Šta je novo?

Opera na uscu-novi simbol Beograda

Bloq72":9v1ihlaf je napisao(la):
Trenutno pogled sa Kalisha na shpic ushca je pogled na 3 drveta a
shta ima monumentalno iza shto bi bilo gubitak da se ne vidi?
marinavy8.jpg


Ako pogledate sam špic : tu je formirano malo poluostrvo od materijala
koji je većinom iz obližnjeg izliva kanalizacije ( što je neko već tačno napisao).
O mirisima koji se tamo šire , naročito leti, ne treba mnogo raspravljati.

Izgradnjom vertikalnog keja na Savi ~150met., a oko 400met. na Dunavcu
i taj problem bi se rešio odvođenjem kanalizacije na Dunav iza VRO.

Na slici su dva keja jedan pored drugog ( vertikalni i običan), tako da
pristan već postoji i samo ga treba proširiti... A, ako izgradnja visoke zgrade hotela
ne odgovara, on i ne mora da se gradi kao novi simbol Bgd - moze i nizi.

U svakom slučaju sam špic je mesto za Marinu, a na ostalim lokacijama mesto za Operu.
 
Zgrada opera biće na Novom Beogradu
Klasična muzika u Park prijateljstva
Autor: Svetlana Palić | 12.01.2008 - 06:53
usce_v.jpg

Potraga za konačnom lokacijom buduće Beogradske opere privodi se kraju. Nakon što su pre godinu dana "otpale" lokacije na Trgu Republike i Savski amfitetatar, gradska vlast definitivno je odlučila da opera bude na Ušću. Na konkursu koji je nedavno otvoren biće rešeno u kom delu Parka prijateljstva je najbolje da se zida reprezentativno zdanje od 50.000 kvadrata.

U ponudi su tri lokacije: samo ušće Save u Dunav, zatim prostor u blizini Muzeja savremene umetnosti i, konačno, temelji nikad sazidanog muzeja revolucije.
Konkursom koji je raspisalo Društvo arhitekata Beograda i Direkcija za gradsko građevinsko zemljište, pozvani su sviyaintersovani da ponude ideje za "oživljavanje" Parka prijateljstva koji, pogotovo noću, predstavlja mračni i neiskorišćeni potencijal grada.
- Taj javni prostor je velika vrednost Novog Beograda, ali sada nedovoljno aktivan i nekako otuđen iz matrice grada. Pored Muzeja savremene umetnosti i splavova na rekama, nikakvog sadržaja tamo nema . Zaista je potrebno takvu dragocenost urediti i učiniti je dostupnom- konstatovao je Đorđe Bobić, gradski arhitekta i inicijator ovog konkursa
Uprkos žestokim kritikama prvaka beogradske opere i baleta, pre svih operskog pevača Živana Saramandića, kako je loše graditi operu bilo gde osim u centru grada, gradske vlasti su ipak odlučile da ona ne bude na Trgu Republike.
Ova lokacija je, kako objašnjavaju u gradskoj upravi, nedovoljno velika. Nova opera traži dobre pristupne saobraćajnice, a takvih nema na Trgu Republike. Lokacija kod hotela Bristol, u savskom amfiteataru takođe je odbačena zato što bi izgradnja na tom mestu podrazumevala izmeštanje železničke pruge i rešavanje imovine nad zemljištem. I jedan i drugi proces bili bi veoma dugi.
Novu zgradu opere treba da zidaju zajedniči Republika i Grad Beograd. Procena je da će njena izgradnja koštati oko 70 miliona evra. Ko će posle izgradnje gazdovati operom, da li republika, koja sada upravlja Narodnim pozorištem, ili grad u čijoj su nadležnosti sva druga pozorišta u gradu, ostaje da se rešava.
Konkurs za uređenje Parka prijateljstva raspisan je krajem novembra i trajaće naredna tri meseca. Deset najuspešnijih radova biće nagrađeno sa po 200.000 dinara.

Opera u brojkama
Nova zgrada opere trebala bi da bude sazidana na 30.000 kvadrata, plus još oko 20.000 kvadrata namenjenog komercijalnim sadržajima, kojima će se zgrada "izdržavati". Predviđeno je da budu izgrađene dve sale. Glavna za 1.400 gledalaca i pomoćna za 700 gledalaca, a izgradnja bi trebalo da traje četiri godine. Za idejno rešenje buduće zgrade opere biće raspisan međunarodni konkurs. Taj konkurs kasni pošto je, prema najavama, trebalo da bude raspisan još u februaru prošle godine.

Lepota uz reke
Park prijateljstva prostire se na 140 hektara zelene površine, od hotela "Jugoslavija" do Brankovog mosta. Omeđen je Savom i Dunavom i Bulevarom Mihaila Pupina. Od značajnih objekata tu se nalazi Palata federacije, Muzej savremenih umetnosti - za koji postoje planovi da se proširi, zgrada "Ušće" - pored koje se gradi šoping mol i u budućnosti kula bliznakinja, i nezavršeni temelji nekad započetog muzeja revolucije.
izvor Blic
link http://www.blic.co.yu/beograd.php?id=26481
 
70 miliona za operu?! Milislim da je to u ovom trenutku nepotreban luksuz i da taj novac treba usmeriti za resavanje saobracajnih problema koji su sve veci.
 
Pre sedam godina sam se primao kao hepo kocka na ta lazna obecanja gradske vlade oko Opere, Narodnog Muzeja i drugih monumentalnih objekata, "cija je izgradnja u planu". Sada mi to sve deluje otuzno i zalosno, i nije mi jasno kako politicare vise nije sramota da obecavaju nesto vec godinama, a i sami znaju da se to nece ostvariti, makar u narednih pola veka.
 
Raduje me sto ce biti raspisan medjunarodni konkurs. Ako se vec opera gradi tamo, onda da bude pravi landmark ovog regiona.
 
Da...medjutim, bar nepredujemo.Vise se ne daju direktna obecanja, vec se nesto stidljivije prica o "planovima i potrebama".To je nova fora,trtljati malo o tome pred izbore.Mene to raduje...
Nije mi jasna jedna prakticna stvar,mozda bi neko od strucnjaka na ovom forumu mogao da mi objasni: Kada kazu "Izgradnja bi trajala 4 god",da li to znaci "necemo tolerisati da ona traje duze, tad bi izvodjac radova imao penale..." ili to znaci da oni na osnovu kvadrature,bez idejnog projekta, mogu (svaka im cast) da naprave takvu procenu.Jako me kopka odgovor na to pitanje... :cool:
 
Hold your horses, ppl!

Nece se poceti s izgrandnjom opere pre 2010. I to u najboljem slucaju! Tako da nema razloga za paniku u smislu "oti'ce pare na glupost"....

Jes' vala gradska (zajedno s republickom) vlast vrlo traljava po pitanju obecanja i davanja rokova.... Mali aplauz doduse za JDP (vrh), Pozoriste na terazijama (onako), BDP (solidno), Filharmoniju (simpaticno) i Arenu (vrh), ali ne zaboravimo na ostala fina obecanja koja cekaju resavanje svoje sudbine

- Narodni muzej (iseljavanje je valjda gotovo, na proloce se pocinje s radovima, stigla kinta iz NIP-a)
- Zvezdara teatar (kinta stigla iz NIP-a, pitanje je kad krecu radovi doduse)
- Pozoriste Dusko Radovic (radovi pocinjupo zavrsetku adaptacije Bioskopa Jugoslavija, dakle krajem sledece godine)
- Muzej grada Beograda (nista od toga ove godine, ne bi bilo lose makar arhitektonski konkurs da raspisu)
- Gradska galerija (po svemu sudeci nista ove godine od toga)
- Muzej savremene umetnosti (nista od prosirenja ove godine)
- Kinoteka (navodno dobila kintu iz NIP-a za zgradu na Studentskom trgu)

tako daje opsti trend posustajanje od ulaganja u kulturu.... gospodjo Mojovic potegnite malo konce!!!!
 
Hitman":37j0gz0h je napisao(la):
Pre sedam godina sam se primao kao hepo kocka na ta lazna obecanja gradske vlade oko Opere, Narodnog Muzeja i drugih monumentalnih objekata, "cija je izgradnja u planu". Sada mi to sve deluje otuzno i zalosno, i nije mi jasno kako politicare vise nije sramota da obecavaju nesto vec godinama, a i sami znaju da se to nece ostvariti, makar u narednih pola veka.
nazalost nisi jedini koji se tako oseca, ali si imao 7 godina vrhunskog politickog 'tretmana' sa planovima koji nekako bas krecu pred izbore. Zapravo tvoj osecaj je na mestu, ali potraga za onim koji ce ispuniti obecanja se nastavlja;)

Sto se tice gospodje Mojovic, ona jeste uradila mnogo za neke institucije, mogu cak da kazem i puno za vreme i novac koji je bio na raspolaganju(iskljucujuci pokradena sredstva), ali je njen rad van bilo kakvih prioriteta i vrlo selektivan( po kom osnovu mozemo samo da pogadjamo). Niko ne moze da me ubedi da je BDP vaznije od Narodnog pozorista ili da je Pedagoski Muzej vazniji od Narodne biblioteke koja se i dalje raspada. Mogu primere ovako da navodim do sutra.
Kultura je preko gospodje Mojovic preskocila nekoliko stepenika za proslih nekoliko godina i dobila vise nego neke druge sfere.I to je ok, jel je gospodja Mojovic uspela da svoj uticaj upotrebi da zbrine neke svoje drage ustanove. Dobili smo neka pozorista koja su tehnicki i funkcionalno state-of-the-art, ali pozivam doticnu damu da obidje i neke druge ustanove kulture i nauke u gradu i da konacno ustanovi sta je prioritet sacuvati za jedan grad i narod.Ima jos nekih stvari koje su vazne pored pozorista u ovom gradu. Recimo neprocenjivo blago koje trune u podrumu prirodnjackog muzeja(koji za izlozbeni prostor ima samo nekadasnju strazaru na Kalemegdanu!)!

Hvala bogu za Narodni muzej da je krenuo i hvala francuskoj vladi za fantasticni supermoderni centar za arhiviranje koji je izgradjen za Kinoteku. To su dve institucije sa liste najvaznijih i najbogatijih koje imamo. Idemo dalje.....narodno pozoriste???
 
Špic ušća (idealno mesto za Operu :D )


Temelji muzeja Narodnooslobodilačke borbe, Park Prijateljstva, prekoputa meka (nisam prilazio bliže, sve je puno blata), čeka više od 20 godina da bude završen. Sada mislim da bi trebalo da ga završe i to onako kako je bilo planirano - ili ćemo opet delove sopstvene istorije da ubacimo u kovčeg i bacimo u reku?
 
KiD":3y8j7ly6 je napisao(la):
Hitman":3y8j7ly6 je napisao(la):
Pre sedam godina sam se primao kao hepo kocka na ta lazna obecanja gradske vlade oko Opere, Narodnog Muzeja i drugih monumentalnih objekata, "cija je izgradnja u planu". Sada mi to sve deluje otuzno i zalosno, i nije mi jasno kako politicare vise nije sramota da obecavaju nesto vec godinama, a i sami znaju da se to nece ostvariti, makar u narednih pola veka.
nazalost nisi jedini koji se tako oseca, ali si imao 7 godina vrhunskog politickog 'tretmana' sa planovima koji nekako bas krecu pred izbore. Zapravo tvoj osecaj je na mestu, ali potraga za onim koji ce ispuniti obecanja se nastavlja;)

Sto se tice gospodje Mojovic, ona jeste uradila mnogo za neke institucije, mogu cak da kazem i puno za vreme i novac koji je bio na raspolaganju(iskljucujuci pokradena sredstva), ali je njen rad van bilo kakvih prioriteta i vrlo selektivan( po kom osnovu mozemo samo da pogadjamo). Niko ne moze da me ubedi da je BDP vaznije od Narodnog pozorista ili da je Pedagoski Muzej vazniji od Narodne biblioteke koja se i dalje raspada. Mogu primere ovako da navodim do sutra.
Kultura je preko gospodje Mojovic preskocila nekoliko stepenika za proslih nekoliko godina i dobila vise nego neke druge sfere.I to je ok, jel je gospodja Mojovic uspela da svoj uticaj upotrebi da zbrine neke svoje drage ustanove. Dobili smo neka pozorista koja su tehnicki i funkcionalno state-of-the-art, ali pozivam doticnu damu da obidje i neke druge ustanove kulture i nauke u gradu i da konacno ustanovi sta je prioritet sacuvati za jedan grad i narod.Ima jos nekih stvari koje su vazne pored pozorista u ovom gradu. Recimo neprocenjivo blago koje trune u podrumu prirodnjackog muzeja(koji za izlozbeni prostor ima samo nekadasnju strazaru na Kalemegdanu!)!

Hvala bogu za Narodni muzej da je krenuo i hvala francuskoj vladi za fantasticni supermoderni centar za arhiviranje koji je izgradjen za Kinoteku. To su dve institucije sa liste najvaznijih i najbogatijih koje imamo. Idemo dalje.....narodno pozoriste???
E ovo si 100% u pravu. Mada, bolje je i jedna ovakva Mojovicka nego niko.
 
Треба ипак разликовати у овој дискусији надлежности Града и Републике.
Народно позориште и Библиотека су надлежност Републике тако да Мојовићка ту није крива већ Министарство културе.
 
sta vi mislite onako cisto off topic koliko bi kostalo da se npr dovede neko poput Santiaga Calatrave da isprojektuje operu? Bilo bi lepo kad bi neko od lokalnih tajkuna to taman ostavio u amanet (tipujemo ne Madlenu Cepter) hahahaha
 
па добро, али Калатрава је баш супер.... оно што је радио у Валенсији је фантастично :)
 
Nenad":3hexeizd je napisao(la):
Raduje me sto ce biti raspisan medjunarodni konkurs. Ako se vec opera gradi tamo, onda da bude pravi landmark ovog regiona.
Bice raspisan medjunarodni konkurs ali sa nagradom oko 10 000 evra - citaj, konkurs ce biti lokalan. Btw, samo zamislite ko ce biti u ziriju i ne ocekujte cak ni ocekivano.
 
Wow...
Ali mene ipak Podreka oduševljava, zato što ono što projektuje uklapa u okolinu, no sve jedno.. Dočekaćemo mi tu operu jednoga dana...
 
Mislim da su likovi poput Calatrave bas daleko od BG-a, no Djole je vazda pricao da se opera gradi jednom i da konkurs mora biti medjunarodni i privuci znacajna imena savremene arhitekture....

No, da se to na kraju svede i na Podreku, ne bi bilo lose. Cak sta vise, covek je sjajni arhitekta, priznat u Evropi, a rodjen u BG-u i mislim da je zasluzio taj posao :)

Ako vec pricamo o odnosu nadleznih prema arhitekturi, podseticu samo da je fensi strani investitor odbacio Podrekin projekat za Tri lista duvana, dok je drzava insistirala da bas on uradi projekat za Muzej nauke i tehnike.... Nije uvek sve crno-belo ;)
 
a kao drugo se spominje prostor ispod Brankovog mosta na desnoj obali Save.


Pa dobro da li je ovaj normalan? Hajde da strpamo operu ispod mosta gde je niko neće videti, i gde će moći da izvode partiture za autobus i orkestar u d-duru, sa sve pratećim vibracijama od prolaska šlepera. :bash::bash::bash::bash::bash:

Neću da opet ponavljam zašto ne valja trpati operu ni na temelje muzeja NOB-a, nadam se samo da ni jedno od ova dva rešenja neće biti prihvaćeno.
 
Izgleda da je 'beogradski lobi' koji neće da ide u Operu preko Save

izlobirao da pošto-poto bude u Beogradu, a ne na Novom Beogradu.

Po meni je najbolje mesto između Muzeja i mosta - sa naše strane. :)
 
Pa ako se vec bira beogradska strana opera bi lepo mogla da se smesti na mestu bivse Djumurkane (tamo gde je sada Mazdin servis) jer je "dubina" lokacije dovoljna, a moze da se ide i u visinu. Pogled na stari Beograd bi time neponovljivo dobio na atraktivnosti, a s' obzirom na to da ce saobracaj u Karadjordjevoj biti znatno smanjen u dolazecim godinama popravice se situacija u celom kraju.
 
Vrh