Šta je novo?

Kupovina nekretnine, stana, kuće (pitanja i saveti)

Да, да, ја се саплићем углавном око фразе „српски стандард“, у потрази сам пронашао неке минималне ствари. Лако могу да попуним колико је близу станице, супермаркета и слично, али тешко је видети која је енергетска ефикасност и неки други врло „специфични“ моменти. Хвала на коментару свакако! Било би заиста добро да ово заживи, али онда нема муљања. Чињеница да су ове нове фенси зграде у којима живе певаљке оцењене релативно ниско... стварно доста говори.
 
Ugljeni":12yyjced je napisao(la):
Nekoliko puta probao ali niko se nije javljao, jutros uspem da dobijem posle 4-5 pokušaja i agent mi kaze da stan nije vise aktuelan. Pa ne znam da li je do mene, ali meni je stvarno nerealno da je stan oglašen i prodat za 24h.


Često agencije namerno oglase stan za koji su unapred imali kupca da bih "pogurali" u donošenju odluke Ili oglase prodan stan da bi došli do baze kupaca.
Madaa ima i slučajva kada se kupoprodaja brzo i obavi.
 
max":ovfr29mw je napisao(la):
Ugljeni":ovfr29mw je napisao(la):
Nekoliko puta probao ali niko se nije javljao, jutros uspem da dobijem posle 4-5 pokušaja i agent mi kaze da stan nije vise aktuelan. Pa ne znam da li je do mene, ali meni je stvarno nerealno da je stan oglašen i prodat za 24h.


Često agencije namerno oglase stan za koji su unapred imali kupca da bih "pogurali" u donošenju odluke Ili oglase prodan stan da bi došli do baze kupaca.
Madaa ima i slučajva kada se kupoprodaja brzo i obavi.
Pa da, ima smisla totalno, mada koji god slučaj bio, sada znam za ubuduce cim vidim zovem da zakazem gledanje stanja, pa cu posle razmišljati i o samoj kupovini :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Može li mi neko upućen reći na šta je najvažnije da obratim pažnju u predugovoru, koje elemente obavezno treba da ima? Imaću ja naravno i pravnu pomoć, ali bih volela da i meni sve bude potpuno jasno da budem sigurna da je u redu.
 
cena i detalji
dinamika plaćanja
rokovi i penali
odstupanja od kvadrature
hipoteka
uknjižba
i naravno materijalizacija


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
...Ukoliko je kupovina na kredit, probajte da se dogovorite da zastitie kaparu u slucaju neodobravanja istog od strane banke.
 
E hvala obojici, ovo za kaparu mi ne bi palo na pamet mada ne verujem da ima ikakve šanse da ne dobijem kredit.

Bulbulderac17 pitanje jedno, može i neko drugi da prokomentariše - šta ovo odstupanje od kvadrature zapravo znači? Videla sam po forumu takve informacije ali meni je prosto neverovatno da ću ja platiti kvadraturu koja piše u ugovoru a da ću dobiti manje, kako je moguće da ne dolazi do korekcije cene ako se utvrdi da je kvadratura manja??? Da li je to nešto što mogu zahtevati da se unese u predugovor, koliko je realno?

Koliko shvatam uobičajeno je dozvoljeno odstupanje do 3%? I do tog odstupanja investitor odično ne koriguje cenu?
 
Mozete da definiste slucajeve u kojima vam prodavac vraca kaparu.
 
Postovanje ljudi, redovno duze vreme citam ovaj forum ali sam tek sada odlucio da postavim par pitanja (zatrazim par saveta). Treba da kupim veci stan za porodicu (jedno dete trenutno). S obzirom na celu situaciju i s obzirom da i supruga i ja radimo od kuce (ja mogu da idem na posao a i ne moram) voleli bismo poveci stan - od 75-80m2 pa na vise. Ja sam ziveo i rastao u Mirijevu (Mirijevo 3), sada zivimo kod Lipovog lada, u 40kv, novogradnja (zgrada iz 2010e) i nema terasu. E sad tu nastaje moj problem, verovatno problem vecine ljudi. Ja sam inicijalno hteo da kupim stan u starogradnji u Mirijevu 3 ili 4 (fasadna cigla zgrade) u toj kvadraturi oko 80-100 kvadrata, jer poznajem kraj. Gradnja je relativno kvalitetna, stanovi imaju fantasticke rasporede i normalne prostorije. Mi sada imamo odlicno lokaciju, solidan ambijent i garazu. Ali nemamo terasu, stan ima los raspored i prosto je mali. Cujemo komsije pored jer se stanovi naslanjaju dobrim delom. Pritom je komsija pored predlozio da kupi moj stan (kako bi verovatno spojio njegov sa mojim i postao skroz sam u tom delu zgrade (iznad mog i njegovog stana je potkrovlje koje je u sastavu njegovog dupleksa. Tako da u opciji je starogradnja mirijevo (da pokusam da zadrzim ovaj stan), a javlja se i kao opcija da prodam njemu ovaj, i gadjam novogradnju.

Ali ono sto me odvraca od novogradnje su:

1. Uglavnom nepostojanje hodnika (ulazi se direktno u dnevnu sobu/kuhinju.
2. Nepostojanje ostave/spajza
3. Uglavnom se desi da je barem jedna prostorija nepravilnog oblika
4. Neuredjen deo ispred zgrade koji postaje parking, tako da odmah ispred ulaza imate automobile.
5. Male, bedne terase (i one umeju da budu nepravilnog oblika.

Odvracanje od starogradnje su:

1. Opsta starost objekta.
2. Skoro svaka zgrada u tom najlepsem delu Mirijeva ima odvratne nadogradnje.
3. Relativno neodrzavane zgrade i zapustene (neke su zaista u super stanju).
4. Mora kompletno da se sredjuje stan.

Molim za par sugestija, da li ima svrhe ulaziti u starogranju Mirijeva (zgrade su stare vec 30 godina, ali i dalje solidno izgledaju spolja). Novogradnja u Mirijevu je uzasno losa i ruzna, nema pratecu infrastrukturu i ulice - to ni ne pomisljam. Novogradnja o kojoj govorim je u opticaju neki Novi Beograd ili Lipov lad, Lion, taj potez (Vukov spomenik, Bulevar). Znam da je razlika ogromna u tom slucaju morao bih da prodajem stan u kojem sam. Zaista sam rastrzan jer jos nisam ni odlucio sta je bolja opcija.

Hvala mnogo unapred na pomoci :)
 
Naravno da je novogradnja na Lionu - potez ka Vuku najbolje rešenje. Pitanje je samo koliko novca hoćeš da potrošiš. Imaš baš dobru novogradnju na Đermu na samom Bulevaru, mislim da je još ostalo stanova od 72 kvm ako ti je to dovoljno (imala su samo 3 velika stana od 105 kvm i oni su otišli za dvadesetak dana otkako su stavili ogradu oko placa). Ima hodnik, nema prostorija nepravilnog oblika, ima terasa srednje veličine, ispred zgrade je trotoar bez automobila (Bulevar). Nema špajz doduše ali je špajz stvarno retkost u novogradnji. Drugi problem su baš male kuhinje ali to je tako svuda u BGD. E sad, taj stan trenutno (izgradnja u toku) sa garažom ti je oko 200k. Ako hoćeš veći baš na Bulevaru moraćeš da čekaš ove Izraelce iz Kneza Miloša da krenu Depo, ali tu ti neće biti ništa ispod 3000 EUR/kvm.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=826514#p826514:1ncj0zsn je napisao(la):
NRakocevic » Čet Feb 25, 2021 4:54 pm[/url]":1ncj0zsn]Naravno da je novogradnja na Lionu - potez ka Vuku najbolje rešenje. Pitanje je samo koliko novca hoćeš da potrošiš. Imaš baš dobru novogradnju na Đermu na samom Bulevaru, mislim da je još ostalo stanova od 72 kvm ako ti je to dovoljno (imala su samo 3 velika stana od 105 kvm i oni su otišli za dvadesetak dana otkako su stavili ogradu oko placa). Ima hodnik, nema prostorija nepravilnog oblika, ima terasa srednje veličine, ispred zgrade je trotoar bez automobila (Bulevar). Nema špajz doduše ali je špajz stvarno retkost u novogradnji. Drugi problem su baš male kuhinje ali to je tako svuda u BGD. E sad, taj stan trenutno (izgradnja u toku) sa garažom ti je oko 200k. Ako hoćeš veći baš na Bulevaru moraćeš da čekaš ove Izraelce iz Kneza Miloša da krenu Depo, ali tu ti neće biti ništa ispod 3000 EUR/kvm.

Pa otprilike do 200.000 +/- al u slucaju da prodam postojeci stan koji vredi oko 100k. Ali 72m2 se plasim da mi je malo, jer ne znam hoce li biti jos dece (nadam se da da).

Da li se zna kad Depo treba da krene da se radi? I da li stvarno to treba da se plati 3000 u sivoj zoni? Ima li barem projekat negde na internetu da pogledam?
 
Ja ne znam kad Depo kreće, ali pretpostavljam ove godine obzirom da su Kneza Miloša Rezidence već praktično završili. Zgrada na Bulevaru koju sam pomenuo je sada u sivoj fazi i cene su 2600-2900 EUR/kvm. Ja sam kupovao off-plan i cene su bile znatno niže. Naravno i rizik je viši kad kupiš praktično crtež i rizikuješ da ti kapara propadne ako nešto krene po zlu. Verovatno će moći da se kupi crtež ispod 3k, ali kad krene gradnja teško. Pogotovu što će to biti sličan kvalitet i oprema kao u Kneza Miloša, a lokacija je više nego tražena. Koliko ja znam projekta nema. Bilo je nekih rendera i zna se da će se ići na 8 spratova + potkrovlje. Ja sam hteo to da čekam ali sam odustao jer se pojavila ova zgrada na Đermu. Novogradnja na samom Bulevaru (govorim o Lionu pa na dole) je egzotika iz prostog razloga što ulaz u garažu mora da ide iz bočne ulice, pa investitor mora da kupi straćaru na uglu sa nekom poprečnom ulicom ili nema gradnje. A to se teško nalazi, plus što su to katastarske parcele jako usitnjene, pogotovu preostale partaje.
 
Hvala puno, da li moze da se ode sad kad je u sivoj fazi, makar da se popne na sprat, da se vidi orijentacija, pogled, makar bilo kakvo gledanje? Takodje, da li moze kredit da se podize kad je siva faza iako nije npr 80% zavrseno?
 
Mislim da može, ja sam išao i pre par meseci kad sam bio u BGD. Imaš telefon na ogromnoj tabli ispred zgrade, zovi i pitaj. Imaš i web sajt mojkrov.rs. Ne znam za kredit ja sam nerezident u SRB i to mi nije opcija. Mislim da su blizu 80%, projektno finansiranje je preko Procredit banke i verujem da preko njih može odmah kredit. Najbolje za sve informacije zvati direktno.

Ako nisi opterećen da budeš baš na Bulevaru, imaš solidnu novogradnju na uglu Đevđelijske i Branka Krsmanovića. Imaju stanove od 80 kvm i cena je znatno niža (mislim 2200 EUR/kvm). Naravno, nije mermerni ulaz i kamena fasada ali je iznad proseka za Zvezdaru. Mislim da je Zlatibor gradnja. Ali nije Bulevar i pogled je sasvim druga priča.
 
Alisa_Bg":2keyzv7u je napisao(la):
E hvala obojici, ovo za kaparu mi ne bi palo na pamet mada ne verujem da ima ikakve šanse da ne dobijem kredit.

Bulbulderac17 pitanje jedno, može i neko drugi da prokomentariše - šta ovo odstupanje od kvadrature zapravo znači? Videla sam po forumu takve informacije ali meni je prosto neverovatno da ću ja platiti kvadraturu koja piše u ugovoru a da ću dobiti manje, kako je moguće da ne dolazi do korekcije cene ako se utvrdi da je kvadratura manja??? Da li je to nešto što mogu zahtevati da se unese u predugovor, koliko je realno?

Koliko shvatam uobičajeno je dozvoljeno odstupanje do 3%? I do tog odstupanja investitor odično ne koriguje cenu?
Nikad nemojte da idete na to sigurno neće da mi ne odobre kredit...ja sam prilikom overe ubacio i član gde mi se učešće vraća ukoliko dođe do toga...situacija je krajnje specifična i ko zna šta vreme nosi...inače ovaj član čak i nekim investitorima odgovara pogotovo ukoliko su kupovinu obavio unranoj fazi gradnje...on kasnije svakako taj stan može da proda opet po sigurno skupljoj ceni.

Što se tiče odstupanja od kvadrature predlažem da ne pristajete na više od 2% ili možete kao u KDistriktu da prihvatite opciju gde plaćate veću kvadraturu ili ukoliko je manja investitor vraća novac za tubmanju kvadraturu.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
predragstefan":4f9rianv je napisao(la):
Ali ono sto me odvraca od novogradnje su:

1. Uglavnom nepostojanje hodnika (ulazi se direktno u dnevnu sobu/kuhinju.

To je zapravo plus. Hodnik je faktički neuopotrebljiv prostor koji ćeš skupo platiti.
 
Da li neko zna kakav je kraj Medak 2?
Konkretno me zanima onaj deo blizu toplane.
I da li neko zna da li ista vise utice na zagadjenost vazduha u neposrednoj okolini?
Hvala.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=826617#p826617:8ctldxf5 je napisao(la):
Dart » Čet Feb 25, 2021 11:04 pm[/url]":8ctldxf5]
predragstefan":8ctldxf5 je napisao(la):
Ali ono sto me odvraca od novogradnje su:

1. Uglavnom nepostojanje hodnika (ulazi se direktno u dnevnu sobu/kuhinju.

To je zapravo plus. Hodnik je faktički neuopotrebljiv prostor koji ćeš skupo platiti.
I meni je hodnik uvek totalni višak.
 
“Неупотребљив простор”?! За оног ко не уме да га употреби. Као и сваки.Тако може све да се релативизује. То је користан простор.То улажење у дневну собу директно из ходника је амерички изум рационалисања простора као и отворени концепт где је “ин” гледати у шпорет и судоперу цео дан и из сваког угла. Сада су почели да раде станове где се у дневну собу улази из кухиње (Цвијићева). Стан без предсобља за мене уопште не долази у обзир.
 
Otvoreni koncept je za ekstremno pedantne ljude, ili za ove što ne koriste kuhinju. A baš me zanima gde ovi što im se u stan ulazi kroz kuhinju drže jakne, cipele i torbe...
 
Kako bez hodnika ljudi, najveća greška je kupiti stan bez hodnika. Upasti odmah u stan je meni baš ružno, i totalno nepraktično. Nemaš gde cipele i jaknu odlužiti da uzmemo samo najbanalniju stvar. Jedino što su u starijim stanovima hodnici bili preveliki, kao neka soba. Open spejs kod nas nije baš zaživeo, ima tu dosta mana Prednosti i mane “open space” koncepta
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=826629#p826629:2tebor3t je napisao(la):
elcamino » Pet Feb 26, 2021 12:42 am[/url]":2tebor3t]Da li neko zna kakav je kraj Medak 2?
Konkretno me zanima onaj deo blizu toplane.
I da li neko zna da li ista vise utice na zagadjenost vazduha u neposrednoj okolini?
Hvala.

Najbolji drugar mi živi malo ispod toplane, i baš često sam u tom kraju.. Nit' sam ja primetio, a ni on se ne žali na povećanu zagađenost.. Prednost tog kraja je geografska, dobra povezanost sa ostalim delovima grada, a najveća mana je veliki nedostatak parking mesta, mada, koji deo grada nema taj problem?
 
Po meni hodnik mi je obavezan. Ziveo sam 30 godina u stanu koji ima dugacak hodnik iz koga se ulazi u dnevnu sobu, a sad dve godine zivim u stanu koji prakticno nema hodnik i odma je dnevna soba gde je sofa (na jedino tom mestu moze sofa da stane). Vrata komsije su odmah na uglu od 90 stepeni u odnosu na moja, i svaki put kad se otvore vrata sve se vidi ko sedi u dnevnoj na sofi, cak se vide vrata ka spavacoj, sve je na izvolte. Svaki put kad mi dolazi kurirska sluzba/dostava/ljudi koji ciste zgradu da potpisem/razni kuriri svi odmah vide sta je u stanu, ko je u stanu i bukvalno se sve vidi. Da ne govorim da patike i obuca stoji odmah tu, i dvoje ne mogu da se obuku i obuju u isto vreme. Ovo sve dodatno pogorsava situacija jer imam bebu, tako da mama ne moze da doji na sofi jer ko god dodje na vrata sve se vidi, moram da pomeram. Sa kolicima kad se spremamo da izadjemo je poseban haos. Tako da hodnik je mozda nepotreban za samce/parove koji nece decu ili ljude koji retko koriste taj stan. Neko ko zivi u njemu i ima porodicu je i te kako koristan. Kada koristis i jedno i drugo duzi vremenski period, i eksploatises, onda tacno mozes da govoris i tome da li je to neiskoriscen kvadrat. Hodnik ili bilo kakav antre je apsolutna neophodnost. O ovim trendovima kuhinja u dnevnoj gde je sofa pored rerne, tek ne zelim da komentarisem.
 
Sa poveecanjem broja ukucana hodnik postaje jako vazan. MIsli da su stanovi bez hodnika samo za samce i samice.
 
Vrh