Dve zanimljive mape sa sajta zavoda za zastitu spomenika kulture.
Zasticene celine grada Beograda.
Obratite paznju na granice zasticene celine broj 16, "Beogradska Tvrdjava - spomenik kulture". "KULTURNO DOBRO OD IZUZETNOG ZNAČAJA" je SVE sto je levo od ulice Tadeusa Koscuska. I teritorija gde je sportski centar, i trougao gde se planira Zahin poslovni centar.
Takodje, kao "prostorno kulturno istorijske celine" proglasene su i oblasti 6, 12,15 i 19. Dakle, sem rupe kod solitera i Hotela Jugoslavija, sve ostalo na obali Save i Dunava. Od Gazele do gornjeg ulaza u Zemunsko groblje na Gardosu.
Na sledecoj mapi su oblasti zanimljive za arheoloska istrazivanja, sa eventualnim spomenicima kulture koji bi se takodje mogli turisticki iskoristiti ako neko za to pokaze malo sluha i vidi zgodnu priliku. Imajte na umu da je oblast Donjeg Grada verovatno najplodnija arheoloska oblast u citavom Beogradu, a verovatno i mnogo šire. Dunav i Sava su tokom istorije ovde stalno nabacivali nanose (zemljiste u obliku rta, iz pravca obe reke, vrtlozi usca koji usporavaju vodu). Zemlja je i vestacki stalno nasipana, a zbog podvodnog terena su u novije vreme retko pravljene visoke i trajne zgrade koje zahtevaju duboke temelje koji unistavaju stare arheoloske slojeve. A kasnije je i Djerdap podigao nivo vode. Ako posle toliko vremena negde postoji sansa za spektakularne nalaze iz 7000 godina istorije naseljenog Beograda, onda je to ovde.
I sad, opet, vidimo isto: Castrum Singidunum se prostire sve do ulice Tadeusa Koscuska. Ne zavrsava se kod zooloskog vrta. Ako u saobracajno fatalno ugrozenom Beogradu negde postoji lose mesto za pravljenje podzemne garaze na par nivoa, onda je to definitivno ovde, u srcu mozda najboljeg arheoloskog lokaliteta ovog dela Srbije.