Šta je novo?

K-District [Nekadašnji Beko Projekat]

dosen":uk2lainn je napisao(la):
Totalno odsustvo lokacije i osecaja za mesto.
Што би рекао Петар Божовић у Црном Груји: "Може....а и не мора бит`" :wink:

Рецимо, у захином пројекту се може доста елемената директно повезати са локацијом.

Рецимо, третман диспозиције блока је пандан свим дорћолским затвореним блоковима са зградама по ободу блока и унутрашњим двориштем, које је врло често пресечено неким пасажом као што је и Беко блок пресечен дијагонално пешачким коридором.

Затим, ту је нагло варирање спратности објеката који би могли бити пандан остацима зидина Калемгдана који се у врло сличној форми спуштају ка рекама.

Потом сама разуђеност објеката у захином пројекту се може сматрати као пандан зидинама Калемегдана које су такође разуђене у зависности од времена када су подизане.

Онда, ту је и степенаста форма спратности која је опет пандан степенастим формама калемегданских зидина.

Затим, језеру у сред блока као и флуидна форма комплекса може асоцирати на воду, тј. реке, то јест, град на води, што Београд јесте.

----------------------------------------------------------------------------------------------

Што се тиче тврдњи да пројекат није цртала лично Заха већ неки "млађи референт" из "Јужне Кореје" ...... па шта сте очекивали? Ниједан светски архитекта лично не црта пројекте и детаљише их. То раде бирои састављени од десетине сарадника. Чак и дизајн није радила Заха већ сарадници, који су највероватнје предложили више верзија а она лично је само одабрала која се верзија разрађује.

Сад се неки праве увређени што су пројекат радили сарадници....па то је смешно. Зато што то тако функционише у свим великим бироима, и исти је случај са свим пројектима где год се они радили, био то Београд или Дубаји, Сиднеј и Талин, Њујорк или Варшава....
 
Delija":w1pimpud je napisao(la):
Опрости али моје интелектуалне способности нису довољне да схватим шта си ти сад написао.

Зума је овде прекопирао неке безначајне коментаре ко зна каквих ликова на неком страном сајту који би ваљда требали нешто да значе.То нема никакве везе са Зуминим мишљењем а притом сви који су то хтели да читају могли су на самом линку који је горе постављен а Досен је написао невероватно количину неистина и произвољних нагађања а видим да је сад многе уклонио.

Oprosteno ti je, ja sam vec ranije ukacio da nekad ne razumes bas potpuno sta sam napisao. A sad vidim da je to izgleda slucaj i sa nekim Zuminim i Dosenovim komentarima, meni su oni recimo savrseno jasni i imaju smisla. No dobro, razni ljudi-razne cudi, neko voli popa a neko popadiju, itd. U svakom slucaju, ako je to vec slucaj, cemu ucutkavati one koje ne razumemo i proglasavati ono sto oni pisu trolovanjem, beznacajnim, besmislenim itd?
 
Delija":c7sx1eu3 je napisao(la):
Овај преноси коментаре неких дебила из три лепе а ти Досене си успео у толиком посту да не напишеш било шта смислено.
Опет тролујете
Delija":c7sx1eu3 je napisao(la):
Зума је овде прекопирао неке безначајне коментаре ко зна каквих ликова на неком страном сајту који би ваљда требали нешто да значе.То нема никакве везе са Зуминим мишљењем а притом сви који су то хтели да читају могли су на самом линку који је горе постављен а Досен је написао невероватно количину неистина и произвољних нагађања а видим да је сад многе уклонио.

Dezeen:

Sediste u Londonu.

Po listu Independent, PRVI u svetu na listi 10 najuticajnijih blogova o arhitekturi. Tri miliona poseta mesecno.

http://www.independent.co.uk/extras...n/the-10-best-architecture-blogs-7912530.html

Sa sajta, About:
"Our mission is simple: to bring you a carefully edited selection of the best architecture, design and interiors projects from around the world.

Dezeen was launched at the end of November 2006 and has grown rapidly to become one of the most popular and influential architecture and design blogs on the internet. We now get over three million visits a month, and traffic is growing every year.

In 2012 UK newspaper the Independent named us best architecture blog in the world while in 2011 French magazine Architectural Digest placed us in the 100 qui comptent list of the most important forces in global design.

Dezeen was included in Time magazine’s Design 100 list of the most influential forces in global design (below), and in Design Week magazine’s Hot 50 list of key figures in design."

http://www.dezeen.com/about/
 
О како је лепо бити глуп. А какве везе имају коментари посетилаца сајта са самим сајтом? Тамо би чак и ти могао да оставиш коментар.
 
@stf
O lokaciji.
Mislim da je nepotreban jos jedan blok. Treba srediti postojece blokove.
Kada rade na ovakvoj lokaciji Britanske firme naprave seriju verified views, to jest tacan 3d sa fotomontazom koje rade specijalizovane firme( to nije obicna 3d mnotaza). Trosak toga bi bio pola sume koje su dobili za ovo resenje. Oni to nisu uradili i iz razloga sto bi se videlo da je ovaj blok narusava karater mesta.

O formi sam vec rekao.

O strukturi. Megastrukture nista nikom nisu donele dobrog sam investitiorima. Potpuno su neodrzive. Govore jezikom totalitarizma. Neodrzive su sto se tice odrzavanja. Lako postaju geta i imaju los uticaj na zajednicu.

O postojecoj zgradi Beka, da su to uradili u Britaniji tesko bi dobili jos neki posao slicnog tipa. Na njih bi nasrnulo nekoliko mocnih strucnih institucija. Neke imaju i pravo veta na projekat. Ta zgrada ima svoju istoriju i mesto. I danas ima svoj alternativni zivot koji je iznikao sam od sebe. I potpuno odgovara lokaciji.

O funkciji - dobijamo jedan mrtav samodovoljan blok. Koji ne sluzi korisnicima prostora koji nisu vlasnici stanova. Vec sluzi grupi od 1000 ljudi da dobije svoje stanove iz snova i vlasniku da napravi estraprofit. Da je na vlasti SPO verovatno bi zidali na samom Kalemegdanu. Ovako su tu negde. To mesto ima potencijal da revitalizuje funkcije ovog kraja.

Zasto investitori koriste imena. Da bi dobili na legitimitetu za ovu operaciju. Nas narod voli grandomanske i samouzdizuce projekte. Ali to je osobina svih malih naroda. Makedonci su primer. To je znaci hrana za dusu naroda.
Ima i onih koji kacu -ajde samo nek se nesto gradi.

Opet fali struka i strucna udruzenja (korumpirana i sa malo znanja), kao i civilizovana i aktivna populacija koja bi to sprecila. Ko je od nas spreman da napise na kartonu Branimo Beko i ode da sedi tamo 8 sati.
 
slicna "megastruktura" koja je postala geto.. mozes li mi navesti jedan slican primer? da olaksam, bilo kakav slican privatni projekat koji je postao geto, izolovana oaza koji tera ljude od sebe. usput, ja mislim da je beko sada geto i da samo moze da prestane to da bude.

sto se tice bojazni da ce neki zli bogati ljudi ograditi to i obicnoj raji zabraniti prilaz..pa cekaj.. to vec tu imamo, samo bez zlih bogatih ljudi, zar ne? sta vise, taj prostor nikada u svojoj istoriji nije bio javni prostor, sem u nekakvim planovima. prodat je za 60miliona i sad umesto da hvatamo za gusu gradsku vlast gde su te pare i zasto nisu recimo ulozene da se revitalizuje neki od tih silnih gradskih blokova i coskova koji vape za bagerom mi pametujemo investitoru koji je, morate priznati, ispao krajnje korektan i strpljiv, ispostovao sve sto je trazeno i cekao koliko je cekao.. odakle pravo? a da je njegov motiv profit.. wow, kakav skandal!



ima tu jos par stvari koje ne razumem ali pojasni mi ovo za pocetak, ako te ne mrzi
 
Stvar je u postavljanju uslova od strane urbanista. I u aktivnom ucestvovanju struke i javnosti. Ne znam ko je investitor, sa kojim je parametrima radio i koje su urbanisticke promene radjene na sajtu da bi ulagac napravio sto vecu zaradu.
Svuda na svetu na osetljivim lokacijama investitori imaju problema da nadju pravo resenje. Prodju godine i cak decenije. Kada investitor u Londonu kupi neki plac koji ima osetljivu lokaciju, on zna da ima veliki rizik i sa rokovima i sa isplativoscu.
Primeri koje ja znam su recimo kasarna u Celziju, Battrsea centrala koja je promenila 5-6 vlasnika jer nisu mogli da izvuku ono sto su hteli.
Ima mnogo takodje slucajeva gde su investitori sa politickom podrskom pobedili, ali su ipak morali u nekom kompromisu da daju nazad nesto zajednici. Ne u smislu para nego urbanizma i arhitekture.

Primer megastrukuture je recimo ceo sadasnji Abu Dabi, Bahrain, stambena kapija Genex na NB, Yu biznis centar i veci deo Novog B, neki delovoi Docklands-a iz vremna MTatcher, Istocni London, Brazil SanPaulo, Salvador, HongKong, Juzna Korea, novi gradovi u Kini, posleratni blokovi internacionalnog stila po celoj Evropi, satelit naselja u Beogradu...
Posledica takvog urbanizma je otudjenje segregacija ( bolest koju cemo uskoro upoznati), mritvi blokovi u koje se stize automobilom, gde su zaboravili da stave pesacku ulicu jer je vaznija sigurnost bogatih i njihovih automobila, nego sloboda kretanja. Gde veliki deo gradjevine propada odjednom i nemoguce ga je popraviti bez ucesca drzave ili bivaju zapusteni u sredini zivotnog veka.
I bogata zatvorena zajednica i siromasna imaju slican nezdrav uticaj na lokalnu sredinu. Ovde sam naveo primere oba slucaja.
Samo u necivilizovanim zemljama se dozvole za ovakve lokacije dobijaju brzo. Jer postoji diktator ili tajkun koji o tome odlucuje.
Ovde postoji suprotstavljeni javni i privatni interes i potrebno je naci neko kvalitetno kompromisno resenje.
 
ja sam pokusao da cujem nesto novo i mozda nesto naucim od tebe...ali ok, moja greska.

ja te pitam jedno ti mi pricas drugo, ne znas mnogo o investitoru i uslovima na dorcol ali znas da je hong kong propao, pricas o zapostavljenim pesacima u kontekstu projekta koji na povrsini ima samo pesacke koridore, ubacis malo brzilskih favela, dodas malo margaret tacher, segregaciju .. pa stvarno do jaja!
 
Dosen, umesto plusa, :pob: Ja sam iz istog razloga protiv jednog grand-resenja Karadjordjeve sve do mosta.

PS Delija, da li ti stvarno mislis da se isti tip ljudi okuplja i na Kolarcu i na Severu? Ne iskljucujem da ima pojedinaca koji posecuju i jedno i drugo mesto ali su u pitanju dve razlicite populacije, po prosecnom ukusu, interesovanjima, godinama, itd. Tako i na internetu, ko ide na sajt koji se bavi dizajnom to sigurno ne radi zato sto ga dizajn ne zanima. Znaci komentari odslikavaju misljenje jedne populacije koja je ipak verziranija od generalne populacije. Reci "kakve veze ima sajt" je stvarno nesto sto ne mogu da shvatim da jedan obrazovan covek ozbiljno kaze. U sustini nesto gore od "lupanja" :lol:

PPS Sto se tice "uslova konkursa" ovde je kristalno jasno da investitor ima para i moci pa je cimnuo i Zahu u svoje svrhe (naravno - uguravanje sto veceg volumena, kao i svi investitori) i sebi dopusta totalnu bastardizaciju zgrade Beka (u ISTE svrhe, volumen, volumen, volumen) a neki u gradu su ocigledno placeni da ne odrade svoj posao. Ajde da je u pitanju stadion na Vozdovcu ali ovo je ipak u ultracentralnoj zoni uz sam Kalemegdan. I Beko i sve oko njega je napumpano do balcaka, jedino su otvorili jednu vizuru ka reci da bude kao "eto, sta hocete, uzeli smo pogled u obzir". Jos ako uspeju da nadraze deo strucne publike koja izjednacuje neobicno/zakrivljeno sa lepo/efektno zavrsili su posao.
 
Delija":2308vn3n je napisao(la):
О како је лепо бити глуп. А какве везе имају коментари посетилаца сајта са самим сајтом? Тамо би чак и ти могао да оставиш коментар.

Kad vec provociras ovakav tip razgovora, bar da je odgovor takav da od njega bude neke koristi:

Netetikecija ne postoji zato sto je neko bio dokon. Elementarna pristojnost je prvo znak osnovnog obrazovanja, a zatim neophodni znak psihicke stabilnosti koja jedino moze omoguciti koriscenje strucnog znanja. Nedostatak samokontrole pre svega unistava nasu kredibilnost. To onda ili znaci da nismo u stanju da objektivno procenjujemo situaciju, pa nam je sud u ocima drugih bezvredan, ili je samo metod kome se pribegava u nedostatku pravih argumenata. Otprilike, nadamo se reakciji poput ove: "Treba mu oprostiti, jadnik se naljutio, pa nije u stanju da se kontrolise." Na nesrecu, taj naivni ulicni "argument" govori samo o nama i uopste ne prolazi ako nismo na ulici, posto se sve moze reci i na drugi nacin.

Zanimljivija od ovoga je cinjenica da je arhitektura pre svega multidisciplinarna. Za razliku od mnogih drugih, koje su to delimicno, ovde je to sama suština. To nije samozadovoljavanje neostvarenih umetnika. Sami ljudi su nesto najslozenije sto postoji, skup ljudi organizovan u zajednicu je sistem cija je kompleksnost na nivou jos visem od toga, a pojedine zgrade i sam grad su strukture koje sve to nekako moraju da podrze. Arhitekta i urbansta zato apsolutno mora imati na umu CELINU, kako se to uklapa, kakve su stvarne potrebe svih, ne samo narucilaca konkretnog projekta, i ne samo te lokacije. Zbog toga je za uspešnog arhitektu neophodno ne samo usko strucno znanje, vec i IZUZETNO ŠIROKO OPŠTE OBRAZOVANJE, a na kraju i jedna tesko odredljiva, sasvim individualna i verovatno urodjena sposobnost stvarnog razumevanja ljudi i nacina na koji oni zive, sta vrednuju i sta im je potrebno. Ti si ovde dragocen kao negativan primer zato sto vecina tvojih komentara vrlo slikovito pokazuje zasto nije dovoljno posedovati usko strucno znanje bez sirokog opsteg obrazovanja i ikakvog stvarnog shvatanja cemu bi to znanje ustvari trebalo da sluzi. Sem uvreda, jedino što dobijamo je stalno pozivanje na vrlo formalno, površno i sasvim pogrešno shvaćenu "struku".

Sada si uspo da pokazes cak i nerazumevanje onoga sto je poznato bas svima, da se Internet razlikuje od klasicnih medija. "Debili iz tri lepe"? Dezeen jedan od najuticajnijih blogova o arhitekturi u svetu. Samo u klasicnim medijima kao sto su novine i casopisi autoritet zavisi samo od redakcije. Na Internetu je uticaj dvosmeran i formiraju ga i komentari, strucnost i prililozi onih koji ga prate. Zar moram da objasnjavam dinamiku i prirodu selekcije komentatora na blogovima, ili nacin na koji losi komentatori smanjuju posecenost i vrednost sajta, a strucni ga podizu? Ili nacin na koji se dobri komentatori podsticu, a losi potiskuju komentarima ostalih ucesnika? Da, svako moze da ostavi komentar. Ali ako ih ima previse, to onda prestaje da bude mesto na kome se skupljaju oni koji vrede, pa ni sajt vise nije uticajan. Posto on to ipak i dalje jeste, a velika vecina ima tragicno lose misljenje, onda komenatri nekolicine "iz tri lepe" nisu bitni, ako ih uopste ima.

Upravo u tim komentarima je dovoljno naznaceno o cemu se u Zahinom projektu ustvari radi. "Signature architects" imaju svoj razvojni put i svoja ogranicenja. Postaju poznati zato sto insistiraju na svom "potpisu" koji guraju i gde treba i gde ne treba. Zapad ceni individualnost i prepoznatljivost zato sto su i proizvodi arhitekata delimicno samo roba na trzistu, a za to trziste je postojanje "branda", a time i opste prepoznatljivosti, realna trzisna vrednost koja se zato postice. Ako se pojavi neko ko istovremeno ima i talenat i prepoznatljivost, on brzo uspeva. Medjutim logika trzista pocinje da ga tera na hiper produkciju, a i on sam zeli da iskoristi trenutak dok je "u trendu", pa to sto radi pocinje da biva prazno, formalno ponavljanje onoga sto ga je proslavilo. Istovremeno "potpis" postaje ogranicenje jer ne sme da ga napusti. Treci efekat je potreba da se odrzi na "oštrici", na avangardi svog pravca, da ostane u žiži javnosti tako sto pravi sve impozantnije, vece i smelije projekte. Pošto u uredjenim i bogatim državama postoji ogromna količina svih mogućih regulativa koja ograničavaju neobuzdane ali nefunkcionalne, ili po okolinu štetne izlete mašte, oni treći svet (sa bar nekim parama) koriste da bi ostali poznati, a prvi svet da bi zaradjivali. Između ostalih stvari, i to si mogao da pročitaš na tim komentarima "iz tri lepe". Ono smatraju da Zaha koristi Srbiju kao "treci svet", za svoju promociju, gurajuci projekat koji na mestu kao što je Kalemegdan apsolutno ne bi bilo moguce realizovati u bilo kojoj uredjenoj drzavi. Po njima, umesto na ponos, dobićemo nešto na večnu sramotu.

Za STF-a. "Mlađi referent iz Južne Koreje" se odnosio na nekog o ima veću kreativnu kontrolu nego što bi trebalo da ima. Naravno da ih svi veliki arhitekti koriste, ali kao pomoć, za odrađivanje onog dela posla koji je glavni arhitekta dovoljno usko definisao.
 
razgradjevinar":22t02bqb je napisao(la):
sto se tice bojazni da ce neki zli bogati ljudi ograditi to i obicnoj raji zabraniti prilaz..pa cekaj.. to vec tu imamo, samo bez zlih bogatih ljudi, zar ne? sta vise, taj prostor nikada u svojoj istoriji nije bio javni prostor, sem u nekakvim planovima. prodat je za 60miliona i sad umesto da hvatamo za gusu gradsku vlast gde su te pare i zasto nisu recimo ulozene da se revitalizuje neki od tih silnih gradskih blokova i coskova koji vape za bagerom mi pametujemo investitoru koji je, morate priznati, ispao krajnje korektan i strpljiv, ispostovao sve sto je trazeno i cekao koliko je cekao.. odakle pravo? a da je njegov motiv profit.. wow, kakav skandal!

Imamo donji Kalemgdan koji je javni postor i pripada svima. Imamo blok koji ulazi u njega i koji je decenijama baš zato bio predvidjen istu vrstu namene, pa bas zato nista bitno i novo tu nije gradjeno. On nije toliko cuvan da bi sada neki stranac i par tajkuna mogli da zaradjuju za sebe na racun smanjenja kvaliteta ostatka tog ambijenta koji je i SADA za sve nas, isto kao sto je trebalo da bude i ovaj deo. Da su se i pre nas tako ponašali, ovde bi bio soliter novobeogradskog tipa ili citav blok velikih, starih predratnih zgrada. Tada se to smatralo super-modernim, kao danas ovo. Korektni inevestitor je verovatno dao na znanje da ce "svima biti bolje" ako on "Beograd stavi na mapu", što su sve relevantne osobe ispravno shvatile. Cak toliko da su izmenile generalni urbanisticki plan za jednu jedinu lokaciju "kao izuzetak", pa se zatim kolektivno ZAPOSLILE kod investitora. I sad je sve korektno?
 
Znaci izmenili su urbanisticki plan. Izgleda da je jedino sto ih sprecava da idu dalje konverzija zemljista i slabo trziste. Nadam se da ce to da potraje. Ko je vlasnik objekata do sajta, cini mi se da je tu bila i neka skola...
 
razgradjevinar":31qf394f je napisao(la):
slicna "megastruktura" koja je postala geto.. mozes li mi navesti jedan slican primer? da olaksam, bilo kakav slican privatni projekat koji je postao geto, izolovana oaza koji tera ljude od sebe. usput, ja mislim da je beko sada geto i da samo moze da prestane to da bude.
razgradjevinar":31qf394f je napisao(la):
ja sam pokusao da cujem nesto novo i mozda nesto naucim od tebe...ali ok, moja greska.
ja te pitam jedno ti mi pricas drugo, ne znas mnogo o investitoru i uslovima na dorcol ali znas da je hong kong propao, pricas o zapostavljenim pesacima u kontekstu projekta koji na povrsini ima samo pesacke koridore, ubacis malo brzilskih favela, dodas malo margaret tacher, segregaciju .. pa stvarno do jaja!

Ko dolazi na Kalemegdansku tvrdjavu? Zasto tamo dolaze? Ko dolazi na setaliste ispod tvrdjave? Ko i zasto ide u 25 maj? Ko i zasto ide u zooloski vrt? U Novakov centar? Biciklisticku stazu? Beko je bio zakljucan, ali su sada delovi rekonstruisani i poceo je da se koristi kao ekskluzivni izlozbeni prostor. Tu je bila izlozba Pikasa. To je opet ista namena. Ko je dakle i kada razgovarao o potpunoj promeni namene citave okoline? Ti koji ce doci u trzni centar i razni pravi i lazni "biznismeni" su potpuni stranci i po motivima i po poslu koji tu obavljaju. I to se moze smatrati kao neka vrsta geta, izdvojenosti od okoline. Pa ce ili oni da promene citavu tu okolinu i ambijent, ili u ce ostati usamljeni, pa ce onda i biti neka vrsta izdvojenog ostrva u ambijentu u kome se nalaze. Nije li stetno i jedno i drugo?
 
Промена урбанистичког плана се мање више свела само на спајање више парцела у једну.

По ГУП-у 2021 који је усвојен давне 2002 Беко блок је намењен за комбиновани градски центар.
 
Mozda bi kompromis bio:
Da ocuvaju Beko u potpunosti i odvoje odredjen broj kvadrata za javne sadrzaje.
Dozvole siroki koridor do 25 Maja
Smanje kvadraturu, volumene i smire arhitekturu. Vazan je Kalemegdan a ne Zaha. Sakriju sto vise iza Beka.
Dozvole vise autonomnih jedinica umesto megastrukture.
Dozvole slobodno kretanje po unutrasnjem dvoristu bloka i omoguce javne sadrzaje na nivou 0.
Rese nevidljivo parking za te silne stanove.
Izgrade osnovnu skolu sa kapacitetom duplo vecim od potreba bloka. Mogu da iskoriste Drapsin za osnovu.
Drapsin izmeste ne lokaciju koja je bliza nekom saobracajnom centru ili industrijskoj zoni.
Ja ne znam kako su oni zamislili Drapsin i hotel sa 5* jedno pored drugog. Verovatno cekaju da drzava plati izmestanje.
Izmeste ostale sadrzaje u PPP formi.
Urede park skole i javni park u okviru kompleksa.
Dozvole 15% socijalnih stanova. Ucitelji, medicinske sestre, restitucija...
Naprave dva zelena mosta peko puta i pruge, nesto kao na slici.
Ako im po proceni panela gde bi sedeli ljudi/institucije od integriteta, to nije dovoljno da naprave razuman plus.
Onda im dati drzavne/gradske parcele u postojecim blokovima na Dorcolu, gde bi mogla da se uradi razumna interpolacija i gde bi mogli da pokrenu regeneraciju bloka, i celog kraja.
Sve to zahteva nov projekat ili konkurs.

http://webarchive.nationalarchives.gov. ... nd-005.jpg
 
Slazem se sa svime osim osnovnom skolom (u gradu i tako postoji visak kapaciteta u skolama i obdanistima, zalosno ali je tako) a i tih 15% socijalnih stanova mi se cini kao cist poziv na muvanje u nasim uslovima. Ali svakako pre svega ocuvanje Beka i smanjenje volumena i magnitude/velicine citavog poduhvata - obavezno. Smanjenje dozivljaja - jako pozeljno :D , bar sto se mene tice, mada prihvatam da ukusi jesu razliciti.
 
Skola ima premalo u gradu suprotno uvrezenom misljenju. Zato i postoje dve smene cak i u nizim razredima. Dobra skola sa jednom smenom dici ce vrednost kvatrata znacajno. Vrtic bukvalno ne mozete da upisete ako oba roditelja nisu zaposlena i onda vam treba veza. Obuhvacenost je ispod polovine u Londonu je 80%. Na sajtu mora da bude bar jedno obdaniste i da bude sposobno da primi decu i iz okolnih blokova. Skola treba da ima kapacitet veci od potreba zitelja novih stanova da bi se dobio mix razlicitih slojeva. Izgleda kao neodgovarajuce mesto za skolu. Ali ne mozete dodati 50000 m2 i ocekivati da vam neko drugi plati servise. Bolje je da to plate bogati a da koristi zajednica.
 
stf":ohh5sqqd je napisao(la):
Промена урбанистичког плана се мање више свела само на спајање више парцела у једну.

По ГУП-у 2021 који је усвојен давне 2002 Беко блок је намењен за комбиновани градски центар.

"Urbanizam u interesu investitora"

- Kako Detaljni urbanistički plan Kalemegdan iz 1969, na datoj lokaciji, ne dozvoljava izgradnju rezidencijalno-hotelsko-trgovinskog kompleksa, „Property Development“, posle kupovine zgrade fabrike i okruženja, pokrenuo je inicijativu za izradu Plana detaljne regulacije i za izradu plana angažuju Centar za planiranje urbanog razvoja (CEP), s idejom da se plan uradi samo za blok „Beko“, a ne za ceo Kalemegdan, što predstavlja brutalno parcelisanje jedne ambijentalne celine koja se oduvek sagledavala kao celina. Grad u tome nije video problem i odobrio je izradu plana - navodi sagovornik Danasa i napominje da Grad nije prihvatio zamerke koje su pristigle u vreme javnog uvida.

Gradski parlament je 9. marta ove godine usvojio novi Plan detaljne regulacije, koji izuzima blok „Beko“ iz konceptualizacije šireg područja Kalemegdana i koji omogućava investitoru da uđe dalje u postupak dobijanja građevinske dozvole za izgradnju planiranog kompleksa.

http://www.danas.rs/danasrs/srbija/beog ... _id=238455

-----------------------------

Arhitekta Aleksandra Banović bila je dugogodišnji direktor Zavoda za zaštitu spomenika kulture Beograda ... , Saša je bila autor i saradnik na izradi niza planskih akata, među kojima su DUP Beogradske tvrđave i Kalemegdana, DUP Područja Knez Mihailove ulice (Intervju 2010 godina) :

Onaj ko je kupio BEKO (lokacija predviđena za zelenu površinu) unapred je znao da će dobiti odrešene ruke za izgradnju, zahvaljujući autorima teksta zakona koji su „promućurno“ ubacili klauzulu o mogućnosti „transformacije zatečenih objekata na ovom potezu“, koja je naknadno ubačena u uslove DUP-a, od strane onih koji su bili zaduženi za „sinhronizaciju“ urbanističkih uslova sa potrebama Investitora. Pitam se u kakvom su odnosu bivše kolege iz CEP-a sa Republičkim zavodom, kad su od njega dobili Uslove čuvanja, održavanja i korišćenja kulturnog dobra, tj. saglasnost da se promeni namena prostora na ovoj atraktivnoj lokaciji. Napominjem da je DUP-om načelno data mogućnost transformacije namene, ali ne da o tome odlučuju investitor i projektantski tim.

http://www.pecat.co.rs/2010/07/aleksand ... jem-planu/
 
dirljiv intervju u maniru pecata u kome nam gospodja prica dirljivu pricu o silnim spomenicima kulture koje su za njeneg vakta, kad nije bilo bitno da li si podoban nego da li si strucan, spaseni i sacuvani za buducnost da bi onda dosli ovi zlodusi i sve raskucili. ona je svojevremeno strucno zakljucila da nebojsina kula, staro sajmiste, turbe seih mustafe... mogu da izdrze jos jedno 300 godina samo ako se adekvatno i redovno zapisavaju i dogradjuju i sad ima puno pravo da se ponosi sobom i svojom karijerom i da sudi sta nama treba jer da ne bi nje neko bi ne daj boze uselio sirotinju u bivsi konc logor ili nesto slicno njoj nepojmljivo...

jedini korisan info, odnosno dodatni zbun, je da je postojeca zgrada beka predvidjena za rusenje a ne zasticena zakonom... ok, ne znamo sta hocemo ali znamo sta necemo
 
Malo o beku malo o zoo vrtu u politikinom magazinu
dsc04790.jpg

dsc04791.jpg

dsc04792.jpg

dsc04795.jpg

dsc04807.jpg

I naj bitinije kako je gospodja loncarski sve to odobrila
dsc04803.jpg
 
Ja i dalje ne verujem da se priča o tome šta treba na parceli koja je prodaza pre X godina i za koju postoji konkretan plan.
Što neko već ovde reče, dajte da se ta energija iskoristi na nešto što ima smisla i gde se može uticati.
 
Pa i most na Adi je izgradjen pa ga pola vas pljuje redovno...
 
Ja mislim da je to moglo pametnije da se uradi, ali osim po jedne rečenice tu i tamo ne trošim vreme na kritikovanje nečeg što je već rešeno. A i pohvalim ga kad ima razloga.
 
Feanor":sni1r2qu je napisao(la):
Pa i most na Adi je izgradjen pa ga pola vas pljuje redovno...

zato sto nas je uvalio do guše, a saobracaj nije olaksan ni do kolena

Beko je druga sitacija,
privatna parcela, privatan projekat, a pored privatne postoji i znacajna opšta korist
samo pojedinci kritikom pokusavaju da se ogrebu od tog projekta kroz samo njima znanim korupciskim putevima
 
Vrh