Šta je novo?

K-District [Nekadašnji Beko Projekat]

Grci bi da mogu najradije izasli iz citave price da im se vrati 50 miliona koliko su platili zemljište ili ti cca 500 evra po kvadratu,neko plaća 180 evra u luks zoni za stambeni ili ti 230 evra za komercijalni prostor,neko još manje kad se obračuna ulog u zemljištu sa ulogom u parama ...znate već.

Ovaj render bi mi se jako dopao na lokaciji SAO-6,šinski sistem sa nekoliko koloseka u SA :)
 
Zanimljiv post Drezdinskog sa SSC foruma iz juna 2015. Ne znam koliko ima istine u tome.

No, čak i da je tako, užasno frustira činjenica da je Lamda odbacila projekte Borisa Podreke i WATG-a da bi angažovala Zahu, a na kraju izabrala nešto što meni liči na CEP :( Zar nisu mogli nekog od prethodnih saradnika da ponovo angažuju za projekat!?

Evo ga Podrekin projekat (rano idejno rešenje, razume se - uz malo dorade sigurno bi bio bolji od ovoga što sada navodno planiraju):

pod01101.jpg
 
Ovaj Podrekin projekat nije nista specijalno, ocekivalo bi se vise od njega.
 
To je bas Podrekasto :) Vidi se da prati kosine starog krova pa ih ponavlja na ostalim objektima na razliciti nacin.
 
Moze Podreka i bolje, ali opet je premija u odnosu na ono sto smo videli juce. Jel mi se cini ili su ove krivudave zgrade i mostic referenca na sam Kalemegdan?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=374313#p374313:2n7s3mm9 je napisao(la):
Homer Jay » 03 Mar 2016 07:38 pm[/url]":2n7s3mm9]Zanimljiv post Drezdinskog sa SSC foruma iz juna 2015. Ne znam koliko ima istine u tome.
Дрездински је по професији дизајнер и фотограф и питање је да ли је ствар пренео како треба. Оно што је сасвим извесно за Захин пројекат је да би биле неопходне посебне и прилично скупе оплате за делове конструкције који су флуидни и да би се вероватно морао користити ХПЦ (High-Performance Concrete). Но, то није ништа драстично скупо па чак ни ново у грађевинарству.
 
Ja bi rekao da ima istine u to sto kaze Drezdinski.

Izracunati takvu konstrukciju je prilicno veliki posao, tu bi inzenjeri trazili mnogo vise nego za obicnu zgradu.
Sile su drugacije razporedjene cim ima kosih nosecih elemenata
Beton nije tu najskuplji definitivno

E sad koliko bi to kostalo skuplje u odnosu na klasicnu gradnju, verujem bar 20%
 
Једино посебно, наменски на онаквом пројекту може бити оплата која иначе и највише поскупљује градњу флуидних, органских конструкција у односу на класичне. Материјали јок.
 
Slazemo se, ovde je tehnicko tehnolosko resenje ono sto poskupljuje najvise gradnju.
 
Grci odustali od svemirskog hotela

Predstavljen projekat objekta na mestu fabrike "Beko". Propao futuristički projekat arhitekte Zahe Hadid. Uz hotelski kompleks, robna kuća i biznis-prostor

MEGALOMANSKI projekat izgradnje modernog hotela futurističkog izgleda na mestu nekadašnje fabrike "Beko" potonuo je u vodu! Umesto autorskog pečata svetski poznatog arhitekte iz Londona Zahe Hadid podno Kalemegdana nići će "jednostavan" hotelski kompleks grčke kompanije "Lamda divelopment" površine oko 100.000 kvadratnih metara.

Iako je i prvobitni projekat, uprkos mnogobrojnim spekulacijama, dobio zeleno svetlo Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, novi projekat de fakto mnogo više nalikuje arhitekturi starog dela Beograda. Prema novim podacima objavljenim na zvaničnoj internet-prezentaciji kompanije "Lamda", od starih zdanja fabrike "Beko" biće zadržana glavna petospratna hala, koja će biti pretvorena u centralni deo hotelskog kompleksa od pet zvezdica.

Osim hotela, u okviru projekta biće izgrađena robna kuća i poslovni prostor.

Budući da će se kompleks nalaziti u okviru Beogradske tvrđave, kao deo spomenika kulture od izuzetnog značaja za republiku, stručna javnost se 2012. pobunila protiv prvobitnog plana izgradnje na toj lokaciji. Stručnjaci su tvrdili da bi nova građevina zaklanjala pogled na tvrđavu sa reke.

Novi projekat objekta na mestu fabrike "Beko"

Izvor: Vecernje novosti
http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74.html:593843-Grci-odustali-od-svemirskog-hotela
 
Јасно је да би предходно идејно решење било извођачки скупље, али то инвеститору није битно ако може да их прода као лукс, односно кроз цену квадрата наплати те скупље трошкове и зарада му остаје идентична.

Проблем је у нашој средини, којој заиста није потребно нудити ништа специјално и заиста луксузно имајући у виду какве се све јефтине гадости буржујима продају по екстремним ценама на Неимару или код Арене на НБГ. Не заборавите да се код нас за лукс лукса сматра подно грејање и алу столарија и даље ... а централизован климатизациони систем се сматра ектремним луксузом, тј. оно што се у неким другим друштвима сматра под стандардном опремом више средње класе.
 
Tako je. Zasto bi Lamda smanjivala svoj profit gradnjom Zahinog projekta kada ce za istu cenu da prodaje stanove i poslovni prostor i kod ovog projekta.
Mi moramo da se pomirimo sa cinjenicom da dela Fujimota, Volfganga Capelera i Zahe mozemo samo da sanjamo u nekom drugom zivotu, zemlji i vremenu...
 
Posle ovog dirljivog konsenzusa šta sve nije za nas, samo me još zanima kakav ste zaključak vi izveli iz te činjenice. Da je potpuno opravdano tik pored tvrđave graditi i ovo čudo koje sada predlažu, jer mi i nismo za bolje, ili da sada ne treba graditi uopšte?
 
Ne razumem potrebu za naguravanjem tolikih objekata, stara zgrada je sama po sebi dovoljna - po mom skromnom misiljenju, bilo da je hotel ili skola/fakultet.
Ramsiljam kako je veci luksuz dodeliti jednom fakultetu (likovne umetnosti np.) potreban prostor/zgradu, nego sagraditi hotel od 5 zvezdica iz zemlje cuda..

beko-pocetak-radova-mondo-goran-sivacki-25.jpg


Na slici: polukruzno spajanje Bul. vojvode Bojovica sa Dunavskom ulicom/bulevarom sirim kolovozom i produzetak tranvajske linije dalje niz Dunavsku.



Manje je vise. Pogotovu za ovih "94 000 m²" konkretno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=374371#p374371:2c0fs6qw je napisao(la):
Zuma » 04 Мар 2016 02:02 am[/url]":2c0fs6qw]Posle ovog dirljivog konsenzusa šta sve nije za nas, samo me još zanima kakav ste zaključak vi izveli iz te činjenice. Da je potpuno opravdano tik pored tvrđave graditi i ovo čudo koje sada predlažu, jer mi i nismo za bolje, ili da sada ne treba graditi uopšte?

Вођене су обимне расправе на ту тему на овом форуму, и сматрам да није потребљно понављати се. Урбано ткиво испод тврђаве је урбанистичко-историјска константа која траје вековима. Уосталом, зато се цео доњи плато тврђаве и зове "Доњи град".

Наравно, то не треба буквално интерпретирати лажним кичем попут Деспот ситија, него дискретно само по ободима у маниру 21. века. Градско ткиво треба дискретно да обгрли тврђаву као што је то био случај од кад је Сингидунума и живота уопште на београдском гребену.

Плац Беко комплекса никада није био јавна површина, већ грађевинска, те нема говора о угрожености јавних интереса као у случају Наводног Београда. Нико не гради на парку. Парк је био само идеја која се провлачила, али никада земљиште није званично приведено тој намени.

Можемо поново образложити наше ставове који се разилкују и оба имају једнако јаку аргументацију, али понављам, нема потребе. Нико неће одступити од свог става, нити су се појавили неки нови елементи за дискусију који нису раније постојали.
 
Da budem potpuno jasan meni se i novi render sviđa i biću srećan ako ga izgrade.
 
Provincijsku arhitekturu na ovoj lokaciji :bash:
Ne verujem da neko moze ovo da podrzi pa makar i tajnim glasanjem.
 
@aleksandarveliki

de bre pusti Pink, pa tamo onanisi na premijera. man`se vise.
 
Игоре?

Цео налог бота је увредљив. На страну аватар и ник који сваком нормалном човеку изазива мучнину, потпис испод је имбецилан, вређа цели српски народ и само то је довољно за трајни бан.
 
Vrh