Šta je novo?

JKP Infostan - Обједињена наплата комуналних услуга

A cemu cudjenje? Sto seku neplatisama?

Sent from my LG-E510 using Tapatalk 2
 
Ne nego nacin na koji se to radi ,obicno se skida sat ,i plombira cijev ,ili se zaustavlja dotk na nekom drugom mjestu
 
građanima slaba vajda od otvaranja tržišta
Ništa od niže cene struje
Katarina Marković | 21. 02. 2014. - 21:41h |
http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/4443 ... ene-struje

Građani, kako tvrde u EPS-u, neće imati nikakve pogodnosti nakon otvaranja tržišta struje i za domaćinstva, a koje ministarka energetike najavljuje za 1. jul ove godine.
43772612lb.jpg


Razlog za to je činjenica da građani i sada plaćaju nižu cenu energije od domaćinstava u regionu. Zato i nema mesta radovanju zbog toga što je Ministarstvo energetike odlučilo da se i građanima omogući da struju kupuju od koga hoće, odnosno da u tome više ne postoji monopol „EPS snabdevanja“.

Na listi mogućih prodavaca trenutno ima dvadesetak aktivnih trgovaca strujom. U pitanju su oni koji, delom, danas snabdevaju firme u Srbiji. Da podsetimo, firme koje su priključene na visok napon prodavca struje biraju od početka 2013. godine, a oni na srednjem naponu od 1. januara ove godine.

Iskustva
Otvaranje tržišta građanima u Hrvatskoj donelo deset odsto nižu cenu struje od one koju nudi državni snabdevač
- Cena po kojoj se trenutno snadbevaju tarifni kupci niža je od tržišne. Zato ne verujem da će bilo koje domaćinstvo naći interes da izađe na tržište. To se može desiti tek za koju godinu ukoliko značajnije poraste cena za javno snadbevanje - navodi on.

Marković objašnjava da domaćinstva, za razliku od firmi na srednjem i visokom naponu, nisu u obavezi da odaberu svog kupca, što znači da uvek mogu ostati na javnom snadbevanju.

Izlazak firmi i domaćinstava na tržište razlikuje i to što je liberalizacija donela više cene preduzećima, čak i ako su nastavili da kupuju struju kod EPS-a, dok građanima otvaranje tržišta neće poskupeti struju.

Ljiljana Hadžibabić iz Agencije za energetiku kaže da i svetska praksa pokazuje da građani retko menjaju dobavljače. - Može da se desi da deo domaćinstava, na primer oni koji su u crvenoj blok tarifi, nađu jeftiniju struju na tržištu, ali je to malo verovatno - navodi ona.
 
subota 22.02.2014. | 14:57
Računi: Trošimo vodu kao krokodili
Izvor: RTS
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php ... _id=815372

Beograd -- Da bi račun za utrošenu vodu bio realan treba da instalacija bude ispravna, da se vodomeri redovno očitavaju i da u zgradama svi isto vode računa o potrošnji.

Sve je više pritužbi građana na račune za potrošnju vode, upozoravaju iz Nacionalne službe potrošača.

Da li nam se naplati više vode nego što potrošimo, teško je utvrditi. Tek, najveći problem imaju stanari stambenih zgrada sa istim vodomerom i akontacionim plaćanjem. Primera radi, u Beogradu 180.000 vodomera čita 77 radnika vodovoda.

Da bi se svi pročitali, potrebna su dva meseca.

Zoran Pavlović iz beogradskog naselja Višnjička Banja već godinama ima problem sa visokim računima za vodu a samim tim i za Infostan. Mesečna potrošnja njegovog sedmočlanog domaćinstava je preko 80 kubika, što znači da na kraju meseca treba da plati 15.000 dinara samo za vodu. Svaki put kada se obrati vodovodu, kaže, dobije isti odgovor.

"Verovatno u sistemu negde postoji problem ili neki kvar u zgradi i trebalo bi da se ispita od vodomera preko šahte do stana ili u celoj zgradi, da vodovodna instalacija ne pušta negde nekontolisano, ili da nisu ispravne instalacije", kaže Zoran Pavlović.

Mogućnost greške u očitavanju vode ili fakturisanju potrošnje praktično ne postoji, kažu u Vodovodu, napominjući da čitači vodomera to rade redovno i koriste najsavremenija tehnička sredstva. Upozoravaju potrošače da vode računa o stanju instalacija i mestima gde voda teče. Najveće nekontrolisano oticanje je na vodokotlićima. Samo jedan neispravan može da uveća račun celoj zgradi.

"Postoji jedan vodomer za stambenu zgradu preko koga se meri potrošnja svih potrošača koji tu žive za sve stanove, svi potrošači praktično utiču na iznos mesečne fakture i ako je jedan stanar u toj zgradi neracionalan sa potrošnjom to će se reflektovati kroz uplatnice svih stanara koji žive u toj stambenoj zgradi", kaže Periša Joksimović iz sektora prodaje i naplate JKP "Vodovod i kanalizacija".

I u nacionalnoj Uniji potrošača sve je više primedaba građana koji žive u stambenim zgradama. Najviše u Beogradu, Pančevu i Novom Sadu.

"Prosto vi ne možete da dokažete da niste potrošili toliko kubika, da nemate u kući bazen i naplaćuje vam se voda kao da ste koristili bazen, da redovno perete kola imate razne neke uređaje koji su veliki potrošači vode, a zapravo to nije tako", kaže Goran Papović iz nacionalne službe potrošača.

U beogradskom vodovodu potrošnju vode čitaju više puta godišnje, a obračun rade na tri ili šest meseci.

"Kada se vrši korekcija akontacionih računa na šestomesečnom nivou onda dolazi do drastičnih povećanja u toku tog meseca, da bi se ti računi na kraju uravnotežili u nastupajućem periodu. Bez obzira ukupna količina vode na godišnjem nivou je jako visoka", kaže Zoran Pavlović.

Primera radi, Beograđani mesečno troše od 5,5 do 10,5 kubika vode po članu domaćinstva, a četvoročlano domaćinstvo u SAD-u potroši 11 kubika vode sa zalivanjem travnjaka i pranjem automobila.
 
ponedeljak 24.02.2014. | 09:33
Komšije da se saglase pa da se meri
Izvor: Novosti
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php ... _id=815819

Beograd -- Plaćanje grejanja stanova "po utrošku", zbog aktuelnih propisa, veoma će teško zaživeti u prestonici. Za novi sistem potrebni potpisi svih stanara zgrade.

Mada su ovih dana, usred grejne sezone, radijatori hladni, potrošači na uplatnici za "Infostan" redovno plaćaju po 100 dinara za zagrevanje svakog kvadrata koji poseduju.

Drugačiji sistem naplate, koji ne "meri" kvadrate u stanu već potrošenu toplotnu energiju, može da se ugradi u svakoj zgradi u Beogradu koja ima centralno grejanje. Ipak, prva prepreka da kupac dobije sopstveni merač mu je - prvi komšija.

OPREMA 250 EVRA, UŠTEDA 27 ODSTO

U "Brunati" tvrde da se pokazalo da je, po sistemu "plati koliko potrošiš", stavka za grejanje - ipak niža. "Ugradnja potrebne opreme, za stan od 50 kvadrata, košta oko 250 evra, jer kalorimetar za svaki radijator je oko 55 evra. Mi smo računali potrošnju na oko 600 zgrada i tu se pokazalo da je račun prosečnog kupca 27 odsto niži nego kada je plaćao grejanje po kvadratu", dodaje Erić.

Gradskim pravilnikom neophodna je saglasnost svih stanova u jednog zgradi da bi se uveo sistem "plati koliko potrošiš". Ukoliko samo jedan stanar ne pristaje da ugradi takozvani delitelj toplote - ne mogu ni ostale komšije da ga imaju.

"U prestonici 80 odsto potrošača koji imaju daljinsko grejanje živi u staroj zgradi. I oni mogu da se prebace na očitavanje energije po potrošnji, a ne po kvadraturi, ali se u Beogradu još traži pristanak 100 odsto stanova", objašnjava Vladimir Erić iz firme "Brunata", koja je jedna od tri preduzeća sa kojom "Beogradske elektrane" imaju ugovor o ugradnji merača toplote.

Princip naplate po utrošku podrazumeva da svaki potrošač plati samo energiju koju je sam potrošio, pa, ukoliko želi, može da ugasi radijator kada nije tu ili, pak, da pojača grejanje u najhladnijim mesecima.

Prema odluci Ministarstva energetike, od naredne grejne sezone sve zgrade će dobiti centralni kalorimetar, koji će, kako je najavila ministarka Zorana Mihajlović, platiti država.

"To podrazumeva mesečno očitavanje isporučene energije svakoj zgradi. Ovakvim očitavanjem dobije se zbirno utrošena energija, koja se dalje raspoređuje po kvadraturi svakog stana. Ovaj nesavršeni način raspodele, međutim, nedovoljno stimuliše vlasnike stanova da racionalno koriste toplotnu energiju", kažu u "Beogradskim elektranama".

Novi objekti sa kalorimetrima

Zgrade koje spadaju pod novogradnju imaju zakonsku obavezu da se u njih ugrade kalorimetri, pa svi stanari automatski imaju sistem naplate grejanja po utrošku.

Princip je takav da troškove ugradnje plaća investitor, sa kojima stanari sklapaju specifične ugovore na period od dve godine, a posle toga mogu da promene firmu koja im vrši održavanje objekata. Trenutno u prestonici 9.000 zgrada ima ovakav sistem.
 
Evo i nekoliko komentara na prethodni post:

svi vi koji se nadate da ce te placati manje, ne budite ovce.sistem je takav da omogucava pljackanje gradjana, kada god im zafali love.mozete da ugradite sta ocete,oni ce uzimati kolko im treba
(zoran1965, 24. februar 2014 10:45)

Treba poceti sa merenjem i podelom troska na nivou cele zgrade ( centralizovan sistem ). To ce u velikom procentu slucajeva biti dovoljno dobro, tacno i jeftino resenje. Elektrane inace prate potrosnju i steluju protok vode na osnovu temperature i ostalih parametara.
Ko smatra da je ovim na neki nacin ostecen, iz bilo kog razloga, treba dati mogucnost da meri sopstvenu potrosnju u svom stanu i da stelovanjem ventila na radijatoru podesi svoju potrosnju.
(Mika, 24. februar 2014 10:44)

Prvo da se vidi kako će da izgleda obračun.Drugo-Osnovna stvar je nema fiksnih troškova oni su kad se stan negreje nula.Treće bolje rešenje umesto delitelja je stepenišni razvod i na ulasku u stan je kalorimetar jer postoji mogućnost isključenja i nestaju svi problemi oko prolaska vertikala kroz stan.Ovo mora da bude državni projekat koji plaćaju građani na period od 5 godinaGrađani moraju biti oprezni za nov sistem jer protiv sebe imaju opasnog neprijatelja-udruženje toplana tj udruženje monopolista i manipulanata.
(Dušan, 24. februar 2014 10:41)

Konkretno dali neko zna kolika je cena KWh po utrošku sa PDV . Ovakve priče nikad da stanu.
(Dimnjačar, 24. februar 2014 10:40)

Toplane i Elektrane u Srbiji su u proseku stare 30 i više godina, ulagalo se samo šta se moralo.
Modernizacija je u ovim preduzećima nepoznata reč, i uvođenje ovakvih sistema obračuna, besmisleno je sa ovakvim instalacijama.
Neophodno je instalacije prilagoditi trenutnim standardima i propisima, kako stanari ne bi plaćali zagrevanje "zajedničkih" prostorija (hodnike, podrume... koji se inače i ne greju), već samo za svoj stan. U kućama ljudi plaćaju koliko se greju, a ne gubitke toplote na instalacijama do njihove kuće, ista prava ima i svaki stanar, koji je vlasnik stana, i samo stan i greje. Besmisleno je staviti kaloriometre na svaki radijator, zbog loše postavljenih cevi, ovaj sistem funkcioniše kada imamo jednu ulaznu cev, dakle jedan ventil, a po stanu vlasnik neka razvodi kako mu odgovara.
U Beogradu je više od 20% stanova potpuno reorganizovano, i nema precizne evidencije ni o rasporedu grejnih tela u njima, sve se radilo "prijateljski"!
(Vojvodinac, 24. februar 2014 10:37)


A ko veruje u ovo svaka mu čast.Pa varaće na temperaturi u radijatorima a merači će meriti protok.Tako i Eps krade gradjane,smanji napon i skoči potrošnja.Kao da nekog na vlasti zanima da pomogne ljudima.Verovatno će neki naprednjak dobiti posao nabavke merača,uzme lovu a posle nekog vremena odustane se od ove ideji i nikom ništa.Naivčine.
(Dragan, 24. februar 2014 10:36)
 
Srbija | sreda 26.02.2014. | 09:01
Grejanje cele zime za 150 EUR
Izvor: Politika
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php ... _id=816741

Užice -- Zovu je zgrada jeftinog grejanja. Ima 14 stanova, useljena je pre tri i po godine i nalazi se u Užicu, a stanare grejanje košta 150 evra po zimi.

Dok toplane za stanove osrednje veličine gruvaju mesečne iznose od šest-sedam hiljada dinara koje građani plaćaju svih 12 meseci u godini, stanari ovog zdanja – koje, kažu srećom, nije povezano s toplanom već se zagreva na gas – izdvajaju po dve, tri ili četiri hiljade dinara mesečno.

I to uz plaćanje samo tokom pet-šest meseci korišćenja, koliko traje zimska sezona, piše Politika.

U firmi „Užice gas“, koja ovaj grad gasom snabdeva, potvrđuju da je žuta zgrada sa Dovarja među onim s najnižim računima za grejanje. Direktor te firme Milan Sekulić ovo ilustruje i podacima o tome koliko su u januaru za utrošeni gas platili njeni stanari: recimo, jedna porodica svega 2.013 dinara (za manji dvosoban stan), a ostali između 3.000 i 4.500. Najviše plaćaju Radakovići (i do 11.000 mesečno u sezoni), ali je njihov prostor dvostruko veći od ostalih.

Imamo sreću da smo pošteđeni prevelikih troškova za grejanje, vele nam stanari ove zgrade, pa zasluge za to pridaju svom komšiji Srđanu Radakoviću koji je ovo zdanje i podigao. Srđan je arhitekta, ovu zgradu napravio je na parceli svog dede, pa potom stanove u njoj prodavao. I on sada sa porodicom živi u jednom od ovih stanova, tu mu je i poslovni prostor.

"Bilo je, naravno, velikih ulaganja u ceo ovaj objekat, infrastrukturu, izolaciju, sistem grejanja i sve drugo, s tim što se prodajom stanova, a prodati su po ceni od oko 800 evra po kvadratu, sve to otplatilo i naš stambeni problem smo rešili. Trudio sam se da zgrada bude kvalitetno sagrađena. Nismo štedeli na hidro i termo izolaciji, niti na konstrukciji zdanja (beton, armatura i ostalo)", kaže Radaković.

"Iskoristili smo i povoljan položaj zgrade čija je južna strana osunčana, pa tu postavili najviše prozora tako da i zimsko sunce većinu stanova dodatno zagreva. Fasada na objektu je od stiropora debljine osam centimetara, a stolarija aluminijumska sa termoprekidom. U svaki stan ponaosob ugrađen je gasni kotao i gasomer, svako ima svoj priključak. Nije zajednički za celu zgradu, što se pokazalo ispravnim, jer stanari sami podešavaju grejanje prema svojim potrebama. Sva ta ulaganja išla su, naravno, na teret investitora ", navodi Srđan Radaković.

U Užicu se gas kao energent koristi za domaćinstva tek od pre tri-četiri godine. Ova zgrada bila je prva na gradskom području koja se priključila na gas. – Uoči gradnje, nameravali smo da nas greje gradska toplana, ali nije bilo mogućnosti za priključak.

Opredelili smo se onda za grejanje na gas, da platimo koliko utrošimo, te napravili pun pogodak. Uštede su nam vidne, taj energent ima brzu prilagodljivost u odnosu na druge, a čisto nam je, ne guši nas dim iz kotlarnice, sumira Radaković.
 
Da li Vam je toplo - Grejanje po utrošku ne kreće od sledeće sezone, niti znači manji račun
Četvrtak, 27. 02. 2014.|14:23 | Izvor: eKapija
http://www.ekapija.com/website/sr/page/ ... ra%C4%8Dun


Ovih dana kada je napolju temperatura iznad 12 stepeni radijatori su hladni ili mlaki. Većini stanova je tada potrebno grejanje, tako da su građani primorani da se dogrevaju na struju. Iako usred grejne sezone nema grejanja, račun "Infostana" neće biti umanjen.

Za sledeću godinu iz Ministarstva energetike najavljuju nov način naplate daljinskog grejanja kako bi građani mogli da "založe" kad hoće i koliko hoće. Međutim, nije sve tako kako se na prvi pogled čini. Naime, građani neće naredne grejne sezone platiti tačno koliko su potrošili.

Sistem toplana, za koji će ovo predstavljati dodatni posao zbog merenja, a ni građani koji žive u loše izolovanim stanovima i koji će imati dodatne troškove, nisu spremni na veliki korak. Zbog toga će naplata grejanja po potrošnji biti primenjena delimično.

Kombinacije

Iako je Ministarstvo energetike najavilo da će sva domaćinstva, koja su priključena na daljinski sistem grejanja, od 1. januara 2015. morati da instaliraju kalorimetre, izgleda da građani neće plaćati grejanje po utrošku od naredne sezone.

Direktor Uprave za energetiku Beograda Marko Stojanović je rekao da glavni grad, sa najvećim preduzećem za daljinsko grejanje na Balkanu i korisničkom bazom od 300.000 stanova i 10.000 preduzeća, još nije spreman za plaćanje grejanja po utrošku.

Sadašnji sistem plaćanja je veoma "udoban", ocenio je direktor beogradske Uprave za energetiku, dodajući da korisnici toga nisu svesni iako imaju tu privilegiju da troškove grejanja dele na celu godinu. Od grejne sezone 2014-2015. taj sistem će morati da se promeni, odnosno biće primenjen "kombinovani sistem".

Kako je objasnio Stojanović, to znači da će potrošači tokom šest toplih meseci dobijati samo fiksne troškove, koji su znatno manji od sadašnjih mesečnih računa, a tokom šest zimskih meseci će dobijati "uprosečeni račun prema isporučenoj toplotnoj energiji u podstanici".

- Jedinica će ostati metar kvadratni, ali će biti vezan za potrošnju koja se izmeri u podstanici u zgradi - kazao je on, dodavši da ukupan godišnji iznos koji se plaća ne bi trebalo da se promeni.

Aleksandar Macura, samostalni konsultant za energetiku, smatra da je glavni problem daljinskog grejanja u Srbiji visoka cena proizvedene toplote iz mazuta i prirodnog gasa i da merenje to neće promeniti.

- Zakon o efikasnom korišćenju energije predviđa samo obavezu da se merenje obavlja u tačkama isporuke (podstanicama) i za svaki objekat. Zakon uopšte ni na koji način ne obavezuje nikoga na individualno merenje. Merenje na nivou objekta je moguće i poželjno i stekli su se uslovi da se ono obavi. Ono će takođe izazvati određenu vrstu problema. Ukoliko u kratkom ili srednjem roku ne dođe do smanjivanja jedinične cene proizvodnje toplotne energije, sistemi daljinskog grejanja u Srbiji neće moći da opstanu bez obzira na metod obračuna ili regulacije - objašnjava Macura u razgovoru za "eKapiju".

Naš sagovornik kaže da je merenje na nivou zgrade može pružiti neke podstreke za uštedu, ali ukazuje da je pitanje socijalne održivosti u tom slučaju kritično, i postavlja pitanje šta je sa drugim konkurentnim tehnologijama grejanja.

- Fokus je iz potpuno nepoznatih razloga na merenju umesto na smanjenju troška proizvodnje toplote. Svaki konsultant bi u ovom trenutku savetovao gradove i opštine, u kojima su rađene studije za grejanje na biomasu, da uvedu biomasu u daljinsko grejanje, a ne da prelaze na grejanje po potrošnji.

Veći računi?

Aleksandar Macura smatra da građani načelno uopšte nisu spremni da plate račune za daljinsko grejanje prema utrošku i da sve manje imaju mogućnosti da plate bilo kakve račune.

- Grejanje po utrošku na nivou stana, prema mom dubokom uverenju, ne može se dogoditi ni na koji način i za njega ne postoji nikakvo ekonomsko opravdanje. Ono bi povećalo ukupne troškove sistema za dodatnih više od 150 mil EUR koliko bi minimalno koštalo uvođenje mogućnosti individualnog merenja i kontrole isporuke toplote (ugradnja ventila) kod svih potrošača iz kategorijei domaćinstava. Čak i u slučaju merenja koje bi se obavljalo samo u podstanici može doći do povećanja problema u naplati. Lošije zgrade, u kojima po pravilu žive potrošači sa manjim primanjima, imale bi veće račune od boljih. To bi uslovilo dalje otkazivanje usluge i ubrzanu propast sistema – napominje naš sagovornik.

U Upravi za energetiku se slažu da bi naplata u toplanama, bila smanjena uvođenjem novog sistema.

- Najveći problem predstavlja loša gradnja. Više od 40% stanova nema ni elementarne standarde izolacije. Tim korisnicima naplata po utrošku donela bi dosta veće račune, zbog čega bi se mogao očekivati pad naplate grejanja u zimskim mesecima. Naplata sada iznosi oko 80%, a svaki pad značio bi pogoršanje situacija u Toplanama – izjavio je direktor te Uprave.

On je naveo primer dva stana od 50 kvadratnih metara čiji troškovi grejanja po sadašnjem šistemu iznose 68.400 dinara godišnje, pri čemu bi stan bez dobre izolacije grejanje po utrošku plaćao 82.800 dinara godišnje, a onaj kvalitetnije gradnje 56.400.

Macura podseća, da liberalizacija tržišta električne energije ostavlja mogućnost da se bolje stojećim domaćinstvima i poslovnim prostorima ponude povoljnije varijante za grejanje, što, takođe, ugrožava opstanak sistema.

Dejan Stojanović, član saveta Agencije za energetiku, rekao je je iskustvo pokazalo da treba raditi na promeni svesti i navika u daljinskom grejanju. Kako je naveo, dešava se i da korisnici potroše dva puta više energije kada im se omogući potrošnja i naplata "po želji".

- Naplata po utrošku ne znači jeftinije grejanje. Dosta zgrada nema izolaciji ni odgovarajuću stolariju. Ugradnja merno regulacione opreme nema smisla ukoliko ne menjamo navike. Pokazalo se da stanovi u kojima imaju mogućnost pojedinačnog merenja ne ostvaruju uštede - rekao je Dejan Stojanović za "eKapiju".

U prednostima koje pruža sistem grejanja po principu "koliko potrošiš, toliko i platiš", sada može da uživa oko 9.400 potrošača i 640 lokala iz Beograda. Oni čine oko 3% od ukupnog broja korisnika usluga "Beogradskih elektrana" koji isporučenu toplotu ne plaćaju po kvadratnom metru.

Stanari koji su kupili stan u novoj zgradi i greju se na gas zadovoljni su što plaćaju grejanje koliko potroše i kažu da im je uvek toplo.

- U stanu od 42 kvadrata preko zime plaćamo u proseku 6.000 dinara, dok je fiksni deo do 300 dinara - kaže nam Marija Pavlović koja živi u novom stanu na opštini Zvezdara.

Kako je na skupu CEDEF-a izjavila savetnica u Sektoru za naftu i gas tog Ministarstva Ksenija Milanković potrebno je potrošače pripremiti za ovu promenu tako što će im se na poleđini računa davati primer računa u novom sistemu, a idealan trenutak za prelazak na novi sistem su letnji meseci, kada će se plaćati samo manji iznos fiksnih troškova, jer će građani tako izgraditi pozitivniji stav o ovoj promeni.

Međutim, prema procenama iz Uprave za energetiku i Agencije za energetiku tek će se u narednih 5 do10 godina, uporedo sa poboljšanjem energetske efikasnosti zgrada, uvesti pravi sistem plaćanja po utrošku.
 
Omogucite vi meni da se ja otka im sa vaseg sistema!!! Ne zelim vase usluge jer su katastrofalne! Placam vam celu godinu i kad dodje hladan period i reklamiramo nisku temperaturu, izgovor da problem mogu da rese tek nakon grejne sezone!?
Onda kao cacnu nesto, i kao evo sad je sredjeno, pa sledece jeseni ista prica!!!
NE zelim grejanje BG elektrana, lopova koji mere temperaturu u stanu na 1,7 metara visine i ako je 19°C to je po njima OK !!!!
E pa tada je na podu 17 i nama u zgradi je to malo, zebu nam noge. Kad budem kanarinac pa letim i zivim na 1.7m onda ok. ;-)

Dakle gospodo iz Beoelektrana, ili grejte kako treba, ili iskljucujte!!!
Jer za ovaj novac ja moj stan koji sam dodatno izolovao i ususkao ja mogu da grejem da bude 25°C i pride da ga hladim leti!
Merace kalorija mozete da stavljate onda kada temperatura vode u dovodnoj cevi bude bar 50°C. Onda cu ja moci da regulisem nesto, a ne kao sad kad vam je na dovodu nesto preko 30, a pumpu u podstanici ste 'ustrojili' tako da je na izlazu iz radijatora 15°C.

Lokacija:Dedinje
Toplana:trenutno Miljakovac, ranije Voj. Akademija
(Obe posluju u sastavu Beoelektrana)

Izvinjavam se za preopsiran post, ali posto razne 'sluzbe' prate ovaj forum ovo je moj nacin da dignem glas protiv ovog lopovluka!!!


Sent from my LG-E510 using Tapatalk 2
 
Odloženo predstavljanje izveštaja o računima za struju
Subota, 01. 03. 2014.|13:55 | Izvor: Tanjug
http://www.ekapija.com/website/sr/page/ ... -za-struju

Ministarstvo energetike saopštilo je da je predstavljanje izveštaja o uzrocima uvećanih računa za struju i prirodni gas za decembar 2013, koje je najavljeno za 1. mart, odloženo zbog nemogućnosti da tome prisustvuju svi članovi Radne grupe.

O novom terminu konferencije na kojoj će izveštaj biti predstavljen, Ministarstvo će narednih dana obavestiti javnost, navedeno je u saopštenju.
 
Evo šta je istina o računu za struju od 29,2 miliona dinara
S. Stefanović | 03. 03. 2014. - 13:06h | Foto: 021.rs | Komentara: 29
http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/4467 ... ona-dinara

Račun za struju od enormnih 29,2 miliona dinara koji je navodno dobila Skupština stanara u Ulici Braće Ribnikar u naselju Grbavica u Novom Sadu od jutros izaziva veliku pažnju javnosti.

441214racunod29milionalb.jpg


Reč je, međutim, o računu koji je poslat na adresu JP „Informatika“ a odnosi se na potrošnju za januar 2014. godine za 6.157 skupština stanara, a ne za samo jednu stambenu zgradu.

EPS snabdevanje je na računu prikazao iznos za potrošen jedan kilovat struje i obračunsku snagu u iznosu od oko 1.000 dinara, ali zabunu je unelo to što je u dnu računa iskazan i dug za sve skupštine stanara koji iznosi više od 29 miliona dinara.

441215zajednickastrujapr.jpg


- Radi se o zaduženju za kupca JKP „Informatika“ - Objedinjena naplata. Pomenuti iznos od 29 miliona dinara se odnosi na ostvarenu potrošnju tokom januara 2014. godine, za 6.157 mesta potrošnje, za koja se vrši naplata utrošene električne energije, za zajedničku potrošnju u zgradama putem „JKP Informatika“ - navodi se u saopštenju Elektrovojvodine i demantuje da je problem nastao zbog greške u očitavanju.
 
Evo i nekoliko komentara:
Srbin
Ponedeljak, 03. 03. 2014. 11:33h
neregistrovan korisnik
Ministarka nasa lepa i prepametna sad ce to da sredi, ako zna posto nista ne zna osim da nam prospa demagogiju iz supljeg u prazno...

[komentar sa blic android] Vojislav
Ponedeljak, 03. 03. 2014. 11:53h
neregistrovan korisnik
@Srbin : Srbine, svaka ti čast na ovoj, prelepo sročenoj, rečenici. Dubokoumno, nema šta.

[komentar sa blic mobile] Tacno
Ponedeljak, 03. 03. 2014. 11:59h
neregistrovan korisnik
@Srbin : Da li jos treba dokaza da ne treba glasati SNS. To su napredni radikali. Zasto Zorana Mihajlovic nijecresila slucaj sa duplo vecim racunima za struju, to je kradja. Sada se kandiduje da vodi Beograd. Ekonomija i standard sve losiji. SNS je najlosiji izbor, od svih losih. Znamo svoju ekonomsku situaciju, a oni pricaju kako nam je sve bolje.

[komentar sa blic android] perica
Ponedeljak, 03. 03. 2014. 12:01h
neregistrovan korisnik
@Srbin : Ovo je samo dokaz koliko su ovi kompetentni da vode drzavu neka nas bog sacuva, ukoliko i on nije digao ruke od nas. Svuda su napravili samo haos i nista drugo.

draganzr
Ponedeljak, 03. 03. 2014. 12:09h
neregistrovan korisnik
@Srbin : jos ce ministarka da ovaj slucaj proglasi predizbornim politickim lazima opozicije.

Prijavi komentar
[komentar sa blic mobile] mikconi
Ponedeljak, 03. 03. 2014. 11:33h
neregistrovan korisnik
Hehe,definitivno su ovi iz eps-a poceli da uzimaju neku opasnu supstancu.Rasulo, totalno.Ili ih je napao neki opasan virus,neki za...an trojanac

Prijavi komentar
[komentar sa blic android] A
Ponedeljak, 03. 03. 2014. 11:53h
neregistrovan korisnik
@mikconi : Za potrosen jedan kilovat, racun je hiljadu dinara???????!!!!!! pa ko je ovde lud?????!!!!!!

Steve BiTurbo
Ponedeljak, 03. 03. 2014. 11:35h
hahaah pazi ti njih, da pocepacju racun! sto onda ne bi imali dokaza da su pogresili! ne! racun treba da ostane takav kakav je, da se zna ko nas potkarada u ovoj zemlji!

djura
Ponedeljak, 03. 03. 2014. 11:41h
neregistrovan korisnik
nije mi jasno kako je kriva osoba koja je očitala strujomer kad na računu stoji potrošnja od 1 KW ?

[komentar sa blic android] flox
Ponedeljak, 03. 03. 2014. 11:42h
neregistrovan korisnik
oni posalju puno takvih racuna pa neko mozda jos i plati... a rekli su da reklamaciju vrse samo ako uplatis iznos....

Prijavi komentar
[komentar sa blic mobile] Aleksandar
Ponedeljak, 03. 03. 2014. 11:43h
neregistrovan korisnik
Pa kako je pogrešio onaj što je očitavao kada je upisao samo 1kw/h?Ili su pogrešili oni što su obračunavali ili 1kw/h košta 29 miliona.
 
Distribucije krive za pola pogrešnih računa? - Različite procedure u očitavanju dovele do grešaka
Četvrtak, 06. 03. 2014.|08:45 | Izvor: Blic
http://www.ekapija.com/website/sr/page/ ... e%C5%A1aka

Različite procedure u distribucijama i problemi u očitavanju doveli su do grešaka u decembarskim računima za struju, zaključak je izveštaja radne grupe za utvrđivanje uzroka uvećanih računa, saznaje "Blic".

U ovom dokumentu, u koji je "Blic" imao uvid, navodi se da je do propusta došlo i zbog nepoštovanja procedura u svim distribucijama. To znači da nije bilo sistemske greške u obračunu, već su, kako se navodi, "pomešane ingerencije, nejasna komandna odgovornost, veliki broj različitih sistema za obračun doveli do 48.608 reklamacija, što je 1,5% svih računa za struju". Od toga je, kako su rekli u EPS-u, opravdan bio svaki drugi.

Ovaj izveštaj koji je napravljen na inicijativu Ministarstva energetike, a u koji je "Blic" imao uvid, pokazuje i da je izostala predviđena procedura logičke kontrole obračuna u celom postupku, zbog koje je nekoliko građana dobilo višemilionske pogrešne račune.

I loše očitavanje je dovelo do velikih grešaka decembarskih računa za struju, što su i u EPS-u istakli čim je ovaj problem uzeo maha. Radna grupa je potvrdila da su decembarski računi u nekim slučajevima bili i opravdano veliki zbog objektivno uvećane potrošnje i dužeg perioda obračuna.
 
Moguće izmene tarifnog sistema za struju od jula
Beta | 06. 03. 2014. - 15:04h | Komentara: 17
http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/4477 ... ju-od-jula

Novi tarifni sistem za obračun potrošnje struje u Srbiji mogao bi da počne da se primenjuje od 1. jula, kada bi i domaćinstva trebalo da dobiju mogućnost da biraju snabdevača, rekli su danas prestavnici Ministarstva energetike.

Pomoćnik ministra energetike Dejan Trifunović rekao je na konferenciji za novinare da je Radna grupa Ministarstva preporučila da se analizira i preispita tarifni sistem i da se nova rešenja predlože do 1. juna.

Trifunović je istakao da je tarifni sistem na snazi od 2001. godine, a od tada su se promenile okolnosti prvenstveno zbog otvaranje tržišta i uvođenja mera energetske efikasnosti.

On je rekao da će na novom tarifnom sistemu raditi Agencija za enegetiku sa zainteresovanim stranama, te nije želeo da govori o mogućim rešnjima za tarife.

- Nacrtom zakona o enegetici predvidjeno je otvaranje tržišta strujei za male kupce od 1. jula 2014, šest meseci pre ranije predvidjenog roka. To je pogodan trenutak da i izmene tarifnog sistema stupe na snagu - rekao je Trifunović.
 
I vaša zgrada može postati ovakva - Rekonstruisan objekat u Ulici Čede Mijatovića na Zvezdari obezbeđuje stanarima jeftinije račune
Četvrtak, 06. 03. 2014.|15:07 | Izvor: eKapija
http://www.ekapija.com/website/sr/page/ ... a%C4%8Dune

rekonstruisanazgradaulic.jpg

Zgrada u Ulici Čede Mijatovića pre i posle rekonstrukcije

Zgrada u Ulici Čede Mijatovića na Zvezdari prva je koja je rekonstruisana, dograđena i energetski sanirana u projektu "Krovovi Beograda" JP Gradsko stambeno, uz podršku Nemačke organizacije za saradnju (GIZ). Toj zgradi dodeljen je 5. marta energetski pasoš, na međunarodni Dan energetske efikasnosti.

Gradsko stambeno kao investitor počelo je radove na rekonstrukciji zgrade, izgrađene pre Drugog svetskog rata na Zvezdari u avgustu 2012.

Prvo je popravljen krov i rešen problem prokišnjavanja, sanirana fasada i instalacije čime su obezbeđene uštede energije.

Stanari zgrade u Čede Mijatovića na broji 1 mogu da očekuju znatno manje račune za struju, grejanje i hlađenje do 27%.

Tavan je adaptiran i dobijene su dve stambene jedinice, koje će biti prodate na javnoj licitaciji na osnovu procene Uprave javnih prihoda. Dobijena sredstva od prodatih stanova biće uložena u adaptaciju drugih objekata u projektu "Krovovi Beograda".
 
Beograd: I škole kupuju struju na tenderu!
B. Borisavljević | 07. mart 2014. 21:43 | Komentara: 0
http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... na-tenderu

Nova pravila u snabdevanju električnom energijom izazvala zabunu u obrazovnim ustanovama. Grad trebalo da odradi objedinjenu nabavku za sve, pa onda odustao

DIREKTORI beogradskih osnovnih i srednjih škola poslednjih dana muku muče kako da kupe struju za svoju školu, jer su dopisi koji su stigli od nadležnih potpuno nejasni. Novi zakonski propisi nalažu da obrazovne ustanove same biraju snabdevača električnom energijom, a dodatni problem je što se i ovaj posao mora odraditi putem javnih tendera.

Prema rečima Dejana Nedića, direktora Druge ekonomske škole i predsednika Društva direktora Srbije, zabuna je nastala jer je Grad Beograd, koji plaća struju za sve škole, početkom januara obavestio direktore obrazovnih ustanova da će sprovesti objedinjenu javnu nabavku za kupovinu struje za sve škole. Dok se to ne završi, sa EDB je dogovoreno takozvano rezervno snabdevanje strujom do 1. marta.

- Međutim, Grad je u međuvremenu odustao od objedinjene nabavke, o čemu su škole obaveštene tek 17. februara - objašnjava Nedić. - To je izazvalo probleme, jer je 1. marta istekao ugovor o rezervnom snabdevanju, a nije bilo dovoljno vremena da raspiše javni tender za novog snabdevača i obavi sve po zakonu. Na sreću, uspeli smo da produžimo ugovor o rezervnom snabdevanju do 30. juna, tako da škole imaju dovoljno vremena da urade sve što je neophodno.

Naš sagovornik ističe da obrazovne ustanove ovaj posao treba da urade što pre, jer su cene po kojima se naplaćuju kilovati u rezervnom snabdevanju strujom mnogo veće. To znači da će Gradu stići i veći računi za naplatu.

TENDER I ZA VENTIL NA RADIJATORU!?

ZAKON o javnim nabavkama doneo je dosta problema školama, jer tenderi moraju da se raspisuju bukvalno za sve, od užine do ekskurzije. Tako, recimo, ako se pokavari ventil na radijatoru, ne može da se zameni dok se ne okonča tender, što može da traje i mesecima. Zbog toga je Društvo direktora Srbije zatražilo da prilikom izmena Zakona o javnim nabavkama obrazovne ustanove budu izuzete.

MORAJU DA BIRAJU IZMEĐU 72 PRODAVCA

- VEĆINA škola je već započela proceduru javnih nabavki, pa očekujemo da će za mesec do mesec i po dana ovaj posao biti završen i izabrano ko će koju obrazovnu ustanovu snabedvati strujom - objašnjava Dejan Nedić. - Trenutno na tržištu postoje čak 72 prodavca struje, među kojima su samo EPS i možda još dvoje ozbiljnih prodavaca.
 
Kragujevac: Nerealizovano 70.000 predmeta izvršenja za komunalije
M. LUKOVIĆ | 10. mart 2014. 07:45 | Komentara: 0
Pravosuđe u Kragujevcu zatrpano sa 70.000 slučajeva po dugovima za neplaćene komunalije. Izvršitelji uglavnom plene televizore i robu koju niko neće da kupi

http://www.novosti.rs/vesti/srbija.73.h ... komunalije
(ceo tekst)
 
kad saberem koliko placamo zajednicku struju (22 stana) + lift i svetlo
dobijem svotu kao da u hodniku imamo još pet imaginarnih stanova-potošača .

Matematika je prosta sijalična mesta sa automatom i lift ne mogu toliko da potoše.
Verujem da niko ne krade zajedničku struju (zbog automata koj prekida napajanje) vec da se radi o EDB-šamaranju)

Da li neko zna put i način kako se može proveriti ispravnost potošnje zajedničke struje ?
 
boca-ica":fe78t9iq je napisao(la):
kad saberem koliko placamo zajednicku struju (22 stana) + lift i svetlo
dobijem svotu kao da u hodniku imamo još pet imaginarnih stanova-potošača .

Matematika je prosta sijalična mesta sa automatom i lift ne mogu toliko da potoše.
Verujem da niko ne krade zajedničku struju (zbog automata koj prekida napajanje) vec da se radi o EDB-šamaranju)

Da li neko zna put i način kako se može proveriti ispravnost potošnje zajedničke struje ?

Питаћу ја нашег предсједника скупштине станара. Он је то све контролисао и чини ми се да и струја коју потроши циркулациона пумпа у подстаници централног гријања иде у заједничку потрошњу.
 
rasho62
hvala unapred, obavezno zbog svih nas pitaj
jer ta razlika bi ulepšala mnoge Bg zgrade koje vape za malo ulaganja
a sada samo deblja JKP - EDBdu*peta :)
 
Pumpa trosi zajednicku struju, bar kod mene u zgradi

Послато са PAP4500TDUO уз помоћ Тапатока
 
Vrh