Šta je novo?

Nacionalni stadion

Podržavate li izgradnju Nacionalnog stadiona?

  • 1. Da, apsolutno!

    Glasovi: 137 20,6%
  • 2. Ne! Treba rekonstruisati stadione CZ i PFC

    Glasovi: 158 23,8%
  • 3. Ne! Ima prečih stvari od stadiona

    Glasovi: 346 52,0%
  • 4. Baš me briga! Neka ga Toletu ako ima para

    Glasovi: 24 3,6%

  • Ukupno glasača
    665
Kako su krenuli oni bi jos i nsto srusil za nista
 
Borča potencijalna lokacija za izgradnju nacionalnog stadiona
januar 30, 2014 8:29 am by: Vaš Lobi Category: Sport Leave a comment A+ / A-

Naša država uskoro bi trebala da se izjasni da li želi Evropsko prvenstvo u fudbalu 2020. godine. Preduslov jeste izgradnja nacionalnog stadiona a potencijalna lokacija je naša Borča, u blizini Kineskog mosta.

Prvi čovek UEFA, Mišel Platanija odlučio je da se Evropsko prvenstvo 2020. godine igra u 13 gradova. Srbija je počela razmatranje odluke da se prvenstvo održi u Beogradu ali nam nedostaje nacionalni stadion koji bi morao da bude po UEFA standardima.

Generalni sekretar Fudbalskog saveza Srbije Zoran Laković kaže da država još nije donela odluku o tome, ali da FSS očekuje zeleno svetlo. Međutim, da se priča i planira svedoči i projekat izgradnje nacionalnog stadiona koji je pokretnut još prošle godine, u saradnji sa kompanijom “Mejs”.

Za idealne lokacije odabrane su sledeće: Borča (u blizini „kineskog mosta“), Surčin (u blizini Aerodroma) ili Šimanovci. Problem jesu novčana sredsta, jer bi izgradnja novog stadiona koštala između 145 i 160 miliona evra. Ali postoji mogućnost za rekonstrukciju postojećih stadiona, Marakane i Partizana koja bi koštala od 120 do 145 miliona evra.Druga opcija je rekonstrukcija stadiona Fudbalskog kluba Rad.

Ako bi se nacionalni stadion gradio na već pomenutim lokacijama, država bi morala da obezbedi od 25 do 50 hektara zemljišta, infrastrukturu i sve neophodne dozvole. Dok bi investitor dao novac i dobio mogućnost da na toj lokaciji gradi i nešto drugo.

Da li se gradi stadion ili ne, saznaćemo uskoro jer kandidaturu UEFA moramo da pošaljemo do kraja aprila. Država mora odmah dati zeleno svetlo, a Fudbalski savez Srbije da u naredne dve nedelje kompaniji „Mejs“ kaže koju lokaciju je odabrao. Nadamo se da će odabrati levu obalu.

Pošto smo mi fudbalska nacija, iako u drugim sportovima imamo više uspeha, vest o sigurnoj gradnji nacionalnog stadiona i održavanja Evropskog prvenstava u fudbalu 2020 bi obradovala milione građana Srbije.

http://www.lobi-info.rs/borca-potencija ... -stadiona/

Изгледа да ће у наредне две недеље бити више речи о овоме. А обзиром да ће избори, можда и неки месец :wink:
 
Bilo bi prilično glupo praviti stadion tamo gde nema šinskog prevoza ili ga neće biti skoro..
 
Super, pored Grada na vodi, brze pruge za Budimpestu, narednih meseci cemo slusati i o Nacionalnom stadionu.

medjutim":279otrqx je napisao(la):
Bilo bi prilično glupo praviti stadion tamo gde nema šinskog prevoza ili ga neće biti skoro..

Onda Amerikanci ne bi trebalo da imaju ijedan sportski objekat...
 
A ja mislim da nam u ovom trenutku kada i mnogo manji stadioni zvrje poluprazni, a vodeci FK opstaju zahvaljujici infuzijama iz budzeta, nikako ne treba jos jedan stadion. 150 -200 miliona? Pa zapocnimo metro, uradimo klinicki centar, napravimo novi fond zdravstvenog osiguranja da ne operisemo bolesnu decu SMS i slicnim akcijama!

Sent from my LG-E510 using Tapatalk 2
 
Ах то су ти бесмислени коментари када неки инвеститор отвори хотел или тц: "Докле бре више ови шопинг молови и луксузни хотели?!?! Хоћемо фабрике !!!"

Ако се појави инвеститор који ба за добијено земљиште заузврат изградио/реконструисао Партизану и/или Звезди нови стадион у склопу тог новог комплекса пројекат треба подржати. Уколико би ови наши хтели стадион на некој трећој локацији инвеститора неће наћи па неће бити ни стадиона.
 
Nije besmislen jer investitora koji ce spucati toliku lovu u rekonstrukciju oronulih stadiona Partizana ili zvezde nema.
Nije ih bilo ni u mnogo bolje vreme za takve investicije. Odustali su.
Jedina realna varijanta gradnje takvog stadiona je da ga drzava finansira `zarad visih interesa`, a to je u ovom trenutku totalno sulud potez.

edit>
Ili takav investitor postoji samo ga ja ne vidim? :)
 
Glasao za da, apsolutno.

Pod uslovom da M1 predje preko metro mosta. Eto prilike za Treci Beograd. SP i stadion zahtevaju metro a metro omogucava gradnju dosta kvadrata. Imajuci u vidu da je to zemljiste slobodno bez ikakve dodatne infrastrukture koja bi komplikovala i povisila cenu gradnje ta lokacija nije losa. Opet, bez kapacitetnog sinskog sistema bolje da ne grade nista.
 
Ljudi mi nemamo metro u centru grada, a vi pricate o igradnji metroa izmedju zemuna i borce?
 
Sta se palite bolje da ga naprave u SA, jos ako lici na **cku bolje da ga stave pored ***ca od 180m umesto PKB muze krava, pardon soping mola.

Ako se izgradi pored mosta za Borcu ne samo sto ce ih primorati da u veoma kratkom roku zavrse celu M1 umesto samo prve faze vec ce istovremeno ta linija u finalnom obliku da pokrene lavinu projekata za 3BG i pored gradnje SA i (eventualno) DA. Imajte u vidu da bi se sve odvijalo bas onda kada nam je najpotrebnije uoci pristupanja EU. Ustvari jedan projekat pokrece citav niz drugih projekata. To se naziva gradjevinski bum.

Grci su mozda prezaduzeni ali nisu u kamenom dobu kao mi. Imaju najveci HDI na Balkanskom Poluostrvu, grade automatski metro u gradu sa manje od milion stanovnika i to ne glavnom i najvecem gradu, u glavnom i najvecem produzavaju 2 linije istovremeno i planiraju cetvrtu - bez citavih delova grada, bez oblakodera, drumskih i tramvajsko-drumskih mostova, bez 3 obilaznice (Obilaznica, UMP i SMT) sto znaci da su naklonjeni nezavisnim sinskim sistemima iako su najskuplji - iako su prezaduzeni.

Srbi Simpanze stidite se. Sramoto 21. veka. Sa Simpanzama ne treba razgovarati.

Zaduzice se za autoputeve kao Hrvatska i onda ce ponovo da pricaju bajke kako se nema para bas za metro - bas za Beograd. Ako su nekada Republike sputavale Beograd da ga izgradi a sada to rade Ujedinjeni Regioni prebacujte glavni grad u KG sto pre da Beograd moze da se odvoji kao Kosovo.
 
https://maps.google.com/maps?ie=UTF...08507&ei=TjDxUtiODs7W7Qa9kIGADQ&ved=0CKgBEPwS

^^^Pa Evropski Njujork nije uopste Americki - ni malo. Sedmica staje ispred Citi Fielda (Mets-Willets Point stanica). Cak i 7 Express staje tu a nedaleko odatle i LIRR ispred druga 2 - Arthur Ashe i Louis Armstrong stadiona.

I Amerikanci grade metro i regionalni metro samo Srbi grade samo 2+2 ili 3+3 put. Simpanze neugledne.
 
Solidan prilog RTS-a o Nacionalnom stadionu:

utorak, 28. jan 2014, 18:56 -> 13:52

Imamo li stadion za Evropski šampionat?

Pripremio: Stevan Kostić

Ističe rok do kada država treba da se izjasni da li želi organizaciju Evropskog prvenstva u fudbalu 2020. godine. Preduslov izgradnja nacionalnog stadiona po standardima Uefe ili rekonstrukcija postojećih stadiona. Ponuđeno pet lokacija.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Odluka prvog čoveka Uefe Mišela Platinija da se Evropsko prvenstvo 2020. igra u 13 gradova, za jedne je revolucionarna jer pruža šansu manjim evropskim fudbalskim nacijama da se izjednače sa fudbalskim silama. Za druge, to je populistička ideja jer je Platini u trci za novi mandat, pa mu je potrebna što šira podrška.

U svakom slučaju, zahvaljujući toj odluci, kod nas je počelo sve glasnije da se govori o Srbiji 2020, to jest o Evropskom prvenstvu koje bi se održalo i u Beogradu. Međutim, da bi se to ostvarilo, država mora dati zeleno svetlo za izgradnju nacionalnog stadiona.

Generalni sekretar Fudbalskog saveza Srbije Zoran Laković kaže da država još nije donela odluku o tome, ali da FSS očekuje zeleno svetlo.

Fudbalski savez je prošle godine, u saradnji sa kompanijom „Mejs", pokrenuo projekat izgradnje nacionalnog stadiona. Od tada je predlagano mnogo lokacija, a do danas je u uži izbor ušlo tek nekoliko. Ako se stadion bude gradio od nule, potencijalne lokacije su Borča (u blizini „kineskog mosta"), Surčin (u blizini Aerodroma) ili Šimanovci.

A ako se odlučimo za rekonstrukciju postojećih stadiona, najviše šansi imaće Marakana i Stadion Partizana, koji bi u tom slučaju bili renovirani istovremeno. Druga opcija je rekonstrukcija stadiona Fudbalskog kluba Rad.

Regionalni direktor kompanije „Mejs" Branislav Simović kaže da nov stadion može da košta između 145 i 160 miliona evra. „A ako bi se išlo na renoviranje kompleksa Zvezdinog i Partizanovog stadiona, to bi, prema našim procenama, bilo između 120 i 145 miliona evra", kaže Simović. Objašnjava da je arhitektonski mnogo lakše izgraditi nov stadion, jer bi u slučaju rekonstrukcije, Marakana i Stadion Partizana morali bi da budu pokriveni 80 odsto.

Drugo pitanje - ko bi to plaćao? Iz kompanije „Mejs" poručuju da je uloga države da obezbedi od 25 do 50 hektara zemljišta, zatim infrastrukturu i sve neophodne dozvole. Novac daje investitor, ali bi, osim stadiona, dobio mogućnost da na toj lokaciji gradi i štošta drugo.

„To su stambeno-poslovni objekti, tržni centri, hoteli, manje dvorane, koje su moguće za iznajmljivanje, parkinzi koje je moguće naplaćivati, to je u stvari deo koji je za njega najinteresantniji, on gleda jednostavno samo da pokrije troškove održavanja stadiona", objašnjava Branislav Simović.

Nacionalni stadion - za i protiv

Na taj način, objašnjava naš sagovornik, investitor bi uloženi novac mogao da povrati za 15-ak godina. Međutim, treće pitanje je da li se Srbiji isplati gradnja nacionalnog stadiona?

Branislav Simović kao primer navodi Bukurešt, koji je izgradio nacionalni stadion, gde je 2012. godine igrano finale Lige Evrope između Atletiko Madrida i Atletik Bilbaoa. „Imali su posetu veću od 100 hiljada ljudi, za tri-četiri dana država je inkasirala 60 miliona evra zahvaljujući samo toj utakmici", ističe Simović.

Ipak, ima i loših iskustava iz komšiluka. Hrvatska je za potrebe rukometnog prvenstva 2009. izgradila šest rukometnih arena, koje su danas prazne. I koje neki zovu najpromašenijom investicijom u toj zemlji. A primer Evropskog prvenstva u Portugaliji 2004. je i pozitivan i negativan.

Direktor „Crvena zvezda marketinga" Zoran Avramović podseća da je Portugalija potrošila više od milijardu evra na sedam novih stadiona i na rekonstrukciju tri postojeća. "Danas mnogi od tih stadiona ne samo da su prazni nego nemaju tu funkciju", kaže Avramović i navodi i primer stadiona u Lapcigu, gde se 2006. igralo Svetsko prvenstvo, a koji je danas takođe prazan.

Zoran Laković, međutim, ističe da je Srbija nije Portugalija i da se ne može desiti da nacionalni stadion, ako bude izgrađen, zvrji prazan.

Prema Avramovićevom mišljenju, dobro je što je ta tema pokrenuta jer je fudbal ponovo u fokusu, ali ističe da pričom o nacionalnom stadionu zapravo u drugi plan stavljamo ozbiljnu raspravu o tome gde je danas domaći fudbal.

„Stvari se moraju iščistiti - da li je ovde nacionalni stadion drvo od kojeg se ne vidi šuma, veliki, lep, funkcionalni stadion, jer taj nacionalni stadion apsolutno može da postane generator razvoja, ali treba videti gde smo mi danas na tim rang-listama Fife i Uefe, gde su klubovi i fudbal, i onda na osnovu toga videti šta treba da bude sledeći veliki iskorak", kaže Zoran Avramović.

Marakana i Stadion Partizana u paketu

Postoji još nekoliko pitanja: ako budemo renovirali stadione Crvene zvezde i Partizana, da li će to posvađati „večite"? Naime, budući investitor bi rekonstruisao oba stadiona, ali bi samo jedan bio nacionalni - i samo na tom stadionu igralo bi se Evropsko prvenstvo.

Takođe, u slučaju da novi stadion bude izgrađen, reprezentacija bi bila u obavezi da tamo igra svoje utakmice. Međutim, kult reprezentacije Srbije je prilično okrunjen posle kvalifikacija za Mundijal.

Ipak, Zoran Laković navodi da je to samo faza u reprezentativnom ciklusu i da se dobri rezultati mogu očekivati u narednih 10 godina. Zato nema dilemu da li će reprezentacija moći da napuni budući nacionalni stadion.

I konačno, ako ispunimo sve tehničke uslove, da li je realno da dobijemo organizaciju Evropskog prvenstva? U trci je možda čak 37 gradova. U trku su se uključile komšije Hrvati, a prvenstvo žele i Mađari.

Zoran Avramović ističe da ima ozbiljnih država koji imaju konsenzus kada je u pitanju EP. „Azerbejdžan ima konsenzus kada je fudbal u pitanju, velike pare troše na promociju baš putem fudbala. Postoje zemlje koje uslove za kandidaturu mogu ispune verovatno lakše nego mi", veruje Avramović.

Zoran Laković kaže da kao član komisije Uefe ima malo više informacija o tome ko su nam glavni konkurenti i da, ako Srbija dobije modernu arenu, možemo sa sigurnošću da računamo na kandidaturu.

Iz Fudbalskog saveza poručuju da nam je nacionalni stadion potreban čak i ako ne dobijemo organizaciju Evropskog prvenstva. Zoran Laković kaže da do 2015. godine moramo Uefi jasno da pokažemo da smo spremni da ovdašnje stadione renoviramo, jer u suprotnom u Srbiji možda nećemo moći da igramo najjače evropske utakmice.

Sve ove dileme moraćemo da otklonimo vrlo brzo, jer kandidaturu Uefi moramo da pošaljemo do kraja aprila. To znači da država mora odmah dati zeleno svetlo, a Fudbalski savez da u naredne dve nedelje kompaniji „Mejs" kaže koju lokaciju je odabrao.

„Treba dva i po do tri meseca da se napravi studija izvodljivosti gradnje stadiona, a u isto vreme treba porazgovarati sa potencijalnim investitorima. Mi smo sa njima već stupili u kontakt, ali njima se moraju predstaviti jedna ili dve lokacije i onda od njih tražiti savet, gde oni vide sebe u jednoj od te dve opcije", objašnjava Branislav Simović.

I nakon toga, sve je u rukama prvog čoveka Uefe Mišela Platinija. On je 1984. na terenu promenio sliku Evrope, a 2020. to bi mogao da uradi i kao funkcioner.

Izvor: RTS
 
овде је човек све лепо рекао о стадионима у Србији. какав црни национални стадион. боље да се за те паре реконструишу домаћи да барем испуне минимум УЕФА стандарда
 
Pa, zavisi kako gledaš na ceo projekat. I meni trenutno deluje suludo ideja da sagradimo nekakvu mega arenu u Borči na kojoj bi se igralo par utakmica kvalifikacija, po koja prijateljska i gde bi s vremena na vreme zapevali Ceca ili Aca Lukas.

Ali, mislim da nam treba pristojan, dobar i moderan stadion, kapaciteta od 35.000 - 50.000 ljudi na kojem bi igrali reprezentacija i Zvezda i/ili Partizan (jer jedino oni imaju potencijal da privuku toliku publiku). Možda sam preemotivan, ali meni se najviše sviđa ideja o rekonstrukciji kompleksa stadiona na Autokomandi (u svakom slučaju više nego Borča, Surčin i sl.) i mislim da država, klubovi i FSS zahvaljujući sujeti i gluposti koji vladaju na sva četiri mesta, najverovatnije gube šansu da danas urade nešto po tom pitanju, a bojim se da će proći godine pre nego što dobijemo novu šansu....

Realno, ovo nam je bila jedina prilika da organizujemo neko veliko fudbalsko takmičenje u prve tri decenije XXI veka... Posle ovog eksperimenta sa 2020. sve se vraća na straro - Euro će se organizovati tamo gde ima novca, logistike i infrastrukture da se takmičenje održava u desetak gradova istovremeno. A jedino preuzimanje obaveza i taj "pritisak" spolja može da nas natera da nešto uradimo po pitanju stadionske infrastrukture. Euro bi bio odličan podstrek. Jedno veliko takmičenje nas je svojevremeno već nateralo da zagrizemo više nego što možda možemo da svarimo, i završimo Beogradsku arenu. Da nismo dobili Eurobasket 2005, Arena bi, verujem, i dan danas bila sablasni betonski skelet.

Ali neka - mi ćemo trijumfalno saopštiti kako propast kandidature za Euro znači da smo uštedeli silne novce. I dalje ćemo se furati na "minimum UEFA standarda" - malo kreča, malo plastičnih stolica, četiri stuba s reflektorima, svlačionica, loža, semafor, i eto su nam Čair, Užice, Novi Pazar, Voždovac... Euro će se zato igrati u Bukureštu, ili Budimpeštu, ili Zagrebu, ili Tbilisiju, ili Skoplju, ili Bakuu ili u nekim drugim istočnoevropskim velegradima, a mi ćemo i dalje biti u tripu da su oni ništa, a da smo mi nešto, jer smo tobože na nekakvoj raskrsnici puteva, a i doći će šeik, pa će da nam napravi grad, pa će svi oni da vide kako ćemo mi opasni da budemo ;)
 
Beogradska arena iako ima svake nedelje neki vazan dogadjaj na granici je samoodrzivosti. Nacionalni stadion ne da se nikada ne bi isplatio, nego bi morao da prima milionske dotacije drzave do kraja svog postojanja. Kada budemo imali fudbal na nivou Evrope tada se moze razgovarati o nacionalnom stadionu, a do tada ne vidim ikakvu svrhu te ideje, sem da se pokradu nekake pare kroz javne radove.
 
Kamo sreće da Beogradska arena ima jedan događaj nedeljno, onda bi bilo daleko manje razloga za brigu. Nekada raspored jeste malo gušći (kao sada u drugoj polovini februara i prvoj polovini marta sa Evroligom, Deep purple, Parnim valjkom i Doris D.), ali nekada bude prazna po mesec dana.

Velika mana Arene je što uz nju nije izgrađen prateći komercijalni centar koji bi joj pomogao da postane samoodrživa. Lično, mislim da je to i dalje najbolje rešenje - da se zemljište u Bloku 25, i ako treba, u delu Bloka 26, dodeli investitoru koji bi tu izgradio tržni centar, restorane, klubove, multipleks bioskop, hotel i sl, a zauzvrat bi se starao o Areni.

Najskuplji stadioni su ti ovi kakve Zvezda i Partizan danas imaju - pola godine se na njima apsolutno ništa ne dešava (~tri meseca zimske i ~tri meseca letnje pauze), a kada "rade", fudbal se na njima igra tek svake druge nedelje. Pri tom su apsolutno nepogodni za održavanje bilo kakvih drugih manifestacija (organizovati koncerte na tim stadionima je prava glavobolja, jer kamioni ne mogu da prođu do terena, pa je bilo par kreativnih načina da se oprema dostavi na stadion - Čola je za koncert na Marakani montirao ogroman građevinski kran kojim je prenošena oprema, a za Metallicu na JNA je navodno bio angažovan helikopter!? Uglavnom, promoteri veoma izbegavaju takve vratolomije jer su skupe i logistički zahtevne - "nema stadiona, nema koncerta").

I nema tu država da sipa nikakve milione - sa privatnim investitorima se napravi dil (javno-privatno partnerstvo), država im ustupa zemlju, pomaže oko pribavljanja dozvola i preuzme na sebe npr. izgradnju infrastrukture. Investitor, s druge strane, radi stadion i prateće sadržaje i preuzima rizik na sebe. Ali ipak mislim da bez "stalnog" domaćina, stadion ne može dobro da funkcioniše i zato sam za to da bude ili stadion Zvezde ili stadion Partizana.

A fudbal neće postati bolji sam od sebe - ako ne ulažeš, ne možeš ništa ni da očekuješ. Kao u onom vicu o liku koji se moli Bogu da osvoji premiju na lutriji, pa Bog jednog dana izgubi strpljenje i kaže mu: "Uplati tiket!!!".

Infrastruktura jeste samo jedan segment i jedan stadion nam neće preporoditi fudbal, ali može da bude deo procesa popularizacije i jačanja fudbala kod nas (pogledajte samo primer Rusije i projekta Svetskog prvenstva 2018).
 
A fudbal neće postati bolji sam od sebe - ako ne ulažeš, ne možeš ništa ni da očekuješ. Kao u onom vicu o liku koji se moli Bogu da osvoji premiju na lutriji, pa Bog jednog dana izgubi strpljenje i kaže mu: "Uplati tiket!!!".

Pa ako neko zeli da ulaze, treba mu se dati puna podrska, ali da drzava svake godine ulaze po koju desetinu miliona u bogate fudbalere dok se drzava raspada je bezobrazluk.

Infrastruktura jeste samo jedan segment i jedan stadion nam neće preporoditi fudbal, ali može da bude deo procesa popularizacije i jačanja fudbala kod nas (pogledajte samo primer Rusije i projekta Svetskog prvenstva 2018).

Rusija ima gas i naftu, pa moze na primer da pljune 50 milijardi za zimsku olimpijadu, a tek cemo videti koliko ce biti za svetsko u fudbalu...
 
I naftu i gas ,i djamante i zlato mi nemamo pa stim u vezi nema razbacivanja
 
Moram priznati da mi u sta se ulaze kada su CZ i Partizan stadioni u pitanju. Jedno je betonsko korito rupa u zemlji a drugi betonski lavor koji se vec ionako raspada od silnog odrzavanja.
 
Vrh