Šta je novo?

K-District [Nekadašnji Beko Projekat]

Delija":1mpas8wb je napisao(la):
Bulevarac":1mpas8wb je napisao(la):
Delija":1mpas8wb je napisao(la):
Какве везе има градско зеленило са парцелом на којој је фабрика?
Dadoh ti +, a hteo sam da te citiram :shock:

Ovde se navodilo da je spaljena livada koju imamo kod 25.Maja ono sto dobijamo ako bi pristali da se tamo nista ne zida. Spaljena livada je takva jer Zelenilo nije vodilo racuna o tome, sta ti tu nije jasno ?

Хвала на плусу. :) Таман да је тамо и сређен парк опет би био празан због одсечености саме локације,конфигурације околног терена и недостатка било какве повезаности садржаја,како међусобно тако и са остатком града. Једноставно,токови људи и поготово шетача нису ни близу тој ливади.

Sve to sto si napisao ne stoji, park nije odsecen prirodnom preprekom, niti necim vrednim, on je odsecen zaobilaznim putem, zgradom Beka, zlovrtom, tramvajskom okretnicom, parking servisom....
Sve to nikad nije trebalo da se nalazi na 50m od Kalemegdana, ili u samom Kelemegdanu. Da toga tamo nema, Donji grad ne bi bio tako odsecen.
Malopre sam se vratio iz voznje bicikla, sedeo sam pored Nebojsine kule, bilo je ljudi, ali ne kao u Nedelju, kada je bilo prepuno. Zasto 50m dalje od tog mesta prestaju tokovi ljudi ? Ne mislis li da je ovo sto sam naveo razlog zasto je to tako, a ne to sto je Kalemegdan lose pozicioniran.
Po meni Kalemegdan je odlicno pozicioniran, uostalom o tokovima ljudi govori i sama istorija Donjeg grada, koji je nekada bio najfrekventnije mesto u gradu.

Jr8w9HV.jpg


Crvena i zuta linija su moguci pristupi Donjem gradu danas, zelene linije su pristpi kakve bi trebalo da poseduje Donji Grad. Crvena putanja je izuzetno strma, sa puno kaldrme, stepenica, pa malo ljudi ima volje i snage da se pentra po tom kamenjaru. Zuti pravac je manje strm, (ali bespotrebno dugacak , zbog zlovrta) ali da bi ste dosli do Donjeg grada, morate da prodjete najsmrdljivijim delom grada, gde je uvek prasina, tutnje kamioni, tramvaji, na pojedinim delovima i ne postoji trotoar, a sam ulazak kroz Vidin kapiju je isto katastrofa, neke kamene kocke, da se polomis. Eto to je ono sto imamo poslednih mnogo godina.
Naspram toga je vizija otvorenog pristupa reci, koja po meni ima mnogo prednosti u odnosu na nagomilavanje zgrada (makar i skupih).
 
Урбано планирање града је доста комплексно, а урбано "мртав" град је последица мењања начина друштвеног живота. Доњи Дорћол је урбано мртав, мада није никада ни био нешто претерано живахан. Хитно му је потребна урбана ревитализација.

Доњи град је урбано "мтрав" када узмемо у обзир његову величину, позицију, и значај који има у овом граду.
Може он бити некада и пун, па и препун, али 70% времена је празан наспрам горе поменутих карактеристика....то значи и да је урбанистички "мртав". Зелена површина не треба да постоји ради зелене површине или лењир урбанизма, већ да служи својим грађанима. Не само авантуристима, већ што већем броју грађана.

Па погледајте горњи снимак. Тренутна зелена површина Калемегдана је површински готово једнака целом горњем и доњем Дорћолу ЗАЈЕДНО. Наспрам те величине, посећеност је незадовољавајућа.

Да би тако велика зелена површина била посећена, макар шетачима, потребно је да поседује нешто сем низа дрвореда и клупица. Доњи град има археолошке ископине и фантастичан поглед на гребен. Беко плац нема. То би била ливадетина у правом смислу те речи. Пашњак за козе. Поред Доњег града који макар има "нешто" Беко плац нема НИШТА...

ОК, ти је спортски комплекс, али до њега из центра града треба и до пола сата пешице. Калемегдан је велико просторанство. То је превише ходања кроз парк који нема ништа сем клупица и низа стабала. Волео бих да неко измери проценте начина доласка у тај комплекс данас. Верујем да би највећи проценат однели аутомобили.

Када окупиране просторе Калемегдана "приведемо намени" тј. иселимо зловрт, паркинг, депо П сервиса, фудбалски стадион и ж. пругу, добићемо још зелених површина за коришћење. По мени сасвим довољно. Али ћемо истовремено изгубити и садржаје који привлаче сасвим довољан број људи. Посета ће додатно опасти.

Беко комплекс урбано ревитализује, не само Донји Дорћол, већ и Доњи град и цео север Калемегдана који је тренутно најмање посећени део тврђаве. Убациће се нови садржаји и нови разлози да се сиђе на локацију, Направиће се урбана конекција у простору који је тренутно урбанистички вакум а био би вакум и да се претвори у парк. Црна рупа Калемегданског комплекса, бесмислено место.
 
Хвала Булеварац на графичкој потврди онога што сам написао.Дакле,толики простор има један и по пешачки прилаз. И опет морам да питам,какве везе има то све са Захиним пројектом и на који начин би то нарушило парк,прекинуло,пресекло било шта?

Да сумирам,Калемегданска тврђава се данас пре свега користи као парк,затим културни и спортски центар.Поред њега на доњем граду имамо широко поље које се и може назвати парком,зеленом површином бар.Е сад,99% шетача,туриста ће увек радије бити горе на тврђави одакле има леп поглед,доста садржаја и места за седење и где се обично завршавају шетње по центру града.Доњи град очигледно посећују бициклисти и понекад Зума да слика "јединствену прилику". :)

Дакле,имамо тврђаву,у њој паркове и спортске терене,поред тих паркова имамо парк у доњем граду,иза Бека имамо још спортских терена и базена а ви бисте на месту Бека парк поред парка који је поред паркова?! Срећно с тим.
 
Ja ponekad istrcim kera u Donjem Gradu. :D
Beko ce se graditi, idemo dalje. Sta cemo sa besmislenim fudbalskim terenima? Trenutno je taj prostor zarobljen ali ce ga Beko otvoriti za nesto korisnije.
 
Za pocetak , umesto besmislenog fudbalskog terena, domaci zadatak za gradsko zelenilo.

just-a-picnh-clothespin-pinch-grass-art-sculpture-belgium-mehmet-ali-uysal.jpg
 
Delija":zflem9d3 je napisao(la):
Е сад,99% шетача,туриста ће увек радије бити горе на тврђави одакле има леп поглед...

Сви странци се најпре одушеве погледом.
http://www.youtube.com/watch?v=UUQXvfwrZig

Aли kaдa се заврше пројети јапанска спирала, и захина зграда, на тај поглед ће моћи да се заборави.
 
Naravno da će da se zaboravi, biće još bolji.
 
Некоме сигурно хоће, али не онима као овој Енглескињи која је била одушевљена са толико зеленила у центру града.
 
Pa zelenilo se ne gubi ovim projektom pobogu ... stare objekte na građevinskoj parceli menjaju novi objekti ...
 
Зума,ево ти јединствене прилике на локацији...

dsc03559.jpg


...За диверзантско деловање у циљу уништења овог споменика српске транзиције,наметнуте "демократије",корпупције,квази-капиталистиког система...свега најгорег.
 
Oce li se naci neko normalan i odlucan da ovakve nakaze poput ovog nazovi splava zabrani u Beogradu ???
 
Delija izvini ali sada delujes kao drugosrbijanci koji svakoga ko je protiv predaje KiM pozivaju da ide na KiM i dize NATO i siptare u vazduh...
 
Ниси схватио мој упис. Само сугеришем да неки од дрвета не виде шуму.
 
Zbudžimoto protiv Zahe - kakav rat :)
Ali šalu na stranu, stadion je :vops:

E sad kakav je u odnosu na okruženje ne vidim sa ovih slika. Jedino ako im je važna ona žuta zgrada, pa se zbog toga bune, inače su ostalo neki tereni, stadioni i sl.
 
:lool:
Ovo je fino za Beograd i dobijanje najboljeg sa obe strane Kalemegdana: pritisnemo Zahu kao Japanci da je agresivna, a Fudžimotou poturimo pod nos njegove reči. Zadržimo tako oba zanimljiva dizajna i još ih bolje "fitujemo" u prostor. I vuk sit, i ovce na broju. :)
 
Не знам људи, али мени заиста изгледа као да је набубрео, толико да га остали објекти једва задржавају да се не прошири још. Не видим да има места да се сагледа, осим из ваздуха (само за отварање олимпијаде). Верујем да Јапанцима може само много више да смета са њиховим осећајем за склад, скромност и минимализам.
 
Па пошто неки наши фудбалски функционери желе да саграде Национални стадион, ето им идеје !
 
Vrh