Šta je novo?

K-District [Nekadašnji Beko Projekat]

Da se ovo ne pretvori u temu o Zumi, propuštam seriju.
 
relja":24eothx4 je napisao(la):
@ svi
koliko ja shvatam, tema je tu i za razmenu mišljenja.
Na terenu su samo mašine koje raščišćavaju plac, nije da se nešto dešava. Takođe, šta smo novo videli i saznali o ovom projektu nakon rendera? O čemu bi ste pisali ovde: svako da ponovi "super", "sviđa mi se", "ovo je veliki korak napred za Beograd"...?
Mislim da je na ovoj temi previše oduševljenja i da nema ravnoteže, a da na forumu uopšte preovladava stav "sad ili nikad" za svaku predloženu ideju, bez dovoljno kritike.
Ja nemam vremena da pišem dugačke postove, ne mogu ni da se skoncentrišem na tako nešto :) pa ću kratko ponoviti da mi se ovaj BEKO ne dopada, neću ponavljati zašto.
Isto tako, mislim da treba da prepoznate kvalitetno mišljenje i da treba da ga cenite, slagali se sa njim ili ne.

:kk:

I u biti nikada nista nije "sad ili nikad", bice ovaj grad tu i kad svi mi odemo. A i ta parcela ako na njoj ima interesa da se gradi sada, verovatno ce biti i sutra, jer je to jednostavno dobra parcela. Pa ako je tako onda i treba da vazi da treba premeriti sto puta pre nego sto ce se iseci. Odnosno izgraditi.
 
Pa ako moderatori misle da je su Zumine vizije zauzele previse ovog virtuelnog prostora, onda ce verovatno prebaciti poslednjih 10 strana u odgovarajucu temu u radionici.
Oni ce se odluciti za tako nesto ako smatraju da treba.
 
razgradjevinar":tkg0v30x je napisao(la):
boca-ica":tkg0v30x je napisao(la):
Zuma tvoj post ima samo jednu malu gresku i to ime projekta ,
ali ti kao odlican branilac stetnog Oblaka , nikada ga neces ugroziti
vec prostom zamenom imena projektujes na koristan Zahin projekat

au, ovo mi je promaklo.. pa nije valjda da se covek zalaze za izradnju oblaka a ovamo bez blama kritikuje beko? preilistao sam temu beton hale i shvatio da se zuma tamo ne oglasava, barem ne u poslednjih par meseci (nisam nasao ni jedan post, ni za ni protiv).. ali ako on nema sta da kaze na temu sramotnog oblaka onda svo ovo silno pisanije na temu beka dobija jedan sasvim drugaciji smisao.

boco hvala, zuma zbogom

Ovo vec postaje nadrealno. Ja kazem sta mislim, a ti vise verujes sta boca-ica kaze da ja mislim.

Prvo me stf pita zasto ne ucestvujem u temi vezanoj za Mirijevsku sumu. Onda boca-ica pita zasto ne ucestvujem u borbi protiv Oblaka. Lepo mu objasnim da sam apsolutno protiv Oblaka ali da mislim da su kratke poruke bezvredne kod tema ovakvog znacaja, a nemam toliko vremena da pisem na puno tema. Boca-ica onda ocigledno zakljuci da posto vec trosim toliko mnogo svog slobodnog vremena na stalne obilaske terena, slikanje i detaljno argumentovane poruke, onda imam obavezu da trosim jos i mnogo vise svog slobodnog vremena prateci i druge teme, valjda zato sto mi to ide od ruke, inace ce oni svasta da pomisle o meni. Umesto da tako pisu upravo oni koji to predlazu, ako vec misle da bi takve poruke dobro dosle i tamo gde oni misle da treba.

I sad, posto nisam nista odgovorio jer mi je izgledalo glupo da jos razvodnjavam temu raspravljajuci o necemu toliko ociglednom i off-topic, boc-ica zakljuje da ja ustvari branim Oblak samo zato sto ne ucestvujem i tamo, pa to pocinje da ponavlja kao vec utvrdjenu cinjenicu. I sad se nastavljas i ti sa ovako apsurdnim insinuacijama

"ali ako on nema sta da kaze na temu sramotnog oblaka onda svo ovo silno pisanije na temu Beka dobija jedan sasvim drugaciji smisao"

Nisam siguran da jos imam stomak za ovakve psiholoske tehnike.
 
Delija":2k1sctws je napisao(la):
Слажем се.Само што "Шта бих ја ставио на месту Бека и шире, елабарирано на десет страна" нема ама баш никакве везе са актуелним пројектом због којег је и отворена ова тема. Ту и тамо му се поткраде који користан пост са сликама рушења шупа али свему осталом је место у посебној теми у радионици.

Тиме бисмо једним ударцем убили две муве. Он би могао да "урбанизује" до миле воље на посебној теми где би се у дискусију укључили они које интересује његова визија а они који би ипак само да се информишу о текућем пројекту или да дискутују о њему би то могли да чине овде без мучне потраге за постом који би био информативан и очекиван на овој теми због којих људи и посећују исту.

Ima vrlo velike veze sa projektom inace ne bih pisao. Da Zahin projekat nije dobar (uzet sam za sebe, bez uklapanja u okolinu), onda bi se moglo govoriti samo o njemu, pokazati sta ne valja i otpisati ga. Posto u tom smislu jeste dobar, a ne valja samo u poredjenju sa altenativom, onda se MORA opisati ta altenativa inace je prica da ne valja besmislena. A alternativu je prakticno nemoguce opisati ukratko jer se konkretnoj i lepoj zgradi suprotstavljaju nematerjalne vrednosti i flekisbilni, promenljivi sistem sadrzaja, a ne bilo sta odredjeno sto bi se prosto moglo imenovati. Kolika je vrednost vidika? Istorije? Zelenila? Pesackog prostora? Sporta? Koliko vredi to sto prostor nema fiksnu namenu? Vizure se mogu menjati drugacijom sadnjom drveca, a prekosutra ce neko tu napraviti vestacko jezero ili motku-pristaniste za Cepeline ili organizovati Exit. Sta je ambijentalna celina? Kad dovoljan broj razlicitih delova cini novi kvalitet, nesto vece od zbira delova? Itd, ovo se moze preneti samo primerima mogucih sadrzaja, potpuno je nemoguce iskazati promenljivost, visestruke potencijale takvog prostora i buduce kulturne potrebe, na bilo koji drugi nacin. Ovo nije za radionicu jer ja sve vreme pricam SAMO o Zahinom projektu, govoreci sta sve on nije. Ne moze se drugacije reci da nesto nije DOVOLJNO dobro, ako ne kazete od cega je losije. Ne mozes reci da se ne uklapa u celinu, ako ne opises na koju celinu mislis. A ti lepo jednom probaj da to izvedes u po dve recenice po postu, ali tako da OVAKVE stvari razume dovoljno veliki broj ljudi dovoljno dobro.
 
Delija":3ugabi7b je napisao(la):
Па ако већ човек има потребу да пише и урбанизје,пробија нове улице,шеталишта,измешта све и свашта итд нека то ради на одговарајућој теми у радионици.Ако се око пројекта не дешава ништа не знам зашто мора на њој да се пише? Ено тема о Кампусу 41 нам је мртва,ај да пишемо на њој. :roll: Он је своје мишљење о актуелном пројекту изнео пре 10-15 страна,оно што се десило у следећих 10 нема везе са овим пројектом већ са визијама појединца.Не бих имао ништа против тога да је то изнето и овде у 2-3 поста али 10 страна на јако посећеној теми због атрактивности и важности пројекта је стварно превише. Толики материјал заслужује посебну тему.

Kako želite. Ono što sam mislio da je važno preneti sam uradio koliko je to bilo moguće, pa je to sada zaokruženo. Videćemo šta će biti dalje, ali vas za sada više neću uznemiravati.
 
Zuma":b3ji64tu je napisao(la):
razgradjevinar":b3ji64tu je napisao(la):
boca-ica":b3ji64tu je napisao(la):
Zuma tvoj post ima samo jednu malu gresku i to ime projekta ,
ali ti kao odlican branilac stetnog Oblaka , nikada ga neces ugroziti
vec prostom zamenom imena projektujes na koristan Zahin projekat

au, ovo mi je promaklo.. pa nije valjda da se covek zalaze za izradnju oblaka a ovamo bez blama kritikuje beko? preilistao sam temu beton hale i shvatio da se zuma tamo ne oglasava, barem ne u poslednjih par meseci (nisam nasao ni jedan post, ni za ni protiv).. ali ako on nema sta da kaze na temu sramotnog oblaka onda svo ovo silno pisanije na temu beka dobija jedan sasvim drugaciji smisao.

boco hvala, zuma zbogom

Ovo vec postaje nadrealno. Ja kazem sta mislim, a ti vise verujes sta boca-ica kaze da ja mislim.

Prvo me stf pita zasto ne ucestvujem u temi vezanoj za Mirijevsku sumu. Onda boca-ica pita zasto ne ucestvujem u borbi protiv Oblaka. Lepo mu objasnim da sam apsolutno protiv Oblaka ali da mislim da su kratke poruke bezvredne kod tema ovakvog znacaja, a nemam toliko vremena da pisem na puno tema. Boca-ica onda ocigledno zakljuci da posto vec trosim toliko mnogo svog slobodnog vremena na stalne obilaske terena, slikanje i detaljno argumentovane poruke, onda imam obavezu da trosim jos i mnogo vise svog slobodnog vremena prateci i druge teme, valjda zato sto mi to ide od ruke, inace ce oni svasta da pomisle o meni. Umesto da tako pisu upravo oni koji to predlazu, ako vec misle da bi takve poruke dobro dosle i tamo gde oni misle da treba.

I sad, posto nisam nista odgovorio jer mi je izgledalo glupo da jos razvodnjavam temu raspravljajuci o necemu toliko ociglednom i off-topic, boc-ica zakljuje da ja ustvari branim Oblak samo zato sto ne ucestvujem i tamo, pa to pocinje da ponavlja kao vec utvrdjenu cinjenicu. I sad se nastavljas i ti sa ovako apsurdnim insinuacijama

"ali ako on nema sta da kaze na temu sramotnog oblaka onda svo ovo silno pisanije na temu Beka dobija jedan sasvim drugaciji smisao"

Nisam siguran da jos imam stomak za ovakve psiholoske tehnike.

Kad ti neko imputira nesto onda je to znak nedostatka argumenata. Kad ti neko spocitava to sto ne pises na drugim temama onda je to slicno, kao sto si objasnio. I ja isto imam neke teme koje su mi vaznije od drugih i na kojima visim a za druge jednostavno nemam ni vremena ni energije.

Mada je OK korektno upitati u fazonu "ako ti je toliko do ove vizure da li isto mislis i o oblaku"? Moj odgovor je da mi oblak vise bode oci od ovoga, jer mi se cini da ova strana tvrdjave moze vise da podnese, i ovaj objekat se ipak ne penje uz samu tvrdjavu i (preterano) joj vizuelno konkurise. Mada bi zaista bio najsrecniji da se ovaj deo levo uopste ne gradi nego da prebace to iza Beka. Kao i da lepo obnove zgradu Beka a ne da se nad njom izivljavaju samo da bi ugurali jos malo volumena u projekat.

O Zahinoj estetici sam vec vise puta rekao da je zapravo nema, to je vise izazivanje paznje i povladjivanje odredjenom ukusu koji za sebe misli da je avangardan. No dobro, ne bi mi bilo krivo da dobijemo i nesto od toga, samo mi malo smeta visina ovog dela levo...

PS Mada, svaka cast investitoru, jako dobro koriscenje Zahe da se tu ugura apsolutni maksimum volumena i spratnosti.
 
Zuma
Tvoj postovi su vrlo dobri ,sve sto kazes je jasno, logicno sa ulozenim velikim trudom i iznetim dokazima sa terena
stav, dokazi i trud su za postovanje

Ako ,,izbijemo,, iz rasprave Kalemegdan koj je jedinstvena celina, onda gotovo sve ispisane stranice su besmislene jer
o samom projektu ima vrlo malo napisanog, iz razloga sto nema drugih podataka,
te se rasprava zapravo vodi o uticaju Zahinog projekta na Kalemegdan i ako ima mnogo siri i ranovrsniji uticaj na grad
Tvoji postovi se koncetrisu na zastiti kulturno istoriskog , Kalemegdana
kao kao zelenog dragocenog dragulja-simbola grada

Priznaces sam , da je ne moguce biti zabrinut i toliko pisati, slikati i boriti se zbog pasovnog ugrozavanja (vizura)
a pritome ne biti zabrinut od aktivnog razaranja i ne pustiti ni glasa o nanetom bolu na mestima gde se govori o tome
kao sto su teme Kalemegdan, Oblak,Zoo vrt, parking . . .
ili i na samoj ovoj temi (sobzirom da nemas vremena da pratis dr. teme)
gde jesu pomenuti Zoo i Oblak koj stetno aktivno nagrizaju Kalemegdan
pa cak ni tada nema ni jednog tvog osvrta tj tvog slovca o zastiti -od aktivnog razaranja samog Kalemegdana

Kako nas je zivot naucio uvek gledamo da medalja imai drugu stranu , te sam se zapitao o uticaju Zahinog projekta
i sa druge strane medalje ne samo kome ce biti koristan vec kome ce da steti
Direktno steti Oblaku kao superiornija konkurencija , steti ZOO vrtu jer mora da se preseli ,steti parking servisu . . .

Na TVu slusali smo kako prodavac sa kartonske tezge brani svoju tezgu od otvaranja zidane prodavnice
koja ce ga istisnuti . . . .u ne mogusnosti favorizovanja njegovog loseg prodajnog objekta
ostaje mu samo da govorio o zidanom objektu kako ce on da ugrozi ovo ili ono , kako bi njegova tezga opstala . . . .

Zahin projekat ima mnogo veci pozitivan uticaj na ceo grad i ne smemo dozvoliti da ga ista ometa
slazem se da kada bi bio izbor neka dr. lokacija zeleo bih da se ova lokacija bolje ocuva ili iskoristi
nemamo taj izbor jer vlasnik je tako odlucio , osim ako dokazes da je ne zakonski vlasnik
a onda ces dobiti pomoc u borbi i od drzavnih organa

Vec sam napisao da jesam zabrinut da projekat ne postane Bekova rupa. . .
novih informacija o projektu nema ni za kašičicu. . .
 
Moram još da ispravim grešku u formulaciji koju sam tek sad video.

Zuma":21o56iv7 je napisao(la):
Ovo nije za radionicu jer ja sve vreme pricam SAMO o Zahinom projektu, govoreci sta sve on nije.

Iako se identitet precizira i negativnim tvrdnjama, ovo je preširoko i pogrešno. Fali nastavak "... šta nije, a trebao bi da bude". Na šta se misli je jasno iz nastavka. Ambijentalna celina Kalemegdana ima svoje prirodne i urbane predispozicije na osnovu kojih je uređivana do sada. Pošto je mesto na kome treba da bude uvek neodvojivi deo identiteta nekog projekta, ako njegova realizacija sprečava neku određenu vrstu razvoja tog mesta, onda je nužni deo opisa tog projekta navođenje šta je to što u njemu fali, odnosno šta se njime sprečava. Jasnim opisom poželjnog cilja koji projekat ne omogućuje vi uvek govorite o samom projektu, jer se nedostatak nečega ne može drugačije objasniti sem opisom onoga što fali. Sve zajedno je zato strogo on-topic za ovu temu. Detaljnost je veoma poželjna zbog razumljivog biasa foruma na arhitekturu, na zgrade, urbano, ograničavanja samo na "praćenje" projekata, i pre svega zato što konkretnom, dakle zgradi, suprotstavljam apstraktno, dakle vrednost ambijenta, pogleda, fleksibilnog pešačkog prostora, buduće i još nepostojeće potrebe, nečega što je na razne načine sada tek potencijal a pri tome i kontinualno promenljivo u načinu predloženog uređenja i korišćenja.
 
A sad malo vesti sa planete Zemlje :p

Greece’s Lamda Development plans to open luxury hotel in Belgrade by end-2016 as part of EUR 200
million project, company official says.
Greece’s Lamda Development plans to open its luxury hotel in Belgrade,
which will be a part of future multi-purpose complex, “by the end of 2016 at the latest,” as part of a project which
will cost over EUR 200 million, Zisimos Danilatos, international development director at Lamda Development,
said in an interview with Blic on Saturday. Danilatos recalled that the complex will be built on the site of bankrupt
apparel maker Beko’s facilities, which Greek developer had bought for EUR 55.8 million. The construction works
will begin as soon as Lamda Development gets all the necessary permits, he said. The complex, located near the
Kalemegdan fortress, will span over 94,000 square meters and will have a five-star hotel, luxury apartments and
office space, according to earlier reports.

Izvor: Bizinfo

Ovog teksta naravno nema na sajtu "Blica". Ima li možda neko štampano izdanje od subote?
 
Homere Jay , hvala :)
cisto radi poredjenja koliko je placena Raiceva ako je Beko prodat za 55,8 mil evrara ?

u startu pored datih 55,8 uplovice u nasu kasu na ime kupovine naseg materijala i placene nase radne snage
jos minimum oko 100 mil
plus od momenta otvaranja dosta novih poslova koj su u direktno ili indikrektnoj vezi . . .
joj....moze li to i pre 2016 ?
 
Rok je istekao juce, ali pokusajte, mozda jos ima mesta.

29809_336831009746763_1087405214_a.jpg


POZIV NA RADIONICU: BEOGRADSKI SAN - OD KOLEKTIVNE DO PRIVATNE UTOPIJE

by Ministarstvo prostora on Tuesday, November 20, 2012 at 4:14am

Ministarstvo prostora poziva sve zainteresovane studente, mlade stručnjake i aktiviste da se prijave na radionicu "Beogradski san" koja se na zabavan i kreativan način, kroz niz vežbi i rad na konkretnim slujevima, bavi prostornim politikama i njihovim direktnim uticajem na razvoj Beograda.

Radionica će se održati 1. i 2. decembra u okviru programa Ulične Galerije u prostorijama Magacina u Kraljevića Marka 4.

Poslednjih nekoliko godina svedoci smo ubrzanog razvoja gradova vođenog logikom tržišta. Veliki urbanistički projekti su ređi i sve manje vezani za potrebe celokupne zajednice a sve više u interesu krupnog kapitala i onih koji ga poseduju. Koristeći studiju slučaja naselja Belville kao i primere Beton Hale i fabrike Beko na Dorćolu pokušaćemo da definišemo parametre i interese aktera prostornih politika i da objasnimo koji su potencijali/posledice takvih projekata za razvoj Beograda.

OPIS RADIONICE

Poslednjih nekoliko godina svedoci smo ubrzanog razvoja gradova vođenog logikom tržišta. Veliki urbanistički projekti su ređi i sve manje vezani za potrebe celokupne zajednice a sve više u interesukrupnog kapitala i onih koji ga poseduju. Ekskluzivni poslovno-rezidencijalni kompleksi za novu klasu grade se potpuno zanemarivajući ljude koji su na različite načine povezani sa prostorom koji se radikalno menja, na taj način radikalno menjajući i uslove njihovog života.
....
Koristeći studiju slučaja naselja Belville kao i primere Beton Hale i fabrike Beko na Dorćolu pokušaćemo da definišemo parametre i interese aktera prostornih politika i da objasnimo koji su potencijali/posledice takvih projekata za razvoj Beograda.

OPŠTE INFORMACIJE O RADIONICI

Vreme: 1 – 2. decembar 2012.
Operativno vreme na radionici: od 12:00 do 18:00 sati.
Lokacija: Magacin u Kraljevića Marka 4, Beograd
Učesnici: Radionica je namenjena studentima, stručnjacima, aktivistima i svim drugim zainteresovanima za temu radionice. Starosna granica je 35 godina.
Broj učesnika: 18-20
Rok za prijavu: 26. novembar 2012.
Rok za obaveštavanje primljenih učesnika: 27. novembar 2012.
Zainteresovani pojedinci pozvani su da pošalju svoje prijave do 26. novembra 2012. godine na e-mail: ministarstvoprostora@gmail.com
Prijava treba da sadrži kratku biografiju i motivaciju za učestvovanje.
Za učestvovanje u radionici biće odabrane individualne prijave različitih profesija.

CILJEVI RADIONICE

Ciljevi radionice su da se kroz zajedničke vežbe i interdisciplinarne diskusije usklade i razrade načini percepcije grada i prostora; podstakne kritičko mišljenje o raznim procesima u gradu; poveća iskustvo mladih za rad u intedisciplinarnom diskursu; podstakne proces veće participacije građana u procesima razvoja grada, ali i da se kreativnim radom osmisle i otvore novi vidovi intervenisanja u gradskom (javnom) prostoru.

VOĐENJE

Radonicu Beogradski san će voditi arhitekte Nina Radosavljević i Iva Čukić.

http://www.facebook.com/notes/minis...olektivne-do-privatne-utopije/353000648129799
 
Izgradnjom Zahinog soping mola Beograd ce izgubiti zauvek ovaj nocni pogled sa NBG strane Save, jer ce tvrdjava biti u senci njegovog blestavila:

new-picture-1.jpg


Bas se secam kada sam sa jednim amerom sa dunavskih splavova isao peske uvece ka uscu kako je bio odusevljen.

A za koju godinu cemo umesto srednjevekovne tvrdjave dobiti vizuru muslimanskih petrol gradova.
 
a zaha ce ovo zauvek unistiti? kakva zla i mocna zena.

sad da te ja pitam gde ce biti zaha na ovoj slici ne ide nikako, jedino da primetim da nebojsina kula ne postoji, ubila je tvrdjava svojim blestavim osvetljenjem koje shodno tvom predhodno postu treba ukinuti.

za nekoliko godina u najboljem slucaju mozda dobijemo obilaznicu kao npr skoplje, sofija ili zagreb, za petro vizure ne brini
 
Вранац, са тог положаја Беко се неће од брда ни видети. Биће само незнатно светлије небо изад левог краја тврђаве.
 
jedino da primetim da nebojsina kula ne postoji, ubila je tvrdjava svojim blestavim osvetljenjem
Ovo je slika pre obnove, tako da zaista nije bila vidljiva.

stf":1hwm6blp je napisao(la):
Вранац, са тог положаја Беко се неће од брда ни видети. Биће само незнатно светлије небо изад левог краја тврђаве.

Celi levi deo brda ce biti obasjan tom zgradom.
 
Vidim da se i dalje prepucavate i trosite dragoceno vreme na nesto sto ce se pojaviti kada Beograd zapljusnu talasi Panonskog mora.

Grad 21. veka ne moze da izgleda kao grad 19. veka. Jeste da je ovaj portal namenjen propagandi gradnje, a ne ekologije, iako su se neki clanovi izborili i za taj pogled na razvoj grada.

Ali u 21. veku nema vise mesta za urbanizam protekla dva veka mada to ni u svetu mnogi nece da shvate.
U jednom trenutku ce shvatiti da ne moze da bude istovremeno mesta i za gradove dinosauruse i za planetu, ne zato sto ce planeta biti ugrozena, nego nece imati ko da je tako nazove, jer ce se pridruziti sve zajedno sa svojim gradovima - dinosaurusima !

Mi ne mozemo da se vracamo u proslost i ispravljamo greske predaka, ali mozemo da ucimo iz iskustva i potomcima stvorimo lepsu buducnost u mestima po meri i potrebama zdravog i radosnog coveka !
 
razgradjevinar":1g5jx0il je napisao(la):
a zaha ce ovo zauvek unistiti? kakva zla i mocna zena.

sad da te ja pitam gde ce biti zaha na ovoj slici ne ide nikako, jedino da primetim da nebojsina kula ne postoji, ubila je tvrdjava svojim blestavim osvetljenjem koje shodno tvom predhodno postu treba ukinuti.

za nekoliko godina u najboljem slucaju mozda dobijemo obilaznicu kao npr skoplje, sofija ili zagreb, za petro vizure ne brini

stf":1g5jx0il je napisao(la):
Вранац, са тог положаја Беко се неће од брда ни видети. Биће само незнатно светлије небо изад левог краја тврђаве.

Posto vidim da ju je tesko pronaći, evo Zahe i na slikama, jer od onolikog mog pisanja ocigledno ima male vajde. Vranac je u pravu. Kompleks se sa reke vidi i njegova bljestava neonska svetla ce nocu potpuno uništiti utisak, i to je već više puta pominjano. Ne treba zaboraviti da naše oči nisu kamera sa zumom koja može da sa slike odstrani deo pejsaža. Imamo periferni vid koji obuhvata vidni ugao od skoro 180 stepeni. Veoma svetao objekat noću nikako ne možete zanemariti pa makar i ne gledali direktno u njega.

Urbanisticki uslovi su ocigledno bili da se ne moze ici vise od tvrdjave, pa je rezultat da je vrh Zahinog kompleksa maltene u metar jednak sa nivoom najviseg platoa tvrdjave. Ako me secanje ne vara kota je 114 metara, ili nesto tome slicno, imate u mojim proslim porukama. Zbog toga je lako proceniti da li ce se kompleks videti sa reke. Na svim slikama samo povucete horizontalu koja je u istoj visini kao i zidine tvrdjave. Drvece u donjem gradu je niže od nivoa zidina. Ono sa šetališta pored obale uglavnom zaklanja pogled (leti), ali samo zato što je blizu, pa se posmatra pod velikim uglom. Ako se malo udaljite i odete na reku, drveće više nema istu prividnu visinu, pa se Zahin kompleks delimično vidi.

Mislio sam da nemam fotografije sa reke, ali evo neceg jos boljeg, sa Ratnog Ostrva. Snimano je u avgustu, kad je nivo reke bio mali. Umalo nisam vrat slomio provlačeći se po bar metar debelim naslagama trulog granja i malom okeanu blata, ali ne žalim, mesto je fantastično. Pravo ušće Save u Dunav, odnosno sam špic Ratnog Ostrva, je najfiniji peščani sprud sa labudovima, živim školjkama koje plivaju oko vas, i izuzetnim vidikom, bar dok se ovo čudo ne napravi. Fotke su bile sjajne, ali sada evo samo pogleda sa tri mesta. Sa obe krajnje tacke dela ostva koje gleda prema tvrdjavi, i oko 300 metara od ušća ka sredini. Ne garantujem preciznost posto me mrzilo da merim kako bi trebalo, ali konture su otprilike tu negde. Dakle, idući od ušća uzvodno:

DSCN5603_resize.jpg


300 metara uzvodno

DSCN5625_resize.jpg

DSCN5623_resize.jpg


Pogled sa drugog kraja ostrva, sa mesta gde se rukavac Dunava koji ide pored hotela Jugoslavija uliva u Savu. Nazalost imam samo fotografiju sa uskim vidnim uglom. Zamislte tvrdjavu sa desne strane.

DSCN5369_resize.jpg
 
Yikes, pogotovo ova poslednja slika mi se bas ne svidja, totalno bi progutalo kulu Nebojsa iz ove perspektive. I 25 maj je ipak velicine i mase koja nikako ne konkurise tvrdjavi, dok bi ovo bilo em puno masivnije em puno blize... Inace, stvarno hvala na slikama, trebalo se stvarno potruditi :kk: .
 
Zuma,

Ниједна фотографије није из истог угла као онај ноћни снимак који је кадриран барем још 100 метара узводно.
 
Vrh