Šta je novo?

K-District [Nekadašnji Beko Projekat]

Da, Dušanova je ograničena Zoo vrtom pre svega. Ako ništa, morala bi dobiti još traka kod raskrsnice sa Dunavskom (ali, pošto je prodaja zemljišta prioritet, a ne funkcionalna infrstruktura, to se nije desilo).
To što je Dunavska "planirana" za proširenje ne znači ništa. Ona mora biti proširena pre završetka bilo kakve gradnje, a ne usklađena sa već zatečenim stanjem kada kompleks bude završen.
Raskrsnica i krivina su suštinski problem.
 
Samo mala ispravka. Taj deo ulice u kojoj su Beko i škola, nije Cara Dušana, nego Bul. Vojvode Bojovića. Cara Dušana zvanično počinje tek od raskrsnice sa Tadeuša Košćuška.
 
GOJE":1z95s0ea je napisao(la):
Samo mala ispravka. Taj deo ulice u kojoj su Beko i škola, nije Cara Dušana, nego Bul. Vojvode Bojovića. Cara Dušana zvanično počinje tek od raskrsnice sa Tadeuša Košćuška.

Hvala. Nisam bio siguran, a mrzelo me da gledam kartu grada.
 
Vec sada baca se bespovratno novac na rekonstrukciju sina,
Cara Dusana ce morati da sine ima u sredini ,kako bi se povecao kapacitet i brzina kretanja po njoj
To je ocigledno bez obzira na izgradnju Beka, koj je u ovom slucaju samo osvetlio i tu stranu.
Za pokazanu kratkovidost i razbacivanje naseg novca neko od nadleznih bi morao da nadoknadi ili da odgovara.
 
@ Relja
Саобраћај и та кривина ће бити лако решиви после уклањања пруге око Калемегдана. Онда ћемо моћи Дунавску да наставимо право преко терена па трасом пруге и спајање са постојећом трасом код Бетон хале. Знам да је по садашњем гупу планирано задржавање пруге, али промениће се и тај ГУП, јер је идиотски.

@ Boco

Čuo sam da urbanisti imaju velikih problema da nametnu prebacivanje šina u sredinu, a u tome ih sprečava Parking servis koji ne da nijedno parking mesto da izgubi.
 
Neverovatan je uticaj parking servisa u poredjenju sa bilo kojom naucnom ili kulturnom ustanovom, i to samo samo zato sto su pojedini funkcioneri fascinirani kolicinom novca koja se sliva u kasu. Verovatno ima tu nesto vise od fascinacije
al hajde nije to tema...

Projekat Beko , premestanje ZOOa tj ozivljavanje i Dunavske strane zahteva ozbiljan pristup uredjenja saobracajnica
a kao vodeca se namece Cara Dusana i to pretvaranje u bulevar ili cak i nesto vise od toga . .

Uzimajuci u obzir istorisko naledje i sta se sve nalazi u nj. siguran sam u neophodnost iznetog
Vec sada se nadzire veliki uticaj projekta Beka , ciji odjeci ce se osetiti na veci deo grada nego sto se pretpostavlja :)
 
@stf - si se uzdaš u uklanjanje pruge . OK, svi bi smo voleli kada bi je koliko sutra sklonili.
Ali ovde pričamo o planiranju i posledicama na život stanovnika Beograda.

Po ko zna koji put se gradi zgrada/kompleks, a da pre toga nije dovedena infrastruktura. Ovde bi gradili zgradu a da ulice i raskrnice nisu rešene, uz to da GUP, kako sam kažeš, i ne predviđa ukalanje pruge (ja sam mislio da je u planu, ovo me je iznenadilo). Praksa "pa valjda će to neko jednog dana da uradi" nije ozbiljno planiranje i tako se ne upravalja gradovima.
Ovo je loše, jako loše.
 
Evo predratnih planova Beograda, čisto da vidimo evoluciju prostora oko Kalemgdana, sa akcentom na Beko.

Kao što se vidi, ideja o parku se naizmenično smenjuje sa idejom o gradnji. Meni lično je favorit GUP iz 1924. Kada pogledamo ceo grad, iz svake regulacione pore se očitava šmekersko planiranje jednog fenomenalnog grada kojeg neće biti.

Istovremeno se umesto pruge oko Kalemegdana javlja Bulevar, i to pravi Bulevar, onako kako sam preložio da može u budućnosti da se uradi i time ispravi ta krivina o kojoj pričamo.

Interesantno je da je na placu Beka planiran fenomenalan park, ali istovremeno duž obale je planirana gradnja (umesto 25. maja). Upravo zato bi taj park imao svrsishodnost, jer bi imao i korisnike. Ne bi bio pustara. Bio bi pravi park sa svrhom parka. Ali, šta bi bilo sa vizurama? Tim čuvenim vizurama?

30uflao.jpg
 
stf":c8yg1edi je napisao(la):
Evo predratnih planova Beograda, čisto da vidimo evoluciju prostora oko Kalemgdana, sa akcentom na Beko.

Kao što se vidi, ideja o parku se naizmenično smenjuje sa idejom o gradnji. Meni lično je favorit GUP iz 1924. Kada pogledamo ceo grad, iz svake regulacione pore se očitava šmekersko planiranje jednog fenomenalnog grada kojeg neće biti.

Istovremeno se umesto pruge oko Kalemegdana javlja Bulevar, i to pravi Bulevar, onako kako sam preložio da može u budućnosti da se uradi i time ispravi ta krivina o kojoj pričamo.

Interesantno je da je na placu Beka planiran fenomenalan park, ali istovremeno duž obale je planirana gradnja (umesto 25. maja). Upravo zato bi taj park imao svrsishodnost, jer bi imao i korisnike. Ne bi bio pustara. Bio bi pravi park sa svrhom parka. Ali, šta bi bilo sa vizurama? Tim čuvenim vizurama?

Ne znamo nista o planiranim visinama tih zgrada, pa onda ni koliko bi pokvarile vizure. Saobracaj tada nije smatran smetnjom, vec naprotiv, moderan "Evropski" bulevar je vidjen kao nesto sto bi ovom delu grada dalo elitni imdz i dovelo ljude na Usce onda kad ne rade, na korzo po obali i oko bulevara. Ponovo imamo "silazak na reke" i tadasnju verziju ne-poslovne, relaksacione zone kao ponavljajuci i ocigledan motiv. Planerima je oduvek bilo jasno ono sto bi trebalo da bude jasno i danas. Da je ovo mesto posebno i neponovljivo, i da zato nacin njegovog koriscenja mora biti sasvim poseban. To moze znaciti mnogo stvari, ali jedino sto sasvim sigurno ne znaci jeste da je ovo prostor u koga treba dovesti veliku koncentraciju trgovine, industrije ili biznisa, a sa tim i dodatno mnostvo ljudi, saobracaja i roba koji bi u ovako elitnu i posebnu zonu dolazili samo zbog toga. Znaci ovde mogu biti mnogi sadrzaji, ali nikako ovo sto Zahin projekat pokusava da ubaci. Ja sam spominjao zelenu zonu, ali to mozete shvatiti i kao nastavak pesacke zone ili bilo sta drugo sto bitno ne narusava ambijent, ne generise buku, ne stvara veliki promet roba, velike fizicke prepreke ili ne dovodi ljude koji se bave uobicajenim egzistencijalnim aktivnostima kojima se bez problema mogu baviti i na drugim mestima.

Takodje, stalno se pominju samo izgubljene vizure. Nije samo to izgubljeno. Kao sto sam vec objasnio, gubi se izuzetna mogucnost da tvrdjava i uredjenje zemljista ispod nje vizuelno i na druge nacine poveze Dunav i Savu. Tek ako se vide obe reke, sa odgovarajuce opremljenim terenom izmedju njih i tvrdjave, tek tada je moguce stvarno videti da je ovo UŠĆE, da su Sava, Dunav i Tvrdjava organski povezana, nerazdvojna celina. Da su dakle, DVE reke, a ne JEDNA reka, razlog zasto je tu tvrdjava, i zasto Beograd zajedno sa svima nama uopste postoji. Zato je to simbol Beograda, ono sto ga cini prepoznatljivim i sto je na njegovom grbu. Isto kao sto je parkovski teren bez prepreka ka Savi kreirao utisak da je tvrdjava nesto sto se nalazi na samoj obali a ne negde "unutar grada", isto tako je moguce da slicno uredjenje terena ka Dunavu napravi slican, ali sada jos mnogo veci efekat, buduci da bukvalno kreira Ušće kao jedinstven prostor, a ne da tek definise jednu obalu.

Tako nesto se ne prodaje zbog lepe zgrade. Evo vec neko vreme resavate saobracajne probleme koji ne bi ni postojali (ili bar ne ovako izrazenom obliku) da nema poslovno-stambeno-trznog centra gde mu nikako nije mesto. I sad ce ovo cudo da kobajagi pospeši uredjenje ovog dela grada, a to se ustvari svodi na to da cemo mi sami da platimo resnje infrastrukture, iako bi njeno resenje bilo i bitno manje zahtevno da nema poslovnog centra, ali i bitno lakse, posto bi onda postojalo i mnogo vise mesta da se resi deo koji se ionako mora resiti. I sta je onda prednost? To što smo naterani da odešimo sopstvenu kesu i platimo infrastukturu više nego što bi inače platili da bi imali tu privilegiju da nam vidik zaklanja baš Zahina zgrada?

U uredjenim zemljama se o korišćenju ovako jedinstvenog prostora rasprava vodi, ne godinama, nego decenijama, i to uz učešće svih mogućih struktura društva. Na ovako posebnim mestima se ukršta toliko mnoštvo različitih interesa, potreba i sasvim specijalističkih znanja, da je to iznad mogućnosti čak i profesionalnih urbanista. Mnogi moraju da učestvuju, a poželjno je da prođe i dosta vremena da bi se eliminisale slepe tačke koje već po prirodi stvari dele svi oni koji pripadaju samo jednom odredjenom vremenu.

Ko nas tera da se jedino ovakvo mesto koje imamo BAŠ SAD mora rešiti? U vremenu promena, kad je narod sluđen, kad ne zna ni šta ga čeka sutra a kamoli da brani interese koje će tek kasnije shvatiti da ih uopšte ima, kad institucije ne rade, kad pravi profesionalni političari sa iskustvom ne postoje, kad smo u dugovima i krizi do guše, u vremenu opšte i sasvim otvorene otimačine svega i svačega? Naravno da nikoga ne interesuje da gradi na đubrištima i zapustenim prostorima. To može i kasnije. Medjutim priliku da otme javne površine na obalama reka ima samo sada.
 
Imam jedan divan klip za vas. Ova sekvenca je sada vec pravi filmski klasik :)

Videcete na jedan upecatljiv ali ipak savrseno veran nacin u kojoj se fazi nalaze apetiti za najkvalitetnijim zemljistem u Beogradu. To pre svega znaci obale reka, centar grada i poneki park na prometnom mestu. Ostalo moze i kasnije, ali ova zemlja se mora zauzeti sada, dok je to zbog naseg nesnalazenja jos moguce ili jeftino:

Far and Away - This Land Is Mine! (1992) HD
( Juriš na zemlju u Oklahomi 1893. )
http://www.youtube.com/watch?v=jFrVoG-edFc (1. deo )
http://www.youtube.com/watch?v=WULhkipzltU (nastavak)

Malo objasnjenje. Zbog politicke filozofije socijalistickog sistema koji je i zbog ideologije ali i zbog racionalnosti trosenja forsirao da se licne potrebe ostvaruju više kroz udruzivanje i zajednicu a manje direktno kroz pojedince, nasledili smo pravo bogatstvo u javnim i zajednickim povrsinama. Tu se nije štedelo. Citavo vreme tranzicije, koje jos nije gotovo, moze se jezgrovito opisati kao vreme u kome su neki ljudi shvatili da ono sto je bilo drzavno i samoupravno vise ne pripada nikome, a da se pri tome prodaja obavlja bez stvarne zastite javnog interesa. Tako su firme kupovane na kredit, ne sa idejom da se razvije posao, nego da se ionako problematicna ali zato jeftina firma do kraja unisti pa proda prostor, zgrade i imovina, zatim vrati kredit, i posle zivi srecno i bogato. Kad je ovoga ponestalo, na red je doslo uzimanje javnih povrsina, otimanje delova parkova, rusenje starijih zgrada. Naravno, sve bez narocito velikog obaziranja na urbanizam. Najsladje i u buducnosti najskuplje od svega (pa dakle i najprofitabilnije) su obale reka. Otuda projekti kao sto je naprimer gigantski trzni centar, hotel i poslovna Kula na samom travnjaku i nastavku Zemunskog keja, pored Hotela Jugoslavija. Zahin projekat je samo donekle izuzetak jer je sam po sebi kvalitetan, ali se predvidjeno mesto i predvideni sadrzaj na previse sumnjiv nacin uklapaju u opisani trend. Sto pre zauzeti sve najbolje povrsine, dok se jos politicari mogu lako "ubediti", a javnost ima drugog posla i nikakvog znanja o tome sta ce im sutra biti vazno.
 
Zuma":9bmxxr1n je napisao(la):
Planerima je oduvek bilo jasno ono sto bi trebalo da bude jasno i danas. Da je ovo mesto posebno i neponovljivo, i da zato nacin njegovog koriscenja mora biti sasvim poseban.
Ovo je tako netačno. Par godina kasnije, planirano je rušenje Kalemegdana i gradnja olimpijskog stadiona..... :?
Zuma":9bmxxr1n je napisao(la):
To što smo naterani da odešimo sopstvenu kesu i platimo infrastukturu više nego što bi inače platili da bi imali tu privilegiju da nam vidik zaklanja baš Zahina zgrada?
Ni ovo nije tačno. Investitor je platio infrastrukturu kroz konverziju, gradjevinske dozvole.
Zuma":9bmxxr1n je napisao(la):
Ko nas tera da se jedino ovakvo mesto koje imamo BAŠ SAD mora rešiti? U vremenu promena, kad je narod sluđen, kad ne zna ni šta ga čeka sutra a kamoli da brani interese koje će tek kasnije shvatiti da ih uopšte ima, kad institucije ne rade, kad pravi profesionalni političari sa iskustvom ne postoje, kad smo u dugovima i krizi do guše, u vremenu opšte i sasvim otvorene otimačine svega i svačega? Naravno da nikoga ne interesuje da gradi na đubrištima i zapustenim prostorima. To može i kasnije.
Ni ovo nije tačno. Plac je privatan i privatnik iz svog dzepa to finansira.
Zuma":9bmxxr1n je napisao(la):
Medjutim priliku da otme javne površine na obalama reka ima samo sada.
Ni ovo nije tačno, jer taj plac nikada nije bio javna površiina, pa prema tome, ne može biti ni oteta.
 
Stf kad ce ostali skenovi nemo da me mucic ovako na kasicicu
 
Zuma
Sve sto si napisao stoji kao velika istina za projekat ,,Oblak,, a nikako za Beko :)
 
zexland":2bm19lko je napisao(la):
Ajmo jos jednom argumentovano, navedite razloge zbog kojih ne zelite da vidite ovaj projekat ?

Uz mnostvo argumenata koji su izneli ljudi koji su protiv, za kojima se uglavnom slazem, da iznesem par licnih:

Sto se tice izgleda projekta:

1. Ne svidja mi se na sta lici onaj pogled sa tvrdjave na onom renderu. Jednostavno mi to kvari skroz utisak koji imam kada gledam sa tvrdjave. To da 25. maj sam nije lep za gledanje (ne slazem se sa onima kojima ne smeta ili smatraju da je sveden) ne znaci da ga treba prikriti ovakvom grdosijom (koja je zapravo tako isprojektovana da ga ne prikriva). Ja bi voleo da vidim u buducnosti jednu rekonstrukciju tog SC koja bi izmenila spoljasni izgled tih zgrada tako da se one vise uklapaju u ambijent tvrdjave & okoline generalno. To sto ima ruznih blokova na Dorcolu (a ima ih i bolje da ih nema), ili dimnjaka, ili sto je obala neuredjena nije nikakav argument - valjda se podrazumeva da smo svi za uredjenu obalu i uklanjanje dimnjaka i sl.

2. Svidja mi se stara zgrada Beka, i mislim da bi bilo lepse da se rekonstruise i dotera i u nju jednostavno useli neki hotel, kao sto se radi sa Starim Mlinom. Steta je takvu zgradu jednostavno baciti tj. potpuno izmeniti njenu fasadu. Ono sto BG ima od stare arhitekture treba revilatizovati i cuvati. Na ostatku placa ne mora park, moze neki produzetak zgrade Beka ali sa mnogo manjim gabaritima - zamislite sad ove Zahine vijuge ali sa samo 1 ili 2 sprata, nesto mnogo vise prizemno - lepo da se gleda izbliza ali na narusava tvrdjavu ni na koji nacin izdaleka. Pa zamislite da u tom delu npr. bude kongresni centar hotela. Ili umesto Zahinog vijuganja nesto poput onih radova u kamenu onog Portugalca cije je zgrade postavio cini mi se JohhnyBGood, da se sve uklopi u pod-tvrdjavski ambijent.

Sto se tice upotrebe projekta:

1. Opet veliki trzni centar u sred grada, sta ce nam to? Od gradnje Usca nismo nista naucili pa ocemo to isto da radimo opet?

2. Poslovni prostor koga trenutno u Beogradu ima i previse.
 
hazard":1ggck6om je napisao(la):
1. Opet veliki trzni centar u sred grada, sta ce nam to? Od gradnje Usca nismo nista naucili pa ocemo to isto da radimo opet?

2. Poslovni prostor koga trenutno u Beogradu ima i previse.

Nije svaki tržni centar "Ušće". Taj tržni centar ima čak 46,000 kvadratnih metara prodajnog prostora, više od 150 prodavnica, uključujući veliki hipermarket, multipleks bioskop sa 11 sala, kuglanu, igraonice, restorane, kafiće itd.

U slučaju "Beka" to izgleda ovako:

Distribution of space in the complex:

Residential space - gross area of ~35.000m2

Exclusive penthouses - gross area of ~5.400m2

Department Store - gross area of ~9.200m2

Ground floor retail space of ~3.500m2


Commercial space - gross area of ~11.400.m2

Hotel, spa and conference - gross area of ~25.800m2

Serviced apartments - gross area of ~3.700m2

Underground level ~50.000m2

Dakle ceo maloprodajni prostor se svodi na 3.500 kvadrata lokala u prizemlju kompleksa i robnu kuću od 9.200 kvadrata. Ukupno 12.700 kvadrata za šoping! Tako da je poređenje sa Ušćem krajnje neumesno.

S druge strane, poslovnog prostora u kompleksu "Beko" ima tek 11.400 što je daleko manje nego u poslovnim zgradama koje se grade na Novom Beogradu. Treba imati u vidu da će ovaj kompleks u najboljem slučaju početi da se gradi tek krajem 2013. ili početkom 2014, te da neće biti gotov pre 2015/16, možda i kasnije. Valjda će se do tada pojaviti potreba za novim poslovnim kvadratima u gradu.
 
Da li bi oko kvadrature ovaj projekat mogao da se poredi sa Zirom u Ruzveltovoj?Trebalo bi da je slicna kvadratura.
 
Upravo Vučko. Beko je kao kompleks uporediv sa Zirom a ne Ušćem.

Dakle, jedan izbalansiran odnos poslovnog, stambenog, prodajnog i javnog prostora. Da li je Zira saobraćajno upopastila ugao Ruzveltove i Cvijićeve? Ne bih rekao. Da li je dovelo do enormnog porasta pešaka? Nije.

Strah od Ušća 2 je opravdan, ali ne u ovom slučaju, već u slučaju Delta planeta, jer su uporedivi projekti. Beko i Ušće su dva sveta.
 
Poredjenje ali da se uzmu sve tri celine na tom mestu i to Projmetala, trzni cntar Zira i hotel Zira
pa tek tada da se poredi sa Bekom
 
Ipak je "Beko" značajno veći od "Zire" - sam maloprodajni prostor je veći kod "Beka" ("Zira" ima 9.000m2 maloprodajnog prostora, uključujući i "Vero"), a tek prateći sadržaji (stanovi, hotel, kongresni centar, robna kuća, poslovni prostor). Ali opet je "Beko" dosta manji i konceptualno drugačiji od "Ušća". Mešovitih kompleksa poput "Beka" će biti sve više - od onih manjih i skromnijih na periferiji ("Alpha city", "Gardenia", "Paunov breg", "Dunavske terase"...) do onih luksuznijih na Novom Beogradu i u centru ("West 65", "Blok 67a", "Campus 41", "Rajićeva", "Plaza centar" u Kneza Miloša itd.)

"Delta planat" se već može porediti sa "Ušćem", ali mene, kada je saobraćaju u pitanju, najviše brine stadion "Voždovca" - veći je od "Delta citya", a leži na dosta slabijoj infrastrukturi.

i evo poslastice - jedna zanimljiva fotka sa "24 sata":

546492-17.jpg
 
Homer Jay":3ui8a7ua je napisao(la):
hazard":3ui8a7ua je napisao(la):
1. Opet veliki trzni centar u sred grada, sta ce nam to? Od gradnje Usca nismo nista naucili pa ocemo to isto da radimo opet?

2. Poslovni prostor koga trenutno u Beogradu ima i previse.

Nije svaki tržni centar "Ušće". Taj tržni centar ima čak 46,000 kvadratnih metara prodajnog prostora, više od 150 prodavnica, uključujući veliki hipermarket, multipleks bioskop sa 11 sala, kuglanu, igraonice, restorane, kafiće itd.

U slučaju "Beka" to izgleda ovako:

Distribution of space in the complex:

Residential space - gross area of ~35.000m2

Exclusive penthouses - gross area of ~5.400m2

Department Store - gross area of ~9.200m2

Ground floor retail space of ~3.500m2


Commercial space - gross area of ~11.400.m2

Hotel, spa and conference - gross area of ~25.800m2

Serviced apartments - gross area of ~3.700m2

Underground level ~50.000m2

Dakle ceo maloprodajni prostor se svodi na 3.500 kvadrata lokala u prizemlju kompleksa i robnu kuću od 9.200 kvadrata. Ukupno 12.700 kvadrata za šoping! Tako da je poređenje sa Ušćem krajnje neumesno.

S druge strane, poslovnog prostora u kompleksu "Beko" ima tek 11.400 što je daleko manje nego u poslovnim zgradama koje se grade na Novom Beogradu. Treba imati u vidu da će ovaj kompleks u najboljem slučaju početi da se gradi tek krajem 2013. ili početkom 2014, te da neće biti gotov pre 2015/16, možda i kasnije. Valjda će se do tada pojaviti potreba za novim poslovnim kvadratima u gradu.

Prihvatam primedbe, meni je u glavi bilo samo onih 94.000 kvm ukupnih.

No i tu mozda ima zackoljica, npr. meni se cini da se Zira bas ne ubija od prometa i ako je na dobroj lokaciji (sada mozda je to moj subjektivni utisak i gresim), a i Beograd je pun tih nekih TC srednje i male velicine koji su propali, ispada da prolazi ili koncept dugackih ulica nacickanim lokalima (npr. Bulevar ili dosta kraci Knez) ili velikih TC (Usce, Delta City). Mada, ako ce to da bude manji TC koji se primarno da usluzuje goste hotela, stanare i zaposlene, onda bi to bilo OK sa strane isplativosti i prakticnosti.

Sto se tice poslovnog prostora, i dalje mi se ne svidja sto se budzi tamo gde je realno dosta imati hotel i kongresni centar, dok neke lokacije na koje bi logicno legao poslovni prostor kada za njim bude potrebe (npr. rupe po Slaviji) ostaju neiskoriscene, no to je vise generalna urbanisticka primedba.

No moj prigovor na vizuelni deo projekta i dalje stoji s moje strane.
 
stf":1vpjxgb9 je napisao(la):
Zuma":1vpjxgb9 je napisao(la):
Planerima je oduvek bilo jasno ono sto bi trebalo da bude jasno i danas. Da je ovo mesto posebno i neponovljivo, i da zato nacin njegovog koriscenja mora biti sasvim poseban.
Ovo je tako netačno. Par godina kasnije, planirano je rušenje Kalemegdana i gradnja olimpijskog stadiona..... :?
To je bio samo neciji trenutak ludosti koji je brzo prosao. U sledecoj poruci sam vam pripremio kompletnu zbirku urbanistickih planova oblasti oko Kalimegdana, pa mozete i sami videti da je ova oblast redovno bila tretirana sasvim drugacije od ostatka grada, sem u par slucajeva kad je moralo biti uneseno zateceno stanje zato sto je bilo suvise skupo menjati ga.

....
Ni ovo nije tačno. Investitor je platio infrastrukturu kroz konverziju, gradjevinske dozvole.
....
Ni ovo nije tačno. Plac je privatan i privatnik iz svog dzepa to finansira.
....
Ni ovo nije tačno, jer taj plac nikada nije bio javna površiina, pa prema tome, ne može biti ni oteta.

Na ovom sajtu su napisane stotine i stotine stranica o problemu resavanja saobracaja u starom delu Beograda. Citava putna infrastruktura je tako stara i neodgovarajuca da su i tehnicke teskoce a pogotovo cena bilo kog trajnijeg resenja izuzetno veliki. Kao da smo zaboravili na sve to, mi sada u najdalji deo saobracajnog slepog creva Starog Beograda guramo dodatnu koncentraciju poslova, ljudi i transporta koji uopste ne moraju da budu tamo. Zagusenje u jednom delu saobracajne infrastukture koja je u svim svojim delovima na ivici kapaciteta se trenutno prenosi mnogo dalje od tacke koja je pocetni izvor zagusenja. Ako ovo mesto privuce onoliko ljudi koliko se investitor nada, morace se resavati i mnoge druge tacke Starog Grada pre nego sto smo spremni da to uradimo kvaltetno i trajno. Sumnjam da je cena koju je investitor platio dovoljna da pokrije resavanje dodatnog komplikovanja ionako lose situacije cak i u uzoj zoni oko poslovnog centra, a kamoli u siroj. Centar Usce mozda ima vise prostora za trgovinu, ali oko sebe, kao i mnogo dalje od sebe, ima i siroke ulice Novog Beograda. Vise traka drasticno (nelinearno) povecava propusni kapacitet ulica, a to je za rasterecenje saobracaja znacajniji faktor od veceg broja ljudi zbog vece trgovacke povrsine Centra Usce.

Zasto polaziti od trenutnog stanja kao zadatog i nepromenljivog? Jedini faktor je da li su troskovi promene stanja veci ili manji od dobiti koja je posledice te promene. Pri tome dobit nije uvek samo u novcu, a plus toga ona ima tendenciju da bude trajne i ponovljive prirode (da novo resenje "zaradjuje" stalno, da je korist trajna) dok je trosak obicno jednokratan. Niko ne menja namenu necega sto je i dalje uspesno pa jos uvek donosi znatan novac. Citava poenta ovde i jeste u tome. Sada smo u izuzetno retkoj situaciji da je sve sto se trenutno nalazi na citavom tom bloku toliko staro i neupotrebljivo da imamo privilegiju koji nisu imali urbanisti pre nas, da ovaj prostor jeftino dobije svoju logicnu namenu. Ako se to ne desi, to je onda otimanje, i tu ne mislim na one koji su posteno kupili ono sto su nasi bili voljni da prodaju, vec na one koji su to prodali.

Cak i da vratimo sav novac, nismo ga bacili. Za njega dobijamo nazad plac, pa ga u najgorem mogucem slucaju mozemo ponovo prodati za pare koje ce sigurno biti jos vece, buduci da ovakvom zemljistu cena moze samo da raste. To je drugi deo razloga zasto su ga ovi kupili bas sad. Ali, naravno, nema potrebe da se prodaje zato sto se moze bolje upotrebiti. Pretvaranjem u turisticku i pesacku zonu sa malim objektima i integrisanjem za pesackom zonom Knez Mihajlove, dugorocno se moze mnogo vise zaraditi, a nismo izgubili ni vidik, ni uneli zagadjenje, niti moramo resavati drasticno zahtevnije infrastrukturne probleme. Sem toga, moguca je i modifikacija ovog projekta sa istim investitorom (detalji u posebnoj poruci).
 
Evo zbirke delova skoro svih urbanistickih planova za oblast oko Kalemegdana, zumirani koliko ima smisla.

Kao sto sam rekao, vidi se nekoliko prilicno konstantnih ideja. Uredjeno zemljiste na strani tvrdjave koja gleda ka Dunavu uvek postoji i uvek je park, cak i ako zbog nasledjenih zgrada ponekad ne ide sasvim do Dunava. Deo levo od Tadeusa Koscuska, sve do samog Dunava, je tretiran RAZLICITO od ostatka grada. Ako je deo do samog Dunava uredjen, onda je on setaliste. Zelene povrsine su ponekad i drasticno vece, i idu prilicno niz Dunav. Jasno se vidi ideja da je ovaj prostor poseban i da se dosledno tako tretira vec 100 godina. Do danas, naravno. Ako ne racunamo ocigledno fantazmagoricnu egzibiciju sa mostom do Ratnog Ostrva iz 1923. i 1927., crveni klin je samo na poslednjoj slici. Mi smo izgleda pametniji od svih njih?

1903.
KalPlan1903.jpg

1910.
KalPlan1910.jpg

1912.
KalPlan1912.jpg

1923.
KalPlan1923.jpg

1927.
KalPlan1927.jpg

1939.
KalPlan1939.jpg

1948.
KalPlan1948.jpg

1950.
KalPlan1950.jpg

1972.
KalPlan1972.jpg

2002.
KalPlan2002.jpg

2003.
KalPlan2003.jpg


Ovde mozete naci zanimljive podatke.
http://www.urbel.com/default.aspx?ID=uzb_BG_planovi
http://www.urbel.com/documents/monografija-web2.pdf
 
Ako nista od do sada iznetih predloga ne bude prihvaceno, moguc je i ovaj kompromis, iako mislim da je losiji od kompletnog odustajanja od gradnje ovakvih sadrzaja na ovom mestu. Blok o kome pricamo se sastoji iz parcela oznacenih GP1 i GP2, a desno postoji trenutno zauzeti prostor koji mozemo nazvati GP3. Investitoru se moze ponuditi da, umesto da gradi na GP1 i GP2, gradi na delu GP1 desno od Zahine "promenade" (tj produzene linije Savskih zidina tvrdjave), na GP2 i na GP3. Tako vidik uglavnom ne bi bio pokvaren jer ne bi postojala ona zgrada koja gleda ka Savi, a mi bi imali deo zemljista koji se logicno nastavlja na zelenu zonu sa Savske strane. Zatim, gledano sa tvrdjave, deo novih zgrada bi bio sakriven iza zgrade Beka za koju smo ionako pricali da bi trebala da ostane. A pre svega, sadasnji investitor bi dobio plac vece povrsine. Plac bi zatim imao bolji oblik, oslanjao bi se na ulicu Tadeusa Koscuska, pa bi se pristupi zgradama mogli kvalitetnije resiti. I roba i ljudi bi lakse i brže ulazili, a sem toga ne moraju ulaziti u zelenu zonu, pa bi tako bar malo razdvojili dve grupe ljudi sa razlicitim motivacijama za dolazak. I kao dodatni bonus, ne bilo moguce da se na sada zauzetom placu GP3, tik uz Zahino remek-delo, grade visoke zgrade koje bi potpuno pokvarile utisak i donekle smanjile vrednost prostora sa te strane. Investitor bi sigurno pristao bez trazenja kompenzacija za promenu projekta, pre svega zbog bitno vece povrsine, ali i zbog toga sto je izlaz iz njegovih elitnih zgrada ka Savi sada kvalitetniji, sa vise prostora i zelenila, mada sa manje vidika uz Savu. Usput bi bilo vise mesta za resavanje one nezgodne krivine i raskrsnice. Jeste da treba porusiti sve one šupe i poneku zgradu na GP3, ali tamo ionako nema nista preterano vredno, a to ce se sada ionako morati uraditi.

IMG_2495.jpg
 
Zuma molim te stavi ove planove u temu o planovima cisto da ih imamo na jednom mjestu kad zatreba
 
Vrh