Brodovi neće prevoziti građane preko Save
Grad nema novca za rečni prevoz
Gradski prevoz rekama, koji je prošle godine prvi put aktiviran u Beogradu, nije preživeo ni godinu dana. Brodići definitivno ovog leta neće prevoziti putnike sa jedne na drugu obalu Save, a glavni razlog su smanjena ulaganja i politika štednje koju je uvela gradska uprava zbog svetske finansijske krize, navode u Direkciji za javni prevoz koja je vodila posao.
- Dobili smo nalog da sve što nije baš neophodno mora da se stopira ove godine zbog nedostatka sredstava. Brodova gradskog prevoza neće biti ove godine sigurno, ali Direkcija ne odustaje od projekta rečnog prevoza. Stoji da grad treba da se vrati na reke ali eto za ovu godinu je to preskočeno - kaže Stanko Kantar, koordinator za rečni prevoz u Direkciji za javni prevoz.
Cela priča o silasku gradskog prevoza na Savu pokrenuta je prošle godine krajem aprila.
Međutim, već prvih nekoliko meseci pokazalo se da građani brodove ne koriste da bi zaobišli saobraćajnu gužvu drumom, što im je glavna funkcija, već da bi se malo provozali i uživali u lepotama grada. U aprilu mesecu je prevezeno 2.800, a u maju 7.363 dok je čak trostruko više putnika brodovima prevezeno tokom jula i avgusta, u vreme godišnjih odmora i raspusta. Na slabu zainteresovanost i mali broj putnika najviše je uticalo to što brodovi nisu od početka uključeni u integrisani tarifni sistem javnog prevoza, što bi značilo da putnici mogu da se voze besplatno uz markice GSP, navodi Kantar.
Takođe, kao otežavajuću okolnost u Direkciji vide i to što karta za jednu vožnju preko reke nije mogla da se kupi na trafikama. Brodovi su loše bili povezani i sa linijama javnog prevoza, a to posebno važi za pristaništa sa novobeogradske strane. Kad izađu na Savskom keju, putnicima je trebalo minimum još 10 minuta hoda do prvog autobuskog stajališta da bi nastavili put dalje.
U Direkciji kažu da se kroz razgovore sa prevoznicima videlo i njihovo opredeljenje da ove godine ne rade taj posao jer im se turističke ture i proslave mnogo više isplate. U preduzeću „Metro na vodi“, koje je prošle godine imalo najviše brodova na Savi, ipak kažu da su bili spremni za novu sezonu, a za te potrebe nabavili su i još jedan brod kapaciteta 200 putnika.
Grad će ovim potezom uštedeti 25 miliona dinara, koliko iznosi subvencija za gradski prevoz rekama i od čega najveći deo novca ide na račun prevoznika.
Malo putnika
U Direkciji za javni prevoz navode da je 58.000 putnika, koliko je prevezeno za šest meseci rada prevoza na rekama, premalo da bi se ostvarila dobit i obezbedilo još bolje funkcionisanje rečnog prevoza. U aprilu 2008. godine prevezeno je 2.820, u maju 7.363, junu 8.844, julu 13.349, avgustu 15.536, septembru 6.619 i oktobru 3.500.
http://www.blic.rs/beograd.php?id=91732