Šta je novo?

Naplata karata i kontrola - [ Beograd Plus,... ]

bojan87":4rjxk6fn je napisao(la):
Kao sto je neko vec rekao, validiram se svaki put jer mi to daje osecaj kao da sam na zapadu u nekom normalno uredjenom gradu :)

Terapija - placebo :p
 
Jos da idu na vreme, pa da se osecamo kao u japanskom gradu.
 
@bojan87
Razumem „da si bio protiv, a da si sada „za validaciju PK“?
I dalje si „protiv kažnjavanja zbog nevalidirane PK“?
Mada deluje malo oksimoronski – moglo bi se zaključiti da si „za neobavezno validiranje PK“?
Grešim li?
U svakom slučaju - dobro došao!
 
Bravo tragac !! :)

Ja se validiram uglavnom u svakom, preskačem validaciju u busevima koji su krcati, i kada idem 1-2 stanice.
Kao što reče bojan, validacija je vrlo brz proces, i kada ljudi ne "trljaju " kartu o čitač, vrlo brzo se očita karta
 
ja neobavezno validiram svoj novčanik na benzinskoj stanici. A umesto SMS koristim GPS i uvek znam sledeću stanicu.
 
Bravo "tragac".
Nego, vidim da si revidir`o stav :cool:
Kud nestade ovo? :D
o56byp.jpg

Odradili te,a?
"A trojke su Đuro, šta?"

EDIT: Apropos Čvorovića: http://www.youtube.com/watch?v=GdQ8-Lx6pRE
 
Koliko se ovde pojedinci trude da flejmuju. Jeste, Djilas mi je poslao 50e da promenim fusnotu, jer i oni to tako dobro rade sa Editom Tahiri.
Sedi, jedan.
 
Tragac,ala ces da se ubedacis kada objave razloge za ukidanje validacije,a to ce biti garant pre one reci na I. :cool:
 
Ocigledno je da se diskusija toliko rasplamsala, da u njoj ima sve manje argumenata, a sve vise flejmovanja (uvreda, potkopavanja, trolovanja, insinuacija, zamena teza...) sa obe strane da prica vise gubi svaki smisao. Zar nije jednostavno reci "Ja sam protiv validacije, jer me mrzi da svaki put kad ulazim moram da trazim karticu/novcanik, sto nisam morao da radim do sad" "Ja nisam za validaciju jer mi je pasenogov bratanac od tetke isao u osnovnu skolu sa Veljkom Vlahovicem, gazdom Apexa, a ovaj mi je pricao da svi podaci sa validatora idu direktno u sediste CIA" ili "Validacija je veliki civilizacijski iskorak, jer ce se konacno po pojavama validacije znati algoritam kretnje po gradu svakog potencijalno opasnog huligana, delikventa, silovateljadrzavnog neprijatelja..." i gotova stvar. Ako neko ima potpitanje vezano za tvoj argument, lepo mu odgovoris sta je osnov tvog ubedjenja.
Licno mislim da ne samo u drustvu, vec i u sistemu javnog prevoza postoje mnogo veci problemi od obaveze validacije (mrak i hladnoca u GSP-ovim busevima koji je u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama, katastrofalno stanje tramvajske infrastrukture, los kvalitet pojedinih autobusa - posebno kod pojedinih privatnika. Sam projekat ovakve naplate po meni nije bas sjajno izveden, ima tu jos decjih bolesti koje sistem treba da prelezi, ali zasto je nama Srbima uvek bil otesko da preuzimamo obaveze, nego se uvek koprcamo, i normalno, uvek nahebemo? Opiranje radi opiranja. A u isto vreme zemljom caruju nepotizam, korupcija, razvrat, droga, sprega politicara, krupnog kapitala i jos krupnijeg kriminala, jednom recju opsta dekadencija. I pored svega toga, pojedinci trose energiju ceo dan pricajuci o necemu sto je zaista sporedno u odnosu na to.

vucko":2mt3xafg je napisao(la):
Tragac,ala ces da se ubedacis kada objave razloge za ukidanje validacije,a to ce biti garant pre one reci na I. :cool:

Upravo zato sam i sklonio (na albanskom: istopio) tu svoju fusnotu, jer mislim da svi ovde treba da malo spustimo na zemlju i oladimo glave. Pre neki dan (juce) videh da je bas na ovom thread-u obrisan post u kome se poziva na sabotazu validatora. Zato sam se zapitao "zar ne treba na ovom forumu da pokazemo malo vise dostojanstva, civilizovane rasprave i smanjimo agresivne nastupe" Zato sam i posao od sebe i uklonio tu fusnotu, sto ne znaci da sam se odrekao nekih stavova. Uostalom, kad smo kod te reci na I, tu treba posebno da se obrati paznja na ovom forumu. Nama je svima ovde poznato da svi registrovani korisnici na Beobuildu generisu svega 10-15 posto svih poseta na forumu, sto znaci da ga mnogo ljudi koristi kao izvor informacija, negde gde ocekuju da ce da cuju vesti iz prve ruke, i to mnogo brze i konciznije od "mejnstrim" medija koje nam sve informacije do pola svare da bismo ih lakse gutali. Stranacki odbori i ovih na vlasti i onih u opoziciji to znaju,l i jasno je da ce BB narednih nedelja biti na velikom udaru agitatora, verovatno sa po nekoliko kloniranih naloga sa kojih ce se braniti argumenti "inicijalnog" agitatora. To ce drasticno povecati agresivno ponasanje na forumu i zbo toga moramo sami da spustimo loptu na zemlju, izdrzimo tih par dok ne prodje ceo cirkus a sve bez nekih vecih problema, svadja i prepirki.
 
tragac":gxyltk7u je napisao(la):
Za validaciju, u inat svim Cvorovicima i dezurnim teoreticarima zavere!

Против ''валидације'', у инат свим Трагачима и конформистима.
 
tragac":20ww19ro je napisao(la):
i jasno je da ce BB narednih nedelja biti na velikom udaru agitatora, verovatno sa po nekoliko kloniranih naloga sa kojih ce se braniti argumenti "inicijalnog" agitatora. To ce drasticno povecati agresivno ponasanje na forumu i zbo toga moramo sami da spustimo loptu na zemlju, izdrzimo tih par dok ne prodje ceo cirkus a sve bez nekih vecih problema, svadja i prepirki.

И ко је онда теоретичар завере? :rolleyes:

Контрадикторан си, невероватно си контрадикторан.

Хајде ти лепо настави да се ''валидираш'' у својим омиљеним лиазима, са надом да ће твоја валидација допринети да лиаза више не буде на улицама и немој да шаљеш бесмислице на овај форум.
 
Данга, Октоподу и Гошо, имате од мене хиљаду плусева, него не могу целе ноћи да куцкам. :)
 
:bash: :bash:

tragac imaš + :) sve si rekao
Mi kada kažemo nešto za validaciju koji se "slažemo" uvek dobijemo neku uvredu, kako smo plaćeni da pričamo i podržavamo itd, a i dobijemo neki naziv...
Ja sam bio drugi čovek bus plusa, evo sad smo konformisti...
 
vec je crklo pracenje vozila preko mobilnog telefona! :laugh:
a dosta je i radio,ko ga je napravio! :blah:
 
Nije crklo nego prave sistem da izbacuje i minute, kako ste tražili * ;) Uostalom, do 15.Marta je testni period, povremeni prekidi su i bili za očekivati.
*j/k
 
Ne znam zašto se potencira priča da se oni koji su protiv validacije bore za svoj lični komfor. Od početka je jasna činjenica da se validacijom svih putnika produžava boravak autobusa na stanicama, dok svi ne uđu i obave ovu besmislenu operaciju, što se odražava na sporije odvijanje saobraćaja i duže putovanje. Ako je uvedena nova usluga, ona treba da poboljša postojeće stanje, a ne da ga pogorša što je u slučaju famozne validacije slučaj. Ovo nije pitanje dostojanstva, već i vrlo praktično pitanje. Zašto po istoj ceni kao do sada plaćamo uslugu koja je lošija nego što je bila. Ako se evidentno povećavaju gužve i duže se putuje zbog toga što se svi "validiraju", to je lošija usluga, zar ne?
Voleo bih da se ne poteže argument da smo videli da je validacija brza i da ne usporava jer ćemo to moći da vidimo tek od prvog marta, sada se validira svaki deseti putnik i već sam prisustvovao prepirkama na vratima "Ajde ulazi, šta si zaglavio". Verujem da će mnogi zagovornici "evropske tekovine" validacije vrlo brzo promeniti priču kada im par puta pobegne prevoz na koji presedaju ispred nosa zbog toga što je na prethodnoj stanici neka baba zaturila karticu pa su svi čekali da je nađe i overi, ili je jednostavno bila gužva i autobus je stajao 3 minuta na stanici dok se svi nisu zapljunuli. Pa kada vide da će morati malo ranije da ustaju i kreću na posao... A od svega toga korist nikakva, osim za one koji kad zapišti aparat imaju osećaj da su u Londonu.
A priča o beskontaktnim karticama je posebna tema, toliko su beskontaktne da ih treba naprskati kontakt sprejom da bi ih aparat očitao. Još jedan veliki propust.
 
Redovno pratim koliko se ljudi validira, ima situacija kada se napravi red od jedno 5-6 ljudi samo na prvim vratima, i svako drži karticu, i nijednom se nije red zadržao, tok ulaska je najnormalnije tekao. Jer je svako imao karticu u ruci i u prolazu stavio na aparat i već je kretao ka sredini vozila..

Praćenje vozila nije crklo, radi najnormalnije, imaju neke periode kada piše da nije dostupno :) valjda testiraju nešto :) ili bilo bi lepo kao što reče bob da stave i minute :)
 
ne znam zasto pojedini clanovi ovog foruma koji su za validirinja ispoljavaju toliku netrpeljivost prema nama koji ne zelimo da se validiramo?"banuj ovoga,admine lose prica o Bus plusu!izbrisi ovaj post,rugaju se Studiju Dj"-!ako oni vole validaciju i zele da budu robovi validarora-samo napred!validirajte se i kad izlazite,samo nas ostavite na miru.ponekad se pitam i da l je jednom otac i sam vlahovic!validacija nam nece doneti nista dobro,vec naprotiv,guzve,cimanje,nervozu,izgubljene stvari ,a da ne pricam da podaci o kretanju stanovnista idu nekoj fantomskoj firmi.da li ce prevoz biti bolji sa validacijom? :laugh: ili da ce prevoz da pojeftini :lool:
nemojte da ste naivni.ali,opet ako hocete da se validirate,samo napred,ali nas ostavite na miru.sloboda je lepa stvar i za nju bi se uvek trebalo boriti.
uveli smo bus plus i stavili televizorcice u autobuse i odmah smo iskorenili svercere :laugh: .bez komunalaca ovaj sistem ce imati isti efekat kao i prosli ,gsp-ov.

linijama kojima se ja krecem validira se 15 % putnika.
 
Ajde navedi jedan post gde sam nekog uvredio, ili nešto rekao protiv nekoga lično. Ja uglavnom pričam o sistemu, dokle ljudi koji su protiv validacije o nama pričaju da smo robovi, plaćenici bus plusa itd...
 
Нисам приметио да постоји изражено етикетирање људи који не желе да се валидирају у превозу. Уосталом, сама анкета показује убедљив већински став против валидације (ја сам по том питању некако неутралан, имам разлоге и за и против, не могу ни да се сетим како сам гласао, вероватно против). Међутим, прича око тога је одавно почела да се врти у круг гушећи целу тему, плус што су се страсти опасно усијале. И сам сам уочио доста проблематичних ствари у вези новог система наплате, навео сам их у пар постова, да ли сад треба да их понављам сваког дана?

У том смислу, апсолутно подржавам то што је трагач написао, да би било добро да се мало смање страсти и да пишемо ако имамо нешто ново и конструктивно да додамо. У супротном ће ова јако битна тема заиста да се претвори у предизборну кампању.
 
Displej na stanici trola i linije 31 na Slaviji daje informacije koje ovako izgledaju:

19 Konjarnik 2 sta
21 Učiteljsko na 4 sta
29 Medaković 3 1 sta


Mislim da je prikaz informacija mogao bolje i jasnije da se osmisli, ova varijanta mi deluje prilično nepregledna zbog malog broja slova/brojeva koji mogu da stanu u jedan red...
 
Augusto Boal je brazilski dramski pedagog koji je osnovao vlastitu školu
teatra: ”Teatar ugnjetavanih”. Inspiraciju za ovakvu vrstu pozorišta dobio
je u Brazilu, državi u kojoj su ljudi ugnjetavani iz političkih razloga.
Šezdesetih godina prošlog veka Boal je radio na izradi jedne vrste
pozorišta koja bi dozvolila publici da na direktan način utiče na sadržaj
predstave.
Tokom svog rada na ”Teatru ugnjetavanih”, Boal je otkrio kako je rad
u okviru teatra važan, i kako pozitivno deluje na ljude. To je dovelo
do toga da je kasnije (u knjizi Rainbow of Desire) izradio niz vežbi
koje su prilagođene ljudima koji žele da se razviju kroz teatar.
Jedan od najčešće korištenih Boalovih teatarskih oblika je forumski
teatar. Forum na latinskom znači trg. U modernom govoru reč se
često koristi ukazujući na mesto na kojem se mogu iznositi pitanja
radi diskusije i analize. Boal se koristio idejom u smislu da probleme
dovede ”na trg”. Predstava na forumu nije unapred isplanirana. Predstava
se stvara na mestu, a publika je sama stvara. Forumski teatar je,
drugim rečima, nezavršeni teatar, teatar čije je stvaranje stalno u toku.
Predstava u njemu je proces u kojem je najvažniji element analiziranje
nekog problema, sa pratećem eksperimentisanjem, pokušavanjem i
grešenjem.
Odigrava se komad o slučaju vezanim za ljudska prava, višekulturalnoj
situaciji ili situaciji konflikta. Prvo se prikazuje publici i završava se
”nesretno”, s neizmenjenom ili pogoršanom situacijom. Zatim se
još jednom igra, ali ovaj put bilo ko od gledalaca može u bilo kojem
trenutku radnje viknuti ”stop”, te preuzeti jednu od uloga i pokušati
zaustaviti negativni smer kojim je komad krenuo, postavljajući se
drugačije u datoj ulozi. Učesnici se stalno trebaju pokušavati prilagoditi
novim situacijama i odgovarati potezima drugih – i ne treba biti
baš jednostavno pronaći rešenja!
Da li će se naći rešenje ili ne, nije presudno. Najvažnije je da se isprobaju
razni načini. Na taj način učesnici uče kakvi su potencijali
raznih predloga i kakva su rešenja u ponudi. Učesnici će takođe otkriti
da se sami aktivno moraju umešati da bi doprineli promeni.
Ukoliko se niko ne umeša, ”džoker” – voditelj igre – može upozoriti
da će se, ako niko ništa ne poduzme, komad završiti isto kao i prvi put.
Tako svako postaje svestan svoje odgovornosti za promene: Ako ja
ne promenim svet, sve će nastaviti kao do sada!
 
^^Brkamo malo lončiće...

Nije jednostavno reći ovo

tragac wrote:
Zar nije jednostavno reci "Ja sam protiv validacije, jer me mrzi da svaki put kad ulazim moram da trazim karticu/novcanik, sto nisam morao da radim do sad" "Ja nisam za validaciju jer mi je pasenogov bratanac od tetke isao u osnovnu skolu sa Veljkom Vlahovicem, gazdom Apexa, a ovaj mi je pricao da svi podaci sa validatora idu direktno u sediste CIA" ili "Validacija je veliki civilizacijski iskorak, jer ce se konacno po pojavama validacije znati algoritam kretnje po gradu svakog potencijalno opasnog huligana, delikventa, silovateljadrzavnog neprijatelja..." i gotova stvar. Ako neko ima potpitanje vezano za tvoj argument, lepo mu odgovoris sta je osnov tvog ubedjenja.

To je banalizovanje svih do sada iznetih argumenata proti validacije i ja ih takođe više ne ponavljam …

A da je hteo video bi i da su ljudi odmah spustili loptu tako što nisu podržali poziv iz posta koje je obrisan, već naprotiv.

Tako da … malo dobre volje… i hladne glave… Nije svaka šala zlonamerna niti je prozivka... aman ako i to svaki put treba da se pominje.
Ko je dobronameran ne mora mu se dva puta reći.
 
Vrh