Šta je novo?

K-District [Nekadašnji Beko Projekat]

Ima po Beogradu bezbroj mesta u kojima je uklonjeno rastinje koje je moglo da postane park / npr. kod okretnice trolejbusa u Rajicevoj, izmedju pruznog nasipa i Milankovicevog bulevara, preko puta bloka 21 kod hotela, kod Starog aerodroma u Omladinskih brigada itd/ , ali tamo priroda raste, a gradjevina ni od korova , nesto nikako da niknu.

Ne treba se previse uzbudjivati, jer ovo je samo jedna diskusiona virtuelna grupa, a ne neko izvrsno telo, kada se vidi da vecinom ne ucestvuju ljudi iz struke, forumi ove vrste mogu da budu samo zabava i preispitivanje i usavrsavanje nasih shvatanja o raznim pitanjima.A rasprave bi bile mnogo bolje da svi imaju takav cilj i iskrene namere.
 
Па да,ови нису купили пропалу фабрику већ парк а ми смо овде сви из скривених намера.Интересне групе и закулисне радње владају овим форумом јер се на Беобилду врте милиони 8) .... То је та алтернативна стварност о којој причате.
 
Eh, kad bi na Beobuildu mogli da odlucujemo o bilo cemu a realnost je zapravo da ne odlucujemo ni o cemu, ili u nekoj vrlo maloj meri mozemo da skrenemo paznju na neke stvari i to bi bilo to.
 
Odlucuje onaj ko zeli da odlucuje. :twisted:

Beobuild i te kako utice na razvoj grada, nadlezni prate nas rad a u poslednje vreme smo uspeli nekoliko resenja i da im nametnemo:
Nova informatika za stanice, nove turisticke mape, izlozba o metrou na Terazijama sa Beobuild projektom, Savski trg kao kruzni tok...
:gobb:

Slede Slavija, Nemanjina (Generalstab), pesacki most na Uscu, optimizacija tramvaja, mreza zutih traka, reorganizacija autobuskih linija, voz NS-BGD na svakih sat vremena, novi GUP...
 
stf":23wahd78 je napisao(la):
@ Beli grad
Онда се тако и поставите, а не да се гура прича о "ненадокнадивом" губитку. Ненадокнадиви губитак је када нешто имаш па изгубиш (као поменута шума на Миријеву).

Imas neometani vidik na Dunav, pa ga onda vise nemas. To je gubitak. Nenadoknadiv je zato sto zbog cene i velicine kompleksa on sigurno nece moci biti srusen bar sledecih sto godina.

Zatim imas mogucnost da skoro neskorisceni i zapušteni plac lako i brzo pretvoris u integralni deo vec uredjenog parkovskog pojasa oko Tvrdjave i tako drasticno povecas vrednost i upotrebljivost citave oblasti donjeg Kalmegdana, posto uklanjas klin koji je fragmentirao teren u koji je grad vec investirao znatan novac. I to je gubitak, i to veliki. Gubitak mogucnosti da nesto imas nije manji gubitak samo zato sto je to mogucnost a ne postojece stanje. U suprotnom slucaju vise nemas ni mogucnost. Tek ce se videti koliki je to gubitak kad se najzad uklone sine, poboljsa sabracaj, pa grad najzad sidje na reke jer najzad moze i da dodje dovde.

I na kraju, niko nije spomenuo nesrecnu cinjenicu da Zahin investitor nije kupio i sve susedne placeve. Posto su pohlepni urbanisti zbog novca promenili urbanisticki plan, time je omogucena gradnja u citavom ovom bloku. Kad se podignu sine i ukloni parking kod 25. maja, dobice se prilican komad zemlje na kojoj je gradnja dozvoljena a koja je isuvise skupa da se tu ne bi podigla bar jos jedna zgrada. Zbog cene zemljišta to znači visoka koliko god to bude dozvoljeno, što u ovom slučaju znači 8 spratova. Još gore je pored ulice Tadeuša Košćuška. One barake sigurno neće dugo. Mesto je pomereno prema gradu, pa će dozvoljena visina objekata biti još veća. Ko zna koliko i kakvih će kockastih monstuma tu biti posađeno. Nevolja je što se Zahina zgrada sa svojim neprekinutim, izvijanim linijama ne slaže sa bilo čim u svojoj okolini. Ona traži prazan prostor oko sebe, da bi mogla da se sagleda kako treba, a ovde će imati zgrade koje se bukvalno naslanjaju na nju, bar jednu visu i bar jednu iste visine. Tako ćemo izgubiti i vidik i sve prednosti o kojima smo pricali, a dobiti stilski monstrum sa tesno nabijenom kombinacijom tvrdjave, izuvijanog Zahinog čvora punog krivih linija i verovatno nekoliko avangardnih kocki ili ko zna šta što će se bukvalno naslanjati i sa jedne strane nadvisivati vaše mezimče. Čak će i ljubitelji slaganja suprotnosti imati ne mali problem da pronađu onaj deo koji u ovakvim suprotnostima pominje "slaganje".

Друга ствар. Том логиком којом се водите онда можемо да се водимо за апсолутно све плацеве у Београду. Забранити сваку даљу градњу и сваки плац претворити у парк. Јер, сваки изграђени плац је ненадокнадив губитак.

Vise puta je vec receno da problem vidimo samo na ovom mestu zato sto je samo ovo mesto posebno.

@ Feanor
Искрено никада никога нисам видео да је фотографисао тај део непроцењиве визуре, а поготово странце. Исто тако, никада нисам видео да је неко гледао у даљину на ту страну. У упоредби са савском страном и самим ушћем, тај део визуре драстично незанимљивији и самим тим, није део пажње посматрача. Е сад, то је више лични став и угођај, али сматрати тај део визуре нечим непроцењивим само говори да нисте много тога у животу видели, те да ни не знате шта значи непроцељива визура.

Nisi pažljivo gledao. Fotografišu često. Čak ni u okviru ovog foruma, posto sam ja tri stranice unazad postavio sliku u kojoj je sasvim slučajno uhvaćen čovek koji fotografiše baš taj deo (crna majica sa narandzastim slovima). Mislim da je ljudima interesantno uklapanje prirode i 25. maja sa svojim polegnutim krovovima koji kao da mase zgrada pritiskaju na dole, i sa jednim jedinim tankim tornjem koji je sasvim neupadljiv i podseća na drvo. Onaj ko je to projektovao je bio ne samo izuzetan arhitekta nego je bio i savršeno svestan potrebe da se ovde ne sme isticati.

IMG_2974_Obris711.jpg
 
razgradjevinar":3f7zgni4 je napisao(la):
zuma, obracam se tebi ne sto zelim da provociram nego upravo zato sto cenim tvoje misljenje i razumem tvoje argumente koji nisu puko kukanje nad svetom vizurom borcanske obale

elem, ja bih se verovatno slozio sa tobom i zastupao isti stav da nije jedne jedine cinjenice. grad, tj mi svi, smo ovo parce zemlje, koje smo prethodno urnisali do kraja(i kao "vizuru", i kao fabriku, i saobracajno, i smradom zoo vrta i sinama zeleznice...) PRODALI. tacka. odvukli ste ovu pricu u smeru treba li uopste ovde nesto graditi umesto da pricamo o konketnom projektu i njegovim manama i vrlinama. svaka prica o parku na ovom mestu moze da ide u temu virtuelni beograd i sl i to je ono sto su mnogi smetnuli sa uma lamentirajuci nad izgubljenim vizurama.

Nazalost, tako je. Prodato, bez ikakve javne rasprave sta ustvari zelimo za ovaj deo Beograda. Naravno, namerno, jer su onima koji su vec odlucili, ovakve rasprave samo smetnja.

Ja sam ovo razumeo kao principijelnu raspravu koja je neophodna da bi prekinuli praksu da se opredjeljujemo prema proizvoljnim licnim utiscima razlicitim za svaki pojedinacni objekat. Kao sto je neko vec rekao, nemamo opste principe uredjenja grada. Sta je vazno, gde i zasto. Tek iz toga moze da proizadje sud o nekom konkretnom planu. Inace ce se moze desiti ono sto se desilo ovde. Objekat koji je po sopstvenim vrednostima uzetim van konteksta mesta gde bi trebao da bude stvarno izuzetno vredan, ali u kontekstu okoline i opstih principa uredjena prostora Beograda ustvari veoma los. Cinjenica koliko se razlikujemo u stvarima koje bi trebalo da budu najelementarnija pitanja urbanizma, pokazuje koliko je ovakva rasprava pozeljna. Nece ovo biti jedini slucaj gde ce biti neophodno da se izmeri koliku tezinu imaju nematerjalne vrednosti. Lep pogled, cuvanje naseg nasledja, da li prostore odvojiti za kulturu ili za prodaju, da li je prioritet zelenilo i zdravlje ljudi ili novac koji se moze zaraditi, kako alocitati elitne prostore, ili drugim recima, da li opstina kao Stari Grad treba da zivi od turizma i modernih eko-orjentisanih usluga, ili treba da razvija elitne poslovne prostore za elitne svetske firme, itd,itd. Ne mozemo da pisemo na mestima kao sto je ovo, a da sebi nismo razjasnili ovakva pitanja. Meni je ovo bio jedan od do sada najrelevantnijih delova Beobuilda.

Sem toga, stvari nisu gotove i resene. Idejni projekat tek treba da se odobri. Mozemo se nadati da je neko ko ce tamo pricati pratio i ovu raspravu.

Pa onda, investitor je rekao da od gradnje nema nista ako unapred ne budu prodali neki bitan procenat buduceg prostora. Sve ovo i dalje moze propasti ili biti unapred smisljeni manevar da Zahino ime obezbedi dozvole, da se onda kaze kako nema interesa kupaca prostora za ovako skup objekat, pa ce onda, posto je dobar deo priprema i dozvola vec donet, ustvari neko drugi da na istom mestu izgradi neko mnogo jeftinije i zato profitabilnije ruglo od zgrade. I zbog toga je vazno rasčistiti sta zelimo i gde su nam granice tolerancije, tj "crvene linije" kako Dačić kaze.

konkretno, zar zaista smatras da je korisnije vratiti 55 milona evra sa pripadajucim kamatama, ispasti neozbiljan i neposlovan, oterati investitora, sacuvati vizuru na propalu fabriku, naci dodatne milione, ocistiti prostor i pretvoriti ga u park nego npr taj novac npr upotrebiti za iseljenje zoo vrta ili uredjenje starog sajmista, preseljenje neke od toplana, izgradnju pesackog mosta, sredjivanje slavije.. bila sta sto bi bilo korak napred?

Ne znam. Upravo smo na neku banku bez veze spiskali 600 miliona. Ako se ispostavi da ćemo bolje zaraditi od turizma i turističke eksploatacije prostora oko Kalimegdana u stotinama godina od danas, nego od toga da će Stari grad zauvek imati ne znam kako trajan i skup bizniz baš na samom ušću Save u Dunav, onda to nije gubitak nego investicija koja će se otplatiti.
 
Delija":2egnx7iy je napisao(la):
Zuma":2egnx7iy je napisao(la):
Dobicemo jedan visoko urbanizovan pejsaz, po svojoj sustini bukvalnu repliku Novog Beograda. Siroke betonirane prolaze, geometrijske linije,
Фасцинанттно је колико не знаш о стварима које те толико занимају и што је најгоре,колико много паметујеш о њима.

Зума можда не зна теорију урбанизма, али ако изузмемо то поређење, у праву је да се са калемегдана не осећа да је то индустријска зона. И мислим да је одлично што је ишао на терен и снимио и гледао све што је могао.

Мислим да је честа грешка критичара пројеката / форумаша (често и моја грешка) што се ослањамо на гугл ерт уместо да прошетамо и замишљамо, ми гледамо из птичије перспективе, а то је школска грешка визуализације пројаката. Најмеродавнија пекспектива је људска. А то је доле око самог плаца и са калемегдана.

Ја сам против овог пројекта јер мислим да је:

1. хипертрофиран
2. заха најверовантије служи само за дозволу
3. пола београда је развалина која заслужује овакав пројекат, калемегдан га једноставно не заслужује.

Са друге стране мислим да је неопходно да се на том плацу гради, али знатно умереније (што не значи да није квалитетно) и неке друге намене. Можда музеј технике..Музеји тесле,миланковића и пупина? можда то треба на новом ово сам онако лупио јер сам видео студентски пројекат за то на плацу Бека. Знам, музеји су у свакој супи мирођија на форумским причама и свакако да треба нека масовнија намена у подножју. Али ово је претерано, пре свега у волуметрији.
Знам да је плац толики и да су урб услови такви и да је инвеститор власник само тог плаца, али мислим да то није довољно валидан аргумент.
 
Argumenti koje iznosite ovde protiv Zahe,nikakako nece biti uzeti u obzir u plemenite svrhe
vec ce samo posluziti kao opravdanje za povecanje cifre ( mita i korupcije )
kako bi projekat bio odobren i prevazidjene male nesuglasice u javnom mnjenju

Ko radi sa medom mora da olize prste a sto je veca frka med na prstima deblji (Bg-praksa)

Trudio sam se da na ,,moj kantar ,, bacim pozitivne i negativne efekte i u znacajnoj meri prevagnuli su pozitivni
zasto onda da uvecavam debljinu meda koje kakvim lizacima, tako sto iznosim manje negativnosti ?
Pozitivni efekti su daleko veci a nama su neophodni . . . .
 
Zuma":1hqaolfs je napisao(la):

Mozda ce nekom zvucati malo suludo, ali meni se dopada ovo dvoriste iza bekove zgrade.
Sa nepuno truda tu bi se napravio jedan pravi mali rajski vrt od ambijenta. Detalji!
Zelenilo je ovde duboko zbog blizine reke, a za rusenje tek samo par objekata. Bekova zgrada bi mogla da postane hotel, ima sasvim dovoljno kapaciteta za ovu ekskluzivnu lokaciju (sta ce tu hiljadu gostiju, parkinzi, ekskurzije, autobusi, uzasi?) , kao i lep pogled sa svih strana.

Na mestu hangara bi prolazio kolovoz koji bi polukruzno spajao bul. Vojvode Bojovica sa Dunavskom ul. i time bi Kamelegdanski park bio zaokruzen, prosiren i izolovan od saobracaja, imao bi istocnu kapiju i slobodan prostor ispred spoljnih zidina. Park!

Zao mi je sto za tako interesantne projekte (zahin, fudzimotov...) biraju bas Kalemegdan tj. uzu okolinu. U pitanju je samo "hladan" proracun, jer ova ekskluzivnost lokacije donosi vise profita. Bas njih briga da cekaju na Prokop (ne mogu ni zemunski most da docekaju ) pa da ova ista potencijalna remek-dela arhitekture podizu na Savskom Amfiteatru gde im je i mesto!
 
Питање за заговараче парка на месту Бека:

Ко и из којих средстава треба да врати купцу 60 милиона евра + камату + изгубљену будућу добит + новац плаћен Захином студију за пројекат? :kafa:
 
sizif":izcn5qr4 je napisao(la):
Питање за заговараче парка на месту Бека:

Ко и из којих средстава треба да врати купцу 60 милиона евра + камату + изгубљену будућу добит + новац плаћен Захином студију за пројекат? :kafa:

Ko zagovara park na mestu Beka?
 
JohnyBgood":2est3jkc je napisao(la):
sizif":2est3jkc je napisao(la):
Питање за заговараче парка на месту Бека:

Ко и из којих средстава треба да врати купцу 60 милиона евра + камату + изгубљену будућу добит + новац плаћен Захином студију за пројекат? :kafa:

Ko zagovara park na mestu Beka?
Zuma, Feanor, Beli grad, Ljaki, Vranac....
 
Ovo vec postaje hronicno laganje i omalovazavanje clanova foruma... Jadno!

Feanor se ne zalaze za park na tom mestu bas zato sto je parcela VEC prodata mimo svakih normi i zdravog razuma... Feanor se zalaze za manje dimenzije levog krila objekta koje bi se nadomestile na desnom krilu...
 
Hvala direktore za fotografije i za trud.

Jasno je da prvo treba proširiti ulice i preurediti raskrsnicu, a ne odmah dozvoliti da se planira gradnja do same ograde placa.
 
Feanor":30y5nn7a je napisao(la):
Feanor se ne zalaze za park na tom mestu bas zato sto je parcela VEC prodata mimo svakih normi i zdravog razuma...

Замисли које смо будале! За 60 милиона евра смо Грцима увалили плац са пропалом фабриком уместо да не узмемо те паре и сачувамо пропалу фабрику да деца имају где да нам се иглају. У целој причи само је тај Грк луд што је овде купио плац за толике паре.

Ето, држава је поодавно узела силне новце и нешто не видим да је обновила неки парк. На највећој инвестицији у јавни простор у Србији последњих година можемо захвалити Азербејџану и великом вођи Хајдеру Алијеву.
master.gif
 
Smiri se, nemoj da penis...

Kad kazem mimo normi prvenstveno mislim na to da je dozvoljeno (u prevodu nije vodjeno racuna jer su lenstine) graditi grdosije koje sje*******avaju "vizuru" i nemaju nikakvog obzira prema tome gde se plac nalazi i na sta moze da utice...

A sad nastavi da se izdrndavas u svom standardnom stilu...
 
Неколико година након куповине плаца урбанистичким пројектом урађеним у сарадњи са свим релевантним институцијама је одређено шта ће се градити.
 
Pa retardi, sta zelis da kazem? Niko ovde ne pljuje Grke ili arhitektu vec nase lenstine, javasluk, neukost... Ti prvi pljujes po "relevantnim institucijama"... Pusti mene da se ne slazem sa "institucionalnim" resenjima...
 
У некој нормалној држави би тих 60 милиона евра било уложено у сам Калемегдан. Ок, продали смо плац по старом ГУП-у планиран за јавну површину. Сада ћемо добијене новце уложити управо у јавне површине.

Замислите шта би све могло да се уради за 60 милки? Она перверзија од Облака је процењена на 25, па нам то може дати неку рачуницу.

Чак и запослени у тим "релевантним институцијама" сви одреда признају да Калемегдан никад сиромашније није био уређен него данас. Дакле, шта је могло за 60 милиона?

Реконструкција делова срушених у 2 светском рату? Реконструкција дела деспотовог града? Исељење ЗОО врта? Сређивање свих стаза? Завршетак великог степеништа према оригиналном пројекту? Увођење водених површина на Горњи град као што је некада било? Враћање стилске ограде према Тадеуша по нацртима Арх. Начић? Повратак кружних вртова на месту беби ЗОО-а према Беку? Нови праковски мобилијар?
 
Ali će te pare otići na održavanje GSP-a u životu, kamate i ne iskazane troškove za Most na Adi, prekopavanje nedavno asfaltiranih ulica i tramvajskih šina, popravke zbrzanih projekata, otkup zemljišta olako prodatog povlašćenima...
 
mislim da je država prodavala beko, a ne grad, tako da su u suštini već potrošene na kupovinu socijalnog mira, pre svega plate državnih činovnika i penzije.
 
Feanor":7864p897 je napisao(la):
Ovo vec postaje hronicno laganje i omalovazavanje clanova foruma... Jadno!

Feanor se ne zalaze za park na tom mestu bas zato sto je parcela VEC prodata mimo svakih normi i zdravog razuma... Feanor se zalaze za manje dimenzije levog krila objekta koje bi se nadomestile na desnom krilu...

Tako sam i ja mislio, i zato sam i postavio pitanje. Kad neko kaze "park na mestu Beka" onda to po meni znaci da se neko zalozio za to da se Beko srusi i na njegovom mestu sadi drvece, a to je ocigledna neistina. E sad, ako je neko u stanju da toliko iskrivi neciji stav da bi se onda lakse sa njim "obracunao" onda tu nema smislene diskusije. Tacka.

Meni se radi ovoga sto kazes vise svidja onaj prvobitni projekat koji je ranije postavljen, jer mi se cini da manje izviruje na levu stranu, a ima jedan visi deo (mini toranj) koji bi se izdigao sa desne strane. Sto po meni uopste ne bi smetalo. A i moglo bi sasvim lepo da koegzistira sa lepo obnovljenom zgradom Beka bez njenog totalnog "modernizovanja" koje mi je, blago receno, odvratno.

Sto se tice 60 miliona, sta je to za nase skakavce? Pojeli su nam oni i godine, i decenije, i milijarde, ne milione. :(
 
Vrh