Šta je novo?

K-District [Nekadašnji Beko Projekat]

beli grad":1kd75tdt je napisao(la):
! Pa onda je bolje da se ne sadi nista, neka ostane livada sa cvecem, samo bez pruga.Kao sto je i bilo vekovima .

eonima druze, eonima... a onda dodjose glupi kelti
 
pariska i t. koscuska su sve samo ne postavljene da bi se omogucio pogled na dunav i savu, kraj knez mihajlove je sve samo ne vidikovac, prirodna veza beograda i donjeg grada ide preko zoloskog vrta.. ja polako gubim strplenje da citam tvoje postove (sto je moj problem, uopste ne sugerisem da ih skratis) u kojima ima sve manje cinjenica a sve vise proizvoljnih ocena koje polaku gube vezu sa stvarnoscu

pogledajmo fotografiju jos jednom, pre nego zalutamo u neki zumin virtuelni beograd
Zuma":1m3ljklk je napisao(la):
IMG_3321_resize.jpg

edit: o kako bih ja voleo kada bi bilo moguce svu ovu energiju preusmeriti na staro sajmiste. zamisljam zumine postove na kojima se vide auto servisi, strikovi sa cistim vesom, neokupana ekipa iza one birtije, vizure ka starom gradu, vizure sa kalemegdana..

bojim se samo da ce borba za to parce istorije beograda poceti tek kada djilas i ekipa prodaju to zemiljiste za neke masne pare.. dotle... pa nama na beobuildu je ispod casti da se borimo protiv automehanicara i sirotinje.. ne, nama treba ozbiljan protivnik, tek tad ocemo da se igramo
 
Zuma na temi BEKO":3bznoihq je napisao(la):
Kao zanimljivu ilustraciju pogledajte slike koje sam snimio 2009. godine. Ovo je deo rimskog naselja iz vremena Trajana i Hadrijana. Tačno na pešačkom prelazu na kraju Knez Mihajlove. Onaj ko je stanovao u ovoj zgradi je na jednom prozoru video Savu, na suprotnom Dunav, pravo su bili varvari, a iza leđa put za Rim. Pa, ako i na Zahinom placu moramo da sledimo dugu urbanu tradiciju gradnje raznih skladišta, čisti vidici sa ovom mesta, bez solitera, su očigledno takođe jedna od njih, i to od onih starijih i boljih :D

13082009021_resize.jpg

13082009023_resize.jpg
 
2gv8s9z.jpg


па није баш тако...ако гледаш угроженост погледа на тврђаву, мислим да је ово бољи метод.

untitled-1.jpg
 
razgradjevinar":vjzdzzhg je napisao(la):
beli grad":vjzdzzhg je napisao(la):
! Pa onda je bolje da se ne sadi nista, neka ostane livada sa cvecem, samo bez pruga.Kao sto je i bilo vekovima .

eonima druze, eonima... a onda dodjose glupi kelti
И упропастише визуру на тај прелепи гребен изградњом тог тада модерног војно-стратешког здања....

Како дискусија одмиче, ја сем све убеђенији да ће на крају бити заклоњена и визура према Гардошу, а како ствари стоје, и Смедеревска тврђава је опасно угрожена......
 
drum1":2gri9u57 je napisao(la):
па није баш тако...ако гледаш угроженост погледа на тврђаву, мислим да је ово бољи метод.

Ovo je već realnije. Za još pouzdanije predviđanje budućeg utiska, sada bi trebalo zamisliti i spoljašnju sivu zonu u kojoj tvrđava nije zaklonjena ali se novi kompleks izrazito nameće. Bilo blizinom, bilo prividnom veličinom, bilo sjajnošću. Kad je u pitanju dan, to su u poređenju sa zidovima tvrđave visoko reflektivni materjali: staklo, beton i aluminijum, a noću je tu jarko osvetljenje.

( STF je u pravu, ako sebi dopustimo razmišljanje, vizura postaje sve ugroženija :wink: )
 
razgradjevinar":1jetaanw je napisao(la):
beli grad":1jetaanw je napisao(la):
! Pa onda je bolje da se ne sadi nista, neka ostane livada sa cvecem, samo bez pruga.Kao sto je i bilo vekovima .

eonima druze, eonima... a onda dodjose glupi kelti

Kelti su bili pametniji nego sto mislis, nisu se usudili da kvare nikakve vizure na mestu kojim su bili opcinjeni kao i mnogi drugi, ali ne tek zbog prirodnih lepota nego zbog nedostatka interneta.

Svoju tvrdjavu nisu sagradili na mestu gde su to ucinili Rimljani nego na vrh Zvezdarskog brda !
 
razgradjevinar":w93kga9z je napisao(la):
pariska i t. koscuska su sve samo ne postavljene da bi se omogucio pogled na dunav i savu, kraj knez mihajlove je sve samo ne vidikovac, prirodna veza beograda i donjeg grada ide preko zoloskog vrta.. ja polako gubim strplenje da citam tvoje postove (sto je moj problem, uopste ne sugerisem da ih skratis) u kojima ima sve manje cinjenica a sve vise proizvoljnih ocena koje polaku gube vezu sa stvarnoscu

pogledajmo fotografiju jos jednom, pre nego zalutamo u neki zumin virtuelni beograd

I meni je pomalo dosadilo da ponavljam stvari koje sam već rekao, nekada i više puta. Planovi su priče o budućnosti, ne o sadašnjem stanju. Ovakve stvari ne tvrdim pre nego sto ih dobro proverim na terenu i sam sebi dokumentujem slikama. U ovome što sam rekao nema ničega što je virtuelnije od Zahinog projekta, naprotiv. Razmislite. U sred globalne ekonomske krize, dok je Srbija u ekonomskom kolapsu, posvađana sa svetom i dužna za poveći niz godina, a na Novom Beogradu ne znaju šta da rade sa viškom poslovnog prostora. Šta biraju da rade? Basnoslovno skup projekat, na najskupljem mogućem mestu, uz svetski čuveno ime, prosečenom ulicom, nekad i bitno boljim realizovanim parametrima od urbanistickih uslova. TO je ono što je stvarno virtuelno, jedan takav projekat. Koliko god da je dobar sam za sebe, tragično je loš na ovom mestu, a "usput" ga verovatno niko ni nema nameru realizovati, pošto je virtualan, služi jedino tome da se na Kalemegdanu promeni urbanistički plan, omogući gradnja i zauzme plac.

Ali nema veze, ponovicu. Rekao sam da zooloski vrt ne moze da ostane, da vojne barake i montažna prodavnica klozetskih šolja ni u jednoj varjanti nece ostati pored podvoznjaka, predložio sam da se zgrada škole na ćošku sruši zato što tuda ide prirodni prilaz sa raskrsnice, i da se duž cele ulice Tadeuša Košćuška i Pariske napravi šetalište na kome je samo nisko, ukrasno zelenilo, a ne visoko drveće kao sad. Ako se to uradi, postojaće čak prilično širok vidik ka Dunavu od tačke posmatranja na kraju Uzun Mirkove, a u zavisnosti od konačnog uređenja platoa naspram gradske biblioteke i Cvejte Zuzorić (tj od konačne visine zemljišta na oba mesta kad se bude radio projekt povezivanja pešačke zone sa Kalemegdanom), čak i na samom platou kod biblioteke.

Od kraja Knez Mihajlove, niz Parisiku ulicu, vidik ka Savi trenutno zaklanja jedna manja, neugledna, montažna zgrada od drveta. Ili je možda njime samo obložena. Očigledno se neko, nekada, manje-više ilegalno uglavio na prazno mesto pored stepenica, inače bi na jednoj ovakvoj poziciji napravio nešto bolje. Pošto je tesko zamisliti da je to neka istorijska vrednost, ni ovde nema problema, srusicemo je. Ionako se vec decenijama prave planovi da se negde oko velikih stepenica izađe pravo na Savu. One su, gle čuda, takođe tačno na kraju Pariske. U okviru toga je bilo priče i u vezi rušenja susedne zgrade penzionog. Tada bi pogled na Savu bio još širi.

Otvoreni plato ili trg, koji će u budućnosti sasvim sigurno povezivati pešačku zonu Knez Mihajlove i Kalemegdan, bi tako postao važno mesto u gradu, pešačka raskrsnica sa otvorenim stazama i vidicima na sve četri njegove strane. Ka Savi, ka Dunavu, ka Tvrđavi i nazad ka Knezu. Po meni je čist zločin upropastiti konačno odredište na Dunavskoj strani izgradnjom još jednog tržnog centra "Ušće", umesto da se jednostavno ostavi slobodan pristup 25. maju i zgradi Beka, koji ionako već postoje. Da ne spominjem buduću glavnu biciklističku i pešačku stazu grada, po trasi gde su sada šine, ili recimo pristup Tvrđavi sa donje strane. Zahin plac je tamo jedino horizontalno i nezauzeto parče zemljišta na kome se sustiču sve te putanje i sadržaji, pa tako drasticno povecava ukupnu vrednost citavog kompleksa tvrdjave. I sad, kao što smo odmah, da se vlasi ne sete, prodali istorijski i kulturno nenadoknadiv prostor iza gradske biblioteke, sad idemo ponovo!? Scena 1, drugi put.

KalPresekP.jpg


Napomena: Ovo je 3D model, zato sto daje prirodniji utisak o citavom kompleksu tvrdjave. Medjutim ovde uglovi izmedju linija na slici nisu realni, za to treba pogledati mapu u horizontalnoj ravni. Linije vidika ne treba procenjivati na osnovu ovoga.
 
Iako sam i protiv ovakvog projekta mislim da je najgore sto prednacrt Zahe Hadid ima samo jednu funkciju. Treba da se izvrsi prenamena zemljista i dozvole objekti tolike visine, naravno ovaj render ide u podrsku tome. Ljudi zeljni sveskih high i in stvari ce to podrzati. Kada to prodje doci ce do promene projekta, ali istih gabarita i imacemo dzinovski trzni centar pored Kalemegdana.
 
Zuma tvoj post ima samo jednu malu gresku i to ime projekta ,
ali ti kao odlican branilac stetnog Oblaka , nikada ga neces ugroziti
vec prostom zamenom imena projektujes na koristan Zahin projekat

,,Greota,, je to prema prvim clanovima BBa koj su i podigli ovaj forum.
Pogledaj stare teme i nj. postove gde su vrlo strucni entuzijasti mastali i nadali se da ce tako nesto doci u Bgd
na primer postovi iz 2008
bigvlada":skxoennz je napisao(la):
ovo bi moglo da ide pored budućeg zoo vrta. Bilo bi dobro da oko celog vrta ide sličan šanac.

parkhdiag2kr0.jpg

parkhdiag3vs7.jpg

parkhdiag4ui9.jpg

parkhlead1nl5.jpg

parkhlead2qq4.jpg
ili
bigvlada":skxoennz je napisao(la):


Razumeo bih da se boris da se ,,skine,, po neki sprat ili cak umanji vollumen zgrade zbog vizure
ali ocigledno se zamenom imena projekta samo branis interse Oblaka cija suvisnost i stetnost postaje
i slepcima jasna izgradnjom Zahinog projekta
 
vranac":20azsnsh je napisao(la):
Iako sam i protiv ovakvog projekta mislim da je najgore sto prednacrt Zahe Hadid ima samo jednu funkciju. Treba da se izvrsi prenamena zemljista i dozvole objekti tolike visine, naravno ovaj render ide u podrsku tome. Ljudi zeljni sveskih high i in stvari ce to podrzati. Kada to prodje doci ce do promene projekta, ali istih gabarita i imacemo dzinovski trzni centar pored Kalemegdana.

To je sasvim moguće. Zar je teško uočiti šablon? Na kraju Knez Mihajlove i na samom ulazu u Kalemegdan, šoping mol, hotel, poslovni centar, ko zna koliko kvadrata i spratova. Na obali između hotela Jugoslavija i Zemunskog keja, 33 sprata, poslovni i tržni centar. Na samom Kalemegdanu i ušću Save u Dunav, 4 x 10 spratova, tržni centar, stambeni centar, poslovni centar. Dobro ili loše, sad svejedno, ali je bar šablon očigledan. Ići redom po rang listi najskupljih i za Beograd najdragocenijih lokacija, i njih što je pre moguće prodati, uglavivši što je više moguće kvadrata, obavezno multifunkcionalno ili uslužno orjentisano, da bi se maksimizovali sigurnost investitora i profit kao očigledno jedini preostali "urbanistički" kriterijumi nadležnih. Da se promeni namena prostora ako treba, može i kao poseban izuzetak od urbanističkog plana, da se dobiju dozvole, ako je moguće još i iskopati neku rupu da se on zauzme, pa onda može polako. Sve to, a pogotovo ove najvažije lokacije, obavezno konačno rešiti pre nego što postane jasno kuda ustvari idemo, na koliko sopstvenih para možemo računati, šta su prioriteti, šta izabrati za one ključne tačke u Beogradu od kojih zavise druga rešenja, a obavezno pre široke javne rasprave o najvažnijim mestima u gradu, samo tako što se u nekom podrumu na par dana izloži potpuno gotov plan debeo 2000 strana, pa ko je video, video je. Oni koji su ga pravno omogućili imaju gotov posao kod investitora, pa nisu na grbači poreskih obveznika. I sad se treba složiti sa nastavkom takvog trenda zato što ćemo imati lepu zgradu, a nikako da čujemo bar jednu jedinu dobru analizu koristi i mana, ili bar samo koristi? Niko od nas nema monopol na mudrost, ali zašto se onda o ovako važnim projektima ne raspravlja javno?
 
'Оћеш зољу сине,да докусуриш ову тему?
 
Tribunal u Hagu je presudio da je projekat BEKO oslobođen negativnih kritika :)
 
Није ово критика пројекта већ 10 страна Зумине визије Калемегдана и околине.Што је много много је. Ено му радионица па нек отвори ауторску тему .
 
boca-ica":3j0v028c je napisao(la):
Zuma tvoj post ima samo jednu malu gresku i to ime projekta ,
ali ti kao odlican branilac stetnog Oblaka , nikada ga neces ugroziti
vec prostom zamenom imena projektujes na koristan Zahin projekat

au, ovo mi je promaklo.. pa nije valjda da se covek zalaze za izradnju oblaka a ovamo bez blama kritikuje beko? preilistao sam temu beton hale i shvatio da se zuma tamo ne oglasava, barem ne u poslednjih par meseci (nisam nasao ni jedan post, ni za ni protiv).. ali ako on nema sta da kaze na temu sramotnog oblaka onda svo ovo silno pisanije na temu beka dobija jedan sasvim drugaciji smisao.

boco hvala, zuma zbogom
 
ја сам због Зуме престао да пратив ову тему још пре 10 страна :kafa: убише његови километарски постови
 
Zuma, sve je to lepo, ali se kosi sa vekovnim identitetom grada koji je nastao iz tvrđave. Grad koji "grli" tvrđavu. Tu nema ništa neprirodno, to je, naprotiv, potpuno prirodno.
Velika kontinualna zelena površina je fenomenalna, ali to više nije to, ne bi to bio više taj dug Beograda, taj duh tvrđave. Pogledaj ponovo slike iz vazduha. To je BG. Zamisli sad tu zelenu površinu....to više nije to...

I dobro je što se tim zagrljajem bavi neko svesko ime, a ne mutirani ahitekta-građevinac.
 
Svako ima pravo da iznosi svoj stav, dokle se drži teme.
Niko nikome ne brani koje i čije će postove da ignoriše.
 
Слажем се.Само што "Шта бих ја ставио на месту Бека и шире, елабарирано на десет страна" нема ама баш никакве везе са актуелним пројектом због којег је и отворена ова тема. Ту и тамо му се поткраде који користан пост са сликама рушења шупа али свему осталом је место у посебној теми у радионици.

Тиме бисмо једним ударцем убили две муве. Он би могао да "урбанизује" до миле воље на посебној теми где би се у дискусију укључили они које интересује његова визија а они који би ипак само да се информишу о текућем пројекту или да дискутују о њему би то могли да чине овде без мучне потраге за постом који би био информативан и очекиван на овој теми због којих људи и посећују исту.
 
Delija":2nh3krmd je napisao(la):
Он би могао да "урбанизује" до миле воље на посебној теми где би се у дискусију укључили они које интересује његова визија.

Ova ti je dobra! :wink:
Ljudi! Urbanizujte do mile volje, ali u radionici! :p
 
реља, у праву си ти, али би функција ове теме требала да буде информисање о пројекту, напретку градње, предлозима за саобраћајно решење и слично, а не ово шта је Зума направио
 
@ svi
koliko ja shvatam, tema je tu i za razmenu mišljenja.
Na terenu su samo mašine koje raščišćavaju plac, nije da se nešto dešava. Takođe, šta smo novo videli i saznali o ovom projektu nakon rendera? O čemu bi ste pisali ovde: svako da ponovi "super", "sviđa mi se", "ovo je veliki korak napred za Beograd"...?
Mislim da je na ovoj temi previše oduševljenja i da nema ravnoteže, a da na forumu uopšte preovladava stav "sad ili nikad" za svaku predloženu ideju, bez dovoljno kritike.
Ja nemam vremena da pišem dugačke postove, ne mogu ni da se skoncentrišem na tako nešto :) pa ću kratko ponoviti da mi se ovaj BEKO ne dopada, neću ponavljati zašto.
Isto tako, mislim da treba da prepoznate kvalitetno mišljenje i da treba da ga cenite, slagali se sa njim ili ne.
 
Па ако већ човек има потребу да пише и урбанизје,пробија нове улице,шеталишта,измешта све и свашта итд нека то ради на одговарајућој теми у радионици.Ако се око пројекта не дешава ништа не знам зашто мора на њој да се пише? Ено тема о Кампусу 41 нам је мртва,ај да пишемо на њој. :roll: Он је своје мишљење о актуелном пројекту изнео пре 10-15 страна,оно што се десило у следећих 10 нема везе са овим пројектом већ са визијама појединца.Не бих имао ништа против тога да је то изнето и овде у 2-3 поста али 10 страна на јако посећеној теми због атрактивности и важности пројекта је стварно превише. Толики материјал заслужује посебну тему.
 
Vrh