Niko neće zgrade u centru grada?!
M. L. J. | 02. septembar 2013. 21:38 | Komentara: 0
Nekadašnji privredni giganti u prestonici iza sebe ostavili samo zapuštena zdanja. Na prodaju zgrade "Beka", "Rada", "Jugoeksporta"
PROPALE privatizacije, narazjašnjeni imovinski odnosi, zakasnela restitucija i "podgrejana" cena kvadrata problemi su velikog broja preduzeća u Beogradu. Oni za sobom ostavljaju nezadovoljne akcionare, neisplaćene plate, ali i ruglo u prestonici. Zgrade velikih firmi zvrje prazne u centru Beograda, pa na mestima gde bi trebalo da budu velelepni objekti - sada se vidi samo prašina i buđ.
Zgrada "Jugoeksporta" u Kolarčevoj ulici, površine od 5.505 metara kvadrata, sledeće nedelje će, po peti put, biti stavljena na prodaju. Ovo impozantno zdanje firme, koja je u stečaju, gotovo je ruinirano jer iako atraktivna, lokacija nije uspela da privuče nijednog kupca u poslednjih nekoliko godina. Preduzeće je pre više od 12 godina otišlo u stečaj zbog dugovanja bankama. Građevina u Kolarčevoj ima šest spratova, a na prodaju nije jedino poslednji sprat, jer vlasnik tih prostorija nije "Jugoeksport".
Slična situacija je i sa imovinom građevinskog preduzeća "Rad", koja bi do kraja godine trebalo da bude ponuđena - na javnu prodaju. Nadležni, ipak, ni ovde nisu optimistični, jer su se gotovo sve prethodne slične aukcije završile neuspešno.
KOME TREBA RUINIRAN OBJEKAT?
- NIKO ne želi da kupi objekat koji je potpuno uništen i kojem je potrebno kompletno renoviranje - kaže Katarina Lazarević, direktorka agencije za nekretnine "Alka". - Ne prodaju se poslednjih godina ni potpuno uređeni prostori, a kamoli zapuštene zgrade od nekoliko hiljada kvadrata. Problem u prestonici je i što nema nikakve odgovornosti za ova zdanja,niko ne plaća penale ukoliko zvrje prazni i zapušteni, pa njihova vrednost stalno pada.
- Prostor "Jugoeksporta" prodavaće se za pet milijadi dinara - kažu iz Agencije za privatizaciju, pod čijom je nadležnošću ovaj postupak. - Tržište nekretnina je ionako slabo, a nemogućnost prodaje u najvećem broju slučajeva, pa verovatno i u ovom, je rezultirano visokom cenom objekata. Takođe, prodaja imovine "Rada" je samo jedna od brojnih primera firmi koje su u stečaju, a koje je opterećeno i Zakonom o restituciji, koja još nije gotova.
ROBNU KUĆU NUDILI ČAK 25 PUTA?!
PORED grada, koji se pretvara u deponiju zapuštenih zgrada i oronulih zdanja, zbog objekata pod katancem ispaštaju i - zaostali akcionari.
Tako je i sa beogradskom konfekcijom "Beko", koja ne može da proda robnu kuću usred Knez Mihailove ulice sa 2.746 kvadrata. Objekat su pokušali da prodaju više od 25 puta, a nakon svakog neuspelog pokušaja cena kvadrata pada. Iako je deo imovine prodat, akcionari nikada nisu dobili novac.
http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... ntru-grada