Šta je novo?

Naplata putarine: vinjete, naplatne rampe, TAG uređaji

4 kategirija su šleperi a kog Euro emisijskog razreda nisu precizirali,da li će biti Eur5 ili 6 videćemo.
 
sa 6% na 10% (ko se vozi na struju 13%)
Mislim da je popust zaista mogao biti i veći po ugledu na Hrvate a i obzirom da nam cene nisu uopšte male.

Ovo za poljoprivredu od 10 posto i nema nekog smisla jer bi prelaskom na tag već dobili tih 10 posto.
Verovatno planiraju neku indetifikacionu karticu poljo-gazdinstava za one koji plaćaju kešom.

Pošto je ovo zakon koji pored ostalog za neku bližu budućnost odredjuje i način same naplate ne vidim pominjanje nikakve aplikacije ili nekog modernijeg načina naplate.

Ko želi detaljno da analizira evo linka zakona.

 
Prošli vikend nisu uspeli da mi skinu novac sa računa iako sam imao dovoljno novca, pa su me obavestili da će pokušati još dva puta u toku dana. Onda su mi skinuli duplo putarinu, pa slali mejl da se izvinu i da vrate iznos na račun :)
 
Da li je neko vozio Autoputem ka Hrvatskoj i izašao kod Rume? Tj Šimanovci - Ruma. Ja sam sa enp prošao šimanovce, a na Rumi mi otvorio rampu i na ekranu nije ispisao ništa. Takodje u aplikaciji nemam iznos. Da očekujem da će mi naplatiti neki ceo iznos do Šida pa da pišem reklamaciju?
 
Da li je neko vozio Autoputem ka Hrvatskoj i izašao kod Rume? Tj Šimanovci - Ruma. Ja sam sa enp prošao šimanovce, a na Rumi mi otvorio rampu i na ekranu nije ispisao ništa. Takodje u aplikaciji nemam iznos. Da očekujem da će mi naplatiti neki ceo iznos do Šida pa da pišem reklamaciju?

Ja sam vozio, isto nista nije pisalo na displeju, sad gledam u istoriji prolazaka i taj iznos nije naplaćen i nema ga u evidenciji. Evidentiran je prolazak iz pravca Rume ka Šimanovcima, u povratku i on je naplaćen.
 
Isti problem, zvao call centar rekli mi da će prolasci koji su se završili na Rumi, Hrtkovcima i Šapcu biti naplaćeni u nekom narednom periodu, ne znaju tačno kada. Obrnuto radi i sve su mi naplatili.
 
Ja sam vozio, isto nista nije pisalo na displeju, sad gledam u istoriji prolazaka i taj iznos nije naplaćen i nema ga u evidenciji. Evidentiran je prolazak iz pravca Rume ka Šimanovcima, u povratku i on je naplaćen.
Izgleda da imaju tehničkih problema sa novim stanicama pošto je na njima drugačija oprema od starih..Sistem bi trebalo da je kompatibilan i korisnik bi trebao imati uvid u svoje prolaske i stanje ali očigledno imaju nekih problem.
 
Poslednja izmena:
Benefiti bi svakako postojali ali je pitanje da li smo tehnološki sposobni za takvo nešto.
Stranci bi bili prvi problem pa bi verovatno na granicama morao postojati umrežen sistem i naplata.
Koliko bi to u sezoni usporilo granične prelaze pitanje je?

I domaći saobraćaj bi imao problema jer se često kola ne vode na vlasnika ili su ljudi spremni da varaju sa tablicama.,onda sneg kiša i blato ali sve to može da reši i manuelna kontrola od strane operatera.

Tu je naravno bitna i tehnološka pismenost naroda i želja da prihvate aplikacije i otvaraju naloge na sajtu upravljača puta.

Za kamione i razna teretna vozila problem bi bila kategorizacija,dizanje osovine kada kamion 4 prelazi u 3 kategoriju,kombi kao kombi ili kombi kao minibus itd.
Zato Hrvati zadržavaju tag kao indetifikaciono sredstvo iako u principu i oni uvode sličan sistem. I upravo zbog toga što oprema za lasersku kategorizaciju i weight in motion sisteme košta bogatstvo pa im se na tender javile firme od 80 do 280 miliona eura...

Evo i analize RTL televizije o tom novom sustavu naplate cestarine.

 
@StaraMo Kada tag prestane da pisti pri prolazu kroz rampu, ali i dalje se očitava, šta je po sredi? Možda baterija?
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: zzz
@StaraMo Kada tag prestane da pisti pri prolazu kroz rampu, ali i dalje se očitava, šta je po sredi? Možda baterija?
Najverovatnije crkao piezzo zvučnik ili mali kontakti u vidu oprugica na pločici izgubili kontakt sa zvučnikom.

IMG_20231123_184637.jpg
 
Putovao sam do Subotice i primetio sam nesto zanimljivo - Kako sam u odlasku svratio u NS ruta mi je bila Stara Pazova - NS Jug i NS Sever - Subotica, sto je ispalo nekih 10ak din skuplje nego Subotica - Stara pazova (direkt), iako je ustedjeno par km autoputa u odlasku [NS sever<->jug]
 
I domaći saobraćaj bi imao problema jer se često kola ne vode na vlasnika ili su ljudi spremni da varaju sa tablicama.,onda sneg kiša i blato ali sve to može da reši i manuelna kontrola od strane operatera.

Pre par dana u Takovskoj primetih automobil (vrednosti preko 50K evra) koji na zadnjoj tablici ima prelepljenu krep traku preko jedne cifre. Pretpostavljam zbog "Oka sokolovog". Sta bi tek radili da se putarina naplacuje preko kamere... :)
 
zar nije prekrsaj ako ti tablice nisu ciste a kamoli prelijepljene
ajde onaj fazon sa listom drveta,ali krep traka jbg
 
Mora se dokazati da mu neko to nije stavio dok je bio parkiran (jedan od razloga nedostatka reakcije)
 
To je krivično delo, kada se dokaže.

Prljava tablica je prekršaj i to jedan od jeftinijih.
 
Austija uvodi i dnevnu vinjetu... Pa za 2249km autoputeva treba 8,60e, a za 10 dana 11,5e.
link

Poređenja radi Subotica-Preševo je 20,5e. Ako ćeš i da se vratiš 41e. Zašto su ono beše vinjete nepravedne prema onome ko malo putuje?
 
Steta sto ce biti samo u el. obliku obzirom na rok koji ASFINAG mora da ispostuje po AT zakonu, pa se tako vinjeta moze uzeti najranije 16 dana unapred.
 
Vrh