Šta je novo?

K-District [Nekadašnji Beko Projekat]

Па ако ћемо поштено савски кеј дуж блокова 45,44 и 70 је живахан преко целе године и поготово на 37 степени између осталог и зато што није спржена ливада већ је замишљен као двојни кеј са пошумљеном оазом између у ширини од неких 30м где је неколико мини тргова и још неких садржаја,поред наравно десетина, углавном готивних сплавова.А дорћолски кеј је само обалоутврда и ништа више,изузев дела око мгм-а.Поред тога "П" зграде у блоковима 45 и 44 су ипак класа изнад оних стамбених зграда на дорћолском кеју а притом нема пруге која прави баријеру између тог насеља и остатка града/дорћола. А када сам ја прошао дорћолским кејом прошле године на око 37 степени видео сам укупно једног стаарца који се купа у Дунаву и двојицу који пецају а прошао сам његов највећи део. Јуче сам био на савском кеју од 5 до 7 и било је на хиљаде људи,што на сплавовима,што на шеталиштима,хладовини између две шеталишта,дечијем игралишту,справама за вежбање па и у Сави. :)

Савски кеј на жалост нема конкуренцију у Београду. Онај мали део реконструисаног земинског кеја јесте сјајан и по изгледу и по садржајима али није комплетан нити велик као савски.

Кад смо се већ дотакли тога не сматрам да су сплавови у сваком случају и на сваком месту зло,напротив,добар њихов део чини два НБГ кеја доста атрактивним и пријатним местима али сматрам да цео Савски амфитетар,зона око Југославије,подножје Гардоша и цело ушће морају бити ослобођени и забрањени за сплавове. На свим осталим местима,сплавови су по мени,бар тренутно,пожељни,поготово они за дневну блеју.
 
Delija":23rguf96 je napisao(la):
Не мораш да нам се извињаваш,свако има право на своје мишљење. За неког ругоба,за неког светска архитектура и инжењерско достигнуће прве класе.За неког болесно доба,за неког једино доба у ком смо били у корак са светом по питању архитектуре.

Ja ni najmanje ne sporim da smo tada bili u korak sa svetom po pitanju arhitekture (mada mislim da smo bili i u korak sa svetom u drugim periodima, npr. 20im i 30im, jeste da su se pravile i tada neke zgrade u stilovima koji su vec bili "pase" po Zapadu, ali su se gradile i zgrade u tada svuda "aktivnim" stilovima, zar ne?), samo ja mislim da je u celom svetu tada arhitektura bila blagi uzas. Tako da mi nije neka uteha sto su se tada svuda po svetu pravili betonski montsrumi i rugobe - ako mene pitas, mozda bi bilo bolje da smo tada "kaskali".
 
Delija,

Živahnost savskog keja je ipak kompeksna urbanistička priča. Ka njemu gravitiraju i 60+ blokovi i Vojvođanska ulica, Belvil .... Ali za razliku od dorćolskog, dosta manji broj ljudi ima privilegiju da živi na obali. Većina je stacionirana na sred livada i pored bulevarčina. Kako NBG nema centralnu zonu kao stari deo grada, a uz to i nije kej odsečen prugom dobija se ovakav fenomenalan rezultat.
 
Па живот на НБГ-у поред булеварчина (у староградском смислу те речи) је услед генијалности некадашњих планера врло ретка и скора појава настала дограђивањем већ дефинисаних блокова.Нико у свим тим поменутим блоковима не живи поред булевара јер су све зграде барем 40м удаљене од булевара.(то можда и има који недостатак) А тешко да има и пуно зграда које су на сред ливада.Можда неколико кула у блоку 70 и неколико ламела у 44ом. Истражи мало на Бингу па ће ти се кас'ти. :)

ПС: Сваки приобални нбг блок је појединачно већи од оног дорћолског насеља на Дунаву.
 
Delija":1aw4h7jv je napisao(la):
Као прво,немој да спинујеш.Ти си овде први потегао елитизам и карактерне особине закупаца пословног простора што јесте надреално. Претходно си ставио знак једнакости између најгорег ТЦ-а и пословно-стамбеног комплекса и то по намени што довољно говори о озбиљности твојих ставова. Ко ће и за колико да закупи пословни (канцеларијски) простор није напа брига него брига оног који ће да спуца 270 милиона евра у цели пројекат.

I sad sam ja nedosledan? Pričamo o uticaju projekta na ostatak prostora oko njega. Citiram te

Као прво "Захин Центар" је у најмањој мери ТЦ а највећој стамбено-пословно-хотелски комплекс највише категорије што значи да никаквих буџевина,дограђивања,ограђивања и плажа неће бити из простог разлога што инвеститпру нису циљна група људи које би тако нешто привукло.
Dakle, prvo si rekao "takvi ljudi nu ciljna grupa", a sada nas odjednom nije briga ko ce biti zakupac. I dalje tvrdim da u pogledu uticaja na okolinu u praksi neće biti bitne razlike između TC Ušće i Zahe. Cena kvadratnog metra za izdavanje i tip delatnosti zakupca prostora zavisi samo od ponude i potražnje na tržištu. Kad bi nekim slučajem postojao manjak poslovnog prostora tek ONDA bi vlasnik mogao da se nada da će cenu kvadrata moći da drži velikom i tako bira "višu klasu" zakupaca. Pošto poslovnog prostora već ima daleko više nego što nam treba, pošto je u planu čitava gomila projekata koja će da doda još mnogo više poslovnog prostora, i pošto ekomska situacija Srbije nema izgleda da se drastično popravi, vlasnik Zahinog kompleksa nema ništa od toga što je zgrada skupa. Mora da spusti cene na ono što tržište može da plati. U Zahinom centru će dakle biti ono što narod želi i što može da plati. Samo to onda određuje zakupce, i to je ono što određuje odnos prema prostoru, ne "elitizam arhitekte". Čak i kad bi se uselilo par velikih firmi, ovde ima toliko poslovnog prostora, da cena ostatka opet mora da se spusti jer takve firme NE MOGU da zauzmu sve ovo. Uostalom, i sasvim nezavisno od mogućnosti nalaženja par bogatih zakupaca, šta zamišljate da MOŽE da bude na nivou prizemlja i prvog sprata? Mikrosoft i Google? Naravno da će biti obične picerije, kafane, prodavnice, klubovi, kuglane ... sve što postoji i u TC Ušće i ustvari u bilo kojoj drugoj boljoj ulici u Beogradu. Kakav crni elitizam!? Ljudi neće ni da znaju da je to Zaha niti će ih biti briga. Sa trotoara u Dunavskoj ulici će se videti vertkalni betonski zid 11 spratova visok, a u prizemlju prolazi i kafane. Dalje ide na uobičajeni način. Neki restoran će prekoputa napraviti dečije igralište. Neki drugi će već u okolini naći mesta za još stolica .. itd, itd. Kraj tog puta je Naxi plaža. Ostatak Donjeg Grada će se pre ili kasnije staviti u funkciju zabave i komercijalne eksploatacije ogromne mase ljudi koja dolazi u Zahin kompleks na isti način kako se sada koristi i okolina TC Ušće. Umesto da ljudi koji dolaze u Donji grad znaju da su došli na ušće dve reke, vi ste od njega napravili običnu urbanu gradsku četvrt. Ne razumem kako ste uspeli uspostaviti tako čvrstu logičku vezu između elitne arhitekture i elitizma onoga što će se događati u njoj i oko nje.

Kakve veze ima čemu je ranije služila zgrada Beka? Sad ne služi ničemu i imamo slobodu da je upotrebimo na najbolji način.

Има свакакве везе јер ти причаш о непоновљивом простору који је у реалности непоновљива срамота овог града у тренутном стању.Инвеститору можеш само да захвалиш што ће тај простор његовом инцијативом и средствима бити сређен и обликован у нешто лепо и одрживо.А затим причаш о примитивној комерцијализацији простора која ће се ту наводно десити а није ти сметала,по твојој скали,још примитивнија експлоатација на истом месту у трајању од једног века.Као што рекох на почетку,контрадикторан си и ни сам не знаш шта причаш.

Čudne li logike. Kako ja mogu da utičem na to što je ovde nekada bila fabrika? Zašto bi moje mišljenje o moralnoj ili ekonomskoj opravdanosti pravljenja fabrike na ovom mestu pre XX godina imalo neku logičku vezu sa time šta je najbolje napraviti sada? Da li mi smeta to što je nekada ovaj prostor bio eksploatisan kao fabrika?? Nemam baš nikakvo mišljenje o tome pošto ne mogu da znam sve njihove razloge za takvu odluku, i ne vidim relevantnost pitanja za naš trenutni problem. Gde je tu kontradiktornost?

Što se tiče zahvaljivanja investitoru što će da sredi prostor, zašto bi to bilo potrebno? Javno objavi da su zgrada Beka i prostor oko nje slobodni, raspiši konkurs, pa ćeš videti da će da se potuku koliko će njih biti voljni da to urade o svom trošku, samo da bi dobili pravo korišćenja zemljišta i zgrade. I još ćemo sačuvati zgradu koja je zaštićena umesto ove farsične "zaštite" koja je sada predviđena.

Ona nudi sasvim dovoljno dodatnog poslovnog prostora koji je potreban Donjem Gradu. I to prostora koji je zbog razmera i duple visine prostorija u njemu jedinstvena vrednost koja u tom obliku ne postoji na tako kvalitenom mestu nigde više
У том облику постоји само у твојој глави.

Ovu pesničku izjavu je teško dekodirati. Nije široka, dugačka, visoka ili nešto sasvim cetvrto? Mogu da pošaljem slike ako treba.

Opet ne koristimo postojeće prednosti. Ovde bi mogao biti čitav niz kulturnih i komercijalnih sadržaja kome su neophodne velike prostorije. Kakvo je to samo bogatstvo! Pa i to smo nekom mutljavinom prodali da bi neko od jednog sprata napravio dva i izvukao što više kvadrata. Za spavanje ispod tvrđave!? Zaista kreativno i korisno korišćenje prostora.
И опет фантазија.Па миксер је пред издисајем а коришћени простор је додатно девастиран том тренди андерграунд квази-културом која је привукла разни градски и светски олош,част изузецима(миксераши,уљуповци)

Mikser pre izdisajem? Ogromne prostorije fabrike, i to još na ovakvom mestu, nekorisne i nekomercijalne? Ovo nema smisla komentarisati.

Zuma":1aw4h7jv je napisao(la):
Ovo o čemu ja pričam je stvarno spuštanje na reke. Betoniranje 100.000 kvadrata na obali reke je veoma daleko od toga.

То што ти причаш није спуштање на реке него твоја фантазија која се срећом никда неће остварити.

Najzad nešto zanimljivo. Molio bih za objašnjenje šta vi stvarno podrazumevate pod terminima "spuštanje na reke" i "korišćenje obala"? Stičem utisak da mnogi pod pojmom "grad" ili "urbano" podrazumevaju, u osnovi, uglavnom relativno velike zgrade ili bar neke vidljivo artificijelne konstrukcije i prostore. Što veće to bolje, to je onda nekako više "grad", a manje "ledina". Tako bi onda izgledalo da su obale iskorišćene kad tu bude onoliko takvih konstrukcija i zgrada koliko taj prostor može podneti, što više to bolje, jer je tako veće iskorišćenje prostora koji je ionako i skup i kvalitetan. Koliko je to verna interpretacija?

Što se mene tiče, "korišćenje obala" podrazumeva STVARNO ugrađivanje toga što se "koristi" u ono što pravimo. Poželjno je da obala bude važna za to što na njoj gradimo. Dakle, u smislu da tu treba praviti nešto što ne bi moglo postojati da nema toga što se "koristi", ili da mu to što se "koristi" drastično povećava funkcionalnost i vrednost. Ne u smislu da je prostor u zgradi nešto skuplji zato što je ona na obali reke, nego u smislu da centar za sportove na vodi ili marina za čamce mogu postojati samo na obali reke. Tako je onda opravdanije da baš oni budu na obali reke, jer ne mogu biti na drugom mestu, nego neki poslovni centar jer on MOŽE biti na drugom mestu bez BITNOG smanjenja vrednosti. Podrazumeva se da je ovo samo jedan od više principa, nešto čemu treba težiti utoliko više koliko je neki deo obale kvalitetniji i vredniji, jer je očigledno ili nemoguće ili neracionalno da tako bude svuda. Međutim, kao jedan glavnih principa kome treba težiti onda kad je to opravdano je sasvim OK.
 
Firebird-011":qg5ej1qo je napisao(la):
Е, ова фотка (вероватно Етеровић?):

http://www.dodaj.rs/f/G/Mn/25qObH1d/25-maj.jpg

Сад замислите да се 25. мај/МГМ доведе у неко боље стање, и иза њег' тамо где су ови хангари и складишта - тетка-Захин комплекс...и све некако заокружено Дунавом, и НБг у даљини :D

710.jpg
 
Хвала, видех тај рендер међ' онима што их је Хомер ономад поставио, али тај кадар није баш тако добар. Мало му фали - да се види кривина дорћолске обал(оутврд)е и мало више НБг-а десно а мање Дорчола лево... :wink:
 
Zuma":20mou9cq je napisao(la):
I sad sam ja nedosledan? Pričamo o uticaju projekta na ostatak prostora oko njega. Citiram te

Да ти си недоследан,контрадикторан и ко зна шта све не још.Пројекат и намена су показали да им нису циљна група они који иду у Ушће што је чињенично стање колико год ти фантазирао,но пошто јелте, ми нисмо фашисти,а верујем ни инвеститор,простор ће моћи да закупи ко хоће..Сумњам да ће у канцеларисјком простору,или поред њега инвеститор да накалеми плажу,тобогане,бродиће и којекакве керефеке а управо у том контексту си кренуо у поређење "примитивне експлоатације" што је потпуна лудост.

Čudne li logike. Kako ja mogu da utičem na to što je ovde nekada bila fabrika? Zašto bi moje mišljenje o moralnoj ili ekonomskoj opravdanosti pravljenja fabrike na ovom mestu pre XX godina imalo neku logičku vezu sa time šta je najbolje napraviti sada? Da li mi smeta to što je nekada ovaj prostor bio eksploatisan kao fabrika?? Nemam baš nikakvo mišljenje o tome pošto ne mogu da znam sve njihove razloge za takvu odluku, i ne vidim relevantnost pitanja za naš trenutni problem. Gde je tu kontradiktornost?
Па показао си нам да ниси најбоље упознат са основним логичким принципима и релацијама тако да ми јасно зашто ти је ово чудно.Контрадикторност је у томе што је слобода за промену била много већа док је фабрика као таква постојала него данас када ју је инвеститор купио за 60 милиона евра,урадио пројекат,добио дозволе и кренуо у чишћење локације.Дакле неко је већ кренуо у пројекат промене и уложио огромна средства у то.Док је фабрика била у друштвеном власништву "друштво" се и питало за њу и постојала је каква-таква могућност да се јавна иницијатива некако прогура.Дакле,ради се о класичном примеру твоје контрадикторности и игнорисању просте чињенице да се сада ради о приватној имовини те да су сада права грађања да утичу на тај пројекат много мања него што су била у време државне фабрике.Заправо у суштини,друштво/држава су се већ одлучили за тип промене продајом локације приватнику и дозволама за пројекат.

Što se tiče zahvaljivanja investitoru što će da sredi prostor, zašto bi to bilo potrebno? Javno objavi da su zgrada Beka i prostor oko nje slobodni, raspiši konkurs, pa ćeš videti da će da se potuku koliko će njih biti voljni da to urade o svom trošku, samo da bi dobili pravo korišćenja zemljišta i zgrade. I još ćemo sačuvati zgradu koja je zaštićena umesto ove farsične "zaštite" koja je sada predviđena.

Ко бре да јавно објави да је простор слободан?? Шта причаш човече? Простор је приватна имовина дебело плаћена. А видим да ниси упознат и са тиме да је инвеститор у принципу већ одржао неку врсту позивног конкурса а позиви су добијали само врхунске архитекте.Па један Подрека је радио пројекат за Беко па инвеститор ни јавност нису били задовољни. Е да видиш тек тај пројекат,добио би фрас. :wink:
Ovu pesničku izjavu je teško dekodirati. Nije široka, dugačka, visoka ili nešto sasvim cetvrto? Mogu da pošaljem slike ako treba.
Не,не желим слике,желим пресек постојеће зграде са спратном висином. Твоје одокативне методе ми,да простиш, не значе много

Mikser pre izdisajem? Ogromne prostorije fabrike, i to još na ovakvom mestu, nekorisne i nekomercijalne? Ovo nema smisla komentarisati.
Да,миксер пред издисајем.Био сам на сваком,на једном донекле и учествовао а знам на десетине људи који су учествовали на њему,са некима и сарађујем.Миксер ове године је био неколико пута мањи од претходног,претходни мањи од оног пре њега...А суштински ништа добро из њега није произашло.Град и градске фаце су само исканалисали креативне људе и тако неутралисали њихову иницијативу,на њихово место су дошли неки квази-уметници и то би било то.Средства су већ смањена,Савамала и геозавод су додатно девастирани...А од свега је остало пар кул клубова за градски полусвет.

Najzad nešto zanimljivo. Molio bih za objašnjenje šta vi stvarno podrazumevate pod terminima "spuštanje na reke" i "korišćenje obala"? Stičem utisak da mnogi pod pojmom "grad" ili "urbano" podrazumevaju, u osnovi, uglavnom relativno velike zgrade ili bar neke vidljivo artificijelne konstrukcije i prostore. Što veće to bolje, to je onda nekako više "grad", a manje "ledina". Tako bi onda izgledalo da su obale iskorišćene kad tu bude onoliko takvih konstrukcija i zgrada koliko taj prostor može podneti, što više to bolje, jer je tako veće iskorišćenje prostora koji je ionako i skup i kvalitetan. Koliko je to verna interpretacija?
Не'ш ти мене пријатељу да испитујеш.Испите и предмете из урбанизма сам поодавно положио.
 
Delija,

nisam dokučio poentu poređenja savskog i dorćolskog keja.

Poenta mog pominjanja dorćolskog keja je imala za cilj da ukaže koliko taj kej nije izgubio ništa od svoje javne namene ili lepote time što je za više hiljada ljudi omogućeno da žive na obali reke i da u tome nema ništa loše.
 
Па рекао си да је најхуманији део беградског кеја.Не знам шта си тачно мислио под београдским кејом али сам написао да има и хуманији од дорћолског.

У сваком случају слажем са са тобом.И не само то,сматрам да је свака јавна површина у граду пожељнија и пријатнија са већим бројем посетилаца,до неке екстремне мере коју Београд срећом никада неће достићи. У осталом то је и поента сваког јавног места - окупљање и социјализација људи.Зато су и најпријатнија и најпознатија шеталишта у свету пуна људи.А код нас је тај аргумент у толико јачи јер живимо у држави и граду у којима не мањка лепих и пријатних људи .:vops: А опет, нема пуно туриста који окупирају све најлепше локације. Свуда присутан и занимљив друштвени живот у Београду је одувек био његов највећи квалитет.
 
A uzivo u prostoru verujem jos bolje.

Pohvale sa moje strane Delija za tvoje postove na ovoj temi ;)
 
Изгледа још боље него на рендерима. :vops:
DA :vops: :vops:
Negde na BBu imamo temu Makete
te bi bilo dobro i na njoj da se nadju kao izvrstan primer maketarstva :)
 
Ово највероватније није класична макета већ 3Д штампа.
 

е овде се одлично види како је пројекат хипертрофиран, како парира тврђави, јер прави малу интерпретацију тврђаве поред-изван тврђаве...

када гледам детаљ ове архитектуре.... чак више и није елегантан...а ове јаке "плоче" односно парапети су тотално ван пропорције, баш изгледа као нека саудиараибијска кич архитектура...причам дакле само о детаљу.
 
Иако се не слажем да парира тврђави у негативном смислу, колико особа ће из овог угла да гледа на град?

Из човечије перспективе овај објекат ни из једног угла не парира тврђави, јер то није ни могуће.
 
stf":2f49hhvj je napisao(la):
Иако се не слажем да парира тврђави у негативном смислу, колико особа ће из овог угла да гледа на град?

Из човечије перспективе овај објекат ни из једног угла не парира тврђави, јер то није ни могуће.


Ако из птичије делује велико, из човечије је само већи, зар не?
Угао најсличнији овоме је управо са тврђаве.

Међутим оно чега се плашим све време је да архитектура полако али сигурно губи на квалитету.
Несумњиво је да ће понуда за тржиште (у тим свим спратовима) бити фантастична. Али то је само за неколицину богаташа, сумњиве и легалне (хотел+апартмани).
Архитектура јесте освежење, међутим губи ту убедљивост разним детаљима, како постаје све ближа извођењу.

И немојте да представљате као да је сада или подржавамо домаће завидне пајташе и кумове и назадни смо или смо либерални и спремни за напредак.
Вокабулар ове архитектуре јесте освежење за наше поднебље дефинитивно, али сама архитектура није у контексту. По мени је то главно у архитектури. Идеја мора да произађе из "здравог" перципирања околине, урбане, друштвене, културне, социјалне итд.
 
drum1":1d4ygncq je napisao(la):
Ако из птичије делује велико, из човечије је само већи, зар не?.
Па није јер са нивоа улице никада не можеш видети цео комплекс и његову пуну форму у односу на пуну форму тврђаве.

drum1":1d4ygncq je napisao(la):
Угао најсличнији овоме је управо са тврђаве.
Да, али са тврђаве није угрожена тврђава јер је посматрач на њој. Са тврђаве је угрожен поглед на Дунав и шуму преко реке што по мени није неки губитак будући да је опште познато које визуре су са Калемегдана заиста сјајне.
 
stf":16ai0tai je napisao(la):
Иако се не слажем да парира тврђави у негативном смислу, колико особа ће из овог угла да гледа на град?

Ovo je doba fejsbuka gde ljudi sebe za kompom i ne mrdaju iz stolice. Vise ljudi ce videti ovu sliku, nego zgradu uzivo :D
 
Делује на слици за једно два нивоа превисоко, али то још више долази до изражаја због барака поред. На месту тих барака некада у будућности, неки други објекат ублажио би тај контраст и интегрисао овај поглед са остатком града. Тврђава би тада опет изгледала као независна издвојена целина, јер овако се на око пореде зато што су и тврђава и нови беко пројекат некако издвојени и физички и величином.
 
hazard":1yjldlk2 je napisao(la):
stf":1yjldlk2 je napisao(la):
Иако се не слажем да парира тврђави у негативном смислу, колико особа ће из овог угла да гледа на град?

Ovo je doba fejsbuka gde ljudi sebe za kompom i ne mrdaju iz stolice. Vise ljudi ce videti ovu sliku, nego zgradu uzivo :D
Одбијам да поверујем у то. :D
hazard":1yjldlk2 je napisao(la):
Тврђава би тада опет изгледала као независна издвојена целина, јер овако се на око пореде зато што су и тврђава и нови беко пројекат некако издвојени и физички и величином.

Тврђава и Беко се довољно разикују да наглашавају једно друго. Беко наглашава тврђаву и обратно, док би, парадоксално, хипотетичка зелена површина заправо у потпуности прогутала тврђаву.

То је та хармонија по контрасту о којој дрвим.
 
Uspeo sam opet da izbunarim Podrekin projekat za Beko. Ovog puta sam ga okačio na dodaj.rs, kako ga ne bismo opet izgubili:

podrecca-beko.jpg
 
Vrh