Šta je novo?

Kupovina nekretnine, stana, kuće (pitanja i saveti)

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=823298#p823298:2ayf5bo9 je napisao(la):
MC_ » Ned Feb 14, 2021 2:26 pm[/url]":2ayf5bo9]Kupio sam stan pre godinu dana.
Na internetu vidim da je stan sada na moje ime, ali i dalje je ostala zabelezba (kupoprodaja). Da li je to normalno?
Takodje, katastar mi nikada nije poslao resenje o uknjizenju.

Koja zabelezba postoji? Obicno je to zabelezba da prvostepena presuda nije konacna.

Ako na to mislis, stvar je otprilike ovakva: Katastar obicno salje resenje nakon prvostepene odluke na adrese prodavca i kupca. Ujedno se resenje oglasava na elektronskoj oglasnoj tabli rgz-a. Prvostepena presuda podrazumeva jednovremeni upis zabelezbe da ista nije konacna zbog prava roka na zalbu. Katastar ocekuje povratnice da su oba resenja licno urucena svim strankama i nakon sto to zaprimi nazad ima rok da ceka eventualnu zalbu koji stoji 8 dana (ili mesec ne secam se vise). Nakon isticanja ovog roka, ako nema zalbe ili ako je ista primljena ali neosnovana, prvostepeno resenje postaje drugostepeno i zabelezba se brise iz registra.
Adrese na koje se salju resenja, kupcu i prodavcu su one koje su bile vazece u vreme solemizacije kupoprodajnog ugovora, tj vasa stara i prodavceva stara. Iz razloga sto neko od vas ne mora biti i dalje na toj adresi u vreme isporuke, postoji ona elektronska tabla na kojoj objavljeno resenje posle 30 dana automatksi se smatra urucenim.
Drugim recima ako sve ide svojim tokom, samo od sebe bi trebalo da se resi u roku od par meseci osim ako zbog necijeg nerada negde nesto nije zaglavilo ali zato ulazes primedbe na resavanje resenja koje mogu biti elektronske preko sajta.

S druge strane ako imas zabelezbu sa rokom opravdanja, onda ocekuju dopunu neke dokumentacije pa zbog toga ne mogu ni da izdaju ovo prvostepenoo resenje niti da ti ga uruce. Ovo je druga prica pa da ne duzim kada vec ne znam kakvu zabelezbu imas.

Ovo je samo moje skorasnje iskustvo, pa se izvinjavam ako sam negde malo omanuo.
 
radi se o prvoj vrsti. Veliko hvala.
Nikada mi nikakvo resenje nije bilo uruceno.
 
Ok, da bi proverio da li je resenje napravljeno, na ekatastru za svoju adresu imas broj predmeta za koju postoji zabelezba. Bar bi trebalo.

Sa tim brojem odes na: https://rgz.gov.rs/usluge/ekatastar/ele ... asna-tabla
Ako ga izlista tamo pod tim brojem, to znaci da je i fizicki napravljeno i poslano sa tamo naznacenim datumom. Takodje mozes ga skinuti u pdf (ako izlista)

Primedbe tipa "dje je zapelo" salji ovde: https://servisi.rgz.gov.rs/eprimedbe/form/
Alternativno ovde: kn@rgz.gov.rs
Legenda kaze da bi trebalo da odgovore po sluzbenoj duznosti u roku od par dana.

Za pocetak...

Takodje, znaj da najcesce zaglavi u trenutku kada treba da izdaju drugostepeno resenje a istekli su svi rokovi posle kojih su to trebali da urade po sluzbenoj duznosti. Prosto, eto tako, ne urade. Tada kad si siguran da je sve zakonski isteklo, ponovo smaras na gornjim adresama.
 
Hvala ti.
Pogledao sam i pise da mi je resenje uruceno pre tri meseca. Zapravo mi nije nikad uruceno nego je istekao rok na ogl tabli.
Zato nisam nikad platio taksu i verovatno zato nisu skinuli zabelezbu.
 
Nema na cemu.

Verovatno mozes videti i resenje u pdf-u na istom mestu a vrednost takse je navedena u istom ako je zahtevano da se plati.

Ne iskljucuj nikako ni to da nakon datuma urucivanja koji je tamo naveden (sto je u stvari istek od mesec dana na oglasnoj tabli) i isteka roka zalbe od dodatnih 8 dana prosto nisu postupili po duznosti i izdali drugostepeno resenje i izbrisali zabelezbu. Ovo je toliko cesta pojava.

Hocu da kazem, ako su zahtevali taksu a nisi platio to moze da bude problem ali i nakon placanja ovo drugo je takodje mogucnost.

Mada, sad je jos i dobro kako je nakad bilo. Toliko, umorih i sebe na kraju :)
 
Ja nisam platio jer nisam dobio nikakvo resenje da treba da platim.
 
Razumem, samo oni to gledaju drugacije. Ako nisi primio resenje licno (nisi ga dobio) ali je isteklo mesec dana na oglasnoj tabli, to je kao da su ti ga urucili i to tako tamo beleze. Prebacuju odgovornost i smatraju da si obavesten.

S obzirom da u resenju pise iznos takse a ti ga nisi dobio, resenje mozes da skines na el.tabli (ako ga nisu sklonili). Opcija preuzimanje. Ako to ne mozes jer ga nema, onda im se obrati preko onog maila da ti ga proslede elektronski na mail.
 
Ja sam im se vec dva puta obracao na taj mail i nista.
 
Onda preko onog formulara eprimedbe. Ako ni na to ne odgovore, ne preostaje nista drugo do telefon u sake pa ako ti se posreci da dobijes vezu ili zakazivanje termina u katastru pa oci u oci.
 
Trazim dvosoban stan na Vozdovcu, za 70-80k, od prvog sprata navise (ali ne poslednji sprat), bez placanja centralnog cele godine. Zelim da to resim sto pre, tako da mi ne odgovara cekanje na novogradnju iako bih mogla da nategnem budzet. Kod starogradnje ne bezim od ulaganja 5-10k, pogotovo ako nije sve hitno.

Sto se tice mikrolokacije, bitno mi je da postoje zelene povrsine, dovoljno siroka ulica sa trotoarom, kakav takav parking. U to mi se najvise uklapaju Jerkovic i Konjarnik, budzaci na Lekinom Brdu i Vojvoda Stepe i ne bas, Banjica je uglavnom CG. Naselje Stepa Stepanovic mi je isto ok, ali smatram da je cena od oko 2000/mkv prenaduvana. Veljko Vlahovic ni ne gledam.

U startu sam otpisala sve vrste nadogradnje, medjutim kako je ponuda slaba pocinjem da razmatram i njih. Da li neko zna kakav je kvalitet nadogradnji u Dragice Koncar npr? I kakva je situacija u Ustanickoj 222? Idem danas da vidim jedan stan tamo, ali kad sam proverila adresu videla sam ovo: https://www.novosti.rs/vesti/beograd.74 ... blemi-novi
 
Nemoj nadogradnju, ljubim te :)

Iz prakticnih razloga a i da ne navuces gnev celog foruma.
 
Bila, videla, hard pass. Los raspored, nizak plafon, sims je zapravo oluk celom duzinom stana. Nije uradjena fasada, pored zgrade stoji neki polurazmontiran kran, navodno su prekinuli radove u oktobru pa ce nastaviti na prolece. Mali lift, ne ide do stana. Frizider i trosed uneti preko dizalice pre nego sto je stan zavrsen, sad je ocigledno da vise ne mogu da izadju ni kroz prozor. I slag na tortu: pri prikljucenju vode komsiji ispod poplavljeno kupatilo, cevi bile zagusene gradjevnskim materijalom, otpusavali su ih industrijskom masinama i menjali deo vertikale.
 
Koliko funkcionalnost objekta moze da se narusi na slabovidljivim elementima to ne moze da se zamisli. Posledice mogu biti nepopravljive.

Moj je savet pri izboru nekretnine da takodje dobro procenite da li postoji potencijal da se nadogradnja napravi dovoljno blizu kako bi ugrozila stan koji gledate. Npr, ako uzimate potkrovlje, da li postoji potencijal da se nadgradi krov. Ako uzimate niske spratove, da li neko moze da prosiri bastu, lokal, stan. Unutar zgrade takodje... Svugde gde postoji bilo kakav potencijal tog tipa a u neposrednom okruzenju stana, od toga treba bezati kao djavo od krsta. Dakle, treba da se nadje nesto gde ste sa svih strana ususkani gradnjom po pravilima struke bez potencijala promene sa strane novokomponovanih vizionara.

Takodje cete se teze resiti takvog objekta ako tako nakanadno odlucite.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=823321#p823321:2vhrmmrd je napisao(la):
eremijanbg » Ned Feb 14, 2021 4:15 pm[/url]":2vhrmmrd]

Primedbe tipa "dje je zapelo" salji ovde: https://servisi.rgz.gov.rs/eprimedbe/form/
Alternativno ovde: kn@rgz.gov.rs
Legenda kaze da bi trebalo da odgovore po sluzbenoj duznosti u roku od par dana.

Hvala za informaciju. Podstaknut ovim posaljem ja danas primedbu za moj predmet. I u roku od sat vremena dobijem odgovor, smislen i obecavajuci. Prosto ne verujem sta cu sada napisati, ali evo pohvale od mene...

@mm56
Pretrazuj posebne delove objekta. To su stanovi. I unesi neki kraci period, tipa par nedelja.
 
Narode, molim za savet - Mirijevo, novogradnja blizu Koste Nadja, kvadrat 1450e sa pdv, stan na visokom prizemlju (realno kao prvi sp), jedina nedoumica je to sto ce u prizemlju (oni ga nazvali suteren) biti lokali, tj po planu Maxi. Da li neko ovde ima iskustva sa zivotom u stanu iznad ovakvog lokala - buka iz magacinskog prostora, npr iz komora..? Hvala!!!
 
Samo pomisli na dostavu robe i kako sa onim njihovim kolicima drndaju svako jutro i ne treba ti ništa više... A i niko ti ne garantuje da će tu maksi ostati doveka, zamisli da neko otvori kafić i postavi ti letnju baštu ispod prozora. Kada sam kupovao stan nisam razmišljao o tome, ali bi mi zgrada bez lokala sad bila obavezan uslov...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=824279#p824279:2n7lr8cc je napisao(la):
ljubicicaja » Sre Feb 17, 2021 8:27 pm[/url]":2n7lr8cc]Narode, molim za savet - Mirijevo, novogradnja blizu Koste Nadja, kvadrat 1450e sa pdv, stan na visokom prizemlju (realno kao prvi sp), jedina nedoumica je to sto ce u prizemlju (oni ga nazvali suteren) biti lokali, tj po planu Maxi. Da li neko ovde ima iskustva sa zivotom u stanu iznad ovakvog lokala - buka iz magacinskog prostora, npr iz komora..? Hvala!!!

Jednostavno, zaboravi da si ikada video/la taj stan. Veruj mi.
 
Pozdrav ljudi,
Imam jednu situaciju sa kojom se do sada nisam susreo iskreno, pa ako moze neko da podeli ako je imao sličnih iskustava.
Juce sam video oglas okacen juce ili prekjuče za stan u Cerak vinogradima od 84m2 za 102000.
Stan deluje jako lepo i okrenem agenciju da vidim detalje i zakazem razgledanje. Nekoliko puta probao ali niko se nije javljao, jutros uspem da dobijem posle 4-5 pokušaja i agent mi kaze da stan nije vise aktuelan. Pa ne znam da li je do mene, ali meni je stvarno nerealno da je stan oglašen i prodat za 24h.

Jel ste vi imali sličnih situacija sa nekim stanovima, da su se bukvalno pojavili i nestali za dan?
Hvala svima
 
Ima toga, meni se desilo par puta. Posebno se isticala agencija koja je prodavala stanove u Žarkovu i okolini. Kao da treba da ih moliš da ti prodaju stan.
 
Ima dosta povezanih agencija, cim se dobar stan pojavi druga agencija vec ima kupca na cekanju. U tom slucaju svaka uzme po 2%, jedna od kupca a druga od prodavca. Tako da cesto stanovi i ne dodju do oglasa.

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
 
Moguće i da je do agencije.
Znam jednu koja ima zaduženog službenika da "osvežava" oglase da neko ko gleda ne bi pomislio:
U ovaj se prodaje dve godine, tu nešto nije u redu...
Pa onda moguće da je komunikacija unutar agencije loša da je taj stan već prodat...
A i moguće da je brzo otišao...

Sent from my Redmi 8 using Tapatalk
 
Meni je bilo prosto neverovatno,
Ali izgleda da je otisao munjevito, sada sam gledao vise ga nema na oglasima,
Tako da je dosao i otisao brzinom svetlosti :)
Iskreno stan je bio odlican pogotovo za taj novac, i ne bi me cudilo da se pojavi ponovo za koji mesec sa nekih 5-10 hiljada jacom cenom.
Slicnu situaciju sam video i za neki stan na Trgu republike, 65m2 bio 120k, i posle mesec dana je neko kacio ovde na forumu taj stan da se prodaje za 160k (U medjuvremenu je malo sredjen). Iskreno za taj stan sam bio ubedjen da ili nema papire ili nesto bas nije ok kad je takva cena i nisam ni zvao, ali eto vrlo brzo je skocila cena za "samo" 40000 evra :lol:
 
Jako skoro, komsija dao oglas preko agencije. Bio je aktivan ravno to poslepodne i sutra do kraja dana skinut. Prodat munjevito.

Znam, jer me je drug, koji po ceo dan visi na oglasima i juri kada ce nesto da iskrsne, zvao da pita za detalje jer je skapirao sa slika da je moja zgrada. Dok je nazvao da zakaze gledanje, ovi prodali.
 
Пошто сам на форуму само док не купим стан, ево прилике да ме се брзо и ефикасно решите :D
Наиме, интересује ме да ли ико, било ко, може да ми помогне професионално око оцењивања и процењивања стана за који сам тренутно заинтерестован. Идеално, волео бих да попунимо следећи документ како бисмо имали и апсолутно реалну слику о његовим врлинама и манама.
https://www.gradnja.rs/kakvog-su-kvalit ... -kupujemo/
За наше услове делује као научна фантастика да било која староградња има ово, зато хајд' да будемо пионири :) Документ је на самом крају текста.
 
Vrh