Šta je novo?

Kupovina nekretnine, stana, kuće (pitanja i saveti)

Sta znaci katastrofalne? Zar nije problem u svakom vecem gradu ici na posao sa periferije? Mislim ok, znamo da je lose, ali kastrofalno?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=828445#p828445:2s6lrn9t je napisao(la):
predragstefan » Čet Mar 04, 2021 10:27 am[/url]":2s6lrn9t]Je l moze neko iskreno da odgovori koja je bolja opcija za starogradnju, Cerak vinogradi ili Mirijevo 3 (novi uredjeni deo koji je slican vinogradima)? Ja sam odrastao upravo u Mirijevu 3 (ziveo sam 30 godina tu) i dobro znam i mane i prednosti. A moj drugar je u Skojevskom naselju, a poznaje donekle i Vinograde. E sad gledajuci po karti i po cistoj razdaljini, vinogradi su dosta dalje od Mirijeva, ali Mirijevo ima jako losu infrastrukturu, naime uguseno je divljim i neuredjenim naseljima oko njega i svuda su uska grla. Cerak vinogradi ima solidne ulice ali je bas daleko od centra. Sta je po vama bolja opcija? Mirijevo je za nijansu jeftinije i mladje naselje (izgradjenu u periodu od '88e to '90 i '91e), za razliku od Vinograda gde ima zgrada i iz '81e. Takodje, da li neko dovoljno poznaje gradnju i kvalitet samih zgrada i materijala i sta je kvalitetnije sto se toga tice (izolacija, statika, grejanje itd)? Svaka pomoc je dobrodosla jer mi treba porodicni stan (pisao sam nekoliko postova iznad) minimum trosoban.
Cerak Vinogradi, po meni idealno mesto za miran porodicni zivot.
Mana je malo veci infostan, pogotovu na vecu kvadraturu(ako vec zelis bar trosoban stan), ali imas stalno toplu vodu i dobro grejanje zimi.
Ponuda stanova je tamo generalno slaba, a i ono sto ima na oglasima je preskupo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=828229#p828229:5la9k21i je napisao(la):
chiko » Sre Mar 03, 2021 2:44 pm[/url]":5la9k21i]@Populist,
Svaka cast na odluci, pametno.
Nego nisam razumeo, jel si u okolini NS ili BGD ?

Ja sam iz Novog Sada, radimo oboje u Novom Sadu. A selimo se u mesto uz AP, pa nam ni BG nije vremenski daleko
 
Tekst za Vradovića, da li krenuti u investiranje u oranice i zemljište

DA LI JE KUPOVINA NJIVE ISPLATIVIJA INVESTICIJA OD KUPOVINE STANA? (55)
OBJAVLJENO: 05/MAR/2021, SRBIJASPACE.COM

Na tržištu nekretnina Novog Sada, Srbije pa i regije, desilu su se znatne promene. Naslovi u kojima možete pročitati kako je poraslo interesovanje klijenata za kupovinom kuća u gradovima, manjim mestima pa i u selima zatim informacija da su cene garaža stigle a ponegde i prestigle cenu stanova, a još kada pročitate informaciju da je isplativija investicija kupiti njivu a ne stan... sve ove informacije ukazuju na to da su promene na tržištu nekretnina evidentne, a na neki način i iznenađujuće.

Verovatno ste se već zapitali, šta se to dešava na do sada ustaljenom tržištu nekretnina i zbog čega su se desile ovakve promene. Ovakva dešavanja su sigurno zainteresovala sve one koji se bave prometovanjem nekretninama, ali se vidi da ni novinari i mediji koji prate poljoprivredu, nisu imuni na ova dešavanja i promene.


Ono što još više iznenađuje to je informacija kako je hektar obradive zemlje u Srbiji, duplo skuplji od hektara zemlje u zemljama u okruženju. Još više iznenađuje što je hektar zemlje u Srbiji duplo skuplji i od hektara zemlje u nekim zemljama članicama Eu poput Rumunije, Bugarske pa i Hrvatske.

Veliki broj inostranih kompanija, kupio je više poljoprivrednih kombinata pa je i to jedan od razloga zašto su obradive njive u Srbiji sve skuplje. To ne odgovara mnogim poljoprivrednicima koji ne mogu ispratiti ovu „trku“ kupovine obradivih njiva u našoj zemlji. Zato na žalost mnogi poljoprivrednici odustaju od poljoprivrede, jer im je hektar obradive zemlje postao preskup.


Veliki broj mladih ljudi koji su naslednici mnogih poljoprivrednih zemljišta prodaju ta zemljišta, jer nemaju nameru doći na selo kako bi se bavili poljoprivredom. Ohrabruje ipak to što u poslednje vreme sve veći broj mladih odlučuje ostati na selu, jer se žele baviti poljoprivredom. Zanimljivo je saznanje kako deo ljudi iz Šumadije ne želi prodati svoje njive, svoju dedovinu.

Izvesno je kako su cene oranica svakim danom sve veće i mada se smatra kako su najskuplje oranice u Bačkoj, cene oranica u Sremu su od nedavno takođe krenule na gore. Situacija u Banatu je zanimljiva, jer su u nekim delovima ove regije cene njiva izuzetno povoljne, a neke su poprilično skupe. Jasno je kako cene poljoprivrednih zemljišta zavise i od same lokacije, ali i kvaliteta zemlje.

Kao i u svakodnevnom životu i u vezi određivanja cene jedne njive, postoje suprotstavljena mišljenja. Tako pojedini smatraju da cena zemljišta zavisi isključivo od lokacije na kojoj se nalazi, dok drugi smatraju kako cenu poljoprivrednog zemljišta određuje kvalitet zemlje.

Do brojnih promena na tržištu nekretnina pa samim tim i kada govorimo o prometovanju poljoprivrednog zemljišta, došlo je zbog toga jer na planeti zemlji ima sve više stanovnika, a samim tim hrane je sve manje i ona je sve skuplja. Zbog toga sve više poslovnih ljudi smatra kako je sada investiranje u poljoprivredno zemljište pravi „poslovni hit“.
 
Не могу на интернету наћи ништа о одређеном питању

Имам ситуацију, где постоји плац на периферији Београда. Све је ту фино, по ПГР-у је становање, али ПДР не постоји, а као обавезна је за тај део израда. А није ни у изради.

Е сад, ако би неко рецимо хтео ту да зида, да тражи дозволе и то, јел то значи да би морали и да крену план да праве или би их болело уво, него праве планове кад и како им се ћефне?
 
Nadam se da cu postaviti pitanje na dobrom mestu. Merkamo neku novogranju i jedini slobodan stan koji nam odgovara je na pretposlednjem spratu, tj. ispod povucenog sprata. Zanima me koliko to utice na racune, grejanje i sl.? Koje su generalno mane stanova sa tom pozicijom?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=833470#p833470:229gqnud je napisao(la):
ristan12 » 21 Mar 2021 07:15 pm[/url]":229gqnud]Nadam se da cu postaviti pitanje na dobrom mestu. Merkamo neku novogranju i jedini slobodan stan koji nam odgovara je na pretposlednjem spratu, tj. ispod povucenog sprata. Zanima me koliko to utice na racune, grejanje i sl.? Koje su generalno mane stanova sa tom pozicijom?

To zavisi od kvaliteta izgradnje. Niko to ne moze da ti kae sa sigurnoscu osim da se uradi neko merenje.
 
Da li neko od forumaša ima saznanja kakvog su kvaliteta one zelene zgrade u Vojislava Ilića iznad Vera? Lokacija mi se čini kao veoma dobra. Te zgrade su zidane negde 2003/04, ali mi se čini kao da nije klasična demit fasada, već je završni sloj neka zelena farba, koja je počela da se na nekim delovima ljušti.
Unapred hvala!
 
Pozdrav, zna li neko kakva je zgrada na uglu Vojvodjanske i Gandijeve odmah do lidla (~12 god stara, 4spratnica).
Gledam potkrovlje, sa garaznim parking mestom traze 140.000 + agencija 2% + porez na prenos 2.5% dolazim do 150k za potkrvolje kom jos treba sigurno minimum 4000e da se ulozi (parket, kupatilo, vrata eventualno stolarija ).

U pitanju je ovaj stan https://www.halooglasi.com/nekretnine/p ... 6966228455
 
Cetvorospratnica bez lifta i jos potkrovlje, 2 losa u jedan po meni. Verovatno ce i drugi da ti kazu da izbegavas potkrovlja i prizemlja, kao sto su svima do sada savetovali.

Ako mozes, bolje da uzmes i sa sobom manje, a da je normalan stan.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=836030#p836030:mvh1bkgo je napisao(la):
mzo » 29 Mar 2021 07:45 am[/url]":mvh1bkgo]Pozdrav, zna li neko kakva je zgrada na uglu Vojvodjanske i Gandijeve odmah do lidla (~12 god stara, 4spratnica).
Gledam potkrovlje, sa garaznim parking mestom traze 140.000 + agencija 2% + porez na prenos 2.5% dolazim do 150k za potkrvolje kom jos treba sigurno minimum 4000e da se ulozi (parket, kupatilo, vrata eventualno stolarija ).

U pitanju je ovaj stan https://www.halooglasi.com/nekretnine/p ... 6966228455

Mene su svojevremeno od kupovine stana u toj zgradi odvratile neverovatno uzane spavaće sobe.

I to što je podzemna gaaža često (bivala) poplavljena.
 
BTW imao sam prilike da budem gost u jednom stanu u ovoj zgradi i mogu da kazem da je zvucna izolacija blagi uzas, toga se secam, kao da su zidovi od papira.

Sent from my SM-N985F using Tapatalk
 
Znam slucaj jedne porodice koja se odselila iz te zgrade zbog nesnosne buke od strane lokala ispod
 
predragstefan":1336ct1z je napisao(la):
Sta znaci katastrofalne? Zar nije problem u svakom vecem gradu ici na posao sa periferije? Mislim ok, znamo da je lose, ali kastrofalno?
Svaki dan idem do posla sa Cerak Vinogradi. U proseku 20-25 min mi treba do mostarske petlje.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 
Jel ima neko savet kad se ide kod notara da se overi ugovor u kupoprodaji nekretnine koliko otpravaka ugovora da uzmem? Da li mi treba vise od 2? Znam da ce mi jedan trebati za katastar. Da li ima jos nesto gde ce mi traziti overenu kopiju? Piše da je bolje uzeti još koji otpravak nego kasnije praviti overene kopije.

Drugo pitanje. Posto je stan u izgradnji koja je porcedura kad se razlikuje kvadratura stana posle zvanicnog merenja. Da li se tada pravi aneks ugovora?
 
trebace ti 1-2 kopije najvise, skoro svuda ti traze samo kopiju ugovora, ne i overenu kopiju. I meni su rekli da uzmem vise mislim da ih imam 4 5 i samo skupljaju prasinu.
 
Pozdrav svima, stalno citam forum, ali nikako da se ukljucim u diskusiju. Naime nisam iz Beograda, pa samim tim ne poznajem bas dovoljno dobro grad kako bih mogao da analiziram potencijalne nekretnine. Zanima me sta mislite da li za nekih 55-60 hiljada moze da se uzme dobar jednosoban stan i na kojoj lokaciji? Potrebno mi je da je sto blize Vozdovcu (zbog fakulteta), takodje povracaj PDV-a ne mogu da ostvarim nikako (svi u kuci imamo neke nekretnine :lol: ) pa se razmisljam za novogradnju uopste koliko je pametna. Znaci 55 bez pdv-a ili oko 60 hiljada sa pdv-om, hvala svima na odgovoru :)
 
Za te novce, rekao bih da najbliže fakultetima na Voždovcu može Banjica/Crnotravska, tu ima jako puno zgrada, i verovatno može nekih 35-40ak kvadrata da se nađe. Znači, ćošak između Bulevara Oslobođenja, Paunove i Crnotravske mi deluje idealno za to. Naravno, te zgrade su stare više od 30 godina, ne znam koliko ti je interesantno. Ali naravno, najbolje je ukucati te parametre u pretragu na HaloOglasi-ma, i taman nađeš sve što treba ^_^
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=843615#p843615:2c6wb7rr je napisao(la):
mariks » Sre Apr 21, 2021 9:41 am[/url]":2c6wb7rr]trebace ti 1-2 kopije najvise, skoro svuda ti traze samo kopiju ugovora, ne i overenu kopiju. I meni su rekli da uzmem vise mislim da ih imam 4 5 i samo skupljaju prasinu.

Hvala puno na savetu. Znaci u sustini skoro sve se zavrsava sa obicnim kopijama, tako da bi mi 2 primerka (jedan za mene i jedan za katastar) trebalo biti dovoljna?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=843690#p843690:3uz9y2nv je napisao(la):
puzzle » Sre Apr 21, 2021 2:59 pm[/url]":3uz9y2nv]Za te novce, rekao bih da najbliže fakultetima na Voždovcu može Banjica/Crnotravska, tu ima jako puno zgrada, i verovatno može nekih 35-40ak kvadrata da se nađe. Znači, ćošak između Bulevara Oslobođenja, Paunove i Crnotravske mi deluje idealno za to. Naravno, te zgrade su stare više od 30 godina, ne znam koliko ti je interesantno. Ali naravno, najbolje je ukucati te parametre u pretragu na HaloOglasi-ma, i taman nađeš sve što treba ^_^
Hvala na odgovoru. A sta mislis o nekoj novogradnji recimo od 30kvadrata(garsonjera), to bi onda bilo 1900e po kvadratu sto je bas jaka cena, ali to je nazalost realnost. S obzirom da sam samac meni bi to extra odgovaralo. Nije mi jasno samo oko pdv-a, ukoliko je pdv uracunat u cenu nekretnine onda kupac ne placa dodatnih 10% na cenu stana?
 
Nisam 100% siguran, ali ako već imaš nekretninu na svoje ime, morao bi da ga platiš. Oslobođen si PDV ako ti je prva nekretnina i to samo do 40kvm.
Meni lično ovo favorit od stvari koje sam video na HaloOglasi.
https://www.halooglasi.com/nekretnine/p ... 2988?kid=1
koji je blizu Farmacije (https://goo.gl/maps/5fuimsq4ynwTsTQi7). Dalje je definitivno od tih bitnijih fakulteta, ali je jako dobro povezano, ima supermarket u blizini, Lidl i šuma su na par kilometara... Za 15 minuta bi bio kod FON-a/FPN-a/Saobraćajnog/ViŠER-a.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=843692#p843692:7e7cl22c je napisao(la):
Lion » Sre Apr 21, 2021 3:06 pm[/url]":7e7cl22c]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=843615#p843615:7e7cl22c je napisao(la):
mariks » Sre Apr 21, 2021 9:41 am[/url]":7e7cl22c]trebace ti 1-2 kopije najvise, skoro svuda ti traze samo kopiju ugovora, ne i overenu kopiju. I meni su rekli da uzmem vise mislim da ih imam 4 5 i samo skupljaju prasinu.

Hvala puno na savetu. Znaci u sustini skoro sve se zavrsava sa obicnim kopijama, tako da bi mi 2 primerka (jedan za mene i jedan za katastar) trebalo biti dovoljna?

Pa da, jedan original i max dve overene kopije vise nego dovoljno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=826770#p826770:1vdqsn2b je napisao(la):
Populist » Pet Feb 26, 2021 2:52 pm[/url]":1vdqsn2b]Izuvaćemo se ispred ulaza, PA ŠTA!? Ko će nešto da mi prigovori?!

Već su nas ubedili da nam ne treba ostava/špaiz.
Da je u redu da lupimo glavom o veš mašinu kad se nagnemo napred na wc šolji, da se obrišemo jelte.
Kuhinja od 2.40 je standard.
Uguraćemo 2.5 sobe u 47kvm, i to nazvati porodičnim stanom.
Roditelji koji ceo vek spavaju na kauču u dnevnoj sobi uzimaju to zdravo za gotovo.
Biciklane su nepotrebne, kao i podrumi u zgradama.
Normalno je da parking mesto košta više nego kvm stana, ako ga upšte ima.
To je to... Navikla raja da zivi bedno... Pa kad dodju dobra vremena i kad bi se moglo ziveti bolje, digni cene stanova u nebo i prodavaj 45m2 za 120.000 sto je 500e rata na 30 godina... Dakle opet se skapuje da bi 4-roclana porodica zivela u mikro stanu zarobljena kreditom od 30 godina jer je nas covek navikao da zivot nije zivot nego mucenje....
 
Постоји нека линија баш ту око 50-ак квадрата када пропорцијално цене од једном падну, и то се увек потрефи да са ПДВ-ом буде негде од 120 до 130 хиљада
 
Vrh