Šta je novo?

Metro

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=0sdG93XIjWs[/youtube]
Big Bigger Biggest S03E03 Metro
 
Biggest...u "zapadnom svijetu" (London Undergorund = 402km), a inace...
Peking 527km
Sangaj 548km
 
Mnogo vaznije, ovaj zanimljiv video pokazuje koliko je slozena izgradnja metro infrastrukture ali jos vaznije, pokazuje kako su razna rjesenja moguca i izvodljiva.
 
bem ti....

vidim da tema ima novi post i ponadam se da imamo nesto konkretno vezano za nas grad i metro...
 
...kad ono prc. :)
bojim se da cemo se nacekati metroa.
 
Зар смо очекивали супротно? Ја вам људи лепо кажем да ми требамо само да се надамо неким склепотинама типа ЛРТ-а , трамвај у транзицији и слично ,јер то можемо некако да саградимо и у то ја имам неке узданице. Остало , с обзиром да имамо посла са Београдима на води , ваздуху и земљи ,а догодине биће макета и за Београд на ватри , једноставно заборавите. Нека се шири трамвајска мрежа , нека се уреди градска железница и ја ћу бити презадовољан... :)
 
Delija":repfer5d je napisao(la):
spatiotecte":repfer5d je napisao(la):
Kina je sad deo zapadnog sveta
:shock:

Hoce da kaze da je i Kina kapitalisticka zemlja, mozda kapitalistickija od zapadnih, samo sto im demokratija nije bas na prvom mestu. To je ujedno ono sto je cini "istocnom", a ne "zapadnom" zemljom.

Kad smo kod kapitalizma i metroa, nas najveci problem sa izgradnjom metroa je sto uzasno puno kosta, a imamo gomilu drugih "prioriteta" ( plus partokratiju koja mora da se na'rani). Nismo clanica EU koja bi imala obavezu da nas finansijski podrzi u tom pravcu razvoja, ali ozbiljno.

Mozda jedini nacin da se ima pravi metro u BGD je da se uopste ne krene u izgradnju tim regularnim liberalno-kapitalistickim putem zaduzivanja kako to vec ide. Kako se Kina izgradjuje? Pa jeste da ih ima milijardu +, ali to nista ne vredi ako drzava ne ume da bude menadzer svojim gradjanima, i to onim ljudima koji su spremni da se mobilisu, makar kopali tunele, ali nemaju skilove da sebe organizuju i sebi pronadju posao, vec zaista zele da ih neko natera, pa makar kukali do neba. Mislim da u Srbiji ima dovoljno takvih regruta, kako muskaraca tako i zena, ne kupujem pricu da niko ne zeli da radi, ljudi mahom i ne znaju sta zele.

Sam liberalno-kapital. sistem cini "radne akcije" i druge udarnicke poduhvate uzasno komplikovanim ili nemogucim, ali ne samo sistem, vec suplja ideologija koja ne ume da mobilise i motivise ljude. Ne mogu ni Vucic, ni Vulin, ni niko njihov treci to da urade u Srbiji, jer iza njihovih pojava stoji jedna ogromna praznina. Tek nacionalisti ne bi mogli da pokrenu ikakvu kolosalniju izgradnju, jer im se ideologija zasniva na populizmu i mitologiji, a tu nema supstance za svakogodisnji zivot, samo magla.
 
Drakche":2rpqram9 je napisao(la):
Hoce da kaze da je i Kina kapitalisticka zemlja, mozda kapitalistickija od zapadnih,
Знам ја шта је хтео да каже, само не знам зашто није рекао већ је написао ту колосалну неистину? Културолошки, историјски, политички, географски па и економски Кина није нити ће икада бити део западног света. Ви се овде фрљате са терминима насумично и из тога изводите погрешне закључке. Као прво, немојте да мешате капитализам као један заокружени друштвено-економски систем са само једним сегментом истог а то је (делимично) отворено тржиште које постоји у Кини и чему она дугује добар део свог развоја. И као да то није било довољно онда сте одрадили генерализацију на трећи, стављајући знак једнакости између "западног света" и капитализма. Наиме, капитализам, барем онај изворни, већ поодавно не станује на западу. Целокупна ЕУ је строго контролисана бирократска социјалистичка творевина у којој су сви токови новца, људи и робе строго контролисани а у маси земаља чланица на власти су социјалисти и комунисти. Што се тиче САД тамо капитализам престаје са малим и средњим предузећима, слично као и у Кини.

Drakche":2rpqram9 je napisao(la):
samo sto im demokratija nije bas na prvom mestu. To je ujedno ono sto je cini "istocnom", a ne "zapadnom" zemljom.

Проглашавам ти овај упис постом године. Дакле, западу је демократија на првом месту? :lol: Да ли ти уопште знаш било шта о америчком изборном систему? Да ли знаш да је то једна од свега неколико држава на свету где грађани немају право да непосредно бирају представника власти? А ЕУ демократија је тек смехотресна тема о којој ваљда не морам ништа да пишем. Осећамо ту демократију на сваком кораку, у месари купујући њихово покварено месо, у скупштини изгласавајући законе који су они писали за нас, на Космету где врше геноцид над читавим једним народом и његовом културом...
 
Ma каква бре капалистичка , комунистичка , намибијска земља? Кинези су вредан народ и уз то имају јефтину радну снагу. Па шта мислите зашто светске компаније настоје да послују у Кини? Што би оне плаћале неке тамо скупе Европљане , када могу за тог једног џабалебароша из Европе да плате 20 Кинеза? :mrgreen:
 
Ima li neko neku mapu beograda sa predlozenim/potencijalnim trasama I stanicama metroa? :p
 
Pa pretrazi prethodne stranice, ima toliko mapa da se ne moze reci koja je trenutno aktuelna trasa.
Inace na googlu ces pronaci svasta ako ukucas "beogradski metro"
 
@Delija Nisam nigde napisao da je moj stav da je Kina deo zapadnog sveta, a sto se demokratije tice u ovim Univerzumu je poznato da postoji jedino u tzv. zapadnom svetu (Evropi pre svega), tako gde je i nastala, ili barem postoji ideja i sansa da se razvije i odrzi, dok su Kina, Indija, Saudijska Arabija... dokaz da za kapitalizam nije potrebna demokratija.
 
Демократија тренутно постоји само на слободном Исланду и апсолутно нигде више. Данашњи западни свет не да нема никаквих додоирних тачака са демократијом него је одговоран за њено потпуно уништење чиме се тај варрварски западни свет предано бави, ево већ пуна два миленијума. Античка Грчка, колевка демократије није била никада део никаквог западног света из простог разлога што у њихово време тај западни свет није ни постојао. Заправо, античка Грчка као ентитет није настала сама од себе и ако се развила из неких старијих култура и цивилизација то су могле бити само оне из Мале Азије, Египта и Балкана. За то време у такозваном западном свету су владали вукови и међеди.

А ти Дракче, дедер отвори неки од историјских уџбеника из основне школе, слабо стојиш са градивом, посебно оним из историје из 5. и 6. разреда основне школе. Када завршиш са тим, онда пробај да се извучеш испод камена који те је тако сурово пригњечио, угаси ЦНН, ББЦ, ослободи се тих умних окова због којих западне варваре и белосветске убице сматраш вишим бићима. Не приличи то једном Србину.
 
Ova tema ima gotovo 500stranica..
Inace.. Sada kada Sam malo pretrazio po netu Sam video par mapa, a postoji i dosta obiman clanak na wikipediji o svim najavljivanim pocetcima radova..
Koliko Sam ja shvatio pre 2020 oni nece krenuti ni da ga grade?
 
bl3y4":3bbhjcpr je napisao(la):
Koliko Sam ja shvatio pre 2020 oni nece krenuti ni da ga grade?
Nisi ti to loše shvatio , već je loše napisano. Treba da stoji 20020 , a ne 2020. Što reče Bora Čorba jednom "Pre će ovaj moj da skoči ...".
 
bl3y4":3gow2o89 je napisao(la):
Ova tema ima gotovo 500stranica..
Inace.. Sada kada Sam malo pretrazio po netu Sam video par mapa, a postoji i dosta obiman clanak na wikipediji o svim najavljivanim pocetcima radova..
Koliko Sam ja shvatio pre 2020 oni nece krenuti ni da ga grade?

Koliko je meni poznato teško da će pre 2020 da krene ta priča... A kako nam se i taj rok ozbiljno primakao, nešto nisam optimista ni za taj datum. Iskreno.
 
Hvala Delija, postedeo si nas mnoge sto suzdrzavanja sto pisanja Drakcetu...
 
Misljenja sam da postojece zeleznicke saobracajnice mogu da se iskoriste za gradsku zeleznicu. Nema veze sto nisu podzemne.

Mnogo ljudi putuje iz BG u PA i obrnuto svaki dan. Što zbog posla, što zbog drugih stvari. Valjalo bi da pored postojecih linija BG voz-a, uvedu jos jednu koja bi isla od Pančeva, bar od one stanice posle buvljaka, ako nista drugo, pa do Pančevačkog mosta, posle uz Dunav, pa pored Save ispod Brankovog mosta, iza Sajma, pa do Knezevca ili tako necega. Naravno da staje na postojeca stajalista.

Sve ovo sam napisao, jer ce nekima od nas da opadne kosa dok docekamo Metro, pa da se uradi sta moze, a da se ljudima olaksa svakodnevno kretanje. I smanji guzva u saobracaju.
 
Vrh