboličnih 50 dinara. Za malo više od četiri sata, ovo pozorište je prodalo oko 5.000 ulaznica.

Foaje Jugoslovenskog dramskog pozorišta je, pre devet sati ujutro, bio pun, iako se blagajna otvara tek u deset. Pun je bio i plato ispred pozorišta, a ljudi je bilo i na najbližem travnjaku. Goran Jovanović, fotograf, u 13 i 30 sati nije bio nimalo nervozan što mu je blagajna na dohvat ruke, ali još uvek daleko. Ni penzionerka Ivanka Petrović, koja je u pozorište ide skoro svake nedelje, nije bila nervozna što dugo čeka.
Ulaznica za predstavu u Jugoslovenskom dramskom pozorištu staje od 300 do 1.000 dinara. Međutim, svakog meseca ovo pozorište ima jedan dan kad su karte za mesta na balkonu za predstave na Velikoj sceni, zvane „studentske“, prodaju za samo 100 dinara. Pošto JDP u aprilu proslavlja 60 godina postojanja, ovaj put su prepolovili sve cene, pa i te najniže.
извор Блиц
линк http://www.blic.co.yu/beograd.php?id=35607
 
Jos nesto.Meni se jedino stomek prevrce od draganove "ideje" da moze fino da se sjhedi doma i "uzhiva" u dvd-ju,jer je "zvuk bolji" i slicne gluposti.Daj molim te,bez ljutnje,ali stvarno...:)
Da li graditi operu i sa kojim kapacitetima ja drugi nivo rasprave.Ovde se kao "opipava puls" nacije i konstatuje zhestoka aritmija.Pa ok,sta god neko mislio treba valjda i neke institucije da se bave tim pulsom nacije,a ne da ga prepustaju stihiji.I nije tacno da ljudi ne idu,licno sam slusao dosta toga u sava centru (sad bi mozda i nabrojao najsvezije primere da dragan nije provocirao bez potrebe :) ) i bio svedok da je interesovanje jako dobro.
Kako god,hvala bogu pa ima ko o tome da brine...
 
Znaš kako : ovde se primarno govori o OBJEKTU Opere, pa u tom pravcu sam pisao
uz'put i o količini pozorišne i operske publike ... i dao pregled poseta na predhodnom postu.

Malo smo se suviše udaljili od teme sa ličnim pitanjima ko šta voli, ali da završim sa tim :
ja sam odrastao na roku i operu neslušam uopšte ... tu i tamo ima par arija koje pamtim.
Ona je nastala u vreme kad je jedino pevanje po ulicama gradova moglo da ispriča
neku priču, kao što sada radi film ili TV serija,tj. to je stari način prenosa kulture.

Toliko o tome, a objekat treba izgraditi da bi oni koji hoće dolazili u njega i lično uživali.
Ali, TV i Internet ( nove tehnologije) prenose 'priče' i poruke,utiču danas mnogo više od
starih načinana kominikacija, pa tako određuju ponašanje i razmišljanje ljudi.
Drugim rečima Kultura i njen uticaj se preselio na druga, moćnija medija od same zgrade.

ps. .. vidim stigli neki postovi 'ljubitelja' kulture, pa da dodam : nije dovoljno ići na predstave
i misliti za sebe da si kulturan, jer tamo treba nešto i naučiti i usvojiti u svom
svakodnevnom ponašanju i ophđenju prema ljudima .. i Životu uopšte.

I da podsetim : italijanska Mafija je iskreno uživala i volela Operu...verovatno i sada.
 
heh, koliko teksta, a ja sam lepo rekao da je napolju situacija u vezi sa pozorištem i bioskopima mnogo bolja nego ovde. Sve se svodi na pare, kada budemo imali viši standard, biće i više pozorišta i više predstava i više bioskopa. A sada da nastavimo da pričamo gde da smestimo operu koja će nam trebati :D

U tekstu u Blicu od 26. marta(samo u štampanom izdanju) o uređenju parka prijateljstva se pominje da će grad staviti u razmatranje sve predloge autora, sem onoga da opera bude na ušću iako većina autora želi da je smesti tamo.
 
vazhi dragane,podrzavam te 100%.Ajmo sad nazad na temu posta...
 
OPERA

Hajde da vidimo na koje projekte bi trebalo da se ugledamo. Ovo je projekat za Operu u Abu Dabiju (Zaha Hadid), pored mora. Zamislite pogled sa Kalemegdana na Ušće sa ovakvom zgradom. :D

zhaabudhabiexteriorpersbk2.jpg

zhaabudhabimainlobbyus7.jpg

zhadubaioperahouse2wx9.jpg

zhadubaioperahouse3vl7.jpg

zhadubaioperahouseintmd3.jpg

zhadubaioperahousemodelat5.jpg

zhadubaioperahousesqik9.jpg
 
Opera u Češkim Buđovicama, spolja nije nešto ali je iznutra sjajna :)

443dayview01dw8.jpg

443dayview02ei7.jpg

443bighall02qn5.jpg

443bighall02sqhc2.jpg

443mainhall01nd7.jpg

443smallhall01sqwx8.jpg


ovo je neko već postovao ranije, samo da se prisetimo

interieursallementionobza2.jpg
 
Naprotiv, divno je :)

Ali cini mi se da kod nas ljudi i dalje zamisljaju operu kao nekakvu kamenu neoklasicnu zgradu sa monumentalnim stepenistem i kolonadom korintskih stubova na ulazu, gde dolaze samo muskarci u smokingu i zene u balskim haljinama. Zato i toliko insistiranje na Trgu kao lokaciji.
 
Vreme je da se u BG konačno uradi nešto smelo i nesvakidašnje, ali baš onako da ostane kao simbol i naravno pritom da bude lepo i intrigantno.

Nisam baš oduševljen ovim renderom, ali sam siguran da će neko već iznedriti nešto adekvatno lokaciji i potrebi.
 
poslednja slika.
fino.

ali mi malo mukica od takvog golog betona.
 
uhhhh.... sto bi bilo dobo kada bi se u beogradu napravilo nesto kao ovaj Performing Arts Center... uhhhh.... najezio sam se! mozhe i taj projekat iz abu dabija ....
 
Zanimam me koliko bi opera kostala u evrima?I ima li nade da se sagradi za vreme djialsovog mandata racunaju ci da pobedi i na sledecim izborima?
 
24.647.312 евра + 18% ПДВ.

Наравно да ће бити завршена пре краја Ђиласовог мандата (2012). Очекује се отварање у децембру наредне године.
 
Какво питање, такав одговор. :kafa:
 
Vrh