Šta je novo?

Naplata putarine: vinjete, naplatne rampe, TAG uređaji

Ja sam moj kupio lično i tada je uslov bio da uplatim min 20e kredita.
Deluje mi da i Grci jos uvek menjaju/prilagodjavaju sistem. I meni su "zapale za oko" ponudjene cifre prilikom uplate kredita- 5,10,20....Ko pravi Srbin, probao sam da izvrdam sistem i uneo 17e, dosao do momenta da uplatim, sistem se nije bunio.😀 Nisam uplatio jer imam ~17e, al verujem da bi proslo.
Uneo sam 15€ umesto onoga što su nudili i uplatio bez problema.
 
U app ima predefinisanih iznosa ali kao što je već rečeno može da se uplati i neki drugi iznos.
Ja sam juče uplatio, istog trenutka se vidi iznos u app-u, takođe posle 2 min mi je stigao i mejl sa potvrdom uplate.
Još jedna dobra stvar kod plaćanja karticama bar kod moje banke što postoji verifikacija putem sms-a i to povećava sigurnost plaćanja.
 
Registracija na mobilnu aplikaciju prošla bez većih problema,inicijalno bude na Grčkom jeziku pa treba izabrati EN,plaćanje kredita takodje prošlo bez problema jedino što nisam video iznos od 15 eura koji su pominjali kao minimum već 5,10,20 itd pa sam uplatio odmah 20.

Svakako pre mene imam prijatelje koji idu dole pa ću im pozajmiti da isprobam da li radi na druge tablice.

Igrom slučaja danas sam nekim drugim prijateljima koji rade u Austriji kupio tri domaća taga i sa po 500 dinara kredita sve ukupno platio 7476 dinara, dok je ova pošiljka iz Grčke sa sve lepim uputstvom i pokoon kesicom stigla Aksom za džabe......

Iz svima poznatih razloga,svaki dalji komentar je suvišan.
Javi samo kako su prošli prijatelji sa tagom
 
Da podelim svoje iskustvo od pre par dana, možda nekom pomogne.
Izašao sam na auto put kod Batočine. Na rampi predviđenoj za enp se zaglavio kamion nikako da prođe, i nakon 5 min. čekanja se vratim u rikverc i uzmem karticu, ali zaboravim da skinem tag. Na rampi u Lapovu mi se očita tag i naplati mi 2150 umesto 20 dinara. Platio sam čoveku na rampi 20 dinara, dao karticu i popunio reklamaciju za refundaciju. Videćemo da li će mi iz enpay - a naplatiti ili refundirati...
 
Stigao i meni TAG iz Grčke, i to UPS-om bez bilo kakvih troškova.
Grčka - putarina.jpg
 
Samo jedno zapažanje,

Pre nego što uplatim sretsva na EgnatiaPass, htedoh da proverim da li je ID Tag-a isti na TAG-u i WebSite-u , kad ono međutim

1686916266863.png

1686916296748.png


Nedostaje jedan broj na WebSite-u, pa sam im pisao,
Verovatno nije ništa, ali bolje proveriti, nego posle se zaje*******avati.

Javljam kada odgovore.

Update,

Sve je ok, samo nedostatak u njihovom sistemu, pa ne mogu da prikažu sve brojeve.
 
Poslednja izmena:
Ako je dobro ovo čitam za jedan tag id biće vezana dva računa (prepaid). Na jednom mestu se eksplicitno kaže da korišćenjem u drugoj mreži neće biti trošena sredstva sa računa iz prve mreže.

Ovo dalje implicira, ako se radi o prepaid računima (a izgleda da se radi), da korisnik posebno mora da nadopunjuje dva računa i brine o stanju na dva računa?

Ako sam dobro dekodirao balkanski bezveznu vest (puno velikih reči i vrlo malo bitnih detalja!), onda iako svakako sledi 10ka za trud i brzinu, realizacija je traljava.

Interoperabilnost prosto zahteva postpaid, sve drugo je skuplja dara nego mera, gledano iz cipela korisnika...
 
Postpejd je svakako opcija broj 1 ,a pripejd su uključili da bi sve one koji imaju dva taga najlakse sveli na jedan.
Sistem popusta nije isti za pripejd,radi se o dva konfintirana entiteta i tri naroda.Oni već tri godine ne mogu da podele pare od putarine i akcize na nivou federacije.

Zato u Open Balknu i ne postoji pripejd.

Za mene mislim da je ovo ogroman uspeh imajući u vidu političku pozadinu
 
Informacija od inkasanta na naplatnoj rampi u MKD, srpski tag bi trebalo da bude operativan od 21. juna. Dečko je bio prilicno uveren u informaciju koju je izneo, onako u jednom dahu, bez otezanja.
Pitao sam i na drugim naplatnim stanicama, svi su bili neobavesteni, u fazonu, ne znam/trebalo bi/pričaju da hoće....
Ostaje da vidimo...i da se nadamo.
 
Za mene mislim da je ovo ogroman uspeh imajući u vidu političku pozadinu

Potpuno razumem tvoj ugao, no iz cipela običnog korisnika dobitak je minimalan. Osim što ne moraš da kupiš inicijalno drugi tag, kasnije sve ostaje isto. Pri tome ne štediš čak ni vreme, jer inicijalno moraš da kodiras lično tag za drugu mrežu. Moraš da punis račune na posebnim uplatnim mestima, jer onih koji vrše nadopunu za obe mreže nema, da vodiš računa o dva balansa, ne možeš da prodjes ako npr imaš para na RS računu, a nemaš na FBIH i obrnuto.

Mršav realni dobitak, koji je značajan možda na polju što su, eto, nešto uspeli da dogovore u BiH.
 
Koliko je BIH disfunkcionalna država, oni ne mogu jednostavne stvari da reše u okviru unutrašnjih granica.....
 
@sev je ovde sve u pravu i naravno iz ugla korisnika je nepraktično ali kod njih postpejd nije preterano zastupljen pa im i ovo znači .

Inače broj zavrrzlama koje imaju na strani države i medjuentitske saradnje bi već pri prvom razgovoru ovako nešto proglasio naučnim fantastikom.

Jednostavno to su sve političari na funkcijama i uvek su rezervisani prema bilo kojoj takvoj inicijativi.

Zato ja ovo ipak smatram korakom od 1000 milja u ovoj oblasti mnogima naravno nebitnoj ali će verovatno promeniti i pomeriti neke stvari na Balkanu.
 

I Makedonska štampa gubi strpljenje.
 
Poslednja izmena:
Inače broj zavrrzlama koje imaju na strani države i medjuentitske saradnje bi već pri prvom razgovoru ovako nešto proglasio naučnim fantastikom.

Da, u pravu si oko ovoga, sve znam. Poslednjih 6+ mes živim većim delom vremena u Sarajevu.
 
I meni se jutros desio bug prilikom naplate na open balkan postpaid sistemu, kao sto je neko vec ranije prijavio.. Kartica validna, sa sredstvima, ali je stigao mail da placanje nije proslo i da je tag blokiran. I jutros oko 10h su probali ponovo i prosla je uplata. Da sam hteo da putujem negde u tom vremenskom prozoru pitanje je da li bi uspeo da idem na ENP kanale..

Ne znam do cega moze to biti, ali pretpostavka je da je banka mozda blokirala transakciju obzirom da je isti iznos kao prethodni racun (ulaz + izlaz).
 
I meni se jutros desio bug prilikom naplate na open balkan postpaid sistemu, kao sto je neko vec ranije prijavio.. Kartica validna, sa sredstvima, ali je stigao mail da placanje nije proslo i da je tag blokiran. I jutros oko 10h su probali ponovo i prosla je uplata. Da sam hteo da putujem negde u tom vremenskom prozoru pitanje je da li bi uspeo da idem na ENP kanale..

Ne znam do cega moze to biti, ali pretpostavka je da je banka mozda blokirala transakciju obzirom da je isti iznos kao prethodni racun (ulaz + izlaz).
Meni se nekoliko puta desilo sa Aliexpressom da blokira karticu ako vise puta u kratkom periodu narucim istu stvar.Ako to stvarno zavisi od banke do banke tu problema može biti uvek pa bi možda bi trebali da razmisle o nekom depozitu novca koji bi bio na nekom racunu korisnika odakle bi se sredstva povukla u slucaju ovakvih problema.Tako se vratismo na pripejd postpejd.
 
E jbg i ja sam isto uradio. Mislio sam da je tu spisak reg tablica auta koji će koristiti taj jedan tag. Da li vredi da im pišem mejl pošto mi još nisu poslali ni dokumentaciju za potpisivanje?
Hoće li me razumeti kad im objasnim da mi ne trebaju 2 tag-a? Da ne bude posle da mi ne pošalju ni jedan
 
Vrh