Šta je novo?

Novi Minel - New Minel [ Stambeno poslovni kompleks ]

Mislim da se samo malterise preko tih kablova, da nije u pitanju spušteni plafon. Čini mi se da se često tako radi, čak možda češće od bužira u ploči, ali možda grešim. Nadam se da će neko stručniji moći da prokomentarise tu razliku.
 
Ohrabrujuce. Nadam se da ce sve biti ok, te garaze bas cesto cure, videcemo kada budu obilnije padavine svakako.
 
Ohrabrujuce. Nadam se da ce sve biti ok, te garaze bas cesto cure, videcemo kada budu obilnije padavine svakako.
O kakvim padavinama pricate, pa nije to šupa od najlona, vec zgrada od vrednosti desetine miliona eura ulozenog novca, jel ste usli vi nekada u garazu bilo kog trznog centra na -2, jel ste se pokvasili kad ste izasli iz auta ?
 
Bila je garaza potopljena totalno, ali nije bila jos gotova hidroizolacija izmedju L lamele i potkovice. Tako da je to verovatno razlog zasto je bilo vode.
 
Nekoliko slika novih stepenica ka brdu...
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
 
Dugačak post u nastavku sa dosta informacija, koga mrzi da čita, preskočite slobodno.

Nažalost, stižu jako loše vesti iz APR-a. Zahtev za izmenu građevinske dozvole za koju je podnet zahtev 08.12.2021. a koja se pre svega tiče izgradnje trafo stanice neophodne da se naselje prikači na svoju struju je odbijen 27.01.2022.

Količina manjkavosti zbog kojih je odbijen zahtev je zapanjujuća, pa tako postoji čak 13 tačaka tj. razloga po kojima je Sekretarijat za urbanizam odbio tražene izmene građevinske dozvole.

Celokupan tekst rešenja o odbacivanju možete naći zakačeno na dnu ove poruke.

Šta se dešava dalje?

Galens ima 30 dana odnosno do 26.02.2022. da ispravi nedostatke i dopuni nedostajuću dokumentaciju, mada uzevši u obzir koliko je grešaka u pitanju, ja lično izražavam sumnju da će se to desiti.

Šta to znači u ovom trenutku?

Pre svega znači da nema kačenja na elektromrežu dok se ne završi ova dokumentacija.

Nisam siguran i ne mogu da garantujem da li to znači da ni radovi na trafo stanici ne smeju da se nastave i dovrše u ovom periodu.

Nažalost, sve više komšija počinje da komunicira po inboksu na forumu i po privatnim Viber/WhatsApp grupama da od Galensa dobijaju lažne informacije - da se izmena građevinske dozvole ne odnosi na struju i da je struja rešena (odnosi se i nije rešena), da je grejanje rešeno i biće pušteno uskoro (nije rešeno i ne znamo da li će biti pušteno uskoro), da ako im je hitno mogu da se usele u stanove i sada sa gradilišnom strujom (ne mogu, jer nema garancije da im neće pocrkati svi uređaji, ne mogu da koriste lift i bez grejanja u kompleksu je nemoguće zagrejati čak i najmanje stanove na prihvatljivu temperaturu), to da će ulica "uskoro biti asfaltirana" su u poslednjih mesec dana svi čuli barem 50x od Galensa, ulica i dalje nije ni približno gotova, da su ATOS-ova ulazna vrata na skoro svim stanovima felerična (što Galens navodi da je "normalno stanje") i da nakon zaključavanja imaju luft od nekoliko milimetara koji izaziva da vrata lupaju i odvajaju se od štoka i još dosta jako ružnih stvari koje se samo gomilaju, zajedno sa nezadovoljstvom skoro svih budućih komšija. Uporedo sa time, Galens ne radi ništa da otkloni sumnje niti informiše buduće stanare, već odbija da odgovori na upite ili na upite odgovara šturo i nedefinisano, držeći u neizvesnosti ljude koji su platiti stotine hiljada evra svoje nekretnine.

Realan rok za konačno useljenje, uzevši u obzir katastrofalnu dinamiku radova ne bi trebalo da bude pre sredine aprila, uz ogradu da je ovo nagađanje a ne neka proverljiva informacija.

Pravne nedoumice u vezi sa potražnjom naknade štete:

Ispostavilo se da je moguće da nisam bio u pravu i da Galens nema pravo na rok od 52 dana produžetka zbog vanrednog stanja ni kod jednog ugovora osim onih koji su potpisani pre 16.03.2020. godine. odnosno pre vanrednog stanja. Bez obzira na to što tvrde "da su im njihovi advokati rekli da imaju", ovo izgleda ipak nije tačno i samo je tehnika da vas odvrate od toga da potražujete vaše pravo i da sebi dodatno produže rok zbog katastrofalne organizacije radova.

S tim u vezi MAKSIMALNI ROK za koji ste morali da se uselite u stanove (dakle ne tehnički prijem, nego useljenje) ako ste ugovor potpisali posle 16.03.2020. je: datum izdavanja građevinske dozvole + 26 meseci + 60 dana zbog objektivnih okolnosti.
Ukoliko je ovaj rok istekao, a za skoro sve je istekao ili ističe u naredne 3 nedelje, imate pravo da tražite naknadu štete, čak i ako nemate definisane penale u ugovoru.

Ništa gore navedeno nije nikakav pravni savet i predlažem da se u vezi sa svime napisanim konsultujete sa advokatom.
 

Prilozi

  • Решење о одбaцивању захтева - Верзија за објављивање _20220128231041.pdf
    65,8 KB · Pregleda: 298
Poslednja izmena:
Dugačak post u nastavku sa dosta informacija, koga mrzi da čita, preskočite slobodno.

Nažalost, stižu jako loše vesti iz APR-a. Zahtev za izmenu građevinske dozvole za koju je podnet zahtev 08.12.2021. a koja se pre svega tiče izgradnje trafo stanice neophodne da se naselje prikači na svoju struju je odbijen 27.01.2022.

Količina manjkavosti zbog kojih je odbijen zahtev je zapanjujuća, pa tako postoji čak 13 tačaka tj. razloga po kojima je Sekretarijat za urbanizam odbio tražene izmene građevinske dozvole.

Celokupan tekst rešenja o odbacivanju možete naći zakačeno na dnu ove poruke.

Šta se dešava dalje?

Galens ima 30 dana odnosno do 26.02.2022. da ispravi nedostatke i dopuni nedostajuću dokumentaciju, mada uzevši u obzir koliko je grešaka u pitanju, ja lično izražavam sumnju da će se to desiti.

Šta to znači u ovom trenutku?

Pre svega znači da nema kačenja na elektromrežu dok se ne završi ova dokumentacija.

Nisam siguran i ne mogu da garantujem da li to znači da ni radovi na trafo stanici ne smeju da se nastave i dovrše u ovom periodu.

Nažalost, sve više komšija počinje da komunicira po inboksu na forumu i po privatnim Viber/WhatsApp grupama da od Galensa dobijaju lažne informacije - da se izmena građevinske dozvole ne odnosi na struju i da je struja rešena (odnosi se i nije rešena), da je grejanje rešeno i biće pušteno uskoro (nije rešeno i ne znamo da li će biti pušteno uskoro), da ako im je hitno mogu da se usele u stanove i sada sa gradilišnom strujom (ne mogu, jer nema garancije da im neće pocrkati svi uređaji, ne mogu da koriste lift i bez grejanja u kompleksu je nemoguće zagrejati čak i najmanje stanove na prihvatljivu temperaturu), to da će ulica "uskoro biti asfaltirana" su u poslednjih mesec dana svi čuli barem 50x od Galensa, ulica i dalje nije ni približno gotova, da su ATOS-ova ulazna vrata na skoro svim stanovima felerična (što Galens navodi da je "normalno stanje") i da nakon zaključavanja imaju luft od nekoliko milimetara koji izaziva da vrata lupaju i odvajaju se od štoka i još dosta jako ružnih stvari koje se samo gomilaju, zajedno sa nezadovoljstvom skoro svih budućih komšija. Uporedo sa time, Galens ne radi ništa da otkloni sumnje niti informiše buduće stanare, već odbija da odgovori na upite ili na upite odgovara šturo i nedefinisano, držeći u neizvesnosti ljude koji su platiti stotine hiljada evra svoje nekretnine.

Realan rok za konačno useljenje, uzevši u obzir katastrofalnu dinamiku radova ne bi trebalo da bude pre sredine aprila, uz ogradu da je ovo nagađanje a ne neka proverljiva informacija.

Pravne nedoumice u vezi sa potražnjom naknade štete:

Ispostavilo se da je moguće da nisam bio u pravu i da Galens nema pravo na rok od 52 dana produžetka zbog vanrednog stanja ni kod jednog ugovora osim onih koji su potpisani pre 16.03.2020. godine. odnosno pre vanrednog stanja. Bez obzira na to što tvrde "da su im njihovi advokati rekli da imaju", ovo izgleda ipak nije tačno i samo je tehnika da vas odvrate od toga da potražujete vaše pravo i da sebi dodatno produže rok zbog katastrofalne organizacije radova.

S tim u vezi MAKSIMALNI ROK za koji ste morali da se uselite u stanove (dakle ne tehnički prijem, nego useljenje) ako ste ugovor potpisali posle 16.03.2020. je: datum izdavanja građevinske dozvole + 26 meseci + 60 dana zbog objektivnih okolnosti.
Ukoliko je ovaj rok istekao, a za skoro sve je istekao ili ističe u naredne 3 nedelje, imate pravo da tražite naknadu štete, čak i ako nemate definisane penale u ugovoru.

Ništa gore navedeno nije nikakav pravni savet i predlažem da se u vezi sa svime napisanim konsultujete sa advokatom.
Postovai,

Mislim da vam svi zahvaljujemo na ovi detaljnim informacija koje ste podelili sa nama.

Molio bih vas ako imate bilo koju informaciju za lamelu D, sta se desava sa njenim papirima, jer i tu je doslo do izmenje gradjevinske, a ako sam dobro shvatio ovo odbijanje se samo odnosi na lamelu A.

Ako nisa u pravu izvinjavam se i molim vas da me ispravite.
 
Postovai,

Mislim da vam svi zahvaljujemo na ovi detaljnim informacija koje ste podelili sa nama.

Molio bih vas ako imate bilo koju informaciju za lamelu D, sta se desava sa njenim papirima, jer i tu je doslo do izmenje gradjevinske, a ako sam dobro shvatio ovo odbijanje se samo odnosi na lamelu A.

Ako nisa u pravu izvinjavam se i molim vas da me ispravite.

U Minelu je malo specifična situacija jer svaka lamela ima svoju građevinsku dozvolu, ali se ova o kojoj se priča odnosi na A lamelu i celu garažu, tako da mislim da ona jedina pokriva ceo kompleks.
Što se tiče lamele D tu ne bi trebalo da je toliko komplikovana situacija. Ako sam dobro razumeo komšije, spajani su neki stanovi/poslovni prostori u lameli D pa je potrebno izmeniti građevinsku dozvolu kako bi odgovarala sadašnjem stanju. To je relativno normalna procedura.

Međutim, lamela D bi, ako se ne varam trebalo da se useli poslednja od svih, tako da svako odlaganje drugih lamela povlači za sobom dalje odlaganje lamele D.
 
Evo dela iz Lokacijskih uslova izmenjenih 15.10.2021. koji se odnosi na priključenje na elektromrežu.

Ukoliko vas ne mrzi da čitate sve, lokacijski uslovi su prikačeni za ovu poruku.

Електро мрежа: Нa oснoву увидa у прилoжeну дoкумeнтaциjу, кoпиje плaнa зa кaтaстaрску пaрцeлу и извoд из кaтaстрa вoдoвa, издajу сe oви услoви, уз кoнстaтaциjу дa изгрaдњa oбjeктa ниje мoгућa бeз испуњeњaслeдeћих дoдaтних услoвa: 1.Зaкључивaњe угoвoрa o успoстaвљaњу прaвa службeнoсти измeђу влaсникa пoслужнoг дoбрa и имaoцa jaвнoг oвлaшћeњa "EПС Дистрибуциja" д.o.o. Бeoгрaд, Oгрaнaк Бaнoвo брдo рaди пoстaвљaњa и приступa eлeктрoeнeргeтским oбjeктимa нa пaрцeли влaсникa пoслужнoг дoбрa. 2.У мoмeнту издaвaњa услoвa нe пoстojи изгрaђeнa eлeктрoeнeргeтскa инфрaструктурa (ТС10/0,4 kVса припадајућим10 kV водовима) нa прeдмeтнoм лoкaлитeту. Дa би сe oмoгућилo прикључeњe oбjeктa нa дистрибутивни систeм eлeктричнe eнeргиje пoтрeбнo je да се странка обрати ЕДС-у зазaкључивaњe угoвoрa o oпрeмaњу зeмљиштa(Уговор о изградњи недостајућих електроенергетских објеката). Инвеститор је у обавези да, према важећим техничким прописама, засмештај прикључка обезбеди: зидани помоћни објекат за потребе уградње ТС 10/0,4 kVкапацитета 3х 1000 kVА, лоциран према локацији из идејног решења; кабловске регале са противпожарним опшивањем у нивоу -1, кабловску канализацију и шафтове и потребне продоре кроз објекат за потребе полагања водова 1 и 10 kV; све отворе за уградњу МРО и КПК и за пролаз проводника који су везе између КПК и МРО. Место прикључења објектаје на 1 kV у мерно разводним орманима у деловима предметног комплекса и на табли NN TS 10/0,4 kV. Заприкључење објекта на дистрибутивни електроенергетски систем потребно је изградити прикључак – изградити двадесет 1 kV водова, од ТС 10/0,4. За све водове користити проводник типа и пресека XP00-AS 3 X 150 +70 mm2, 1 kV.Meђусoбни oднoси инвeститoрa и ОДС ″EПС Дистрибуциja″ д.o.o. Београд, приликом изградње прикључака дeфинисaни су Угoвoром o пружaњу услугe зa прикључeњe нa дистрибутивни систeм eлeктричнeeнeргиje, број: 38/04, 3776/21 од 09.08.2021. године. Пројекат радити према условима„ЕПС ДИСТРИБУЦИЈА“ број 82100 МО, 38/04, 3776/21 од 09. 08. 2021. године. Т Тм р е ж а:пројекаттк инсталација и прикључка натт мрежу радити према условима
 

Prilozi

  • Локацијски услови - Верзија за објављивање_20220129100023.pdf
    104,8 KB · Pregleda: 146
Svaka cast na ulozenom trudu.
Svakome iole normalnom je jasno da se ovde ne radi ni o kakvoj malicioznosti, stavise mislim da maltene svi na temi imamo prilicno strpljenja s obzirom na sve sto se trenutno desava i na njihov nonsalantni odnos prema tome.
A za ove pecurke sto nicu s vremena na vreme, mora i to neko (mukice).
Sta se ovde desava vise meni nije jasno, da li je to samo galensova bahatost ili i igra na nekom ajd da kazem visem nivou, idu izbori (jaci nivo tuznismajli) ne znam.
Sto se tice naknade stete. To je zakonska kategorija i svako prema kome nije ispunjena ugovorna obaveza ima pravo na nju, to ni ne mora da stoji u ugovoru! A sud odmeri u svakom konkretnom slucaju koliko je to.
Inace smo svi evo ludi za tim da udjemo bez struje (to na njihovo jos jedno bezobrazno pa mozete da udjete), da se mrznemo zajedno sa decom i da ne mozemo da koristimo nista od uredjaja, to tehnicka struja ne moze da izdrzi. Da nece oni posle da nam nadoknade i tu stetu?? Tako da, ne znam. Kapiram da je nekome to jedina opcija, ali treba biti jako oprezan s tim.
Uostalom, odakle im ideja da nas uvode pre tehnickog prijema. Da li je to uopste legalno? A ovako ljudski. Idi ti sa decom pa se mrzni i kuvaj na vatricu da ne psujem sad.
 
Kao ona krava sto da kofu mleka pa srusi kanticu. Meni je zgrada lepa, hodnici, ispred zgrade, stan super. Bas jedva cekam da udjem. Imam strahove oko brda, da li ce uraditi da to bude dobro, da izvuku maksimum, te vode sto znam da je bilo u garazi, a sto ce se sve pokazati kroz vreme. Ali mi nije jasan ovaj deo gde nije bitno sto ne ulazimo i mislim da to ne moze da razume onaj ko nije bio u istoj situaciji.
 
Dobar dan svima. I mi smo kupili stan u lameli C. Koliko sam danas gledala ugovor i racunala Galensu 08.02.2022. isticu svi moguci rokovi, a koliko citam nece skoro zavrsiti. Na koji nacin je moguce podneti zajednicku tuzbu jer od pojedinacnih nema vajde?!
 
Plus 1 za zajednicku tuzbu. Lamela A. Sram da ih bude za sve lazi koje su nam ispricali prethodnih nedelja. Nova i N1 ce im biti u ponedeljak na gradilistu. Hvala Antaresu sto je otkrio istinu
 
Hvala na informacijama Antares. Mi kao kupci (supruga i ja) smo zadovoljni sa odnosom sve što smo tražili (supruga), do sada izašli su nam u susret za sve ne mogu da grešim dušu. U situaciji smo da nas ne pogađa kašnjenje ali mislim da će oni uraditi sve što je potrebno jer je nedopustivo da porodice sa decom (mi) ulazi u stan bez struje. Ko god je u poslu zna da je situacija sa koronom lančano uzrokovala mnoge stvari, ja na svom poslu imam sve više problema pa mi je donekle i jasno i mogu da predspostavim da se kasni i zašto. Nije mi jasno jedino kako se onda investitor Minela predstavlja kao stranačka firma a ne mogu te dozvole da reše. Ispravite me jer se ne razumem ali onda mi se čini da to nije tako?
 
Procitajte pazljivo 13 tacaka koje su odbijene. Zakljucite sami da li je u pitanju nerad investitora ili necija osveta. 2 meseca im je trebalo da primete da linije u dokumentaciji nisu dobro vidljive. Ljudi, zakljucite sami. Neko je izduvao za kandidaturu pre par dana, a jos uvek drzi konce. Mislim da nije do Minela. Strpite se do aprila kada tik toker ode sa funkcije.
 
Pa nije bas da kupci pravno ne mogu nista zajedno.
Ali, saglasna sam da je dogovor bolji, s tim sto je za tako nesto potrebno da te druga strana malo vise postuje.
Izbori su sarada. Galens nije mala beba, mislim stvarno.
I strpite se do aprila?? Je l realno to napisati i ne videti koliko je to uvredljivo? U novembru je lamela A trebalo da udje, jeste li realni? Ajde da prvo to ne negiramo pa da idemo dalje kako moze i mora.
 
Da se razumemo. Ne iznosim stav Galensa niti imam nesto sa njima. Ne prenosim nicije stavove, vec samo moje zakljucke na osnovu okacenog resenja gore. Vasa pitanja uputite njima u kancelariju
 
Antares, svaka čast.
Ja sam pre par dana bio na gradilištu, oni nisu ni blizu da ispune rok (koji su već probili) a da ne pričamo sad uz ovo odbijanje izmene gradjeviske dozvole.
Moj stan je u Lameli E, još uvek nismo probili taj rok oko 60 dana ali svakako će do toga doći.
U kancelariji kad pričaš sa predstavnicima Galensa, med i mleko teče a realno stanje je daleko od toga što oni pričaju.
Mene kašnjenje ne pogadja u tolikoj meri, ali sam zabrinut za kvalitet radova imajući u obzir izmeni na fasadi, vodu u garaži, evo sad i vrata koja ne dihtuju kako treba. Baš loša situacija za sve nas buduće komšije.
 
Ako neko ima informaciju kad je podnet zahtev za izmenu gradjevinske dozvole za D lamelu molim vas recite mi, nemojte se cuditi sto to pitam jer su mi u Minelu licno rekli da mi ne mogu u tom trenutku dati informaciju, da li su je krili ili stvarno gospodja u kancelariji nema te informacije, to vec ne znam. Samo su znali da su podneli.
 
Ako neko ima informaciju kad je podnet zahtev za izmenu gradjevinske dozvole za D lamelu molim vas recite mi, nemojte se cuditi sto to pitam jer su mi u Minelu licno rekli da mi ne mogu u tom trenutku dati informaciju, da li su je krili ili stvarno gospodja u kancelariji nema te informacije, to vec ne znam. Samo su znali da su podneli.
Kakav zahtev za izmenu ni manje ni vise nego gradjevinske dozvole??!!!
 
Vrh