Da li Vam je toplo - Grejanje po utrošku ne kreće od sledeće sezone, niti znači manji račun
Četvrtak, 27. 02. 2014.|14:23 | Izvor: eKapija
http://www.ekapija.com/website/sr/page/ ... ra%C4%8Dun
Ovih dana kada je napolju temperatura iznad 12 stepeni radijatori su hladni ili mlaki. Većini stanova je tada potrebno grejanje, tako da su građani primorani da se dogrevaju na struju. Iako usred grejne sezone nema grejanja, račun "Infostana" neće biti umanjen.
Za sledeću godinu iz Ministarstva energetike najavljuju nov način naplate daljinskog grejanja kako bi građani mogli da "založe" kad hoće i koliko hoće. Međutim, nije sve tako kako se na prvi pogled čini. Naime, građani neće naredne grejne sezone platiti tačno koliko su potrošili.
Sistem toplana, za koji će ovo predstavljati dodatni posao zbog merenja, a ni građani koji žive u loše izolovanim stanovima i koji će imati dodatne troškove, nisu spremni na veliki korak. Zbog toga će naplata grejanja po potrošnji biti primenjena delimično.
Kombinacije
Iako je Ministarstvo energetike najavilo da će sva domaćinstva, koja su priključena na daljinski sistem grejanja, od 1. januara 2015. morati da instaliraju kalorimetre, izgleda da građani neće plaćati grejanje po utrošku od naredne sezone.
Direktor Uprave za energetiku Beograda Marko Stojanović je rekao da glavni grad, sa najvećim preduzećem za daljinsko grejanje na Balkanu i korisničkom bazom od 300.000 stanova i 10.000 preduzeća, još nije spreman za plaćanje grejanja po utrošku.
Sadašnji sistem plaćanja je veoma "udoban", ocenio je direktor beogradske Uprave za energetiku, dodajući da korisnici toga nisu svesni iako imaju tu privilegiju da troškove grejanja dele na celu godinu. Od grejne sezone 2014-2015. taj sistem će morati da se promeni, odnosno biće primenjen "kombinovani sistem".
Kako je objasnio Stojanović, to znači da će potrošači tokom šest toplih meseci dobijati samo fiksne troškove, koji su znatno manji od sadašnjih mesečnih računa, a tokom šest zimskih meseci će dobijati "uprosečeni račun prema isporučenoj toplotnoj energiji u podstanici".
- Jedinica će ostati metar kvadratni, ali će biti vezan za potrošnju koja se izmeri u podstanici u zgradi - kazao je on, dodavši da ukupan godišnji iznos koji se plaća ne bi trebalo da se promeni.
Aleksandar Macura, samostalni konsultant za energetiku, smatra da je glavni problem daljinskog grejanja u Srbiji visoka cena proizvedene toplote iz mazuta i prirodnog gasa i da merenje to neće promeniti.
- Zakon o efikasnom korišćenju energije predviđa samo obavezu da se merenje obavlja u tačkama isporuke (podstanicama) i za svaki objekat. Zakon uopšte ni na koji način ne obavezuje nikoga na individualno merenje. Merenje na nivou objekta je moguće i poželjno i stekli su se uslovi da se ono obavi. Ono će takođe izazvati određenu vrstu problema. Ukoliko u kratkom ili srednjem roku ne dođe do smanjivanja jedinične cene proizvodnje toplotne energije, sistemi daljinskog grejanja u Srbiji neće moći da opstanu bez obzira na metod obračuna ili regulacije - objašnjava Macura u razgovoru za "eKapiju".
Naš sagovornik kaže da je merenje na nivou zgrade može pružiti neke podstreke za uštedu, ali ukazuje da je pitanje socijalne održivosti u tom slučaju kritično, i postavlja pitanje šta je sa drugim konkurentnim tehnologijama grejanja.
- Fokus je iz potpuno nepoznatih razloga na merenju umesto na smanjenju troška proizvodnje toplote. Svaki konsultant bi u ovom trenutku savetovao gradove i opštine, u kojima su rađene studije za grejanje na biomasu, da uvedu biomasu u daljinsko grejanje, a ne da prelaze na grejanje po potrošnji.
Veći računi?
Aleksandar Macura smatra da građani načelno uopšte nisu spremni da plate račune za daljinsko grejanje prema utrošku i da sve manje imaju mogućnosti da plate bilo kakve račune.
- Grejanje po utrošku na nivou stana, prema mom dubokom uverenju, ne može se dogoditi ni na koji način i za njega ne postoji nikakvo ekonomsko opravdanje. Ono bi povećalo ukupne troškove sistema za dodatnih više od 150 mil EUR koliko bi minimalno koštalo uvođenje mogućnosti individualnog merenja i kontrole isporuke toplote (ugradnja ventila) kod svih potrošača iz kategorijei domaćinstava. Čak i u slučaju merenja koje bi se obavljalo samo u podstanici može doći do povećanja problema u naplati. Lošije zgrade, u kojima po pravilu žive potrošači sa manjim primanjima, imale bi veće račune od boljih. To bi uslovilo dalje otkazivanje usluge i ubrzanu propast sistema – napominje naš sagovornik.
U Upravi za energetiku se slažu da bi naplata u toplanama, bila smanjena uvođenjem novog sistema.
- Najveći problem predstavlja loša gradnja. Više od 40% stanova nema ni elementarne standarde izolacije. Tim korisnicima naplata po utrošku donela bi dosta veće račune, zbog čega bi se mogao očekivati pad naplate grejanja u zimskim mesecima. Naplata sada iznosi oko 80%, a svaki pad značio bi pogoršanje situacija u Toplanama – izjavio je direktor te Uprave.
On je naveo primer dva stana od 50 kvadratnih metara čiji troškovi grejanja po sadašnjem šistemu iznose 68.400 dinara godišnje, pri čemu bi stan bez dobre izolacije grejanje po utrošku plaćao 82.800 dinara godišnje, a onaj kvalitetnije gradnje 56.400.
Macura podseća, da liberalizacija tržišta električne energije ostavlja mogućnost da se bolje stojećim domaćinstvima i poslovnim prostorima ponude povoljnije varijante za grejanje, što, takođe, ugrožava opstanak sistema.
Dejan Stojanović, član saveta Agencije za energetiku, rekao je je iskustvo pokazalo da treba raditi na promeni svesti i navika u daljinskom grejanju. Kako je naveo, dešava se i da korisnici potroše dva puta više energije kada im se omogući potrošnja i naplata "po želji".
- Naplata po utrošku ne znači jeftinije grejanje. Dosta zgrada nema izolaciji ni odgovarajuću stolariju. Ugradnja merno regulacione opreme nema smisla ukoliko ne menjamo navike. Pokazalo se da stanovi u kojima imaju mogućnost pojedinačnog merenja ne ostvaruju uštede - rekao je Dejan Stojanović za "eKapiju".
U prednostima koje pruža sistem grejanja po principu "koliko potrošiš, toliko i platiš", sada može da uživa oko 9.400 potrošača i 640 lokala iz Beograda. Oni čine oko 3% od ukupnog broja korisnika usluga "Beogradskih elektrana" koji isporučenu toplotu ne plaćaju po kvadratnom metru.
Stanari koji su kupili stan u novoj zgradi i greju se na gas zadovoljni su što plaćaju grejanje koliko potroše i kažu da im je uvek toplo.
- U stanu od 42 kvadrata preko zime plaćamo u proseku 6.000 dinara, dok je fiksni deo do 300 dinara - kaže nam Marija Pavlović koja živi u novom stanu na opštini Zvezdara.
Kako je na skupu CEDEF-a izjavila savetnica u Sektoru za naftu i gas tog Ministarstva Ksenija Milanković potrebno je potrošače pripremiti za ovu promenu tako što će im se na poleđini računa davati primer računa u novom sistemu, a idealan trenutak za prelazak na novi sistem su letnji meseci, kada će se plaćati samo manji iznos fiksnih troškova, jer će građani tako izgraditi pozitivniji stav o ovoj promeni.
Međutim, prema procenama iz Uprave za energetiku i Agencije za energetiku tek će se u narednih 5 do10 godina, uporedo sa poboljšanjem energetske efikasnosti zgrada, uvesti pravi sistem plaćanja po utrošku.