Šta je novo?

LUX51 Bežanijska kosa [Stambeno poslovni kompleks | 65 000 m²]

Cini se da su konacno krenuli sa radovima. Zna li neko kada ce dobiti gradjevinsku za 2. fazu? Bila sam u Smoluckoj, nema nikakve posebne buke, veca je buka od trafoa kod moje zgrade nego od termoelektrane. A do lamela A i B svakako ni to malo ne dopire. Mislim da su im cene prejake...i brine me sto su zgrade po projektu blizu jedna drugoj.
 
Sigurno da se ne čuje kad se izvode građevinski radovi, ja sam bio u vreme dok nije bilo radova.
 
Ја сам давно живео близу трафо станице 35/10kv, ноћу када је тишина се баш чуо када су отворени прозори. Овај на Бежанији је 220/110/35kv са знатно више трансформатора.
 
35260C2C-BF58-4C91-B55C-87FC55186C66.jpeg
5FA8C336-E8DD-4CC0-A77C-6006C697F7D0.jpeg

Najnoviji presek stanja. Iz visine se ne vidi bas najbolje, ali solidno je otislo u dubinu.
 
Pljunes kroz prozor u trafo, e zivote

Ostoja bi mogao da uzme stanove ka trafou pa da ih koristi za potrebe kluba tj za smeštaj igrača. Slabiji igrači po kazni idu bliže dolaznom vodu :)
Ne verujem da je trafo problem. To se pricalo i za energoprojektove zgrade u Zorana Djindjica pa sam odustala od stana zbog toga i evo ljudi zive najnormalnije, Uostalom i Imelove zgrade pored su tu vec godinama i niko se ne zali.
 
Ne verujem da je trafo problem. To se pricalo i za energoprojektove zgrade u Zorana Djindjica pa sam odustala od stana zbog toga i evo ljudi zive najnormalnije, Uostalom i Imelove zgrade pored su tu vec godinama i niko se ne zali.
Hahaha, nije problem ni zagadjen vazduh pa se posledice vide posle par godina. Sa elmag poljem je malo zeznutije. Istrazite malo na ovu temu i koliko utice na normalan rad ljudskog tela, a pogotovo dece u razvoju :) A gde u zorana djindjica imamo visokonaponski trafo 220/110kV?
 
Nisam siguran kako bi mi mogli to da znamo (da li se ljudi žale)?

To je kao kad mi prodavac (cipela, televizora) kaže da se niko nije žalio na određeni proizvod. Meni kad pukne đon na cipeli, ja ih bacim... i nikada više ne kupim takve. Svakako ne idem u prodavnicu da ih pokazujem prodavcu i žalim se.

Zračenje bliske trafo stanice izaziva ozbiljne probleme, pogotovu ženama. Znam sa višegodišnji primer državne firme u kojoj je trafo stanica (iz estetskih razloga, uglavnom) bila u prizemlju zgrade... a gde su sve žene u kancelarijama oko same trafo stanice u toku svog radnog veka obolele od raka materice. Ali već susedne kancelarije nisu uopšte imale taj problem.
To je možda i logično, pošto elektromagnetno polje brzo opada sa rastojanjem.

U ovom konkretnom slučaju ne kažem da trafo stanica ima bilo kakav uticaj. Imajući u vidu rastojanje, pretpostavljam da nema. Ipak, da ja razmatram kupovinu nekretnine u ovom kompleksu, svakako bih se prvo bolje raspitao... a i zahtevao da se obavi relevantno merenje električnog i magnetnog zračenja na najbližem kraju zgrade, prema transformatorskom polju. Ako je to zračenje značajno(!) ispod zakonskih granica, onda OK.
Zašto kažem "značajno"? Jedno je kada se u zoni polja boravi na kratko (što zakon tretira), a drugo je kada se provodi veliki deo dana. Meni bi recimo bilo logično da je zračenje bar 10 puta niže od zakonskih granica.

S druge strane, da sam investitor, platio bih svakako referentnoj laboratoriji da uradi elaborat. Ne samo da bih mogao da prodajem stanove, već i da bih mirno spavao.
 
Nisam siguran kako bi mi mogli to da znamo (da li se ljudi žale)?

To je kao kad mi prodavac (cipela, televizora) kaže da se niko nije žalio na određeni proizvod. Meni kad pukne đon na cipeli, ja ih bacim... i nikada više ne kupim takve. Svakako ne idem u prodavnicu da ih pokazujem prodavcu i žalim se.

Zračenje bliske trafo stanice izaziva ozbiljne probleme, pogotovu ženama. Znam sa višegodišnji primer državne firme u kojoj je trafo stanica (iz estetskih razloga, uglavnom) bila u prizemlju zgrade... a gde su sve žene u kancelarijama oko same trafo stanice u toku svog radnog veka obolele od raka materice. Ali već susedne kancelarije nisu uopšte imale taj problem.
To je možda i logično, pošto elektromagnetno polje brzo opada sa rastojanjem.

U ovom konkretnom slučaju ne kažem da trafo stanica ima bilo kakav uticaj. Imajući u vidu rastojanje, pretpostavljam da nema. Ipak, da ja razmatram kupovinu nekretnine u ovom kompleksu, svakako bih se prvo bolje raspitao... a i zahtevao da se obavi relevantno merenje električnog i magnetnog zračenja na najbližem kraju zgrade, prema transformatorskom polju. Ako je to zračenje značajno(!) ispod zakonskih granica, onda OK.
Zašto kažem "značajno"? Jedno je kada se u zoni polja boravi na kratko (što zakon tretira), a drugo je kada se provodi veliki deo dana. Meni bi recimo bilo logično da je zračenje bar 10 puta niže od zakonskih granica.

S druge strane, da sam investitor, platio bih svakako referentnoj laboratoriji da uradi elaborat. Ne samo da bih mogao da prodajem stanove, već i da bih mirno spavao.
Slazem se za elaborat. On je I uradjen, pa je tek nakon toga I dobijena gradjevinska dozvola. Mom prijatelju su prilikom kupovine stana u februaru ili martu, ne secam se, upravo dostavili citav elaborat koji je radio Institut Pupin, mislim. I koji je pokazao da je zracenje na najblizoj tacki nekoliko puta ispod dozvoljenog.
 
Заборавља се да ова трафо станица није обична, већ међу најјачим у Београду.
 
Vrh